BankiGospodarkaNaukaPolitykaSpołeczeństwoWiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (12/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Czas gospodarskich wizyt

Pierwsze dni wiosny, to tradycyjnie już okres, w którym kalendarze polityczne w Chinach są mniej wypełnione posiedzeniami, konferencjami i obradami. Co nie oznacza, że władza się leni. Liderzy wyruszyli w teren z wizytami gospodarczymi. Prezydent Xi JinPing 习近平 udał się do prowincji FuJian 福建, premier Li Ke Qiang 李克强 zaś do ChangZhou 常州 w prowincji JiangSu 江苏. Szef państwa i szef rządu podczas tych wizyt promowali m.in. budowę nowoczesnego państwa socjalistycznego. Z kolei na szczeblu lokalnym szefowie rządu Szanghaju udali się z wizytą do prowincji HaiNan 海南 (wyspa, najbardziej na południe wysunięta cześć Chin), aby wymienić się doświadczeniami i zacieśnić współpracę pomiędzy prowincjami.

Covid-19

100 milionów zaszczepionych

Sytuacja constans. Wciąż pojawiają się nowe przypadki w liczbie kilku dziennie, wszystkie „importowane”, czyli z zagranicy. Od długiego czasu nie ma lokalnych przypadków, nie mówiąc o śmiertelnych. Eksperci twierdzą, że osiągnięcie społecznej odporności immunologicznej w skali całego państwa wymaga zaszczepienia 80% populacji. Nie zgadzają się z teorią, iż do osiągnięcia tego celu wystarczy zaszczepienie 70% ludności. Akcja szczepień przebiega coraz sprawniej. Na dzień 28 marca br. w Chinach było już 100.417 mln zaszczepionych. Dziennie szczepi się średnio 4 miliony osób.

Chińskie szczepionki Made in Germany

Mamy kolejną informację na temat produkcji chińskich szczepionek w Europie. Tydzień temu pisaliśmy o przygotowaniu do uruchomienia takiej produkcji w Serbii. Kolejnym miejscem produkcji chińskich szczepionek na Starym Kontynencie będą… Niemcy. Spółka WuXi YaoMing Biopharmaceutical Co., Ltd. (无锡耀明生物制药有限公司) – ta, której amerykański Pifzer sprzedał swoją chińską fabrykę bioleków – kupiła od grupy Bayer fabrykę produkującą szczepionki. Chińczycy za zakład zlokalizowany w Niemczech zapłacili 150 mln EUR/ ~695.68 mln PLN. To druga fabryka przejęta przez spółkę z Wuxi od grupy Bayer. Chińczycy składają odpowiednie dokumenty dla uzyskania stosownych zatwierdzeń i certyfikatów, by ruszyć z produkcją swojego specyfiku przeciw Covid-19 najpóźniej w grudniu br.

Masowe szczepienia w Szanghaju

 

Ekonomia (经济学)

O ile wzrośnie PKB Chin w 2021?

Magazyn Instytutu Ekonomiki Przemysłu “China Economist”, Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (中国社会科学院工业经济研究所) przeprowadził ankietę wśród uznanych ekspertów gospodarczych na temat przewidywań wzrostu chińskiego PKB w I kwartale br.

Aż 61.2% z ankietowanych uważa, że wyniesie on 8 %. W ciągu całego roku 2021 chińska gospodarka wzrośnie od 6% w górę. Jeszcze większym optymizmem wykazują się ekonomiści z amerykańskiej agencji Bloomberg. Jeszcze w listopadzie 2020 roku przewidywali 8.2% wzrostu chińskiego PKB w roku bieżącym. W artykule z 26 marca stwierdzili, ze jeśli nie nastąpią żadne zdarzenia nadzwyczajne, gospodarka Chin rozrośnie się w tym roku o… 9.3%.

