TechnologieWiadomości

Cathay Biotech zainwestuje prawie 600 milionów dolarów, by kukurydzą zastąpić ropę naftową

Cathay Biotech zainwestuje prawie 600 milionów dolarów w największy projekt dotyczący biologii syntetycznej, by kukurydzą zastąpić ropę naftową w produkcji włókien syntetycznych.

Cathay Biotech to chińska firma specjalizująca się w biologii syntetycznej oraz przemysłowej produkcji nowych bio-materiałów na skalę przemysłową. Spółka jest jednym z chińskich „jednorożców”. Jest notowana na Shanghai Stock Exchange od sierpnia tego roku. Firma zamierzała pozyskać na giełdzie 4.9 miliarda juanów. Ostatecznie zainteresowani akcjami Cathay Biotech zainwestowali 5.5 miliarda juanów (~3.1 miliarda PLN). Współpracą z tą młoda firmą chwali się między innymi „stary wyjadacz”, czyli Siemens, który dostarczył Chińczykom rozwiązania w zakresie wdrażania procesów cyfryzacji fabryk potocznie zwanych „rewolucją przemysłową 4.0”.

Spółka Cathay Biotech ogłosiła właśnie, że podpisała porozumienie z władzami prowincji Shanxi dotyczące stworzenia Przemysłowego Parku Ekologicznego Biologii Syntetycznej Shanxi, w który obie strony zobowiązały się zainwestować łącznie 1,2 miliarda dolarów (~4.65 miliarda PLN). Projekt będzie realizowany poprzez spółkę celową, która wykorzysta fundusze rządowe, SOE i prywatne dla sfinansowania przedsięwzięcia. Cathay Biotech obejmie 50.125% akcji w każdym podmiocie powołanym w ramach Przemysłowego Parku Ekologicznego Biologii Syntetycznej Shanxi.

Produkcja syntetycznych bio-polimerów (z kukurydzy) w jednym z zakładów Cathay Biotech

Liu Xiucai, CEO Cathay Biotech, nazwał to przedsięwzięcie największym projektem w historii biologii syntetycznej. Park będzie zajmował się przede wszystkim wytwarzaniem produktów na bazie… kukurydzy (planowana roczna produkcja 2,4 miliona ton), w tym:

– bio-kawaderyny (500.00 ton rocznie),

– bio-polimerów (900.000 ton rocznie) i

– długołańcuchowych kwasów dwuzasadowych (80.000 ton rocznie).

Na pewno będą też kontynuowane prace badawczo rozwojowe. Cathay Biotech przetestowała już ponad pół miliona próbek szukając odpowiedniej kombinacji mikroorganizmów i warunków fermentacji, które najbardziej będą się nadawać na potrzeby produkcji przemysłowej.

Wszystkie te skomplikowane nazwy związków chemicznych pochodzenia organicznego kryją w sobie jedno: mają w większości przypadków zastąpić produkty petrochemiczne w tworzeniu tworzyw sztucznych. Na przykład włókna tworzone na bazie bio-kawaderyny charakteryzują się doskonałą wytrzymałością wytwarzanej z nich tkaniny, wysoką temperaturą topnienia i odpornością na rozpuszczalniki organiczne. Ubrania z takiego materiału są bardzo wygodne w noszeniu i nie powodują generowania ładunku elektrostatycznego – tak charakterystycznego dla ubrań z tradycyjnych tworzyw sztucznych. Inne materiały z kolei mają doskonałą stabilność wymiarową (są mało podatne na absorbcję wilgoci i w niewielkim stopniu podlegają rozszerzalności cieplnej) zatem świetnie nadają się do zastosowań w przemyśle maszynowym, elektronicznym i radiowym.

Produkcja przemysłowa włókien syntetycznych

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button