Wodoru! Chiny przez najbliższe 30 lat będą zależne od importu
Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (33/2023/285)
Wodoru!
Firma konsultingowa Deloitte przewiduje się, że Chiny będą największym na świecie importerem czystego wodoru, kupując 13 milionów ton gazu rocznie w perspektywie do 2030 roku. Stanie się tak ze względu na szybko rosnące zapotrzebowanie na czystą energię wymuszaną przez proces dekarbonizacji różnych sektorów gospodarczych Chin.
Europa będzie potrzebowała w tym czasie 10 mln ton wodoru, a Japonia i Korea Południowa łącznie 7,5 mln ton.
Chiny będą uzależnione od importu wodoru do chwili uzyskania samowystarczalności w zakresie produkcji tego paliwa, a to prawdopodobnie nastąpi w okresie 2050-2060. Na rok 2060 Chiny zapowiadają osiągnięcie neutralności węglowej.
Chiński rynek wodoru ma osiągnąć wartość 265 mld USD (ok. 1,09 bln PLN).
Rozpoczęto tu budowę sieci rurociągów, która osiągnąć ma łączną długość ponad 6 000 km. Pierwsze odcinki sieci są już gotowe.
W roku 2050 wodór w Chinach ma zaspakajać 10~12% zapotrzebowania na energię w Państwie Środka.
Źródło:
https://www2.deloitte.com/cn/en.html
Chiny: miastowych coraz więcej
Z końcem 2022 roku 65,22% ludności Chin stanowili mieszkańcy miast. To o 0,50% więcej niż w roku 2021. Proces urbanizacji postępuje.
W 9 prowincjach i miastach wydzielonych na prawach prowincji (spośród wszystkich 34 prowincji) proces ten przekracza 70%. Są to:
- Szanghaj / ShangHai / 上海,
- Pekin / BeiJing / 北京,
- TianJin (天津),
- GuangDong (广东),
- JiangSu (江苏),
- LiaoNing (辽宁),
- ZheJiang (浙江),
- ChongQing (重庆) i
- FuJian (福建).
Trzy metropolie wydzielone, bezpośrednio podlegające rządowi centralnemu, mają największy wskaźnik urbanizacji przekraczający 80%:
- Szanghaj 89,3%,
- Pekin 87,9%
- TianJin 85,11%.
Najsłabsza urbanizacja (co oczywiste) odnotowywana jest w Tybecie (37,36%)
Granicę 50% przekroczono w prowincjach YuNan (51,72%), GanSu, GuiZhou, GuanXi i HeNan (57,07%).
Źródło:
Naukowcy z Chin publikują najwięcej
Według Nature Publication Index (indeks publikacji w zagranicznych pismach naukowych opracowywany przez prestiżowy magazyn „Nature”), autorzy z Chin w 2022 roku, po raz pierwszy w historii, opublikowali więcej prac naukowych niż autorzy ze Stanów Zjednoczonych.
Liczba publikacji naukowych autorów chińskich rośnie gwałtownie od 2015 roku. Jednocześnie od tego samego roku notuje się sukcesywny spadek liczby publikacji amerykańskich naukowców.
Analitycy magazynu „Nature” tworzą Nature Publication Index na bazie danych pozyskiwanych z 82 najwyżej cenionych na świecie czasopism naukowych. Szacuje się, że na świecie działa w tej chwili aż 54 tysiące czasopism spełniających warunki umożliwiające uznanie ich za naukowe.
Wedle najnowszego indeksu „Nature”, w 2022 roku autorzy z Chin opublikowali 19 373 artykułów naukowych, gdy autorzy amerykańscy 17 610.
Chińscy autorzy wiodą prym w publikacjach z dziedziny nauk fizycznych i chemii.
Autorzy ze Stanów Zjednoczonych dominują tylko w jednej kategorii nauk przyrodniczych – nauki o życiu.
Indeks wskazuje również, że w latach 2018-2020 prace chińskich naukowców były częściej cytowane niż te amerykańskich.
Chińskie artykuły, które są najczęściej cytowane, często powstają we współpracy z autorami z innych państw. Magazyn „Nature” zaznacza, że polityka naukowa Państwa Środka skupia się szczególnie na wzmacnianiu dziedzin badawczych, w których Chiny uzyskały przewagę, lub mają szansę, by taka przewagę uzyskać. Przy czym – na co wskazuje komentarz najnowszego indeksu „Nature” – tym co odróżnia Chiny od stanów Zjednoczonych, to szerokie podejście (wsparcie) we wszystkich dziedzinach naukowych. Ze szczególnym uwzględnieniem badań podstawowych.
Czasopismo naukowe różni się od zwykłego czasopisma m.in. tym, że publikowane w nim artykuły podlegają recenzji naukowej. Czasopismo naukowe posiada także zwykle ściśle zdefiniowany zakres tematyczny i publikuje artykuły wyłącznie z tego zakresu. Wyjątkiem są czasopisma ogólne takie jak Science czy Nature, które publikują artykuły opisujące, zdaniem ich rad redakcyjnych, najważniejsze dokonania naukowe ze wszystkich nauk przyrodniczych
Nature to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych. Ukazuje się jako ilustrowany tygodnik. Zostało założone przez Normana Lockyera. Pierwszy numer ukazał się 4 listopada 1869 roku. Aktualnie wydawcą „Nature” jest firma Nature Publishing Group, należąca do wydawnictwa Macmillan Publishers.
W przeciwieństwie do ogromnej większości czasopism naukowych, z reguły wysoko wyspecjalizowanych, tygodnik „Nature” opisuje odkrycia ze wszystkich dziedzin nauk przyrodniczych, inżynieryjnych oraz (rzadziej) ścisłych i ekonomicznych.
Źródło:
Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny
e-mail: azliang@chinamail.com
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: kontakt@chiny24.com
© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com