Wiadomości

Plan szczepień wywołuje nieoczekiwane reakcje

PEKIN – Chiny planują przeprowadzenie szczepień wśród około 100 milionów dzieci aby poczynić kolejny krok celem zlikwidowania problemu odry. Akcja chińskiego Ministerstwa Zdrowia wywołała wiele pogłosek i powszechnych plotek będących odzwierciedleniem powiększającego się wskutek wielu skandali braku zaufania do państwowych organów odpowiedzialnych za zdrowie. Najpowszechniejszą teorią spiskową rozpowszechnianą przez SMS-y jest mówiąca o tym, że sczepienie przeciwko odrze jest niebezpieczne dla zdrowia i życia dzieci.

W przypadku planowanych szczepień reakcja społeczna jest niewątpliwie irracjonalna.

Niechęć Chińczyków wobec szczepień przeciw odrze ma swoje źródło w niedawnych skandalach związanych ze zdrowiem publicznym. Epidemia ptasiej grypy, usilnie ukrywana przez władze w Pekinie, afera mleczna z 2008 roku, problemy z jakością wielu produktów żywnościowych w 2009 roku, lub ostatnie przypadki cholery, to najgłośniejsze sprawy, które obniżyły zaufanie społeczeństwa do władz odpowiedzialnych za zdrowie w kraju. Tymczasem tylko w zeszłym roku zanotowano w Chinach ponad 60 tysięcy zachorowań na odrę, niezwykle niebezpieczną chorobę, która skutkuje wielu powikłaniami ze śmiercią włącznie.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button