Rośnie liczba targów importowych

Ostatnie lata to wzrost popularności imprez dla chińskich importerów organizowanych w Chinach i promowanych przez centralne organy administracji państwowej. Pierwszym takim wydarzeniem były zainicjowane 4 lata temu szanghajskie targi China International Import Expo (5-10 listopada), których patronem był Xi JinPing. Podobną imprezę targową o charakterze importowo-konsumpcyjnym do swojego portfolio włączyli organizatorzy najsłynniejszych chińskich targów, czyli China Import and Export Fair w Kantonie (GuangZhou 广州, stolica prowincji GuangDong 广东), które rozrosły się w ten sposób do IV faz. W ślad za Kantonem poszli i inni. Handlowcy eksporterów i firm zagranicznych w Chinach mają co robić. I tak:

  • w ChengDu 成都 (stolica prowincji SiChuan 四川, główne centrum gospodarcze zachodnich Chin, siedziba konsulatu RP) w dniach 20.-23.09. odbędą się Western China International Fair Import and Export Expo;
  • w ShenZhen 深圳 w dniach 23.-25.09. będą miały miejsce China International Import Export Fair;
  • a już niebawem, bo w dniach -10.05. odbędzie się pierwsza edycja China International Consumer Goods Expo na wyspie HaiNan海南 (najbardziej na południe wysuniętej prowincji).

Wszystkim tym imprezom patronuje m.in. Ministerstwo Handlu (商务部)).

Szczególną uwagę eksporterów zainteresowanych chińskim rynkiem powinno zwracać to ostatnie wydarzenie. Pierwsza edycja oznacza oczywiście wiele niedostatków i niedoróbek wynikających z braku doświadczenia lokalnych organizatorów, ale HaiNan (chińskie Hawaje) będą niebawem największa strefą handlu wolnocłowego w Azji. Ma się stać mekką wszystkich Chińczyków zainteresowanych zakupami atrakcyjnymi, markowymi towarami w konkurencyjnych cenach.

Ceny Tesli w górę. Odrobinę

Tesla ShangHai Co., Ltd. {特斯拉(上海)有限公司} od uruchomienia produkcji w „giga-factory” dwa lata temu już 60 razy (!!!) zmieniała cenę modelu Y. Inni producenci NEV utrzymują poziom oferowanych cen na stabilnym poziomie. Najnowszy ruch cenowy Tesli zaskakuje, bo chodzi o… podwyżkę o 8,000 RMB/ ~4,817 PLN. Nowe ceny modelu Y to w zależności od wersji wyposażenia i zasięgu na jednym ładowaniu od 347,900 RMB/ ~209,497 PLN do 377,900 RMB/ ~227.497 PLN. Zmiana cen nie powinna zagrozić pozycji Tesli na chińskim rynku NEV. Jak informowaliśmy niedawno Y był najlepiej sprzedawanym autem elektrycznym w ChRL w 2020 roku dystansując konkurencję o wiele długości. Dla nabywców gotowych wyłożyć ponad 350 tysięcy juanów na auto te dodatkowe 8 tysięcy nie zrobi wielkiej różnicy.

Ile kosztuje przygotowanie produkcji „elektryka”?

Według najnowszego sprawozdania finansowego China Evergrande New Energy Vehicle Group Limited (中国恒大新能源汽车集团有限公司) notowanej na giełdzie w Hong Kongu, projekt produkcji samochodów elektrycznych własnej marki pochłonął do tej pory 47.4 mld RMB/ ~28.515 mld PLN. Środki te przeznaczono mi.in. na zakup podstawowych technologii, badania i rozwój, a także na budowę fabryk, zakup sprzętu i części. Rosną straty firmy. W 2020 roku wzrosły do 7.665 mld RMB/ ~4.612 mld PLN w porównaniu z 4.975 mld RMB/ ~2.994 mld PLN strat z roku 2019.

Spółka należy do największego dewelopera w kraju – China Evergrande Real Estate Group (中国恒大地产集团有限公司). Xu Jiayin, założyciel firmy deklaruje, że w ciągu dwóch lat będzie numerem jeden wśród chińskich producentów samochodów elektrycznych.

