CiekawostkiWiadomości

Dzień Singla 2019,

albo dzienne przychody równe połowie polskiego budżetu

Dwie godziny przed zakończeniem „Dnia Singla”, w 22 godzinie tego święta zakupów w sieci, chińscy konsumenci wydali na towary i usługi oferowane w Internecie 250 miliardów juanów (ponad 138 miliardów złotych), bijąc jednocześnie zeszłoroczny wynik. W 2018 roku Chińczycy wydali 11 listopada na zakupy online 213,550,497,011 juanów (117 943 939 499,17PLN).

Festiwal zakupów, zwany Dniem Singla, wymyślony przez firmę Alibaba, a przypadający 11 listopada, jest największym tego typu wydarzeniem na świecie. Tego dnia, w ramach specjalnych ofert, promocji, akcji marketingowych można kupić wszystko, od elektroniki użytkowej po luksusowe przedmioty, a nawet samochody i mieszkania. W tym roku „Dzień Singla” nabrał dodatkowego znaczenia: jest uważnie obserwowany jako barometr nastrojów konsumentów w 16 miesiącu wojny handlowej między USA i Chinami i w warunkach spowolnienia chińskiej gospodarki.

„Dzień singli staje się coraz bardziej rozpoznawalny na całym świecie… ale ponieważ wciąż jest to święto i impreza krajowa, jest to prawdziwy sprawdzian chińskiej siły konsumenckiej”, powiedział w wywiadzie dla South China Morning Post Benson Ng z EY (Ernst &Young) Greater China.

Alibaba zorganizowała pierwszą imprezę zakupową z okazji Dnia Singla w 2009 r. jako kampanię promocyjną. Obecnie jest to rodzaj narodowego fenomenu współczesnych Chin. W ubiegłym roku (2018) konsumenci wydali 11 listopada na zakupy w sieci 4000 razy więcej (!!!) niż w roku 2009.

Pierwotne założenie promocji było z jednej strony proste, z drugiej nieszablonowe. Otóż Alibaba skierowała swoją ofertę do młodych, nie znajdujących się w związkach Chińczyków, odczuwających presję ze strony swoich bliskich na założenie rodziny, pójście tradycyjnymi ścieżkami swoich przodków. Zapis daty 11/11 może być odczytywany w chińskich znakach jako „gołe gałęzie”, w przenośni oznaczające jednostkę samotną, nieprzyłączoną. Adresując działania promocyjne do tej grupy społecznej, której istnienie sobie uświadamiano, ale której wielkości nie znano, Alibaba zaproponowało poniekąd Antywalentynki. I pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Jak to mówią: „zwycięzca bierze wszystko”. W przypadku 11 listopada hegemonem sprzedaży w sieci jest Alibaba. Platformy e-commerce należące do grupy, czyli Tmall i Taobao są filarami handlowej fiesty. A ponieważ święto zakupów opuściło już granice Chin w działaniach handlowych biorą udział spółki Alibaby takie jak AliExpress, czy Lazada, filia e-commerce Alibaby w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród zagranicznych konsumentów biorących udział w zakupowym szaleństwie w tym roku na czoło wysunęli się kupujący z Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Australii i Japonii. Wśród towarów kupowanych przez obywateli ChRL duża część stanowią produkty importowane z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Tu wpływ wojny handlowej zdaje się być niezauważalny.

Dziś wartość transakcji przekroczyła sumę 10 miliardów juanów (5,5 miliarda złotych) już w 2 minucie zakupowego szaleństwa (96 sekund…), które rozpoczęło się o północy. [W zeszłym roku osiągnięcie takiego rezultatu zajęło chińskim konsumentom niemal 60 minut.] A sumowano wyłącznie zakupy dokonywane przez wszystkie firmy i sieci należące i powiązane z Grupą Alibaba, a rozliczane poprzez system płatności AliPay. Należący oczywiście do Grupy Alibaba. Tymczasem konkurencja firmy Jacka Ma, jak na przykład platformy JD.com i Pinduoduo, uruchomiły własne kampanie z okazji Dnia Singla, aby przechwycić część konsumentów i zachęcić ich do wydania pieniędzy na towary i usługi oferowane przez nie. swoje platformy. JD.com poinformował, że sprzedaż w ramach akcji promocyjnej, która rozpoczęła się 1 listopada, osiągnęła do 9 rano dnia dzisiejszego wartość 165,8 miliarda juanów (91,6 miliardów PLN).

