Wiadomości

800 mieszkańców Xinyi kontra kopalnia złota

PEKIN – Zijin Mining Group, największy wydobywca złota, miedzi i cynku w Chinach, został pozwany o odszkodowanie w wysokości 170 milionów yuanów (około 85 milionów złotych) za szkody spowodowane przez pęknięcie należącej do przedsiębiorstwa tamy nieopodal miasta Xinyi. Pęknięcie spowodowało olbrzymie straty finansowe i śmierć 22 osób.

Do Municypalnego Sądu Ludowego w Xinyi wpłynęło dotąd ponad 800 pozwów. “Mieszkańcy dotkniętych powodzią rejonów miasta Xinyi w prowincji Guangdong domagają się odszkodowań”, powiedział rzecznik sądu. “Podejrzewamy, że liczba pozwów będzie rosnąć, a ostateczna łączna kwota odszkodowań, których będą się domagać pokrzywdzeni, sięgnie 300 milionów yuanów”.

W skutek pęknięcia tamy na zbiorniku wodnym należącym do kopalni Xinyi Zijin Yinyan Tin zniszczone zostały 523 domy. Katastrofa miała miejsce 21 września zeszłego roku.

Śledztwo wykazało, że tama została zbudowana tanim kosztem i była eksploatowana w niewłaściwy sposób. Winą za taki stan rzeczy obciążona została firma Zijin Mining Group.

Kierownictwo firmy powiedziało, że respektuje wyniki śledztwa i zobowiązało się przekazać ofiarom katastrofy 50 milionów yuanów (około 25 milionów złotych).

Źródło: China Daily


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button