Wiadomości

Chiny i Rosja hakują tajne dane rządowe i biznesowe USA

Jak podaje Polska Agencja Prasowa wywiad USA poinformował, że Chiny i Rosja systematycznie wykradają – poprzez cyberataki – ściśle tajne dane amerykańskich prywatnych firm i rządowej administracji – podała Associate Press (AP).

Raport opracowany przez biuro dyrektora wywiadu krajowego USA zawiera informacje zebrane przez 14 amerykańskich agencji wywiadowczych, naukowców i innych ekspertów.

Jak podkreśla AP, jest to najbardziej szczegółowy od wielu lat dokument w sprawie cyberataków na cele w USA podany do wiadomości publicznej. Wysocy urzędnicy i eksperci wzywają w nim do rozpoczęcia "szerokiej ofensywy dyplomatycznej zwalczającej cyberataki (…) stanowiące uporczywe zagrożenie dla bezpieczeństwa USA". Raport głosi, że "rządy Chin i Rosji pozostaną agresywne i będą nadal zręcznymi zbieraczami poufnych danych ekonomicznych i technologicznych, zwłaszcza w cyberprzestrzeni".

Przedstawiciel kontrwywiadu USA Robert Bryant powiedział w czwartek dziennikarzom, że Waszyngton artykułuje te oskarżenia publicznie – po latach skarg i nalegań prywatnych firm amerykańskich – ponieważ Chiny i Rosja wykradają szczególnie ważne i tajne dane technologiczne.

Są one kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstw i stanowią o ich przewadze konkurencyjnej.

USA wskazuje na służby wywiadowcze Chin i – na dalekim drugim miejscu – Rosji, oraz tamtejsze korporacje mające powiązania z rządem, jako organizatorów szczególnie agresywnych ataków.

Nieustające wykradanie przez Chiny poufnych informacji gospodarczych jest – zdaniem szefa kongresowej komisji ds. wywiadu Mike'a Rogersa – "zagrożeniem dla naszego narodowego bezpieczeństwa". Pekin szkodzi w ten sposób amerykańskim firmom i ich pracownikom i powoduje "niepoliczalne straty gospodarki globalnej" – powiedział dziennikarzom kongresmen Rogers.

Stosowanie przez Waszyngton tak agresywnej retoryki niesie pewne zagrożenia – pisze AP – Może to zaszkodzić próbom naprawienia stosunków z Pekinem i Moskwą.

Chiny są głównym pożyczkodawcą i partnerem handlowym USA. Waszyngton potrzebuje też pomocy Pekinu w trudnych rozmowach z Koreą Płn. na temat jej broni nuklearnej. Zaś głos Rosji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo Ameryce potrzebny, zwłaszcza w sprawach dotyczących sankcji wobec Iranu i redukcji zbrojeń nuklearnych – przypomina agencja.

Według raportu najcenniejsze i najchętniej wykradane dane to technologie militarne i komunikacyjne, technologie produkcji czystej i odnawialnej energii, informacje na temat medycyny i produktów farmaceutycznych oraz dane o rzadkich surowcach naturalnych. W szczególności zaś – podkreślają autorzy raportu – cyberszpiedzy poszukują informacji o samolotach bezzałogowych i technologiach lotniczych i kosmicznych.

Źródło: PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button