Największa elektrownia słoneczna Chin

W ostatnią fazę przygotowań wszedł projekt największej w Chinach elektrowni słonecznej. Elektrownia zlokalizowana na zachodzie kraju w prowincji QingHai 青海, powiat Hai Xi 海西, będzie produkować w sumie 135 MW energii. Zbudowany w ramach projektu magazyn energii może dostarczać prąd do sieci przez 11.2 godziny. Instalacja złożona z paneli o powierzchni 1.45 miliona metrów kwadratowych osiągnie pełną wydajność we wrześniu 2022 roku i zostanie niezwłocznie podłączona do krajowej sieci energetycznej. QingHai ZhongKong DeLingHa (青海众控德令哈) zajmuje powierzchnię 9.52 km2, a jej wybudowanie kosztować będzie 3.126 mld RMB/ ~1.883 mld PLN.

Ranking prowincji – jakość produkcji

Wiadomo, że od 11 lat Chiny są największą fabryką świata. O palmę pierwszeństwa największej fabryki kraju konkurują ze sobą poszczególne chińskie prowincje. Przy czym nie chodzi tu o wielkość produkcji, lecz jej jakość i efektywność. Instytut Rozwoju Przemysłu Informacyjnego Elektroniki w Chinach (中国电子信息产业发展研究院) w swoim najnowszym raporcie przedstawia rozwój poszczególnych prowincji pod tym kątem właśnie. Na pierwszym miejscu – co nie zaskakuje – znalazła się prowincja GuangDong 广东, a za nią JiangSu 江苏, ZheJiang 浙江, Pekin/BeiJing 北京, ShanDong山东, Szanghaj 上海, FuJian 福建, HuBei 湖北, HuNan 湖南i AnHui 安徽. Instytut oceniał prowincje biorąc pod uwagę m.in. takie wskaźniki jak struktura produkcji danej prowincji, potencjał innowacyjny, zdolność implementacji innowacji, efektywność, oszczędność, wykorzystanie zielonej energii, otwartość na współpracę i odpowiedzialność korporacyjną.

Ile zarabiają kurierzy?

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Państwowy Urząd Pocztowy Chińskiej Republiki Ludowej (中华人民共和国国家邮政局) wywołały poruszenie wśród użytkowników Sina Weibo (新浪微博). Informację tę wyświetlono ponad 240 mln osób. Z ankiety wynika, że ponad połowa chińskich kurierów, którzy codziennie, bez względu na warunki pracy, pogodę i inne okoliczności dostarczają niewyobrażalne ilości przesyłek przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, zarabia miesięcznie poniżej 5,000 RMB/ ~3,006 PLN. Zaledwie 1.3% wszystkich kurierów otrzymuje za swoją pracę kwotę większą niż 10,000 RMB/ ~6,018 PLN.

Badanie poczty wywołało gwałtowną reakcje głównie dlatego, że od pewnego czasu chińskie media forsują tezę, że kurierzy dobrze zarabiają i mogą cieszyć się w miarę dostatnim życiem dzięki średniemu wynagrodzeniu od 8,000 RMB do 9,000 RMB/ od ~4,813 PLN do ~5,415 PLN. Sama chińska poczta podaje, że średnie wynagrodzenie pracownika w sektorze, w firmach nie będących firmami prywatnymi w 2019 roku wynosiło 7,500 RMB/ ~4,513 PLN.

Technologie (技术)

5G powszechne w 2023 r.

Według deklaracji Ministerstwa Przemysłu i Technologii Informacji (工业和信息化部) do końca 2023 roku wszystkie chińskie miasta i miasteczka gminne znajda się w zasięgu ogólnokrajowej sieci 5G i będą miały dostęp do szerokopasmowego Internetu gigabajtowego.

Inwestycje w startupy

W 2020 roku tylko dwie firmy – Tencent Holding (腾讯控股) i Alibaba (阿里巴巴) zainwestowały w sumie ponad 78.504 mld RMB/ ~47.214 mld PLN w 163 rożnego rodzaju spółki. Tencent Holding skupił się głównie na inwestowaniu w startupy.

