E-mobilityEnergetykaMotoryzacja

Toyota będzie produkować kluczowe komponenty dla pojazdów wodorowych (FCV) w Chinach

Japoński dziennik ekonomiczny Nikkei Asia informuje, że Toyota Motor planuje uruchomienie produkcji kluczowych komponentów dla pojazdów FCV, czyli napędzanych ogniwami paliwowymi (wodorowymi) w Chinach. Produkcja tych komponentów ruszy już w przyszłym roku. W ten sposób po raz pierwszy w historii produkcja tego typu podzespołów opuści granice Japonii.

Toyota Motor zdecydowała się na ten ruch w odpowiedzi na prośbę Pekinu, aby Toyota produkowała kluczowe komponenty dla FCV w Chinach w zamian za wsparcie projektów związanych z taką produkcją przez władze centralne.

Chiny zamierzają do roku 2035 wprowadzić na drogi aż 1 milion pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi w ramach „agresywnej” kampanii promującej czyste pojazdy.

Stacja tankowania wodoru w miejscowości Liuan, w prowincji Anhui, rok 2019

Ogniwo paliwowe – ogniwo generujące energię elektryczną z reakcji utleniania stale dostarczanego do niego z zewnątrz paliwa. W odróżnieniu od ogniw galwanicznych (akumulatory, baterie), w których energia wytwarzanego prądu musi zostać wcześniej zgromadzona wewnątrz tych urządzeń (co znacznie ogranicza czas ich pracy), ogniwa paliwowe nie muszą być wcześniej ładowane. Wystarczy tylko doprowadzić do nich paliwo. W przypadku ogniw galwanicznych ładowanie może być procesem trwającym wiele godzin, a ogniwa paliwowe są gotowe do pracy po niewielkim czasie wymaganym do nagrzania.

Większość ogniw paliwowych do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje wodór na anodzie oraz tlen na katodzie. Są to ogniwa wodorowe. Zaletą ogniw wodorowych jest niewielkie zanieczyszczenie powietrza, które one powodują. Powstające w nich spaliny składają się wyłącznie z obojętnej dla środowiska pary wodnej. Silniki spalinowe oprócz pary wodnej wytwarzają też dwutlenek węgla, czad, ozon, tlenki azotu oraz szereg innych toksycznych substancji. (źródło: Wikipedia)

Decyzja zarządu Toyoty została potwierdzona przez Minggao Ouyang, profesora Uniwersytetu Tsinghua. Ouyang jest ekspertem w dziedzinie nowych pojazdów New Energy Vehicles (NEV) i jest zaangażowany w formułowanie polityki NEV rządu w Pekinie. Powiedział on Nikkei, że Toyota współpracuje z firmą powiązaną z Tsinghua w celu zbudowania zakładu produkcyjnego dla systemów napędowych samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi.

Toyota odmówiła komentarza dziennikarzom Nikkei.

Komponenty produkowane w Chinach będą wykorzystywane w autobusach i innych pojazdach użytkowych. Toyota i firma z Uniwersytetu Tsinghua ustalają szczegóły partnerstwa, takie jak specyfikacja systemu i zakres lokalnej produkcji. W 2020 roku doszło do powołania spółki joint venture pomiędzy Toyotą, Tsinghua i chińskim państwowym producentem samochodów, której celem było uruchomienie produkcji pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi. Obecnie kluczowe komponenty ogniw paliwowych są produkowane w Japonii i wysyłane do Chin w celu montażu. Toyota planuje przestawić dostawy z Japonii na produkcję lokalną w Chinach.

Nowy zakład produkcyjny ma zostać otwarty między 2022 a 2023 rokiem. Wartość inwestycji może wynieść setki milionów dolarów.

Inicjatywa Toyoty pojawia się w momencie, gdy Pekin rozpoczął proces wyboru miast, w których będą montowane samochody FCV. Podobnie, Toyota musi wybrać miasta, w których chce założyć zakłady produkcyjne. Wybrane miasta mogą otrzymać od rządu chińskiego do 1,7 mld juanów (260 mln dolarów) w ramach zachęt. Aby móc skorzystać z zachęt, miasto musi rozwinąć łańcuch dostaw dla produkcji FCV, w tym dla stosów ogniw paliwowych.

Zgodnie z pekińską strategią ekologicznych samochodów, FCV jest pozycjonowany jako pojazd następnej generacji obok EV.

Chiny są kluczowym rynkiem dla Toyoty, która jest drugim po Volkswagenie graczem w tym kraju. Chiński rząd naciska na producentów samochodów, aby wprowadzali (wprowadzali, a nie „oddawali”) nowe technologie w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Toyota planuje rozszerzyć swoją działalność w Chinach, koncentrując się na sektorze nowych energii.

Skumulowana sprzedaż pojazdów FCV Toyoty (głównie Toyota Mirai I generacji) od połowy 2014 roku do września 2020 roku wyniosła około 11 000 sztuk. Z tej liczby 3 600 sztuk zostało sprzedanych w Japonii, a 6 500 w Stanach Zjednoczonych. Chiny chcą do 2035 roku mieć na drogach 1 milion pojazdów napędzanych wodorem. Biorąc pod uwagę te czynniki Toyota zdecydowała się na udostępnienie (sprzedaż i licencje) swoich patentów związanych z FCV kilku firmom chińskim w nadziei, że Chiny pozwolą na rzeczywiste urynkowienie technologii, która pomimo wielu entuzjastycznych reakcji na Zachodzie nie spowodowała wymiernego zaangażowania państw w rozwój motoryzacji wodorowej. W większości przypadków, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, wszelkie działania mające na celu rozwinięcie tej technologii i wprowadzenie jej na szeroką skalę zostały skutecznie zablokowane przez lobby naftowe. Chiny szukające sposobów uniezależnienia się od importowanych surowców energetycznych okazały się dla Toyoty jedynym partnerem, proponującym wsparcie organizacyjne, finansowe, a także udostępniającym rynek o gigantycznym potencjale.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button