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Alibaby ponad 50 procent konsumentów planowało poczynić zakupy 11 listopada, wydając średnio 10% więcej niż w roku ubiegłym. Takie firmy jak Apple, Dyson, Lancome i L’Oreal, osiągnęły 100 milionów juanów przychodów w samej przedsprzedaży.

Kim Kardashian sprzedała w kilka minut 15 000 butelek swoich perfum KKW w trakcie live streamu (relacji na żywo) w internetowym kanale video Tmall. Gwiazda reality shows z USA może zawdzięczać swój sukces nastrojom chińskich konsumentów. Dla ponad 60% ankietowanych na zlecenie Alibaby pochodzenie towarów, pomimo wojny handlowej z USA, nie ma żadnego znaczenia.

Dla Cainiao, firmy logistycznej będącej własnością Grupy Alibaba, 11 listopada to dzień przed burzą. W magazynach firmy znajdują się zapasy o łącznej masie 500 milionów ton, gotowe do wysyłki do klientów, którzy dokonali zakupów w dniu dzisiejszym. Dzięki zautomatyzowanym magazynom, centrom logistycznym i systemom przetwarzania danych w chmurze pierwsze przesyłki z zakupami dokonanymi w Dniu Singla dotrą do adresatów już jutro o 9 rano. Czyli o 2 w nocy naszego czasu. Co ciekawe, coraz większą grupę konsumentów (a zarazem klientów firm kurierskich obsługujących święto internetowych zakupów) stanowią mieszkańcy miast trzeciego rzędu, takich jak Guilin, Luoyang i Sanya. Z jednej strony to rosnące wyzwanie dla logistyków, z drugiej dowód na to, że chińska prowincja staje się zamożniejsza i gotowa do różnego rodzaju wydatków na rzecz poprawy standardu życia.  

Jednorazowa – jak pierwotnie zakładano – akcja promocyjna Alibaby przez 10 lat ewoluowała z dnia wielkiej sprzedaży do dnia, który łączy konsumpcję i rozrywkę. Poniekąd tradycją stało się, że wieczór 10 listopada to czas odliczania do północy, do chwili kiedy „bomba idzie w górę”, kiedy ruszają wszystkie promocje, akcje zniżkowe, loterie i inne działania zapowiadane i promowane od miesięcy, a przyciągające uwagę wszystkich Chińczyków. Przez te kilka godzin Alibaba zapewnia klientom gotowym do zakupów rozrywkę rozmachem, organizacją i formatem uczestników przewyższającą nawet Galę Noworoczną CCTV. Gala Noworoczna jest największym wydarzeniem telewizyjnym w skali roku. A może była. Alibaba przebija ją zapraszając na swoje show międzynarodowe gwiazdy, takie jak Mariah Carey, które występują na żywo przed publicznością liczona w setkach milionów widzów w całym kraju.

 

W tegorocznym koncercie Alibaby wystąpiła Taylor Swift, co ciekawe, zaledwie kilka miesięcy po występie na podobnym koncercie Prime Day dla Amazon w USA. Obok Taylor Swift pojawiły się na scenie chińskie gwiazdy popu, takie jak G.E.M., czy TFBoys z Jacksone Yee.

 

 

P.S. Dzień Singla 2019 firma Alibaba zamknęła kwotą 268,444,058,381 juanów przychodu.

To 148,3 miliardów złotych. Budżet Polski na rok 2019 wynosi 387,7 miliarda złotych.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button