RobotyTechnologieWiadomościWiadomości

Szanghaj i roboty

Szanghaj ma ambicję stać się światowym centrum projektowania i produkcji robotów, zarazem też chce stać się miejscem o najszerszym zastosowaniu robotów w przemyśle i usługach w skali globu. Wedle zapowiedzi przedstawicieli lokalnych władz, tak zwana „gęstość robotów”, czyli liczba maszyn pracujących na 10 tysięcy pracowników produkcyjnych, w produkcji wzrośnie o 100 w ciągu najbliższych trzech lat. Gęstość robotów jest kluczowym wskaźnikiem pozwalającym mierzyć poziom „inteligentnej produkcji”.

Szanghaj promuje cyfrową transformację swojego przemysłu wytwórczego. W 2022 r. roczna produkcja robotów przemysłowych osiągnęła tu poziom 75 000 jednostek, co oznacza wzrost o 6 procent rok do roku. W ten sposób metropolia zajęła pierwsze miejsce wśród chińskich miast w tej kategorii.

Do 2025 roku Szanghaj będzie dążył do zbudowania

  • 10 wiodących w branży marek robotów
  • 100 demonstracyjnych scenariuszy aplikacji (zastosowania) robotów
  • 200 inteligentnych fabryk

Wartość szanghajskiego przemysłu związanego z robotami ma osiągnąć w 2025 roku poziom 100 miliardów juanów (około 65 miliardów PLN).

Szanghaj jest pierwszym miastem w Chinach, które uwzględnia statystyki gęstości robotów. Gęstość robotów w kluczowych branżach Szanghaju wynosi obecnie 383, podczas gdy liczba w głównych przedsiębiorstwach osiągnęła 260, co stanowi ponad dwukrotność średniej światowej.

W ciągu najbliższych trzech lat (2023 – 2025) Szanghaj skupi się na sześciu kluczowych branżach, takich jak motoryzacja i wysokiej klasy urządzenia, aby promować transformację inteligentnej produkcji przedsiębiorstw przemysłowych.

W 2025 roku gęstość robotów ma wzrosnąć w Szanghaju o 100 jednostek (do 483/360).

Wedle przedstawicieli Miejskiej Komisji Gospodarki i Informatyzacji Szanghaju robotyzacja promowana w metropolii ma zasięg szerszy niż wyłącznie produkcja przemysłowa. Roboty są bowiem integralnym elementem miejskiej transformacji cyfrowej, asystują w pracy mieszkańców (coboty), ale stawać będą się też częścią życia (roboty asystujące, social robots, service robots).

Zgodnie z wytycznymi dla przemysłu robotycznego na okres 14. planu pięcioletniego (2021-2025), Chiny będą dążyć do stania się globalnym centrum innowacji w dziedzinie robotyki do 2025 r., tworząc grupę wiodących przedsiębiorstw o międzynarodowej konkurencyjności i wspierając stworzenie kilku klastrów przemysłowych o międzynarodowym wpływie.

Zgodnie z wynikami z raportu World Robotics 2022 Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) wydanego w październiku 2022 roku, ogromne inwestycje Chin w robotykę przemysłową sprawiły, że kraj ten znalazł się w czołówce rankingu gęstości robotów, po raz pierwszy w historii rankingu wyprzedzając Stany Zjednoczone.

Chiny są zdecydowanie najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie. Kraj ten ma największą liczbę rocznych instalacji, a od 2016 roku co roku ma największy operacyjny zapas robotów, podano w raporcie World Robotics 2022.

– W 2021 roku Polska plasowała się na 15. miejscu (na świecie) pod względem dostaw nowych robotów, przed nami z krajów europejskich były tylko Niemcy, Francja, Hiszpania i Włochy. Wskaźnik gęstości robotyzacji mówi o liczbie robotów na 10 tys. pracowników branży produkcyjnej. Czechy, Słowacja i Węgry mają ten wskaźnik powyżej 100 robotów. Natomiast w Polsce mamy 63 roboty na 10 tys. pracowników – poinformował Daniel Niepsuj w wywiadzie dla newseria.pl ,opublikowanym 9 lutego 2023 roku.

 

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button