Co słychać w Hong Kongu w I kwartale?
Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (29/2023/281)
Co słychać w Hong Kongu?
Sytuacja ekonomiczna regionu wyraźnie poprawiła się w I kwartale br., choć nie była to poprawa tak spektakularna jak na kontynencie.
W I kwartale br. PKB Hong Kongu wzrósł o 2,7% r/r (to pierwszy wzrost od IV kw. 2021 r.), gdy w IV kwartale minionego roku skurczył się o 4,1% r/r. Dobry wynik został osiągnięty głównie dzięki wzrostowi konsumpcji o 12,5% (1,7% w IV kw. 2022).
Wzrosły inwestycje o 5,8%, a jeszcze w czwartym kwartale kurczyły się o 8,9% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Inflacja w okresie styczeń – marzec wynosiła tu 1,7%.
Bezrobocie 3,1%.
Mniej optymistycznie wyglądają dane dotyczące handlu zagranicznego. Eksport zmalał o 18,7% r/r, a import o 14,5% r/r.
To kolejny spadek obrotów Hong Kongu z zagranicą.
Innym powodem do niepokoju jest niestabilna sytuacja na rynku nieruchomości. W kwietniu sprzedaż mieszkań spadła w Hong Kongu o 33,1% w relacji miesiąc do miesiąca, ale w relacji rok do roku wzrosła o 18,6%.
Płaca minimalna wzrosła od 1 maja z kwoty 37,5 HKD za godzinę (ok. 19,84 zł PLN) do 40 HKD (ok. 21,16 PLN). Dla porównania w Polsce minimalna stawka godzinowa to 22,80. Minimalne wynagrodzenie miesięczne wynosi obecnie w Hong Kongu 16 300 HKD (ok. 8 624 PLN – w Polsce to 3 490 PLN). Prognozy ekonomiczne dla Hong Kongu na kolejne kwartały bieżącego roku są optymistyczne. Wzrasta liczba turystów krajowych i zagranicznych odwiedzających miasto. A turystyka i wszystko co z nią powiązane, to obok finansów i nieruchomości jedno z głównych źródeł dochodów metropolii.
Hong Kong Housing Authority (香港房屋委员会) ogłosiło, że średni okres wyczekiwania na mieszkanie komunalne/z samorządowych zasobów w I kwartale br. wynosił 5,3 lat. O 0,2 roku mniej, niż w poprzednim kwartale. Dla samotnych starszych osób okres ten wynosił 3,9 lat, czyli bez zmian w porównaniu do IV kwartału 2022 r.
Źródło:
Prywatne firmy górą
W pierwszym kwartale bieżącego roku zarejestrowano w Chinach 2,04 mln firm prywatnych. Jak wskazują najnowsze dane Państwowej Administracji ds. Regulacji Rynku (中国国家市场监管总局) to wzrost o 10,7% r/r. Najwięcej prywatnych firm, które zarejestrowano od początku tego roku to przedsiębiorstwa usługowe, hotelarskie, kateringowe, a dopiero na czwartym miejscu znalazły się firmy produkcyjne.
Sektor prywatny generuje w Chinach ponad 50 % wpływów podatkowych, ponad 60 % PKB i zapewniają ponad 80 % miejsc pracy w miastach.
Firmy prywatne stały się niezbędną siłą napędową wzrostu gospodarczego Chin.
Źródło:
Kompleksowa obsługa samolotów
Rusza pierwsze w kraju centrum kompleksowej obsługi samolotów. Będą tu prowadzone prace konserwacyjne, przeglądy techniczne, modernizacje i modyfikacje, ale także demontaż i recykling części samolotów różnych typów. Przedsięwzięcie uruchomiono w ramach joint venture zawiązanego między firmami AirBus, Tarmac Aerosave i miastem ChengDu (stolica południowo-zachodniej prowincji SiChuan). Tego rodzaju usługi pomagają w przedłużeniu żywotności samolotów, a także w odzyskiwaniu elementów i części o wysokiej wartości, z tych maszyn, które wycofywane są ze służby. Wspomniane centrum rozpocznie swoje funkcjonowanie w pełnym zakresie pod koniec bieżącego roku. Joint venture dysponuje terenem o powierzchni 717 000 m2. Może na nim znaleźć się jednocześnie do 125 samolotów.
Źródło:
Działa nowy system rejestracji nieruchomości
Ministerstwo Zasobów Naturalnych (自然资源部) poinformowało, że Ogólnokrajowy System Danych o Nieruchomościach (国家财产数据系统) osiągnął pełną funkcjonalność. Prace nad nim trwały od 2013 roku. System rejestracji nieruchomości przeszedł z etapu decentralizacji do unifikacji. Objął wszystkie terytoria kraju i wszystkie rodzaje praw własności. Ma przyczynić się do zapewnienia większej przejrzystości na rynku nieruchomości.
W ciągu ostatniej dekady wydano w Chinach ponad 790 milionów świadectw rejestracji nieruchomości oraz zarejestrowano 413 milionów mu (chin. 亩 – tradycyjna miara powierzchni, ok. 666,67 m2), czyli około 27,5 mln hektarów, 96,2% państwowych gruntów rolnych.
System uważany jest przez ekspertów za długo oczekiwany przełom, a co więcej, zwiastuje wdrożenie ogólnokrajowego podatku od nieruchomości, nad którym dyskusja toczy się w ChRL od wielu lat. Postrzegany jest również jako kolejny potencjalny środek do zmniejszania nierówności majątkowych, a zarazem do walki z korupcją.
Do tej pory podatek od nieruchomości był testowany w kilku dużych miastach, w tym w Szanghaju i ChongQing. Słychać jednak wciąż głosy, że Chiny i Chińczycy nie są jeszcze gotowi na wprowadzenie tego podatku. Jeśli ma on wejść w życie w przyszłości, to należy wziąć pod uwagę więcej czynników, niż tylko system rejestracji, bo istotny jest tu także przeciętny poziom dobrobytu, kierunek reformy polityki fiskalnej i podatkowej oraz trendy na rynku nieruchomości.
System rejestracji nieruchomości dotyczy ich szerokiego pojęcia – od budynków, mieszkań, ziemi, po wody, morze czy lasy.
Źródło:
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: azliang@chinamail.com
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com