MotoryzacjaWiadomościWiadomości

Geely w natarciu: Galaxy L6

Historia ZheJiang Geely Holding Group Co., Ltd. (chin. 浙江吉利控股集团有限公司)  zaczęła się w 1986 r., kiedy to Li Shu Fu (chin. 李书福) rozpoczął swój biznes pod tym szyldem.

Firma pierwotnie produkowała lodówki i części do nich.

W 1993 roku uruchomiono w ramach działalności Geely produkcję motocykli, a w 1997 roku produkcję samochodów.

Geely szybko stała się jedną z najszybciej rozwijających się prywatnych chińskich firm motoryzacyjnych.

Na świecie mało kto o niej słyszał do 2010 roku, kiedy to z pomocą funduszy państwowych spółka Geely przejęła Volvo Car Corporation (zał. w 1927 r.) za 1,8 mld USD (ok. 7,941 mld PLN).

W kolejnych latach spółka przejmowała lub nabywała pakiety akcji takich znanych firm jak:

  • Lotus,
  • Austin Martin,
  • London Taxi,
  • Daimler Mercedes (Smart),
  • Proton (z Malezji),
  • Polestar (Szwecja).

W Chinach Geely jest aktualnie szóstym pod względem wielkości producentem samochodów NEV, zatrudniającym 120 tysięcy pracowników.

Volvo Concept Recharge

Geely to nie tylko produkcja samochodów, ale również produkcja części samochodowych. W 2021 roku Geely jako podmiot chiński i Volvo jako przedsiębiorstwo zagraniczne założyły spółkę joint venture Aurobay Powertrain Engineering. Spółka rozpoczęła produkcję silników spalinowych, układów napędowych, skrzyń biegów, mechanizmów różnicowych oraz kompletnych napędów hybrydowych w 10 fabrykach (dziewięć w Chinach i jedna w Szwecji).

Pod koniec 2022 roku do tego projektu dołączył francuski Renault, którego wkładem było 7 fabryk produkujących części samochodowe.

W marcu bieżącego roku koncern Aurobay Powertrain Engineering podpisał list intencyjny z saudyjskim gigantem naftowym Aramco, który ma zastać mniejszościowym udziałowcem w tym projekcie.

Lotus

Aurobay stanie się największym niezależnym dostawcą silników na świecie – cel to produkcja i sprzedaż od 5 do 8 mln jednostek napędowych rocznie.

Aurobay Powertrain Engineering produkuje obecnie silniki trzy- i czterocylindrowe o pojemności skokowej od 1,5 do 2 litrów oraz mocy od 105 KM do 230 KM.

W przyszłości planowana jest produkcja większych silników, od sześciu do dwunastu cylindrów.

Ocenia się, że oferowane przez Aurobay Powertrain Engineering produkty są tańsze o ok. 30% od pochodzących od konkurencji.

Głównymi rynkami zbytu koncernu będą: Europa, Stany Zjednoczone i Chiny. Najważniejszymi odbiorcami będą spółki powiązane i zależne od udziałowców.

Tymczasem w Chinach ZheJiang Geely Holding Group Co., Ltd. (chin. 浙江吉利控股集团有限公司) prezentuje swój szósty model samochodu NEV z serii Gelly Galaxy (chin. 吉利银河第), czyli L6.

Prezentacja Galaxy L6

Czym Geely chce przyciągnąć klientów?

Po pierwsze: ceną. W zależności od wersji model L6 kosztuje od 115 800 RMB (ok . 68 604 PLN) do 149 000 RMB (ok. 88 273 PLN). To oznacza dalszą ostrą konkurencję cenową z innymi chińskimi producentami, choćby największym BYD Motor Co., Ltd. (chin. 比亚迪股份有限公司) i jego serią aut PLUS (chin. 秦, ang. Qin Plus).

Galaxy L6

Po drugie: zasięgiem. W przypadku wersji hybrydowej auto ma przejechać łącznie 1370 km przy zużyciu paliwa 4,55 l. na 100 km.

Po trzecie: silnikiem. Jednostką napędową L6 jest Raytheon Intelligent Electric Hybrid 8848. Maksymalna moc 120kW, przyspieszenie od zera do 100 km w 6,3 sekundy, a maksymalna prędkość to 247km/godz.

Galaxy L6

Po czwarte: elektroniką, która wcześniej była poważnym mankamentem Geely. Sercem systemu cyfrowego nowego auta Geely jest procesor Qualcomm Snapdragon 8155, system operacyjny to Galaxy OS, a za kontrolę i komunikację z użytkownikiem odpowiada centrum obliczeniowe StarElite, z którym kierowca może kontaktować się poprzez dotykowy ekran 13,2 cala.

Galaxy L6

Galaxy L6 jest wyposażony w system bazujący na technologii sztucznej inteligencji, usprawniający funkcjonowanie auta, pozwalający zwiększyć jego efektywność bez wzrostu szkodliwego wpływu na środowisko, zarazem zwiększając komfort użytkowania samochodu przez kierowcę i pasażerów.

Do tego bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych, 256-kolorowe oświetlenie wnętrza, fotele z pamięcią, elektroniczny układ hamulcowy ONE-BOX i układ kierowniczy DP-EPS oraz wsparcie dla inteligentnego systemu nawigacji.

Po piąte: przestrzenią dla pasażerów. Długość, szerokość i wysokość Galaxy L6 to odpowiednio 4782 mm na 1875 mm na 1489 mm, przy rozstawie osi 2752 mm i przestrzeni na nogi z tyłu wynoszącej 1000 mm.

Galaxy L6

Chińscy eksperci widzą w serii Galaxy L6 duży potencjał rynkowy, pozwalający śmiało konkurować z najlepszymi na rynku, czyli BYD czy Teslą.  Ale – pamiętajmy – w Chinach konkurencja nie śpi.

PS: Projektowany polski samochód elektryczny „Izera” ma zostać zbudowany na platformie SEA firmy Geely. We współpracy z szóstym w Chinach producentem samochodów…

Źródła: aurobay.com; baijiahao.baidu.com; baa.yiche.com; new.qq.com; sohu.com;  vbbq.gzpwzx.com;  guancha.cn;  new.qq.com; chejiahao.autohome.com.cn;

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button