Wiadomości

Chiny: Tydzień za Wielkim Murem (29/21), czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Z pierwszych stron (从新闻媒体的第一页)

Polityka prorodzinna (model 2+3)

W 29 tygodniu br. (19.07. – 25.07.2021) opublikowano dokument dotyczący chińskiej polityki prorodzinnej. To “Decyzja Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i Rady Państwowej w sprawie optymalizacji polityki dotyczącej płodności i wspierania długoterminowego zrównoważonego rozwoju ludności” 《中共中央 国务院关于优化生育政策 促进人口长期均衡发展的决定》. „Decyzja” nie zawiera konkretnych rozwiązań mających pobudzić czy ułatwić chińskim rodzinom posiadanie trójki dzieci, ale zawiera ogólne wskazówki dla poszczególnych ministerstw i rządów lokalnych w kwestii podejmowania odpowiednich decyzji i wprowadzania przepisów, które mogą zachęcić chińskie rodziny do posiadania liczniejszego potomstwa, niż to zakładał promowany przez lata model „jedna rodzina, jedno dziecko”.

Najważniejszym zapisem „Decyzji” jest informacja, iż od 31 maja br. posiadanie trójki dzieci jest w Chinach w pełnie legalne. Zniesione zostają wszelkie kary finansowe, grzywny i inne dolegliwości, które dotknęły rodziny posiadające więcej niż dwójkę dzieci (na co zezwoliło prawo wprowadzone w 2016 roku). Wcześniej odnotowywane wykroczenia naruszające reguły polityki rodzinnej zostaną usunięte z systemu socjalnego, a wszelkie nowe tego rodzaju nie będą tam wprowadzane. Organy administracji wszystkich szczebli mają kierować się prorodzinnymi zasadami polityki sprzyjającej posiadaniu trójki dzieci. Liczba dzieci w rodzinie nie będzie już brana pod uwagę w trakcie rekrutacji do szkół, jak i w procesie poszukiwania pracy. Matkom rodzącym trzecie dziecko będzie przysługiwał 98-dniowy urlop macierzyński. Zostanie znacznie zwiększona liczba żłobków i przedszkoli. Opłaty za usługi tych placówek opiekuńczo-wychowawczych zostaną zredukowane do niezbędnego minimum. Wszystkie wydatki związane z opieką i wychowaniem dziecka do lat 3 będą odliczane od podatku dochodowego. W najbliższym czasie stworzony zostanie kompleksowy system opieki nad dziećmi, jak i pomocy młodym rodzicom, którzy mają zostać odciążeni – na ile to możliwe – w zakresie szeroko pojętej opieki, wychowania i edukacji liczniejszego potomstwa.

Wzmiankowany dokument ma charakter ogólny. Do końca roku zostaną przyjęte wszelkie stosowne regulacje prawne, które zrewolucjonizują chińską politykę rodzinną.

Pytanie zasadnicze: czy wola władz wsparta zachętami jest w stanie zmienić utrwalające się trendy w chińskim społeczeństwie skłonnym do rozmnażania jak pandy?

Koronawirus (冠状病毒疾病)

Fort Detrick Biolab do zbadania

Do dnia 25 lipca już ponad 10 mln użytkowników Internetu z Chin i państw trzecich podpisało elektroniczną petycję wzywającą Światową Organizacje Zdrowia (WHO) do przeprowadzenia śledztwa w amerykańskim laboratorium Fort Detrick Biolab, celem zbadania możliwości wydostania się z tego właśnie ośrodka wirusa Covid-19.

Zainteresowani mogą dołączyć do akcji pod linkiem

http://wxapi.junpinghui.com/huanqiutou/

lub

https://www.thepaper.cn/newsDetail_forward_13681803

Akcję zainicjowała redakcja niezawodnego „Global Times”, anglojęzycznego dziennika należącego do grupy „Dziennik Ludu” („RenMinRiBao” / 人民日报) – organu Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (中国共产党中央委员会).

Plan WHO odrzucony

Tymczasem Państwowa Komisja Zdrowia (国家卫生健康委员会) podczas konferencji prasowej 22 lipca br. kategorycznie odrzuciła przedstawiony przez Światową Organizację Zdrowia plan dalszych badań nad genezą pandemii Covid-19, który nie wyklucza teorii, że koronawirus wyciekł z chińskiego laboratorium w WuHan. Wiceminister Zdrowia oświadczył, że Chiny nie zaakceptują takiego planu poszukiwania źródła pandemii, ponieważ w niektórych aspektach lekceważy on zdrowy rozsądek i przeczy nauce.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że Światowa Organizacja Zdrowia poważnie przeanalizuje uwagi i sugestie poczynione przez chińskich ekspertów i potraktuje poszukiwanie źródła Covid-19 w sposób prawdziwie naukowy, bez politycznych podtekstów.

