
Dwie godziny przed zakończeniem „Dnia Singla”, w 22 godzinie tego święta zakupów w sieci, chińscy konsumenci wydali na towary i usługi oferowane w Internecie 250 miliardów juanów (ponad 138 miliardów złotych), bijąc jednocześnie zeszłoroczny wynik. W 2018 roku Chińczycy wydali 11 listopada na zakupy online 213,550,497,011 juanów (117 943 939 499,17PLN).
Festiwal zakupów, zwany Dniem Singla, wymyślony przez firmę Alibaba, a przypadający 11 listopada, jest największym tego typu wydarzeniem na świecie. Tego dnia, w ramach specjalnych ofert, promocji, akcji marketingowych można kupić wszystko, od elektroniki użytkowej po luksusowe przedmioty, a nawet samochody i mieszkania. W tym roku „Dzień Singla” nabrał dodatkowego znaczenia: jest uważnie obserwowany jako barometr nastrojów konsumentów w 16 miesiącu wojny handlowej między USA i Chinami i w warunkach spowolnienia chińskiej gospodarki.
„Dzień singli staje się coraz bardziej rozpoznawalny na całym świecie… ale ponieważ wciąż jest to święto i impreza krajowa, jest to prawdziwy sprawdzian chińskiej siły konsumenckiej”, powiedział w wywiadzie dla South China Morning Post Benson Ng z EY (Ernst &Young) Greater China.
Alibaba zorganizowała pierwszą imprezę zakupową z okazji Dnia Singla w 2009 r. jako kampanię promocyjną. Obecnie jest to rodzaj narodowego fenomenu współczesnych Chin. W ubiegłym roku (2018) konsumenci wydali 11 listopada na zakupy w sieci 4000 razy więcej (!!!) niż w roku 2009.
Pierwotne założenie promocji było z jednej strony proste, z drugiej nieszablonowe. Otóż Alibaba skierowała swoją ofertę do młodych, nie znajdujących się w związkach Chińczyków, odczuwających presję ze strony swoich bliskich na założenie rodziny, pójście tradycyjnymi ścieżkami swoich przodków. Zapis daty 11/11 może być odczytywany w chińskich znakach jako „gołe gałęzie”, w przenośni oznaczające jednostkę samotną, nieprzyłączoną. Adresując działania promocyjne do tej grupy społecznej, której istnienie sobie uświadamiano, ale której wielkości nie znano, Alibaba zaproponowało poniekąd Antywalentynki. I pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę. Jak to mówią: „zwycięzca bierze wszystko”. W przypadku 11 listopada hegemonem sprzedaży w sieci jest Alibaba. Platformy e-commerce należące do grupy, czyli Tmall i Taobao są filarami handlowej fiesty. A ponieważ święto zakupów opuściło już granice Chin w działaniach handlowych biorą udział spółki Alibaby takie jak AliExpress, czy Lazada, filia e-commerce Alibaby w Azji Południowo-Wschodniej. Wśród zagranicznych konsumentów biorących udział w zakupowym szaleństwie w tym roku na czoło wysunęli się kupujący z Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Australii i Japonii. Wśród towarów kupowanych przez obywateli ChRL duża część stanowią produkty importowane z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Tu wpływ wojny handlowej zdaje się być niezauważalny.
Dziś wartość transakcji przekroczyła sumę 10 miliardów juanów (5,5 miliarda złotych) już w 2 minucie zakupowego szaleństwa (96 sekund…), które rozpoczęło się o północy. [W zeszłym roku osiągnięcie takiego rezultatu zajęło chińskim konsumentom niemal 60 minut.] A sumowano wyłącznie zakupy dokonywane przez wszystkie firmy i sieci należące i powiązane z Grupą Alibaba, a rozliczane poprzez system płatności AliPay. Należący oczywiście do Grupy Alibaba. Tymczasem konkurencja firmy Jacka Ma, jak na przykład platformy JD.com i Pinduoduo, uruchomiły własne kampanie z okazji Dnia Singla, aby przechwycić część konsumentów i zachęcić ich do wydania pieniędzy na towary i usługi oferowane przez nie. swoje platformy. JD.com poinformował, że sprzedaż w ramach akcji promocyjnej, która rozpoczęła się 1 listopada, osiągnęła do 9 rano dnia dzisiejszego wartość 165,8 miliarda juanów (91,6 miliardów PLN).