Jack Ma w niełasce

Ma Yun (Jack Ma 马云), założyciel i główny udziałowiec korporacji Alibaba (阿里巴巴) oraz jej spółek zależnych przestał być ulubieńcem mediów i gwiazdą rankingów. Nie znajdziemy go na przykład na najnowszej prestiżowej liście najbardziej wpływowych biznesmenów Chin. Ranking ten przygotowywany jest co roku przez „ShangHai Securities News” (上海证券报), gazetę wydawaną przez Chińską Komisję Regulacyjną ds. Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会). Stało się to po raz pierwszy od 20 lat. Jack Ma przez dwie dekady zajmował na tej liście miejsce w pierwszej trójce.

Tencent na dużym plusie

Korporacja Tencent Holdings Limited ogłosiła, że w 2020 roku osiągnęła wzrost zysku netto o 30% w relacji rok do roku. To zaskakująco dobry wynik w stosunku do prognoz analityków. Tencent w zeszłym roku zatrudniał 85,858 pracowników. Średnie roczne wynagrodzenie pracownika firmy wynosiło 814,000 RMB /~ 489,638 PLN. Brutto.

DCEP – cyfrowy juan

Jak uzywać nowej formy pieniądza? Jak płacić cyfrowymi juanami?

Nauka – Edukacja (教育科学)

„Sztuczne słońce” świeciło przez 100 sekund

Chińscy naukowcy poczynili kolejny krok naprzód ku opracowaniu technologii kontrolowanej reakcji termojądrowej, która może zrewolucjonizować światową energetykę. Otóż dzięki wprowadzeniu kolejnych ulepszeń w konstrukcji Tokamaka HL-2M, zwanego „sztucznym słońcem”, zbudowanego przez zespół z Instytutu Materiałoznawstwa Chińskiej Akademii Nauk w Hefei (中科院合肥物质科学研究院获悉) udało się w urządzeniu wytworzyć i utrzymać plazmę o temperaturze 100 mln stopniu Celsiusa przez 100 sekund. Jest to kolejny światowy rekord w tej dziedzinie.

Technologia syntezy jądrowej – w której atomy są łączone, a nie rozszczepaiane w celu wytworzenia energii, w procesie naśladującym procesy zachodzące w Słońcu – od dawna uważana jest za potencjalne źródło czystej energii. W pierwszym reaktorze typu EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), bazującym na technologii opracowanej w Związku Radzieckim (koncepcja Igor Tamm i Andriej Sacharow), chińskim naukowcom udało się uzyskać w 2018 roku rekordową temperaturę plazmy, czyli właśnie wspomniane 100 milionów stopni Celsjusza, co 6 krotnie przewyższa temperaturę Słońca. W grudniu 2020 roku w ulepszonym Tokamaku HL-2M udało się wytworzyć plazme o tej temperaturze i utrzymać ją przez 10 sekund. Teraz ten czas wydłużono 10 krotnie.

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy

Po 6 tygodniach spadków (zazwyczaj trwa to 2-3 tygodnie) sytuacja na chińskich giełdach zdaje się uspokajać. Wzrosty i spadki to niby naturalna cecha giełd, ale w ostatnich tygodniach chińskie indeksy biły negatywne rekordy w skali miesięcy, kwartałów i lat. Analitycy przestali zastanawiać się kiedy tren spadkowy się zatrzyma, skupili się raczej na zadawaniu pytania: „czy to już dno?”. W 12 tygodniu 2021 roku sesja poniedziałkowa i piątkowa sprawiły, że nad chińskimi parkietami zaświeciło wreszcie słońce. Obawy inwestorów związane z kontrolami kapitału na rynku, kontrolami firm technologicznych, działań antymonopolowych wyraźnie osłabły. Indeksom nie zaszkodziła nawet informacja o tym, że amerykańska Federal Government Securities and Exchange Commission przyjęła szczegółowe rozporządzenie dotyczące możliwości wyrzucania z tamtejszych giełd chińskich spółek. W Chinach nikt się tą wiadomością poważniej nie przejął. Kapitał zagraniczny zasila coraz mocniej chińskie giełdy. A w reakcji na ten trend chiński rynek finansowy coraz bardziej się otwiera na zagranicę. Spółki chińskie wycofują się z giełd USA i wchodzą na giełdy krajowe pozyskując tu nie mniej kapitału. W 12 tygodniu br. większość indeksów poszła w górę, by – zgodnie z chińskim obyczajem – zaświecić na czerwono. Najwięcej zyskały spółki producentów sprzętu elektrycznego, metali nieżelaznych, materiałów budowalnych. W strefie spadkowej znalazły się akcje spółek rolniczych i kopalni.

