Wiadomości

Braki wody w Chinach

PEKIN – Chiny nie są w stanie budować tam, lub zmieniać kierunku rzek wystarczająco szybko, aby zapewnić wystarczającą ilość wody pitnej całej ludności Państwa Środka. Niedostatek wody osiąga poziom krytyczny w Pekinie  jego okolicach, jak również w wielu innych rejonach Chin.

Na północy Chin powstały pęknięcia w glebie o głębokości aż do 10 metrów. Chłopi z rejonu miasta Chifeng zmuszeni byli opóźnić żniwa, aby uniknąć obrażeń podczas pracy na spękanych polach. Wedle informacji lokalnego biura hydrogeologicznego 51 ujęć wody w regionie, co stanowi 62% całości lokalnych ujęć, wyschło zupełnie.

Ponad 250 000 ludzi ma bardzo ograniczony dostęp do wody pitnej. Podobna sytuacja miała miejsce w sierpniu w Giuzhou, gdzie posucha dotknęła ponad 600 000 osób.

Niedostatki wody w Pekinie osiągną niedługo poziom 200 do 300 milionów metrów sześciennych, pomimo aktualnie prowadzonych prac nad doprowadzeniem do stolicy wody z południowej części regionu.

Ponad 40% ludności Chin mieszka na stosunkowo suchych obszarach ubogich w wodę. Rząd w Pekinie wydaje miliardy dziesiątki miliardów dolarów na budowę tam, zmiany koryt i kierunków rzek oraz kopanie coraz głębszych studni. Tymczasem coraz zamożniejsi mieszkańcy wielkich miast wykorzystują coraz większe ilości wody. Nowe zakłady przemysłowe nie tylko wykorzystują rosnące ilości wody, ale równocześnie zanieczyszczają naturalne rezerwuary wody pitnej.

Bank Światowy ostrzega, że w niedługiej przyszłości problem wody wywoła konflikty pomiędzy biednymi, a bogatymi. Biedni staną się „uchodźcami środowiskowymi”. Brak wody zmusi ich do szukania nowych miejsc do życia. Mogą szukać miejsca dla siebie w wielkich miastach, miastach bogatych w wodę, wbrew woli ich mieszkańców.

Chiny wyprzedziły Japonię w wyścigu gospodarczym i stały się druga gospodarką na świecie. Brak wody może się okazać najpoważniejszą przeszkodą na drodze do światowej supremacji.

Źródło: China Digital Times / Xinhua News Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button