Chiny subiektywnieWiadomościWiadomości

Młodzi Chińczycy a towary luksusowe

W Chinach towary luksusowe od dawna są symbolem statusu i prestiżu. W ostatnich latach cieszyły się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, którzy postrzegali je jako sposób na wyrażenie swojej indywidualności i dowód osiągniętego sukcesu. Jednak rosnące ceny dóbr luksusowych zmuszają coraz więcej osób do dokonywania wyboru między chęcią posiadania tych produktów a stabilnością finansową.

Rosnące ceny towarów luksusowych

W ciągu ostatnich czterech lat ceny towarów luksusowych w Chinach wzrosły o ponad 90%. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami, w tym rosnącym popytem, ograniczoną podażą oraz inflacją.

Popyt na towary luksusowe w Chinach jest napędzany przez rosnącą klasę średnią, która ma coraz więcej pieniędzy do wydania. Ograniczona podaż wynika z tego, że wiele marek luksusowych ogranicza produkcję, aby utrzymać ekskluzywność. Inflacja dotykająca kraje, w których wytwarzane są produkty sygnowane luksusowymi markami również przyczynia się do wzrostu cen dóbr luksusowych.

Wpływ rosnących cen na młodych Chińczyków

Rosnące ceny dóbr luksusowych mają znaczący wpływ na decyzje zakupowe młodych Chińczyków. Wielu z nich jest zmuszonych do rezygnacji z zakupu tych produktów, które wcześniej uważali za “niezbędne”.

Według badania przeprowadzonego przez firmę konsultingową Bain & Company, w bieżącym, 2023 roku, 60% młodych Chińczyków planuje wydać mniej na towary luksusowe niż w roku poprzednim.

Zmiany w preferencjach młodych Chińczyków

Rosnące ceny dóbr luksusowych prowadzą do zmian w preferencjach młodych Chińczyków. Coraz częściej wybierają oni produkty z drugiej ręki lub tańsze alternatywy.

Według raportu przygotowanego przez platformę sprzedażową Taobao, w 2023 roku sprzedaż produktów luksusowych z drugiej ręki wzrosła w Chinach o 30%.

Możliwe scenariusze rozwoju rynku towarów luksusowych

W przyszłości można spodziewać się, że rynek towarów luksusowych w Chinach podzieli się na dwie grupy klientów.

Pierwsza grupa to osoby o wysokich dochodach, które będą nadal kupować nowe produkty luksusowych marek, bezpośrednio, lub pośrednio w butikach stacjonarnych i online należących do właścicieli tych marek.

Druga grupa to osoby o niższych dochodach, które będą wybierać produkty z drugiej ręki lub tańsze alternatywy, czyli na przykład zegarki, torebki, kosmetyki, ubrania pochodzące od “drugoligowych” graczy na rynku dóbr luksusowych. Alternatywą w tym przypadku nie będą zdecydowanie “podróbki”. Takimi produktami nie są zainteresowani młodzi Chińczycy zamierzający nabywać towary luksusowe. Podróbki to nie luksus…

Podsumowując

Rosnące ceny towarów luksusowych zmuszają młodych Chińczyków do dokonywania wyboru między chęcią posiadania tych produktów a stabilnością finansową. Znaczenie tej drugiej rośnie wraz z rosnącą niepewnością charakterystyczną dla otaczającej nas rzeczywistości.

W przyszłości można zatem spodziewać się, że rynek towarów luksusowych w Chinach podzieli się na dwie grupy klientów. Tych beztroskich i takich, których decyzje zakupowe determinować będzie ostrożność.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button