Nowe ogniska Covid-19

W Chinach Covid-19 nieustanie daje znać o sobie. Od ponad dwóch miesięcy władze nie mogą uporać się z ogniskiem epidemii w RuiLi 瑞丽 (południowo-zachodnia prowincja YunNan 云南 na granicy Mjanmą /Birmą). Wszystkie wykryte tu przypadki zostały „zaimportowane” z tego sąsiedniego kraju.

Kolejne pojedyncze przypadki rejestruje się w położonej na południu prowincji GuangDong 广东.

Nowe ognisko koronawirusa właśnie wybuchło w NanJing 南京 (300 km od Szanghaju), stolicy prowincji JiangSu 江苏. Odnotowano tu do 25 lipca 75 przypadków i liczba ich rośnie. To największa liczba zakażeń w kraju w tym roku w jednej lokalizacji.

Dotychczas nie odnotowano ani jednego przypadku zgonu w wyniku zakażenia Covid-19. Wskazuje się tu na pozytywny efekt szczepień.

Chińskie szczepionki zagranicą

Według najnowszej informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych (外交部), w ponad 100 państwach świata zatwierdzono oficjalnie do użytku co najmniej jedną chińską szczepionkę antycovidową. 30 przywódców państw publicznie zaszczepiło się takimi szczepionkami.

Ekonomia / Biznes (经济/生意)

China State Grid kupuje brazylijskiego operatora

China State Grid Corp. (国家电网有限公司), największa w kraju korporacja zajmująca się przesyłem i administrowaniem siecią przesyłową energii elektrycznej, przejmuje bliźniaczą spółkę w Brazylii – CEEE Transmission Company. Chińska spółka nabyła 66.06% akcji brazylijskiego operatora energetycznego za kwotę 316 mld RMB (~1.989 mld PLN). CEEE jest jedną z dziesięciu największych spółek energetycznych w Brazylii. State Grid z kolei posiada większościowe lub mniejszościowe udziały w 87 spółkach przesyłu energii na całym świecie, m.in. w Portugalii, Grecji, Włoszech, Rosji, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Laosie, Australii, Nigerii, Mozambiku, Brazylii czy Chile.

China Containerized Freight Index (中国出口集装箱运价指数)  

Technologie (技术)

Pierwszy skład maglev ukończony

Spółka CSR Qingdao Sifang Locomotive and Rolling Stock Co., Ltd. (南车青岛四方机车车辆股份有限公司) w swoich zakładach w QingDao 青岛 (wschodnia prowincja ShanDong 山东) zaprezentowała pierwszy pełny skład (5 wagonów) pociągu typu maglev (lewitującego na „magnetycznej poduszce”), który może rozwinąć prędkość do 600 km/h. Nad tym projektem pracowano 5 lat. Jest to najszybszy pociąg tego typu na świecie. Od lat w Szanghaju działa stosunkowo krótka linia (30.5 km, dwie stacje) pociągu tego typu, która łączy miasto (choć to pewne semantyczne nadużycie) z lotniskiem ShangHai PuDong (上海浦东国际机场). Składy poruszające się na tej linii rozwijają prędkość do 350-400 km/h. Ministerstwo Transportu (交通运输部) na początku tego roku zatwierdziło rozpoczęcie prac studyjnych i planistycznych linii szybkiej kolei magnetycznej z Szanghaju 上海 do Pekinu 北京 (ok.1,200 km). Uruchomienie połączenia tego typu pomiędzy miastami sprawiłoby, iż podróż kolejowa pomiędzy największymi metropoliami Chin trwałaby ok. 2:30 godziny. A to czas porównywalny z lotem samolotem.

Obecnie dystans ten pokonać można pociągiem dużych prędkości w nieco ponad 4 godziny.

