Wiadomości

Gang hien cmentarnych rozbity

 

ZHENGZHOU – Policja w centralnej chińskiej prowincji Henan odzyskała 109 cennych antycznych przedmiotów w wyniku rozbicia gangu specjalizującego się w rabowaniu starożytnych grobowców.

Wśród odzyskanych antyków znajdują się przedmioty pochodzące z czasów Zachodniej Dynastii Zhou (1046-771 p.n.e.) jak również młodsze, pochodzące z czasów sprzed proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej (1 października 1949). W liczbie 109 cennych pamiątek historycznych znajduje się ponad 30 takich, które znajdują się na liście zabytków otoczonych ochroną państwa.

Policja rozpoczęła poszukiwania rabusiów po tym jak w listopadzie 2010 roku odkryto w pobliżu Groty Longmen znajdującej się na liście kulturalnego dziedzictwa światowego otwarty i obrabowany grobowiec.

Aby dostać się do tego grobowca złodzieje rozbili niezwykle pięknie rzeźbioną bramę grobową, która przez wzgląd na swoją wartość historyczną i estetyczną podlegała państwowej ochronie stopnia pierwszego.

Na początku maja tego roku policji udało się aresztować 14 z 17 członków gangu. Pozostali 3 członkowie grupy przestępczej są poszukiwani przez policję w całym kraju.

Złapani przestępcy mogą cieszyć się ze zmian wprowadzonych do chińskiego Kodeksu Karnego w zeszłym tygodniu, ponieważ dzisiaj już nie mogą otrzymać za swoje czyny kary śmierci, która do końca kwietnia obejmowała również przestępstwa związane z nielegalnym handlem i kradzieżą zabytków.

Źródło: China Daily


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button