Wiadomości

Gołąb pocztowy za 150 000 euro

BELGIA – Chiński hobbysta zapłacił 156 000 euro za kupionego na aukcji w Belgii gołębia wyścigowego, ustanawiając tym samym nowy rekord i wysyłając w świat wiadomość, że wyścigi gołębi stają się w Państwie Środka sportem coraz bardziej popularnym.Ptak nazywa się Błękitny Książe. Jest to rasowy gołąb z rodowodem wypełnionym po brzegi belgijskimi czempionami, które są powszechnie uważane za najlepsze gołębie wyścigowe na świecie.

Błękitnego Księcia czeka w tej chwili rozbrat z wyścigami, ponieważ oczekuje się teraz od niego przedłużenia gatunku i spłodzenia kolejnych wyścigowych mistrzów. Podobnie robi się w tej chwili w Chinach ze wszystkimi najlepszymi gołębiami wyścigowymi.

W ciągu ostatniego miesiąca padły na belgijskich aukcjach gołębi wyścigowych aż dwa rekordy których autorami byli chińscy klienci, a które potwierdzają niezachwianą pozycję Belgii wśród krajów hodujących najdroższe ptaki wyścigowe na świecie. Chiny natomiast zostały klientem miesiąca.

Stefan Roosen, spadkobierca liczącej 218 sztuk kolekcji ptaków wyścigowych należącej jeszcze niedawno do jego zmarłego ojca, niezmiernie cieszy się z obydwu transakcji: “Chińczycy chcą mieć najlepsze ptaki na świecie, które będą sprowadzać na świat kolejne najlepsze ptaki na świecie”, powiedział o dwóch bogatych amatorach ptasich wyścigów.

W Europie wyścigi gołębi polegają na wywiezieniu ptaków około 1000 kilometrów (700 mil) od domu i wypuszczeniu na wolność. Ptaki bezbłędnie odnajdują kierunek i wracają do punktu wyjścia. Wygrywa ten, który przyleci pierwszy.

Sport wyewoluował z rozrywki, której w XIX wieku poddawała się po ciężkim dniu pracy wschodnioeuropejska klasa średnia. W tej chwili ma w Chinach miejsce prawdziwy boom na ptasie wyścigi. Kraj ten ma już za sobą najgorszą fazę kryzysu, więc niektórzy obywatele mogą pozwolić sobie na tak kosztowne hobby. Chińskie Stowarzyszenie Gołębi Wyścigowych liczy w tej chwili ponad 300 000 członków, a w kraju zarejestrowanych jest około 30 milionów ptaków. Trzydziesta czwarta Olimpiada Gołębi Wyścigowych będzie miała miejsce w 2015 roku w Ningbo.


Źródło: China Daily, opracował: m.p.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button