Władze centralne wyraziły zgodę na uruchomienie prac studyjnych nad wykorzystaniem tego typu kolei na trasach Kanton/GuangZhou/广州 – ShenZhen 深圳 – Szanghaj/ShangHai/上海 – HangZhou 杭州 – ChengDu 成都 – ChongQing 重庆 oraz na wyspie HaiNan海南 i w prowincji AnHui安徽. Prace koncepcyjne nad pociągiem magnetycznym prowadzone są także we wspomnianym ChengDu. W styczniu br. tamtejszy South West Transportation Uniwersity (西南交通大学) wraz z tamtejszymi zakładami kolejowymi skonstruował podobny pociąg, który może także rozwijać prędkość do 600 km/h.  Ten zespół do tej pory może pochwalić się prototypem jednostki napędowej („lokomotywy”), a nie całego składu z wagonami. Prototyp nie przeszedł jeszcze prób na specjalnym torze, zespół szuka możliwości wybudowania testowego odcinka o długości… 30-50 km. I choć to projekt mniej zaawansowany od tego z QingDao, to biorąc pod uwagę tempo chińskie, należy się spodziewać, że w krótkim czasie oba ośrodki będą konkurować ze sobą w ramach rozbudowy krajowej sieci pociągów magnetycznych.

Maglev to pieśń przyszłości. Dziś dynamicznie rozwijana jest sieć pociągów dużych prędkości, które poruszają się z prędkością do 350 km/h. W chwili obecnej w Chinach jest już niemal 38 tysięcy kilometrów torów kolei szybkiej. Do 2035 roku będzie to 70 tysięcy kilometrów.

Użytkownicy telefonów komórkowych w Chinach

Najnowsze dane wskazują, że w Chinach telefony komórkowe użytkuje 1.286 mld abonentów. To statystycznie 94.5 aparatu/numeru na 100 osób.

Najwięcej smartfonów zarejestrowano w Pekinie/BeiJing/北京, Szanghaju/ShangHai/上海, prowincjach LiaoNing 辽宁, JiangSu 江苏, ZheJiang 浙江, FuJian 福建, GuangDong 广东, HaiNan 海南, Inner Mongolia 内蒙古 i NingXia 宁夏.

Nauka/Edukacja (教育/科学)

Sklepikom szkolnym stanowcze nie

Ministerstwo Edukacji (教育部) wprowadza całkowity zakaz prowadzenia sklepików, kiosków i ustawiania maszyn wendingowych na terenie szkół podstawowych i średnich. Decyzja ma na celu zapewnienie dzieciom i młodzieży dostępu do zdrowej żywności jaką oferują szkolne stołówki. Każda placówka oświatowa w Chinach (poza wyjątkami dotyczącymi małych szkół wiejskich) musi posiadać stołówkę szkolną. A stołówki te muszą pracować w zgodzie z przepisami dotyczącymi racjonalnego żywienia dzieci i młodzieży.

 

Finanse – Banki – Kapitał (财政银行资本)

Giełdy – 19.-23.07. (证券交易所)

Nie był to wymarzony tydzień dla inwestorów. Wprawdzie obroty w przypadku w Szanghaju oraz ShenZhen biły kolejne rekordy, to jednak nie przełożyły się one na zdecydowane wzrosty indeksów. Najwięcej zyskiwały akcje spółek stalowych, węglowych, metali nieżelaznych, fotowoltaicznych, producentów baterii, spółek przemysłu motoryzacyjnego. Mocno wzrosły akcje spółek przemysłu obronnego, szczególnie te związane z elektroniką, technologiami.

Wciąż spadają akcje deweloperów, spółek z sektora finansowego, a także tych produkujących różnego rodzaju oprogramowanie. Widoczny jest wpływ regulacji ograniczających dostęp kapitału do sektora nieruchomości. Na giełdzie w Hong Kongu indeksy mocno zniżkowały. Spadki dotknęły zwłaszcza kursów akcji spółek technologicznych i edukacyjnych (kilkanaście procent i więcej). W tym drugim przypadku rynek zareagował na działania rządu, który wprowadza większą kontrolę w tym sektorze kładąc nacisk na jakość nauczania oraz podkreślając, że edukacja nie może być obszarem determinowanym zyskownością.

Skończyła się dobra passa na giełdzie na Tajwanie. Inwestorzy stracili nadzieję na szybkie uporanie się z kolejną falą epidemii Covid-19. Zmarło ponad 800 osób w ciągu 10 tygodni, brakuje szczepionek. W końcu i giełda zareagowała na tę sytuację. Dolar tajwański jest najsłabszy od kwietnia.

Generalnie obraz 29 tygodnia nie jest jednoznaczny. I pewnie kolejne będą podobne.

Razem obroty wszystkich giełd Chin w dniu 23.07.2021: ~954.557 mld PLN

Razem obroty na wszystkich giełd w tygodniu 19.07.-23.07.2021: ~4.215 bln PLN

 

 

 

Kurs średni

wybranych walut zagranicznych względem RenMinBi/RMB/Yuan (23.07.2021)

 

 

 

 

SHIBOR/HIBOR 

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba indeksy określają stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w Szanghaju i w XiangGang (Hong Kongu). Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o dostępności kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcję. {Dane na dzień 23.07.2021}

Średnie oprocentowanie kredytów

Opracowane przez National Interbank Lending Center (国银行间同业拆借中心) należące do centralnego Banku Ludowego Chin (中国人民银行) na podstawie informacji z 18 banków. Jest odniesieniem dla wszystkich banków w określaniu wysokości kredytów. Centralny bank już 15 miesiąc z rzędu nie zmienia stóp LPR.

