WiadomościWiadomości

Chiny oskarżają USA o cyberszpiegostwo

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (27/2023/279)

Nowa specjalność USA: cyberszpiegostwo

Krajowe Centrum Reagowania na Zagrożenia Wirusami Komputerowymi oraz Cyberataki (国家计算机病毒应急处理中心) we współpracy z firmą „360”, specjalizującą się w zabezpieczeniach IT, opracowało opublikowany właśnie raport, z którego wynika, że CIA od dawna zbiera nielegalnie informacje będące własnością zagranicznych rządów, firm, osób indywidualnych, potajemnie inicjuje “pokojowe ewolucje” i “kolorowe rewolucje” na całym świecie, a także prowadzi szeroko zakrojoną działalność szpiegowską.

Stany Zjednoczone przywiązują dużą wagę do rozwoju Internetu, prowadząc dzięki niemu nie zawsze legalne działania. Kolejne administracje USA stopniowo tworzyły strategię ataków w sieci. Równocześnie CIA opracowała dużą liczbę narzędzi do przeprowadzania cyberataków.

Zespól ekspertów pracujących nad raportem, na podstawie zebranych faktów doszedł do wniosku, że Stany Zjednoczone owe narzędzia wykorzystują do kontrolowania sieci internetowych krajów trzecich, by przejmować ważne i wrażliwe dane z dowolnego miejsca na świecie.

Ślady takich ataków wykryto zarówno w globalnej sieci internetowej, jak i w systemach Internetu Rzeczy, co nie ominęło to i Chin. Według raportu, CIA przez dziesięciolecia obaliła lub próbowała obalić co najmniej 50 legalnych rządów w innych państwach, powodując zamieszki, pomagając opozycji w komunikacji utajnionej. Przywołano przykład „Arabskiej Wiosny”, której rezultatem jest katastrofa humanitarna, zapaść gospodarek, destabilizacja, recesja, zamiast rozwoju.

Posługując się licznymi faktami i analizą wielu danych raport dowodzi, że CIA nagminnie wykorzystuje broń cybernetyczną, a także specyficzne, wyrafinowane, zaawansowane technicznie internetowe narzędzia szpiegowskie. Obejmują one na przykład wszelkie zasoby Internetu Rzeczy. Pozwalają na kontrolowanie sieci komunikacyjnych i krytycznych w dowolnym kraju. Oczywiście wymaga to dużego wsparcia finansowego, technicznego i zasobów ludzkich, którymi Stany Zjednoczone dysponują i wykorzystają, aby zapewnić sobie światową hegemonię cyfrową.

Raport konkluduje, iż w obliczu systematycznych, inteligentnych i świetnie przygotowanych cyberataków przeprowadzanych przez CIA przeciw Chinom szczególnie ważne jest, aby krajowe agencje rządowe, instytucje badań naukowych, przedsiębiorstwa przemysłowe i instytucje komercyjne szybko mogły je wykrywać/zauważyć i radzić sobie z nimi tak szybko, jak to możliwe.

Raport sugeruje również, by dla szybszego i skuteczniejszego reagowania na nieuchronne ataki cybernetyczne, należy tworzyć i instalować krajowe, niezależne urządzenia (hardware) i rozwiązania w zakresie oprogramowania (software). Niezbędne jest jak najszybsze zorganizowanie własnego systemu obrony przed atakami w sieci, prowadzenie samokontroli dla ich wykrywania, zwalczania.

W perspektywie długofalowej celem powinno być stopniowe osiągnięcie takiego systemu obrony, który kompleksowo i systematycznie będzie zapobiegał oraz odpierał najbardziej zaawansowane cyberataki w sieci internetowej.

Można się zgadzać lub nie z tezami tego dokumentu, ale nie można nie zauważać tego, że dotyka kwestii ważnych nie tylko dla Chin.

Źródło:

http://cn.chinadaily.com.cn

TianJin: nowy model Airbusa w produkcji

Airbus dostarcza pierwszy odbiorcy chińskiemu pierwszy egzemplarz samolotu A321. Został on zmontowany w jego jedynym poza Europą zakładzie koncernu zlokalizowanym w chińskim mieście TianJin.

A321 jest największym samolotem Airbusa z rodziny maszyn wąskokadłubowych. Może zabrać na pokład 244 pasażerów. Maksymalny zasięg maszyny to 8700 kilometrów. W zakładzie w TainJin, uruchomionym w 2008 roku montowano do tej pory wyłącznie samoloty Airbus A320. Zdolność produkcyjna zakładu to sześć maszyn A320 miesięcznie. Zmontowano tu w sumie ponad 600 takich odrzutowców.

Zakład w TianJin rozbudowuje się. Uruchomiono tu centrum kompletacji i dostawy samolotów szerokokadłubowych. Powstają linie montażowe samolotów dalekiego zasięgu A330 i A350.

Źródło:

https://news.china.com

Krajowe marki samochodowe górą

W ubiegłym roku sprzedano w Chinach 11,76 mln samochodów krajowych marek. To wzrost o 22,8% r/r. Chińskie marki stopniowo zaczynają dominować na tym rynku. Pod koniec grudnia 2022 roku stanowiły 49,9% rynku (wzrost o 5,4% r/r).

