EkonomiaWiadomości

PKB Chin w I kwartale br. wzrosło o 18.3%. To najwyższy odczyt od 1992 roku

Chiny właśnie odnotowały największy kwartalny wzrost gospodarczy w historii. Druga co do wielkości gospodarka świata utrzymuje trend wzrostowy po wyjściu z zapaści wywołanej pandemią koronawirusa.

Wzrost PKB w pierwszym kwartale br. o 18,3% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, to najwyższy odczyt od czasu, gdy Chiny zaczęły prowadzić pomiary wahań wielkości produktu krajowego brutto w 1992 roku. Rekordowe powiększenie się chińskiej gospodarki napędzane było przez gwałtowny wzrost sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inwestycji w środki trwałe.

Duży skok obserwowany w I kwartale to oczywiście odzwierciedlenie głębokiego załamania aktywności gospodarczej w Chinach na początku 2020 roku. Jednak nie ma wątpliwości, że aktualny odczyt potwierdza, iż  Chiny znajdują się na ścieżce wzrostu między 8% a 9% w skali całego 2021 roku, znacznie powyżej oficjalnego celu chińskiego rządu, który określono na „ponad 6%”.

“Jesteśmy w pełni przekonani, że możemy utrzymać obecne tempo ożywienia gospodarczego przez cały rok” – powiedziała Liu Aihua, rzeczniczka Krajowego Biura Statystycznego na konferencji prasowej w Pekinie w piątek 16 kwietnia.

Sprzedaż detaliczna w pierwszym kwartale skoczyła o 34% w porównaniu do roku poprzedniego, podczas gdy inwestycje w środki trwałe na obszarach miejskich wzrosły o prawie 26%. Produkcja przemysłowa wzrosła o ponad 24%.

“Wzrost gospodarczy pozostaje dość silny na tym etapie, ponieważ konsumpcja i wydatki kapitałowe, obszary najsilniej dotknięte przez Covid-19, nadrabiają straty”, powiedział Larry Hu, główny ekonomista Macquarie Group, w raporcie omawiającym dane Krajowego Biura Statystycznego przedstawione w miniony piątek.

Handel zagraniczny ChRL również mocno się ożywił. Statystyki celne opublikowane na początku tego tygodnia pokazały, że w marcu import wzrósł o ponad 38% w relacji rok do roku, co jest znakiem, że popyt w Chinach wzrasta. Eksport w marcu wzrósł o prawie 31%.

W zeszłym miesiącu premier Li Keqiang powiedział, że rząd, na którego czele stoi wyznaczył tegoroczny cel wzrostu PKB na poziomie “powyżej 6%”. To wystarczający poziom wzrostu dla osiągniecia długoterminowego celu prezydenta Xi Jinpinga dla gospodarki Państwa Środka. Widoczna ostrożność związana z wyznaczeniem poziomu wzrostu PKB dla Chin może wskazywać, iż rząd chiński bierze pod uwagę ryzyko powrotu Covid-19 w drugiej połowie roku.

Na początku tego miesiąca Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł swoje szacunki wzrostu PKB dla Chin w bieżącym roku do 8,4%. Decyzję tę uzasadniono wskazując na “skuteczne środki ograniczające negatywny wpływ epidemii na ekonomię, zdecydowaną reakcję na sytuacje w postaci uruchomienia inwestycji publicznych i wsparcie płynności na rynku ze strony banku centralnego”, które bez wątpienia ułatwiły ożywienie gospodarki kraju.

 

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button