1 rok       3.85%

5 lat +     4.65%

 

Obligacje skarbowe

Dochody i wydatki budżetowe Chin

Według danych Ministerstwa Finansów (财政部) dochody budżetowe w I półroczu wzrosły o 21.8% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wpłynęło na to ożywienie gospodarcze oraz rosnące krajowe ceny producentów. W tym samym czasie wydatki budżetowe były większe o 4.5% w relacji rok do roku (r/r).

Dzieląc budżet na centralny i lokalny (rządy prowincjonalne): wydatki tego pierwszego spadły o 6.9% r/r, a tych drugich zwiększyły się o 6.4% r/r. Samorządy lokalne w I połowie br. wyemitowały obligacje celowe o ogólnej wartości 1.014 bln RMB (~608.64 mld PLN). Tegoroczny ich limit ustalony przez chińskie MF to 2.65 bln RMB (~1.59 bln PLN). Ponad połowa środków uzyskanych ze sprzedaży obligacji rządów lokalnych została przeznaczona na projekty w zakresie transportu, infrastruktury miejskiej oraz parków przemysłowych.

Recovery and Resolution Plan

Znane jest twierdzenie: „ta firma jest zbyt duża, aby upaść”. Tymczasem w Chinach zdarza się coraz częściej, że największe chińskie korporacje, holdingi, ale też i banki, czy instytucje finansowe znajdują się w poważnych tarapatach finansowych i stają na krawędzi bankructwa. Przykłady z ostatnich czasów to choćby Anbang Insurance Group Co. Ltd. (安邦保险集团股份有限公司), BaoShang Bank Co. Ltd. (宝商银行股份有限公司), czy HengFeng Bank Co. Ltd. (恒丰银行股份有限公司), lub Bank of JinZhou Co. Ltd. (锦州银行股份有限公司). Mając na uwadze mnożące się turbulencje lokalnych banków i spółek finansowych Komisja Regulacji Banków i Ubezpieczeń Chin (中国银行保险监督管理委员会) wprowadza obowiązek (obejmujące podmioty państwowe i prywatne) sporządzania i zatwierdzania planów naprawy i restrukturyzacji “恢复与处置计划” (Recovery and Resolution Plan – RPP).

Plan taki powinien  być przygotowany na wypadek kryzysu, utraty płynności finansowej, niewypłacalności, zagrożenia bankructwem itp. W planach, oprócz szczegółowych kroków wyjścia z sytuacji, ma znajdować się upoważnienie dla organów nadzoru finansowego do podejmowania decyzji w kwestiach dotyczących poprawy kondycji danego podmiotu.

Rozwój cyfrowego juana – biała księga

Centralny Ludowy Bank Chin (中国人民银行) opublikował raport pod tytułem “ Biała księga w sprawie postępów w dziedzinie badań i rozwoju chińskiego RMB cyfrowego” (中国数字人民币的研发进展白皮书). Chiński bank centralny prowadzi prace nad nową formą pieniądza od 2014 roku. Od roku 2019 cyfrowy juan znajduje się w fazie testów i prób. Aktualnie testowany jest w 11 miastach Chin.

Na dzień 30 czerwca br. ogólna wartość transakcji w cyfrowym RMB wyniosła 34.5 mld RMB (~20.708 mld PLN). Pieniądz ten był on używany w codziennych płatnościach za usługi, transport, podczas dokonywania zakupów, regulowania należności związanych z szeroko pojętą konsumpcją, a także wszelkiego rodzaju opłatach (bilety transportu publicznego, opłaty administracyjne, zobowiązania podatkowe). 20.87 mln osób korzysta z wirtualnych portfeli przechowujących cyfrowe RMB, otwarto 3.52 mln portfeli firmowych i osób prawnych. W chińskiej walucie cyfrowej dokonano łącznie 70.75 mln transakcji.

