Wiadomości

Internetowy autostop

INTERNET – W Chinach powstała strona internetowa, za pomocą której właściciele samochodów oferują przejazd swoimi autami potencjalnym pasażerom, którzy planują spędzić Święto Wiosny w okolicach, do których wybierają się właściciele pojazdów. Strona powstała 5 stycznia i jak dotąd zarejestrowało się na niej 100,000 aplikantów.

Co roku w okresie świąt setki milionów Chińczyków wraca na czas ferii do rodzinnych miejscowości, by spędzić święta z bliskimi. Powoduje to olbrzymi ruch na drogach i przepełnienie pociągów.

Strona jlfhome.com jest platformą internetową, która ma na celu pomóc kierowcom z wolnymi miejscami pasażerskimi znajdować podróżnych, z którymi mogliby się podzielić kosztami paliwa w czasie wspólnej drogi do domu. Dla 100 pierwszych właścicieli samochodów, którzy zarejestrują się na stronie przewidziano darmowy bon na paliwo o wartości 1000 yuanów.

Strona jest prywatna, ale władze zachęcają do korzystania z niej, ponieważ pomoże to zmniejszyć liczbę samochodów na drogach i odciążyć kursujące non stop w okresie przed- i poświątecznym pociągi.

W samym Pekinie ponad 12 000 osób zdecydowało się “podzielić” swoim samochodem lub skorzystać z wolnego miejsca w samochodzie innego kierowcy. Pierwsi użytkownicy strony, którzy porozumieli się w sprawie podziału kosztów i celu podróży, pojechali do domu w zeszłą niedzielę.

Człowiek o nazwisku Mei, kierowca, który wybiera się na święta do Guangzhou, powiedział, że zarejestrował się na stronie, ponieważ ma do przejechania bardzo długą drogę i nie chciał przejechać jej samotnie. Na ofertę Mei odpowiedziała para, która również zmierza do Guangzhou. Wyjeżdżają w najbliższy weekend.

Prawnicy zachęcają kierowców i pasażerów do wykupienia na czas podróży ubezpieczenia od wypadków samochodowych.


Źródło: China Daily, opracował: m.p.

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button