Wiadomości

Święto Latarń – koniec Święta Wiosny

Wszyscy mieszkańcy Chin biorą dzisiaj udział w obchodach Święta Lampionów. Dzisiejszej nocy, piętnastej nowego roku według chińskiego kalendarza, rozświetlanej światłem księżyca w pełni, definitywnie kończą się obchody Święta Wiosny.

Pokazy papierowych lampionów, kiedyś rozświetlanych światłem świec, dzisiaj żarówkami ledowymi, to tradycyjny i niezbędny element Chińskiego Nowego Roku. Nowoczesne możliwości technologiczne, takie właśnie jak żarówki ledowe, pozwalają współczesnym twórcom budować fantastyczne lampiony o niezwykle wyrafinowanych kształtach, takich jak smogi, zwierzęta, czy postaci z komiksów.

W dniu Święta Lampionów Chińczycy raczą się Yuan Xiao, słodkie kulki ryżowe przypominające kształtem swoim Księżyc w pełni.

Dzisiaj też odbywaja się pokazy „tańców lwa” znane na całym świecie i tak bardzo kojarzące się z Chinami i ich tradycją.

Od jutra życie wraca do normy. Teoretycznie.

l.s.

Źródło: China.org, Shanghai Daily

Tagi
Pokaż więcej

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Powiązane artykuły

1 thought on “Święto Latarń – koniec Święta Wiosny”

  1. Był księżyc w pełni, były lampiony… dużo lampionów… I samoloty opóźnione, bo piloci bali się latać przez atak lampionów. (Shaoxing – Shaoxina – Hangzhou)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź też

Close
Close