W pilotażu stosowania cyfrowego RMB bierze udział 6 największych banków państwowych

 • Industrial and Commercial Bank of China Ltd. (中国工商银行股份有限公司),
 • China Construction Bank Corp. Ltd. (中国建设银行股份有限公司),
 • Agricultural Bank of China Ltd. (中国农业银行股份有限公司),
 • Bank of China Co., Ltd. (中国银行股份有限公司),
 • China Bank of Communications Co. Ltd. (中国交通银行股份有限公司),
 • China Postal Savings Bank (中国邮政储蓄银行) oraz

dwa banki prywatne

 • WeBank (微众银行), którego głównym udziałowcem jest spółka Tencent 腾讯 i
 • MyBank, za którym stoi Alibaba (阿里巴巴).

Bank centralny potwierdził, że cyfrowy RMB będzie jeszcze przez długi czas funkcjonował zarówno w środowisku płatności mobilnych takich jak AliPay (支付宝可 – należy do Alibaba 阿里巴巴) i WeChatPay (微信支付 – Tencent 腾讯) oraz raz fizycznym, „papierowym” RMB. W 14 planie pięcioletnim (2021-2025) bank centralny zamierza dalej rozwijać system i testować cyfrowe RMB w różnych lokacjach i w różnych sytuacjach. Cyfrowy juan będzie jednocześnie testowany w transakcjach transgranicznych z zachowaniem suwerenności monetarnej innych walut. Na początek będą to operacje dokonywane w Hong Kongu i Makau. Głównie używany będzie w transakcjach detalicznych.

Cyfrowy juan nie zamierza konkurować z dolarem amerykańskim, ani go wypierać, ani dominować na rynkach zagranicznych. DCEP ma być wykorzystywany głównie dla transakcji krajowych.

Bank centralny zapowiedział, że będzie dalej poszukiwał nowych zastosowań cyfrowego RMB, powiększał i polepszał jego ekosystem, bezpieczeństwo posługiwania się nim, wyciągał wnioski z poszczególnych testów i pilotaży. Ludowy Bank Chin (中国人民银行)  będzie uważnie śledził wpływ cyfrowej waluty na codzienne życie Chińczyków oraz na rynek finansowy. Stosowanie tej waluty (tej formy chińskiego pieniądza) będzie promowane w czasie Zimowej Olimpiady Pekin 2022. Jeszcze przed Igrzyskami będą testowane możliwości używania digitalnego RMB przez cudzoziemców bez konieczności posiadania przez nich konta w chińskim banku. DCEP, czyli cyfrowy juan już jest w obrocie w Chinach. A kolejne ruchy władz finansowych dotyczące jego stosowania, badanie, rozwijania nieustannie zaskakują.

Kary za odmowę przyjmowania gotówki

Wiadomo już dziś, że nie ma potrzeby nakłaniania chińskiego społeczeństwa do korzystania z cyfrowego RMB. Chińczycy są gotowi i na tę zmianę. Paradoksalnie Ludowy Bank Chin (中国人民银行) musi odgrywać rolę konserwatywną i czuwać nad tym, by RMB w fizycznej postaci (gotówka), był wciąż powszechnie akceptowany. W II kw. 2021 roku Ludowy Bank Chin był zmuszony ukarać 18 podmiotów za odmowę przyjęcia juanów w gotówce. Kary oscylowały pomiędzy 10,000 RMB (~6,007 PLN), a 100,000 RMB (~60,073 PLN). Grzywny dotyczyły głównie różnych firm świadczących usługi publiczne, takie jak m.in. szpitale, miejsca turystyczne, parkingi, czy firmy ubezpieczeniowe.

Chińczycy i wiedza finansowa

Ponad 610 mln Chińczyków używa Internetu jako narzędzia do zarządzania finansami i/lub funduszami zdeponowanymi w bankach. Około 180 mln Chińczyków posiada akcje chińskich spółek giełdowych.

Jak wynika z badań prof. Peng Xing Yun 彭兴韵 z Institute of Finance Chinese Academy of Social Sciences (中国社会科学院金融研究所研) problemem wśród chińskiej klasy średniej jest słaby poziom wiedzy i edukacji finansowej. To ważne – wedle autora – biorąc pod uwagę sytuację, gdy z końcem czerwca br. oszczędności ludności w bankach wynosiły 98 bln RMB (~58.877 bln PLN), wartość rynkowa akcji posiadanych przez Chińczyków przekraczała 86 bln RMB (~51.667 bln PLN), zaś udziałów w funduszach inwestycyjnych 22 bln RMB (~13.218 bln PLN). W portfelach Chińczyków znajdowały się zarazem papiery wartościowe, jak i obligacje o wartości ponad 120 bln RMB(~72.098 bln PLN). Pokazuje to ryzyko i skalę problemu.

