Wiadomości

Powszechny spis ludności w Chinach

PEKIN – Od poniedziałku miliony rachmistrzów będzie przemierzać wszystkie zakątki Chin odwiedzając aby odwiedzić ponad 400 milionów gospodarstw domowych i tak jak co 10 lat określić dokładną liczbę ludności zamieszkującej dzisiaj Państwo Środka.

Szósty powszechny spis ludności przeprowadzi ponad 6,5 milionów ankieterów, każdy z nich będzie ubrany w odpowiedni uniform urzędowy i zostanie wyposażony w specjalny identyfikator oraz zaświadczenie. Rachmistrze zadawać będą Chińczykom, “każdemu żyjącemu i pracującemu” pytania dotyczące ich osobistego życia.

Każdy urodzony przed poniedziałkiem 1 listopada 2010 będzie wzięty pod uwagę w spisie, każdy urodzony później zostanie “podliczony” podczas następnego spisu w roku 2020.

Około 90% spisywanych osób będzie musiała wypełnić 18 punktowy formularz zawierający pytania o imię, nazwisko, płeć, przynależność etniczną, wykształcenie, etc. 10% wybranych przypadkowo będzie musiała wypełnić formularz złożony z 45 punktów.

Spisem objęci zostana również obcokrajowcy, którzy będą musieli odpowiedzieć tylko na 8 pytań.

Wyniki spisu ludności zostaną ogłoszone w kwietniu 2011 roku. Spis kosztować będzie 700 milionów yuanów.

Chiński urząd statystyczny obawia się poważnie o pozyskanie danych podczas spisu. Po pierwsze wiele osób w obawie przed ujawnieniem informacji na swój temat odmawia wpuszczenia rachmistrzów do siebie. Po drugie ogromne rzesze migrujących robotników fałszują wyniki spisów w dużych miastach.

W Kantonie, przez wzgląd na rozpoczynającą się tam wkrótce olimpiadę azjatycką, spis ludności rozpoczęto 25 października. Największym problemów ankieterów jest to, że nie mogą dotrzeć do rodzin, które powinni spisać. Nie mogą ich znaleźć.

Jeden z rachmistrzów powiedział, że zdarza mu się odwiedzać niektóre adresy nawet 8 razy, ciągle bez pożądanego skutku.

.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button