CiekawostkiSpołeczeństwo

Święto Latarni

czyli koniec tego całego świętowania

Wczoraj obchodzono w Chinach Święto Latarni, czyli ostatni, piętnasty dzień obchodów Chińskiego Nowego Roku. Wywieszono latarnie, takie klasyczne, ze świeczkami jako źródem światła, te z żarówkami klasycznymi, no i te z żarówkami (które nie żarzą, więc cyba świetlówkami, a może światłówkami) ledowymi. Jak to w tym ludnym kraju jest w zwyczaju ludność opuściła domostwa, aby poocierać się w porażających tłumach w wąskich uliczkach niedawno zbudowanych starych miast, tudzież celem dokonania istotnego szopingu, czy po prostu, żeby coś wrzucić na ruszcik. Po 15 dniach wpierniczania najpierw w domu u rodziców, a potem tego co rodzice w słoikach i kartonach dali i na drogę, i na zaś, należy sobie coś tam przetrącić. Ocieranie, szoping, przetrącanie i do domu. I można odetchnąć. Chwała Opatrzności, w tym roku koniec wyczerpujących fizycznie i psychicznie świąt przypadał w piątek. Jest weekend. Może człowiek odetchnąć. A w poniedziałek do roboty! Trzeba nadrobić te ostatnie dwa tygodnie i spiąć pośladki, bo 1 maja zaczyna się kolejne świętowanie. Znów człowiek nie będzie miał głowy do roboty.

Święto Latarni 1

Święto Latarni 2018 / fot. Le.Ś.

j.w. / fot. Le.Ś..

Święto Latarni 2018 / fot. Le.Ś.

j.w. / fot. Le.Ś.

Święto Latarni 2018 / fot. Le.Ś.

j.w. / fot. Le.Ś.

Święto Latarni 2018 / fot. Le.Ś.

Kolejne świętowanie już za rok, czyli za niewielką chwilkę, czyli w kółko Macieju, jak to przedstawiałem kilka lat temu…. Ale to jak z polskimi świętami, tymi bożonarodzeniowymi, czy wielkanocnymi. Niby już nie takie, jak to drzewiej bywało, ale mus to mus, trzeba je "wycelebrować", odbyć te wszystkie rodzinne spotkania, najeść się jak zwierzę, a czasem i jak zwierzę się opić (a przecież zasadniczo zwierzęta nie piją nic oprócz wody…)

 

Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

Close