Jednocześnie w Chinach funkcjonuje ponad 10,000 rożnego rodzaju ośrodków edukacji finansowej. Większość społeczeństwa woli korzystać z ponad 129 mln rożnego rodzaju aplikacji finansowych. Te zaś wg. profesora dają tylko powierzchowną wiedzę o rynku finansowym. Dlatego też – zdaniem profesora – dochodzi w Chinach do tak częstych internetowych oszustw finansowych, kredytowych czy inwestycyjnych. Za wszystkim tym stoi brak ogólnospołecznej wiedzy ekonomicznej i finansowej.

Swobodna wymiana RMB na USD

Bank Centralny wyraził zgodę na wprowadzenie – tytułem testu – swobodnej wymiany RMB na USD, jak i inne waluty zagraniczne. Próba zostanie przeprowadzona w szanghajskiej strefie wolnego handlu ShangHai LinGang Special Area (上海自由贸易试验区临港新片区). Celem pilotażu jest zachęcenie zagranicznych firm i inwestorów do preferowania RMB w operacjach finansowych. Test ten ma również sprzyjać inwestycjom zagranicznym denominowanym w RMB. Nie opublikowano szczegółowych regulacji, ale wiadomo, że mają one mieć na względzie trzy aspekty: pranie pieniędzy, terroryzm finansowy i oszustwa podatkowe. Bank Centralny nie ukrywa, że pilotaż będzie służył sprawdzeniu możliwości metod zwiększenia udziału RMB w międzynarodowym rynku walutowym, który obecnie jest niewielki i nie odpowiada pozycji gospodarki chińskiej na świecie.

Społeczeństwo (社会)

Dochód rozporządzalny w 2021

W pierwszej połowie bieżącego roku średni jednostkowy dochód rozporządzalny w Chinach wyniósł 17,642 RMB (~10,598 PLN). Nominalnie wzrósł o 12.6% r/r. Dochodami powyżej średniej krajowej dysponowali mieszkańcy Szanghaju, Pekinu, TianJin 天津, ChongQing 重庆 oraz prowincji ZheJiang 浙江, JiangSu 江苏, GuangDong 广东, FuJian 福建, ShanDong 山东, LiaoNing 辽宁. Najwięcej RMB do dyspozycji miał mieszkaniec

 • Szanghaju (40,357 RMB; ~24,248 PLN),
 • Pekinu (38,138 RMB; ~22,915 PLN),
 • prowincji ZheJiang浙江 (30,998 RMB; ~18,619 PLN).

W tych trzech regionach dochód przekracza stanowczo granicę 30,000 RMB (~18,024 PLN). Najmniejszymi dochodami dysponują mieszkańcy Autonomicznego Regionu XiZang (Tybet) 西藏自治区 . To 9,639 RMB (~5,791 PLN). Niepokojące są pogłębiające się różnice wysokości dochodów między poszczególnymi regionami, prowincjami, czy w większej skali między północą i południem kraju.

Centra konsumpcji

Zgodnie z decyzją Rady Państwa (国务院) i Ministerstwa Handlu (商务部) pięć chińskich metropolii znalazło się na liście wiodących międzynarodowych centrów zakupów/konsumpcji. A są to:

 • Szanghaj/ShangHai/上海,
 • Pekin/BeiJing/北京,
 • Kanton/GuangZhou/广州,
 • Tientsin/TianJin/天津 i
 • ChongQing 重庆.

O dołączenie do tego ekskluzywnego klubu starają się:

 • ShenZhen 深圳、
 • HangZhou 杭州、
 • ChengDu 成都、
 • XiAn 西安、
 • ZhengZhou 郑州 i
 • NanJing 南京.

Styl życia (生活方式)

Filantropi i krezusi

Na podstawie wyliczeń chińskiej edycji magazynu „Forbes” wiadomo, iż największym darczyńcą w Chinach w 2020 roku był Jack Ma (Ma Yun, 马云) były prezes, a zarazem największy udziałowiec holdingu Alibaba (阿里巴巴). Ten sam, którego spółki mają aktualnie największe „przejścia” z organami regulującymi rynki finansowe Chin, na które nałożone zostały rekordowe kary finansowe, nie wspominając o innych restrykcjach czy zaleceniach pokontrolnych.

