WiadomościWiadomości

Eksperyment w Xiongan: rewolucja na chińskim rynku nieruchomości

W ostatnich latach chiński rynek nieruchomości przeżywa kryzys. Główną przyczyną tego kryzysu jest nadmierna spekulacja i nadużycia deweloperów. System przedsprzedaży mieszkań, który obowiązuje w Chinach od wielu lat, sprzyja tym zjawiskom.

Przyczyny, czyli system

System przedsprzedaży mieszkań polega na tym, że deweloper sprzedaje mieszkania jeszcze przed ich wybudowaniem. Kupujący wpłaca w tym przypadku zaliczkę, a pozostałą część ceny płaci po ukończeniu budowy.

System ten ma wiele wad. Po pierwsze, wiąże się z dużym ryzykiem dla kupujących. W przypadku, gdy deweloper nie wybuduje mieszkania zgodnie z umową, kupujący może mieć problem z odzyskaniem pieniędzy.

Po drugie, system przedsprzedaży sprzyja spekulacjom. Deweloper może sprzedać więcej mieszkań, niż jest w stanie wybudować, a kupujący mogą kupować mieszkania w celu odsprzedaży z zyskiem. To prowadzi do zawyżania cen mieszkań i zaburzeń na rynku.

Rozwiązanie problemu

Aby rozwiązać problemy chińskiego rynku nieruchomości, rząd Chin zdecydował się wprowadzić nowe rozwiązania. Jednym z nich jest odejście od systemu przedsprzedaży mieszkań.

Inicjatywa pilotażowa

W Xiongan, mieście budowanym “z niczego”, od podstaw (jak Nowa Huta na przykład), położonym 130 kilometrów od Pekinu w prowincji Hebei, władze lokalne zdecydowały się przeprowadzić pilotażowy program sprzedaży gotowych mieszkań. Program ten rozpoczął się w 2023 roku i potrwa przez kolejne trzy lata.

Miasto Xiongan powstaje w pobliżu stolicy Chin, Pekinu

W ramach programu kupujący mieszkanie musi otrzymać klucze do niego zaraz po wpłaceniu pełnej kwoty, ustalonej w umowie jako jego wartość. To rozwiązanie eliminuje wiele wad systemu przedsprzedaży. Kupujący może zobaczyć mieszkanie przed zakupem, a także mieć pewność, że otrzyma je w określonym terminie.

Działania innych miast

W podobny sposób chcą działać władze innych chińskich miast, takich jak Hangzhou, Fuzhou i Szanghaj. Władze tych miast również planują wprowadzić zakaz przedsprzedaży mieszkań lub ograniczyć jej zakres.

Wnioski

Decyzja o wprowadzeniu nowych rozwiązań na chińskim rynku nieruchomości jest przełomowa. Nowe rozwiązania mają na celu ustabilizowanie rynku i zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o niższych dochodach.

Dodatkowe informacje

Xiongan Nowa Strefa to nowe miasto, które ma odciążyć przeludnioną stolicę Chin, Pekin. Xiongan jest położone w prowincji Hebei, około 130 kilometrów na południowy zachód od Pekinu. Budowa Xiongan New District rozpoczęła się w 2017 roku, a pierwszy etap budowy zakończy się w 2035 roku.

Xiongan Nowa Strefa ma być zaawansowanym technologicznie miastem. Ma się w nim znajdować wiele firm technologicznych, instytutów badawczych i światowej klasy infrastruktura. Planowane jest przeniesienie tu wielu urzędów centralnych i agend rządowych. Wszystko dlatego, że Pekin “dusi się” od nadmiaru mieszkańców, a  także tych wszystkich, którzy codziennie przybywają do stolicy, by załatwiać niezliczona ilość różnych spraw.

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button