Wiadomości

Polityka monetrna zostanie usztywniona

PEKIN – W obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej, szczególnie wobec rosnącej inflacji, której poziom przekroczył już 4,4% rząd w Pekinie odstępuje od zamiaru rozluźnienia polityki monetarnej na rzecz jej zdecydowanego usztywnienia.Biuro Polityczne Komunistycznej Partii Chin ogłosiło, że rząd centralny ChRL zwiększy wysiłki mające na celu zredukowanie inflacji oraz likwidacji baniek inwestycyjnych, które zagrażają żywotnym interesom kraju.

W dzisiejszych okolicznościach ekonomicznych nie ma mowy o rozluźnieniu polityki monetarnej, czego między innymi oczekiwały Stany Zjednoczone. Rząd Chin będzie koncentrował się na odpowiednim regulowaniu czynników makroekonomicznych, takich jak odpowiedni poziom stóp procentowych banku centralnego. Chiny podejmą zatem wyłącznie takie działania ekonomiczne, które nie przyniosą jeszcze większych wyzwań niż obecna inflacja i gwałtownie rozkręcająca się spirala cen żywności.

Innymi słowy: koniec jakichkolwiek rozmów na temat wartości yuana.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button