Jak twierdzi Zhang Yong 张勇, aktualny prezes konsorcjum, Jack Ma oddaje się aktualnie swoim hobby i pracy filantropijnej. W minionym roku przekazał różnym fundacjom i na cele dobroczynne 3.230 mld RMB (~1.941 mld PLN). Na drugim miejscu w rankingu chińskich filantropów znalazł się Xu Jia Yin 许家印 – prezes i właściciel największej spółki deweloperskiej Chin, czyli Evergrande Group  (恒大集团). Firma ma aktualnie problemy z wypłacalnością, znajduje się pod lupą organów nadzoru finansowego. Xu przekazał na cele dobroczynne w minionym roku 3.043 mld RMB (~1.829 mld PLN). Na trzecim miejscu tego rankingu uplasował się właściciel spółki Tencent (腾讯), czyli Ma Hua Teng (马化腾). I ta firma kontrolowana jest obecnie przez chińskie instytucje nadzoru finansowego. Ma Hua Teng przekazał na cele społeczne, dobroczynne 2.6 mld RMB (~1.563 mld PLN). Tak się składa, że trójka najbardziej hojnych darczyńców Chin, to zarazem najzamożniejsi ludzie w Chinach. Ci z pierwszej piątki to ich dotacje były powyżej 1 mld RMB (~600.951 mln PLN). Pierwsza dziesiątka chińskich filantropów prezentuje się następująco:

Rolnictwo / Wieś (农业/)

Dajcie spokój z tymi świniami, towarzysze

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (农业农村部) wydało oświadczenie i ostrzeżenie dla inwestorów: ponad dwuletni okres, kiedy można było osiągnąć wysokie zyski z hodowli trzody chlewnej już się skończył.

W pierwszej połowie bieżącego roku ceny wieprzowiny w Chinach znacząco spadły. Rynek się nasycił. Wprawdzie w 2018 roku pogłowie trzody chlewnej w Chinach znacznie spadło na skutek zarazy afrykańskiej gorączki, ale w okresie późniejszym pogłowie sukcesywnie odbudowywano. Produkcja mięsa wieprzowego rośnie, a to sprawia, że ceny wieprzowiny w kraju spadają. Ministerstwo ostrzega rolników, aby nie wierzyli w różne obietnice i plotki: nie ma dziś szans na szybkie i wysokie zyski wynikające z hodowli świń. Rynek się ustabilizował. Ceny tuczników spadają sukcesywnie od 6 miesięcy. Spadają też ceny wieprzowiny. Średnia na początku czerwca br. osiągała poziom 24.6 RMB za kg (~14.78 PLN), by pod koniec miesiąca spaść do poziomu 16 RMB za kg (~9.61 PLN).

Czasy cen z lutego 2020 roku, kiedy za kilogram mięsa wieprzowego płacono rekordowe 59.4 RMB (~35.69 PLN) należą do przeszłości.

Tylko w czerwcu br. do rzeźni w Chinach sprzedano 223 mln tuczników, co stanowi wzrost o 66% r/r. Zyski hodowców trzody chlewnej znacząco spadły. Do tego rolnicy muszą zwrócić uwagę na fakt, iż pod koniec 2019 roku było w Chinach 180,000 (sto osiemdziesiąt tysięcy) farm trzody chlewnej, w których hodowano nie mniej niż 500 sztuk świń. Hodowle znacznie mniejsze nie mają szans by konkurować na nasyconym rynku.

Chiny – Świat (中国世界)

Globalizacja w czasie pandemii

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) opublikował raport pod tytułem „Globalizacja w czasie pandemii”.  Znalazły się w nim interesujące wnioski dotyczące Chin. Pierwszym, powszechnie już dostrzeżonym jest ten, iż Chiny stały się największym beneficjentem czasu pandemii w zakresie handlu zagranicznego. Udział Chin w światowym eksporcie zwiększył się w 2020 roku o 1,6 % do poziomu 14.7%. Pomogło w tym szybkie otwarcie gospodarki, a także rosnący światowy popyt na towary, przede wszystkim te związane z walką z pandemią, ale także takie jak urządzenia elektroniczne i elektryczne. W raporcie wskazano, że wbrew licznym zapowiedziom przeniesienia produkcji z Chin, składanym przez firmy wiosną 2020 roku, niewiele jest przykładów faktycznie przeprowadzonej relokacji. Wiele mówiło się o restrukturyzacji łańcuchów dostaw w branży motoryzacyjnej, która opiera się na systemie produkcji just-in-time, a która nie była przygotowana na braki podzespołów, części, komponentów w pierwszej fazie pandemii, ani na opóźnienia w dostawach mikroprocesorów, które zaczęły występować pod koniec 2020 roku. I pomimo tych doświadczeń, jak stwierdzają autorzy raportu, brakuje przesłanek na podstawie których można byłoby stwierdzić, iż rozpoczęto proces masowego przenoszenia produkcji związanej z przemysłem motoryzacyjnym np. do Unii, w tym do Polski. Okazało się, że relokacja produkcji jest skomplikowaną i czasochłonną operacją.

