Wiadomości

Plan szczepień wywołuje nieoczekiwane reakcje

PEKIN – Chiny planują przeprowadzenie szczepień wśród około 100 milionów dzieci aby poczynić kolejny krok celem zlikwidowania problemu odry. Akcja chińskiego Ministerstwa Zdrowia wywołała wiele pogłosek i powszechnych plotek będących odzwierciedleniem powiększającego się wskutek wielu skandali braku zaufania do państwowych organów odpowiedzialnych za zdrowie. Najpowszechniejszą teorią spiskową rozpowszechnianą przez SMS-y jest mówiąca o tym, że sczepienie przeciwko odrze jest niebezpieczne dla zdrowia i życia dzieci.

W przypadku planowanych szczepień reakcja społeczna jest niewątpliwie irracjonalna.

Niechęć Chińczyków wobec szczepień przeciw odrze ma swoje źródło w niedawnych skandalach związanych ze zdrowiem publicznym. Epidemia ptasiej grypy, usilnie ukrywana przez władze w Pekinie, afera mleczna z 2008 roku, problemy z jakością wielu produktów żywnościowych w 2009 roku, lub ostatnie przypadki cholery, to najgłośniejsze sprawy, które obniżyły zaufanie społeczeństwa do władz odpowiedzialnych za zdrowie w kraju. Tymczasem tylko w zeszłym roku zanotowano w Chinach ponad 60 tysięcy zachorowań na odrę, niezwykle niebezpieczną chorobę, która skutkuje wielu powikłaniami ze śmiercią włącznie.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button