Chiny subiektywnieWiadomości

70 lat Chińskiej Republiki Ludowej,

czyli rzecz większa niż by się wszystkim wydawać mogło

Dziś mija 70 rocznica proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej. Mówią o tym wszystkie polskie rozgłosnie radiowe, mówią o tym wszystkie polskie stacje telewizyjne, piszą o tym niemal wszystkie portale internetowe. I niemal wszystkie używają zwrotów w rodziaju: "Chiny prężą muskuły na swoje 70-lecie". Nie jest naszym obyczajem, by komentować wydarzenia natychmiast. Przede wszystkim dlatego, że komentarze takie giną w tumulcie innych, podobnych do do słów, a różnych co do wymowy. A również dlatego, ze czasem warto hamować emocje, by nieco później przekazać klarownie, co sie miało na myśli.

Dla nas samych, dla osób redagujących teksty publikowane na chiny24.com, dzisiejsza rocznica to impuls dla wielu przemysleń. Przemyśleń na temat współczesnych Chin, jak i współczesnego świata, w którym te współczesne Chiny funkcjonują. Swoimi przemyśleniami i wnioskami z nich wynikającymi bedziemy się dzielić z Państwem przez cały październik. 

70-lecie Chińskiej Republiki Ludowej to coś znacznie większego niż dzisiejsza, imponująca defilada, która między innymi pokazuje innym państwom, a zwłaszcza takim jak Polska, że Chiny mają co prężyć. Chiny przeżywają zarazem czas trudny – to własnie dziś na ulicach Hong Kongu policjant strzelił z ostrej amunicji do nieuzbrojonego demonstranta – ale i pełen pokładów energii, mocy. Znaczenia tych pokładów nie rozumie nawet wielu z tych, którzy zawodowo zajmują się analizowaniem Chińskiej Republiki Ludowej jako podmiotem stosunków międzynarodowych. 

My ze swojej strony chcielibyśmy Państwu przedstawić 4 krótkie filmy pokazujące przygotowania do wielkiej defilady na Placu TianAnMen. Pokazujące je z punktu widzenia ludzi bezpośrednio w te przygotowania zaangażowanych. Niezwykle dumnych z faktu, ze mogą być częścią tej formy uczczenia rocznicy powstania swojego państwa. Ich państwa. 

Defiladę, która dzisiaj, 1 października 2019 roku, odbyła się na Placu TianAnMen widział kazdy świadom swego istnienia Chinczyk żyjący w Chińskiej Republice Ludowej. Od przedszkolaka, po wiekowego starca, od prostego rolnika, po święcącego triumfy miedzynarodowe profesora Uniwersytetu Pekińskiego. Najbiedniejsi, by nie zaznać wykluczenia, otrzymali od państwa chińskiego z tej okazji nowoczesne telewizory. Ponad 600 tysięcy odbiorników. Wszystko po to, by poczuć jedność i dumę. I jakkolwiek bysmy sobie tego nie interperetowali: Chińczycy poczuli sie silni, dumni, zjednoczeni. 

Te 4 krótkie filmy pokazują to w dobitny sposób. 

 

 

 

 

A my dzisiaj życzymy Chinom i Chińczykom wszystkiego co najlepsze. I wznosimy z tej okazji toast czarką Moutai. 

干杯!

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button