Najnowsze dane opublikowane przez Centralny Ludowy Bank Chin (中国人民银行) pokazują, że w lutym wyemitowano na rynku rożnego rodzaju obligacji na łączna sumę 3.4 bln RMB/ ~2.046 bln PLN. Wśród nich najwięcej było emisji obligacji kredytowych przedsiębiorstw, finansowych, skarbu państwa, a na końcu samorządowych. W przeszłości dominowały na rynku obligacje rządów lokalnych. Rząd centralny utrudnia rządom lokalnym dalsze zadłużanie się. Z przyczyn oczywistych. Długi lokalnych rządów są jednym z najpoważniejszych wyzwań i zagrożeń chińskiej ekonomii.

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych względem RMB (26.03.2021 godz.12:00)

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang/Hong Kongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 26.03.2021}

Społeczeństwo (社会)

Dochód rozporządzalny 2020

W 2020 roku największymi dochodami rozporządzał w Chinach mieszkaniec Szanghaju 上海. Było to 72,232 RMB/ ~43.458 PLN. Na drugim miejscu według informacji Krajowego Biura Statystycznego (国家统计局) znalazł się Pekin/BeiJing 北京 z 69,434 RMB/ ~41,779 PLN rocznego dochodu rozporządzalnego na osobę. Trzecie miejsce zajęli mieszkańcy Kantonu/GuangZhou 广州, z dochodami na poziomie 68,304 RMB/ ~41.098. W dalszej kolejności są ShenZhen 深圳, SuZhou 苏州, HangZhou 杭州, NanJing 南京, DongGuang 东光, FoShan 佛山 i ChangSha 长沙, gdzie statystyczny mieszkaniec rozporządza w skali roku dochodem w wysokości 51,477 RMB/ ~30,973 PLN.

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego „poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na osobę (w Polsce) w zaokrągleniu do 1 zł wyniósł w 2019 r. 1 819”. Oznacza to, że przeciętny roczny dochód rozporządzalny w 2019 roku wynosił w Polsce 21 828 PLN.

Rozwodów mniej, ślubów mniej, singli więcej

Ministerstwo Spraw Cywilnych (民政部) poinformowało, ze w 2020 roku, po raz pierwszy od dziesięcioleci, spadla liczba rozwodów. Było ich tylko 3.733 mln. Jednocześnie jednak spada liczba zawieranych małżeństw. W 2020 roku w całych Chinach zawarto ich tylko 8,131 milionów. To najmniej od 2003 roku. Chińczycy najchętniej zawierali związki małżeńskiej w 2013 roku. Jako związki formalne zarejestrowało się wówczas 13,469 mln par. Od tamtego czasu obserwujemy pogłębiająca się tendencję spadkową ilości zawieranych małżeństw.

W Chinach pod koniec 2020 roku mieszkało ponad 240 mln osób dorosłych nie będących w związku formalnym, w tym ponad 92 mln prowadziło jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Chińczycy szczęśliwsi?

W rankingu państw opublikowanym pod tytułem World Happiness Report 2021, w którym ocenia się poziom odczuwania szczęścia przez mieszkańców poszczególnych krajów Chiny znalazły się na 52 miejscu. W zeszłorocznej edycji raportu plasowały się na pozycji 69, zatem to znaczny skok w nastrojach Chińczyków, niewątpliwie spowodowany postawą władz w sytuacji kryzysowej (Covid-19). W tym samym rankingu na miejscu 19 znajdujemy „Tajwan, prowincja Chin”.

