WiadomościWiadomości

Chipy, mikroprocesory – jesteśmy zależni od Azji

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (32/2023/284)

Wodorowa lokomotywa

Z linii produkcyjnej CRRC DaTong Co., Ltd. (中车大同电力机车有限公司) w prowincji ShanXi (山西) zjechała pierwsza lokomotywa napędzana wodorem, powstała na bazie zmodernizowanej lokomotywy spalinowej. Lokomotywa wyposażona jest w system wodorowych ogniw paliwowych o dużej mocy, które można elastycznie konfigurować w zależności od potrzeb. Pojazd z zatankowanymi zbiornikami „do pełna” może pracować nieprzerwanie przez 190 godzin.

To znaczący krok w programie oszczędności energii i redukcji emisji dwutlenku węgla w transporcie.  To także sposób, dzięki któremu można wykorzystać pracujące lokomotywy spalinowe do transformacji energetycznej. Obecnie po torach w Chinach porusza się ponad 7 800 lokomotyw spalinowych. Spośród nich aż 90% może być zmodernizowana i przystosowana do wykorzystywania wodoru jako paliwa.

Źródło:

https://news.xinmin.cn

Transport publiczny – Szanghaj

Metropolia ta (25 mln mieszkańców) posiada 508 stacji metra i ponad 65 tysięcy przystanków autobusowych. W 2022 roku każdego dnia tymi środkami komunikacji przemieszczało się w Szanghaju 13,99 mln pasażerów. 70% z nich, czyli 9,8 mln osób korzystało z linii metra.

Niedawno w Szanghaju uruchomiono linię numer 11. Łączy metropolię z miastem Suzhou. To najdłuższa linia metra na świecie: 123,7 kilometrów…

Źródło:

https://news.xinmin.cn

Amerykańskie obligacje w chińskich rękach

Raport Departamentu Skarbu USA potwierdził, iż w kwietniu Chiny nieznacznie zmniejszyły (o 400 mln USD, ok. 1,633 mld PLN) wolumen posiadanych obligacji skarbowych amerykańskiego rządu. Aktualnie Chiny posiadają amerykańskie papiery o wartości 868,9 mld USD (ok. 3,547 bln PLN) i są po Japonii drugim największym ich posiadaczem na świecie. To najniższy poziom od maja 2010 roku, a spada on sukcesywnie w ciągu ostatnich 7 miesięcy.

Źródło:

https://finance.ifeng.com

Ceny mieszkań w maju

Według danych Państwowego Biura Statystyki (国家统计局) w maju wzrosły ceny sprzedaży mieszkań w 45 dużych i 15 średnich miastach w stosunku miesiąc do miesiąca. Dla potrzeb analiz statystycznych przyjmowane są dane z 70 dużych i średnich miast. Wzrosty są niewielkie w porównaniu do wcześniejszych miesięcy.  W największych miastach tzw. „pierwszego kręgu” ceny wzrosły następująco:

 • Pekin 0,2%
 • Szanghaj 0,3%
 • GuangZhou 0,1%.

W tym samym czasie w czwartym mieście z „pierwszego kręgu”, w Shenzhen ceny mieszkań spadły o 0,2%.

Ceny mieszkań w ubiegłym miesiącu wciąż rosły, to jednak dynamika tego wzrostu wyraźnie spada. Trudno o powrót do ożywienia jakie obserwowano w I kwartale tego roku.

Źródło:

https://news.cctv.com

Sukces Venture Capital

Największy w kraju fundusz inwestycyjny QiMing Venture Capital (国内知名VC) w aktualnej rundzie finansowania pozyskał 6,5 mld RMB kapitału (ok. 3,9 mld PLN). To największa kwota pozyskana przez fundusz w tym roku.

QinMing zarządza 18 funduszami, których aktywa łącznie wynoszą 66,56 mld RMB (ok. 40 mld PLN). Ten konkretny fundusz specjalizuje się w inwestycjach w projekty na początkowym etapie, działające w dziedzinie technologii, opieki zdrowotnej, konsumpcji.

Kapitał VC pochodzi głównie od inwestorów z sektora ubezpieczeń, spółek giełdowych, przedsiębiorstw państwowych i rządów lokalnych.

QiMing Venture Capital powstał w 2006 r. i ma swoje biura w Szanghaju (上海), Pekinie (北京), SuZhou (苏州), Hong Kongu (香港) oraz Seattle, Bostonie i San Francisco.  Dotychczas zainwestował w ponad 530 spółek, z których ponad 200 jest już notowanych na giełdach w Nowym Jorku, Hong Kongu, Szanghaju i ShenZhen.

Ponadto 70 spółek w portfelu QiMing to „jednorożce” ( formy młodsze niż 10 lat o wartości rynkowej co najmniej 1 mld USD, czyli ok. 4,2 mld PLN).

Fundusz w swojej historii zainwestował między innymi w takie spółki jak:

 • XiaoMi Group (小米集团),
 • MeiTuan (美团),
 • BiLiBiLi (哔哩哔哩),
 • ZiHu (知乎),
 • Stone Technology (石头科技),
 • GanLi Pharmaceutical (甘李药业),
 • TaiGe Pharmaceutical (泰格医药),
 • ZaiDing Pharmaceutical (再鼎医药),
 • KangXiNuo Biology (康希诺生物),
 • BiRen Technology (壁仞科技) czy
 • Ubisoft (优必选).

Źródło:

https://m.thepaper.cn

Chipy, mikroprocesory…

Według analizy firmy doradczej Trend Force JiBang Consulting, w pierwszym kwartale bieżącego roku największe udziały w globalnym rynku produkcji chipów miała spółka China TaiWan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. (中国台湾积体电路制造股份有限公司TSMIC). Udział tej firmy oszacowano na 60,1%.

Na czwartym miejscu uplasowała się spółka China TaiWan United Microelectronics Co., Ltd. (中国台湾联华电子股份有限公司UMC) 6,4% udziału, a na piątym ShangHai Semiconductor Manufacturing International Corporation (上海中芯国际集成电路制造有限公司SMIC) z 5,3%. Szóstą pozycję zajęła ShangHai HuHong Semiconductor (Group) Co., Ltd. (上海华虹集团有限公司) z 3,0% udziału. Na ósmym ShenZhen LiJi Electronics Co., Ltd. (深圳力积电子有限公司PCMC) z 1,2% udziału. Natomiast na 9 miejscu pod względem udziałów w globalnym rynku znalazła się China TaiWan Vanguard International Semiconductor Corporation Ltd. (中国台湾世界先进以有限公司VIS) z 1,0% udziału. Wśród firm niechińskich najwyższe, drugie miejsce zajął południowokoreański Samsung z 12,4% udziałami w globalnym rynku.

Zestawienie to obrazuje dobitnie, iż jeśli chodzi o produkcję układów scalonych/chipów, to świat jest zależny od dostawców z Azji. Co więcej – dostawców relatywnie nielicznych.

Źródło:

https://www.trendforce.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button