WiadomościWiadomości

Chiny: Złoto dla… młodych

Złoto od dawien dawna w Chinach cieszyło się dużą popularnością (jak chyba wszędzie). Ale w ciągu ostatniego roku na rynku pojawił się nowy trend. Nabywcy złota w Chinach są coraz młodsi. To efekt spowolnienia na rynku nieruchomości, spadku kursów (atrakcyjności) akcji, osłabienia kursu RMB wobec USD oraz niskiego oprocentowania depozytów bankowych (jednoroczne oprocentowanie depozytów w głównych chińskich bankach waha się od około 1,5% do 1,8% i spadło w ostatnich miesiącach). Sytuacja taka pozostawia coraz mniej możliwości efektywnego oszczędzania. A oszczędzanie w obliczu słabej koniunktury gospodarczej i niepewnej przyszłości jest cechą wrodzona Chińczyków, tkwi w ich DNA. W ostatnim czasie wyraźnie widać, iż Chińczycy rezygnują z typowych dla dzisiejszych Chin form inwestowania na rzecz złota. Ta tendencja podkreśla rosnącą niepewność jeśli chodzi o perspektywy wzrostu drugiej co do wielkości gospodarki świata. Ta wciąż nie odzyskuje wigoru sprzed okresu pandemii COVID-19. Nie dzieje się to tak szybko, jak tego oczekiwali konsumenci.

Ponadto rynek pracy jest slaby. Coraz trudniej o dobrze płatną pracę.

Chiny są największym na świecie nabywcą złota, a analitycy twierdzą, że w ubiegłym roku były one ważnym czynnikiem napędzającym wzrost globalnych cen tego kruszcu. Spodziewają się, że chiński popyt na złoto pozostanie wysoki, ponieważ oczekują, iż wzrost gospodarczy ChRL w nadchodzących latach będzie słaby. Chiński juan wciąż się osłabia wobec dolara, a rynek nieruchomości nie wyjdzie prędko na prostą.

Zgodnie z najnowszymi danymi chińskiego odpowiednika naszego GUS, złota i srebrna biżuteria były jednymi z najlepiej sprzedających się towarów konsumpcyjnych w Chinach w 2023 roku. W okresie styczeń-listopad 2023 odnotowano wzrost o 12% w relacji rok do roku. Lepiej sprzedawała się wyłącznie odzież.

Badanie chińskich konsumentów, opublikowane pod koniec października 2023 przez firmę jubilerską Chow Tai Fook (chin. 周大福, Zhōu Dà Fú) wykazało, że 70% konsumentów w wieku od 18 do 40 lat zamierza kupować biżuterię z czystego złota. Dotychczas głównymi nabywcami tego typu towarów byli ludzie starsi, zwłaszcza grupa wiekowa 60 plus.

W chińskich mediach społecznościowych można znaleźć bardzo dużo ofert sprzedaży “fasolek” ze szczerego złota, o wadze zaledwie jednego grama w cenie 450 do 550 RMB (246 – 301 PLN). Są one chętnie kupowane przez osoby o niskich dochodach. Zwłaszcza przez młodych, wśród których od kilku lat rośnie swoista moda na kolekcjonowanie “fasolek”. Na czarna godzinę.

Źródło:

  • business.sohu.com
  • baijiahao.baidu.com 

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button