Rolnictwo – Wieś (农业)

Rewitalizacja mleczarstwa priorytetem

Rewitalizacja przemysłu mleczarskiego jest jednym z zadań jakie postawiono przed chińskim rolnictwem w najnowszym planie pięcioletnim (2021-2025) i planie strategicznym (2021-2035). W Chinach obecnie hodowanych jest 10 mln krów. Są one własnością ponad 1 mln rolników. To oznacza ogromne rozdrobnienie tej gałęzi rolnictwa. Równocześnie na chińskim rynku rośnie spożycie produktów mlecznych. Tylko w 2020 roku wzrosło ono o 8% w porównaniu z rokiem 2019. Był to największy skok popytu na produkty mleczne od 2006 roku. W minionym roku wyprodukowano ich 54.31 mln ton. Dwie chińskie firmy, czyli Inner Mongolia Yili Industrial Group Co., Ltd. (内蒙古伊利实业集团股份有限公司) oraz Inner Mongolia MengNiu Dairy Group Co., Ltd.(内蒙古蒙牛乳业集团股份有限公司) znalazły się w pierwszej dziesiątce największych firm mleczarskich świata. Yili zajmuje piąte miejsce globalnie i pierwsze w Azji. 20 największych krajowych firm mleczarskich ma 70% udział w rynku, a 60% w rynku mleka w proszku. W 2020 roku sprowadzono do Chin ponad 250,000 krów mlecznych. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Spraw Wsi (农业农村部) w 2020 roku średnia cena świeżego mleka wynosiła tu 3.79 RMB/kg/ ~2.28 PLN/kg, a średnia cena CIF importowanego mleka w proszku 2.91 RMB/kg/ ~1.75 PLN/kg.

Rośnie koszt jednostkowy świeżego mleka, głównie z uwagi na szybki wzrost cen pasz i robocizny. Ale poprawia się także rentowność mleczarstwa. Marża zysku brutto wzrosła do 16.8%. Zasadniczą barierą dla rozwoju przemysłu mleczarskiego w Chinach jest zbyt niska podaż mleka. W ub.r. wyprodukowano go 34.4 mln ton. Zaspokojenie potrzeb lokalnego przemysłu mleczarskiego wymaga produkcji na poziomie 45 mln ton. Poziom ten ma zostać osiągnięty w 2025 roku. Planowana jest konsolidacja obszarów specjalizujących się w produkcji mleka. Przemysł mleczarski w największych prowincjach (Xinjiang, Tybet, etc.) będzie wspomagany funduszami centralnymi, szczególnie jeśli chodzi o hodowle krów mlecznych. Duże wsparcie będą otrzymywać rodzinne gospodarstwa hodowlane.

KPCh czyli Komunistyczna Partia Chin (中国共产党)

Logo na 100-lecie KPCh

Na specjalnej konferencji prasowej zaprezentowane zostało oficjalne logo obchodów 100 rocznicy założenia Komunistycznej Partii Chin. Prezentacji logo towarzyszyła informacja na temat właściwego korzystania (stosowania) tego znaku graficznego. Odnosimy wrażenie, że od pewnego czasu wszystkie te grafiki przygotowywane z okazji różnych rocznic państwowych i partyjnych wychodzą spod ręki jednego i tego samego autora.

Przyczyny sukcesu KPCh oczami socjologa

Martin Albrow, brytyjski socjolog przedstawia swój punkt widzenia na przyczyny sukcesu KPCh w ostatnich latach. Albrow uważa, że kluczowym czynnikiem była zdolność partii do zmiany nastrojów Chińczyków jako nacji, do tchnięcia w nich optymizmu i wywołania poczucia jedności. “Partia zmieniła nastrój państwa”.

Zebrał:

梁安基 Liang Z. Andrzej

上海,中国 Shanghai, Chiny

电子邮件 e-mail: azliang@chinamail.com

Opracował i zredagował:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 12/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button