Wiadomości

Chiny chcą wzmocnić relacje z Afryką

PEKIN – Chiński wicepremier Li Keqiang zapowiedział, że Chiny pogłębią swoje przyjacielskie relacje z państwami afrykańskimi oraz wzmocnią działające od 10 lat Chińsko-Afrykańskie Forum Współpracy.

To element naszej długookresowej strategii (strategii Chin), mający na celu wzmocnienie solidarności i współpracy z krajami Afryki, powiedział premier Li podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Ugandy Samem Kutesą.

Chińsko-Afrykańskie Forum Współpracy zostało uruchomione w październiku 2000 roku, z myślą o utworzeniu platformy do międzynarodowych konsultacji i dialogu pomiędzy największym na świecie krajem rozwijającym się i najgorzej rozwiniętym kontynentem.

W roku 2000 handel pomiędzy Chinami a Afryką wart był 10 miliardów dolarów. W roku 2008 wymiana handlowa osiągnęła wartość US$106.8 miliardów dolarów.

Chińskie inwestycje w Afryce wzrosły o 46% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, koncentrując się głównie na ochronie źródeł wody pitnej, produkcji energii elektrycznej, telekomunikacji i technologiach informatycznych.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button