Jak informuje Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) szczególnie dobrze radzą sobie krajowe auta nowej energii NEV, w tym elektryczne EV. W 2022 roku sprzedano ich ponad 6,88 mln, co oznacza, że sprzedaż tych aut wzrosła o 93,4% r/r, a udział w rynku samochodów wzrósł do 25,6%. W 2021 roku było to 12,1%.

Poza tym należy dodać dobre wyniki eksportu samochodów chiński. W ubiegłym roku wyeksportowano 2,53 mln aut (wzrost o 56,7% r/r).

Źródło:

https://www.jfdaily.com

Magnes na inwestorów

Ministerstwo Handlu (商务部) wraz z Państwową Komisją Rozwoju i Reform (国家发展和改革委员会) zainaugurowały kampanię “Rok Inwestycji w Chinach” (“投资中国年”).

Celem kampanii jest promocja i przyciąganie zagranicznych inwestorów do lokowania swoich projektów w Państwie Środka. Oba centralne ograny pracują również nad pakietami rożnego rodzaju regulacji, które mają tworzyć zachęcającą politykę inwestycyjną. Regulacje mają opierać się o koncepcję coraz większego otwarcia się Chin na świat, ułatwiać inwestowanie podmiotom zagranicznym w Chinach, liberalizować przepisy dotyczące handlu, zapewnić równe traktowanie wszystkich rodzajów podmiotów działających legalnie na chińskim rynku (prywatnych i zagranicznych z państwowymi), optymalizować otoczenie biznesowe.

Przewodnim hasłem kampanii jest: ” Idąc z Chinami, podążamy za możliwościami, a inwestując w Chinach, inwestujemy w przyszłość” (与中国同行就是与机遇同行,在中国投资就是投资未来)

Źródło:

http://www.mofcom.gov.cn

Sztuczne Słonce świeci coraz dłużej

Instytut Materiałoznawstwa w Hefei Chińskiej Akademii Nauk (中科院合肥物质科学研究院) poinformował, iż na początku kwietnia pobił kolejny rekord utrzymania pracy “Sztucznego Słońca”, reaktora fuzji jądrowej, której efektem jest wytworzenie plazmy o temperaturze powyżej 100 mln stopni Celsjusza.

Chińscy naukowcy prowadzili nieprzerwanie reakcje przez 403 sekundy (6,72 minuty), bijąc w ten sposób światowy rekord.

Na przełomie roku 2021 i 2022 w Hefei „Sztuczne Słońce” świeciło przez ponad 17 minut. Ale podówczas plazma osiągnęła temperaturę około 70 milionów stopni Celsjusza.

“Sztuczne Słońce” to rodzaj reaktora termonuklearnego, zwanego tokamkiem.

Tokamak to urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Koncepcję tokamaka stworzyli w 1950 Igor Tamm i Andriej Sacharow. Pierwsze urządzenie tego typu powstało w roku 1956 w Instytucie Energii Atomowej w Moskwie. Główna komora urządzenia ma kształt torusa. Komora wypełniona jest zjonizowanym gazem (deuterem albo mieszaniną deuteru i trytu). Zmienne pole magnetyczne pochodzące z transformatora indukuje prąd elektryczny w pierścieniu gazu. Prąd ten powoduje wyładowania w gazie. Wzrasta stopień jonizacji gazu i jego temperatura. W końcu tworzy się gorąca plazma. Jest ona utrzymywana w zwartym słupie wewnątrz pierścienia dzięki silnemu polu magnetycznemu.

Reakcja termojądrowa, synteza jądrowa lub fuzja jądrowa to zjawisko polegające na złączeniu się dwóch lżejszych jąder w jedno cięższe. W wyniku fuzji obok nowych jąder mogą powstawać też wolne neutrony, protony, cząstki elementarne i cząstki alfa.

Kontrolowana synteza termojądrowa to reakcja termojądrowa, która podlega kontrolowanemu przebiegowi. Główną motywacją kontrolowania syntezy termojądrowej jest wykorzystanie jej jako źródła energii.

Celem badań prowadzonych w Chinach, Korei Południowej, Japonii, czy w ramach międzynarodowego projektu ITER we Francji, jest skonstruowanie urządzenia bazującego na radzieckiej koncepcji, które będzie mogło działać bez przerwy, a którego bilans energetyczny będzie dodatni (zainicjowanie powstania plazmy wymaga ogromnej ilości energii). Fuzja jądrowa może zapewnić niemal nieograniczoną ilość czystej energii po niezwykle niskich kosztach. Proces ten nie wymaga stosowania paliw kopalnych i nie pozostawia niebezpiecznych odpadów, w przeciwieństwie do procesu rozszczepienia jądrowego, jaki ma miejsce w reaktorach elektrowni atomowych.

Gdyby udało się opanować tę technologię krajobraz energetyczny świata uległby całkowitej zmianie.

Źródło:

http://www.gov.cn

https://news.sina.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button