Wiadomości

Chiny: dane eksportowe sygnalizują światowe spowolnienie

Nadwyżka handlowa Chin wzrosła wprawdzie w październiku, ale mniej niż oczekiwali tego ekonomiści. Wyraźnie widoczny jest spadek popytu na chiński eksport, czytamy w serwisie MarketWatch.

W październiku nadwyżka handlowa Chin wyniosła 17 mld  USD. Miesiąc wcześniej sięgała 14,5 mld USD. Ekonomiści prognozowali, że wyniesie 24,9-25,8 mld USD.

Eksport wzrósł w październiku o 15,9 proc. w skali roku. Oczekiwano 16,5 proc. wzrostu. We wrześniu rósł o 17,1 proc. Import wzrósł o 28,7 proc. wobec 20,9 proc. we wrześniu.

– Dane pokazują, że spowolnienie eksportu staje się powszechniejsze – powiedział Kevin Lai, ekonomista Daiwa Capital Markets.

Zwrócił uwagę, że już wrześniowe dane pokazywały spadek popytu na chiński eksport w Europie. Po danych z października zaczynamy widzieć jego słabnięcie także w innych miejscach, powiedział. Lai spodziewa się spadku nadwyżki handlowej Chin w kolejnych miesiącach. Jego zdaniem, największym zaskoczeniem ostatnich danych jest spadek eksportu do krajów, które wydawały się mało dotknięte kryzysem zadłużenia w Europie.

– To umacnia nasze przekonanie, że mamy do czynienia z zsynchronizowanym globalnym spowolnieniem – powiedział ekonomista Daiwa Capital Markets.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button