Relokacja produkcji wymaga nie tylko inwestycji w zakłady wytwórcze, lecz również stworzenia od podstaw całej sieci dostawców komponentów oraz odbiorców wytwarzanych produktów. Właściwsze zatem byłoby nie tyle przenoszenie produkcji podzespołów, części z Chin, ale dywersyfikacja, zwiększenie liczby dostawców danego elementu. Według autorów raportu potrzebna jest też zmiana podejścia do zarządzania łańcuchami dostaw po stronie odbiorców/producentów na rzecz zwiększenia poziomu zapasów magazynowych. Z badań jakie przeprowadził PIE wynika, iż nieco ponad 6% polskich firm przyznało, iż są beneficjentami procesu przenoszenia łańcuchów dostaw z Państwa Środka. Tylko 7.7% przedstawia pozytywne nastawienie do takiej relokacji. Natomiast ponad 15% ogółu respondentów nie przewiduje swego udziału w relokacji produkcji z Chin. W tym samym czasie 41% badanych uznaje, że zjawisko relokacji ich nie dotyczy, gdyż biorą w nim udział wyłącznie duże korporacje międzynarodowe.

Okazuje się, że idea relokacji produkcji, wycofanie się z Chin, to raczej opowieść polityków, niż realnego biznesu. Ten drugi zostaje z Chinami.

Fundusz pomocowy dla państw APEC

16 lipca br., na nieformalnym szczycie przywódców Wspólnoty Gospodarczej Krajów Azji i Pacyfiku (APEC) prezydent Xi JinPing 习近平 zaproponował utworzenie subfunduszu, który ma pomóc gospodarkom w regionie Azji i Pacyfiku przezwyciężyć epidemię oraz w krótkim czasie osiągnąć ożywienie gospodarcze. Xi zadeklarował, że ciągu najbliższych trzech lat Chiny przekażą na wsparcie krajów rozwijających się w walce z epidemią, odbudowę gospodarki i rozwój społeczny 3 mld US$ (~11.677 mld PLN). Xi stwierdził, że Chiny przezwyciężyły wyzwania związane ze szczepieniami na dużą skalę i dostarczyły krajom rozwijającym się ponad 500 mln dawek szczepionek. Przy tej okazji podkreślił konieczność promocji liberalizacji i ułatwień w handlu oraz wzajemnych inwestycjach. Należy być otwartym, a nie odizolowanym, integrować się, a nie rozdzielać oraz kierować globalizację gospodarczą w kierunku bardziej otwartego, inkluzywnego, zrównoważonego i korzystnego dla wszystkich rozwoju. Nawiązał też do globalnej gospodarki cyfrowej, która jest otwartą i ściśle połączoną całością, gdzie współpraca typu win-win jest jedyną słuszną drogą, a monopolizacja oraz konfrontacja wiodą na manowce. Należy podjąć wysiłki w celu stworzenia otwartego, sprawiedliwego i niedyskryminującego środowiska biznesu cyfrowego – zaznaczył.

Na marginesie (顺便提一下). Opinie / Komentarze ( 想法/评论)

„Polak za granicą”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przygotowało aplikację mobilną do pobrania w Google Play oraz w AppStore w dwóch systemach operacyjnych Android oraz iOS pod nazwą „Polak za granicą”. Jest to następca „iPolaka”, który powstał w 2011 roku – czyli mobilna wersja „informacji dla podróżujących” znajdujących się na stronie MSZ.

Znakomity pomysł.

Czy ja jestem Polakiem i za granicą? Chyba tak. Ale z aplikacji skorzystać nie mogę. Serwisy Google Play i AppStore są w Chinach dostępne w bardzo ograniczonym zakresie. Nie jestem „orłem” cyfryzacji, ale domyślam się, że Chiny nie są wyjątkiem jeśli chodzi o dostępność amerykańskich serwisów internetowych. Może warto byłoby, aby MSZ sprawdził w jakich krajach ta aplikacja jest możliwa do pobrania, a w jakich nie. Chociaż z drugiej strony… Aplikacja została opatrzona uwagą, że „Polak za granicą” jest narzędziem informacyjnym dla wszystkich osób planujących zagraniczne wyjazdy wakacyjne, udających się w delegację, czy w odwiedziny do rodziny”. Czyli rzecz mnie jednak nie dotyczy, bo nie jestem w Chinach na wakacjach, w delegacji, nie odwiedzam rodziny. Ja tutaj po prostu… żyję. Z rodziną.

 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 28/2021 www.chiny24.com

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button