Wiadomości

Medycyna chińska w odwrocie

PEKIN – Przynajmniej 1/3 leków tradycyjnej medycyny chińskiej objęto zakazem sprzedaży w Chinach. Nowe przepisy, które zaczęły obowiązywać w ChRL od 1 grudnia obligują producentów i dystrybutorów leków sprzedawanych w Chinach do umieszczaniu na opakowaniach informacji o składzie, kraju pochodzenia, numerze licencji, terminie przydatności do spożycia, działaniach pożądanych, jak również efektach ubocznych. Regulacje dotyczące tradycyjnych chińskich lekarstw ogłoszono 11 lat temu. Tymczasem zupełnie nieoczekiwanie Departament Zdrowia ChRL ogłosił 1 grudnia, że tylko 11 820 lekarstw z dostępnych na rynku 16 730,  spełnia wymagania państwowe dotyczące obrotu farmaceutykami, a co więcej te spełniające wymagania w dużej części posiadają zezwolenia warunkowe. Tylko 15% lekarstw ma licencje bezterminowe.

Dla uzyskania bezterminowej licencji producent danego lekarstwa musi przedstawić jego dokładny skład, a walory lecznicze danej substancji muszą być naukowo udowodnione.

W przypadku leków tradycyjnej medycyny chińskiej, opartych w dużej mierze na ziołach, przeprowadzenie szczegółowych badań laboratoryjnych jest o tyle trudne, że poszczególne partie leku różnią się między sobą. Przyrządzanie tych leków opiera się na wielowiekowej tradycji, takim też doświadczeniu. W wielu przypadkach nigdy nie prowadzono systematycznych badań dotyczących skuteczności lekarstw.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button