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Alibaby ponad 50 procent konsumentów planowało poczynić zakupy 11 listopada, wydając średnio 10% więcej niż w roku ubiegłym. Takie firmy jak Apple, Dyson, Lancome i L’Oreal, osiągnęły 100 milionów juanów przychodów w samej przedsprzedaży.
Kim Kardashian sprzedała w kilka minut 15 000 butelek swoich perfum KKW w trakcie live streamu (relacji na żywo) w internetowym kanale video Tmall. Gwiazda reality shows z USA może zawdzięczać swój sukces nastrojom chińskich konsumentów. Dla ponad 60% ankietowanych na zlecenie Alibaby pochodzenie towarów, pomimo wojny handlowej z USA, nie ma żadnego znaczenia.
Dla Cainiao, firmy logistycznej będącej własnością Grupy Alibaba, 11 listopada to dzień przed burzą. W magazynach firmy znajdują się zapasy o łącznej masie 500 milionów ton, gotowe do wysyłki do klientów, którzy dokonali zakupów w dniu dzisiejszym. Dzięki zautomatyzowanym magazynom, centrom logistycznym i systemom przetwarzania danych w chmurze pierwsze przesyłki z zakupami dokonanymi w Dniu Singla dotrą do adresatów już jutro o 9 rano. Czyli o 2 w nocy naszego czasu. Co ciekawe, coraz większą grupę konsumentów (a zarazem klientów firm kurierskich obsługujących święto internetowych zakupów) stanowią mieszkańcy miast trzeciego rzędu, takich jak Guilin, Luoyang i Sanya. Z jednej strony to rosnące wyzwanie dla logistyków, z drugiej dowód na to, że chińska prowincja staje się zamożniejsza i gotowa do różnego rodzaju wydatków na rzecz poprawy standardu życia.
Jednorazowa – jak pierwotnie zakładano – akcja promocyjna Alibaby przez 10 lat ewoluowała z dnia wielkiej sprzedaży do dnia, który łączy konsumpcję i rozrywkę. Poniekąd tradycją stało się, że wieczór 10 listopada to czas odliczania do północy, do chwili kiedy „bomba idzie w górę”, kiedy ruszają wszystkie promocje, akcje zniżkowe, loterie i inne działania zapowiadane i promowane od miesięcy, a przyciągające uwagę wszystkich Chińczyków. Przez te kilka godzin Alibaba zapewnia klientom gotowym do zakupów rozrywkę rozmachem, organizacją i formatem uczestników przewyższającą nawet Galę Noworoczną CCTV. Gala Noworoczna jest największym wydarzeniem telewizyjnym w skali roku. A może była. Alibaba przebija ją zapraszając na swoje show międzynarodowe gwiazdy, takie jak Mariah Carey, które występują na żywo przed publicznością liczona w setkach milionów widzów w całym kraju.
W tegorocznym koncercie Alibaby wystąpiła Taylor Swift, co ciekawe, zaledwie kilka miesięcy po występie na podobnym koncercie Prime Day dla Amazon w USA. Obok Taylor Swift pojawiły się na scenie chińskie gwiazdy popu, takie jak G.E.M., czy TFBoys z Jacksone Yee.
P.S. Dzień Singla 2019 firma Alibaba zamknęła kwotą 268,444,058,381 juanów przychodu.
To 148,3 miliardów złotych. Budżet Polski na rok 2019 wynosi 387,7 miliarda złotych.