KinoWiadomościWiadomości

Chiny: noworoczny Box Office

Okres świętowania Chińskiego Nowego Roku to nie tylko czas znacznych wzrostów dochodów z turystyki, konsumpcji, ale również i wpływów kin. W czasie ośmiu dni wolnych od pracy (10-18 lutego br.) sprzedano w Chinach bilety do kin o łącznej wartości ponad 8 mld RMB (ok. 4,473 mld PLN), a kina w tym czasie odwiedziły 163 miliony widzów. To wzrost o 18,5% r/r i rekord w historii tutejszego kina.

Największym hitem noworocznym stał się film YOLO (chin. 热辣滚烫), wyreżyserowany przez popularną w Chinach aktorkę Jia Ling (chin. 贾玲).  Występuje ona tu w głównej roli, kobiety z nadwagą, która odzyskuje sprawność dzięki treningowi bokserskiemu.

Film osiągnął w okresie noworocznym wpływy w wysokości 2,837 mld RMB (ok. 1,587 mld PLN). To kolejny raz, gdy Jia Ling wystąpiła w podwójnej roli, czyli reżysera i aktorki odgrywającej główną postać. Jej film, który wyreżyserowała i w którym zagrała główną rolę, noszący angielski tytuł „Hi, Mom” (chin. 你好) był hitem Chińskiego Nowego Roku w 2021 roku (20 milionów widzów), pozostaje trzecim najbardziej kasowym filmem w historii Chin.

Pani Jia Ling, co wzbudziło duże zainteresowanie w mediach społecznościowych, na potrzeby filmu YOLO schudła w ciągu roku 50 kg (!!!).

Film zyskał przesłanie feministyczne, ponieważ ukazuje miłość kobiety do sportu tradycyjnie zdominowanego przez mężczyzn.

Jia Ling po utracie wagi stała się umięśnioną, silną fizycznie kobietą, co stoi w opozycji do dominującego w Chinach patriarchalnego standardu urody, zgodnie z którym kobiety muszą być szczupłe, wiotkie, mieć niezwykle jasną skórę (co oznacza, że nie pracują fizycznie na polu, dzień spędzają pod dachem, w cieniu) i cechować się demonstracyjną, wręcz dziecięcą bezradnością.

Drugie miejsce w chińskim noworocznym Box Office zajął film “Pegasus 2” (chin. 飞驰人生2), w reżyserii pisarza Han Han (chin. 韩寒). Film ten zarobił w święta 2,512 mld RMB (ok.1,406 mld PLN). To film o byłym mistrzu kierownicy, który próbuje na nowo ułożyć sobie życie po zakończeniu kariery.

Na trzecim miejscu znalazł się film animowany, kolejne przygody leśniczego i dwóch niedźwiedzi, czyli „Boonie Bears: Time Twist” (chin. 熊出没·逆转时空) w reżyserii Lin Huai Da (chin. 林汇达). Film ten zarobił 1,479 mld RMB, czyli ok. 828,077 mln PLN.

Interesujące jest to, że twórcami najpopularniejszych w Chinach filmów są obecnie reżyserzy i scenarzyści pokolenia 40-, 50- latków. Mistrzowie, seniorzy chińskiej kinematografii zajmują w chińskich rankingach popularności i Box Office coraz dalsze miejsca.

Wyjątkiem jest film „Artykuł 20” (chin. 第二十条) uznanego, trzykrotnie nominowanego do Oskara reżysera Zhang Yi Mou  (chin. 张艺谋, filmy takie jak „Czerwone sorgo”, „Zawieście czerwone latarnie”, czy „Hero”), który zajął czwarte miejsce na liście najbardziej kasowych w okresie świąt.

Film ten opowiada historię prokuratora Han Minga, który osiągnąwszy wiek średni chce wykorzystać prawdopodobnie ostatnią w swojej karierze okazję awansu w Prokuraturze Miejskiej. Niespodziewanie zostaje zaangażowany w niezwykle kontrowersyjną sprawę, a w tym samym czasie jego rodzina staje przed podobną próbą.

Po raz kolejny w chińskim noworocznym topie Box Office nie znalazły się filmy z Hollywood, a nawet z Hong Kongu, choć są one nieustannie obecne w chińskich kinach.

Wpływy z biletów we wszystkich chińskich kinach w okresie od 1 stycznia do 18 lutego br. przekroczyły 11 mld RMB (ok. 6,425 mld PLN),

z czego 96 procent wyświetlanych produkcji stanowiły filmy zrealizowane i wyprodukowane w Chinach kontynentalnych.

Źródło:

 • https://www.maoyan.com
 • https://movie.douban.com
 • https://baijiahao.baidu.com

  Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

  e-mail: azliang@chinamail.com

  Redakcja: Leszek B. Ślazyk

  e-mail: kontakt@chiny24.com

  © www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button