Wiadomości

Chiny podnoszą ceny paliw, inflacja 5,1%

PEKIN – Z dniem jutrzejszym zostaną podniesione ceny paliw w Chinach. Benzyna i olej napędowy zdrożeją odpowiednio o 310 yuanów (około 46 dolarów amerykańskich) za tonę i 300 yuanów za tonę. Podwyżkę cen ogłosiła Narodowa Komisja do spraw Rozwoju i Reform. To już druga podwyżka cen paliw w Chinach w ostatnich 2 miesiącach. Ostatnio Narodowa Komisja do spraw Rozwoju i Reform podwyższyła ceny benzyny i oleju napędowego o 230 yuanów i 220 yuanów w październiku bieżącego roku.

Podwyżka cen hurtowych spowoduje podniesienie cen detalicznych benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych odpowiednio o 0,23 yuana za litr i 0,26 yuana za litr.

Narodowa Komisja do spraw Rozwoju i Reform motywuje zmiany cen paliw podwyżkami cen światowych. Według poniedziałkowych notowań West Texas Intermediate cena ropy wynos 88,81 dolara za baryłkę, a według Brent North Sea ta cena to 92,74 dolara za baryłkę. Jest to najwyższy poziom od października 2008 roku.

Narodowa Komisja do spraw Rozwoju i Reform od 2009 roku koryguje ceny paliw w Chinach jeśli światowe ceny paliw zmieniają się o więcej niż 4% na przestrzeni 22 dni. W ostatnich miesiącach widać jednak, że system ten jest nieodpowiedni w przypadku szybkich, gwałtownych zmian w gospodarce.

Ceny paliw w Chinach nie odzwierciedlają trendów cenowych w innych krajach świata. Ceny paliw również nie mają związku z ogólnym trendem cen w Państwie Środka jak również nie odpowiadają wielkości zapotrzebowania na paliwa na chińskim rynku, mówi wicedyrektor Narodowej Komisji do spraw Rozwoju i Reform. A to może oznaczać planowane wkrótce znacznie większe podwyżki cen oleju napędowego i benzyny.

Na marginesie: dane z listopada wskazują, że inflacja w Chinach wzrosła do poziomu 5,1%.

,\

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button