Wiadomości

Premier Wen pochyla się nad problemami obywateli

Premier Wen Jiabao odwiedził w zeszły poniedziałek Narodowe Biuro Skarg i Zażaleń, które zajmuje się różnego rodzaju skargami, zażaleniami i petycjami zgłaszanymi przez chińskich obywateli. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się jeszcze, by premier ChRL osobiście pofatygował się do Biura i rozmawiał z obywatelami twarzą w twarz.
.
.
Premier wymieniał pozdrowienia, ściskał dłonie, słuchał i doradzał obywatelom, którzy przybyli na spotkanie z nim z Tianjin, Jilin, Shandong, Mongolii Wewnętrznej, Hubei, Hebei, Shanxi i Jiangsu. Zapewniał również, że każda rozsądna skarga będzie rozpatrzona pozytywnie.

Po tym spotkaniu Wen udał się do recepcji Biura, gdzie robotnik Chen Guoan zgłaszał właśnie skargę pracownikowi Biura Wangowi Dongxia. Premier osobiście przysłuchiwał się słowom Chena, po czym polecił Wangowi zająć się skargą zgodnie z obowiązującymi procedurami.Obywatele skarżyli się przede wszystkim na niskie płace, zawłaszczenia ziemi i przymusowe rozbiórki. Wen uspokajał i informował, że władze wprowadziły niedawno nowe przepisy, które pomogą rozwiązać wszystkie te problemy. Wen wysłuchał również opinii zebranych o pracy Biura oraz omawiał z nimi szkic 12-ego Planu Pięcioletniego, którego oficjalny zapis zostanie niebawem podany do wiadomości publicznej.

Wen zachęcał urzędników na wszystkich szczeblach państwowej administracji do sumiennego i uważnego rozpatrywania skarg i zażaleń, ponieważ są one głosem ludu, którego nie wolno lekceważyć. Poradził urzędnikom, by podchodzili do swojej pracy z sercem i zrozumieniem oraz by mieli wzgląd na prawa człowieka i jego potrzeby.

“Nigdy nie przypuszczałam, że uda mi się porozmawiać z premierem w cztery oczy”, powiedziała biorąca udział w spotkaniu An Jun. “Premier to bardzo uprzejmy i kulturalny człowiek, który doskonale rozumie potrzeby obywateli”.

Źródło: Shanghai Daily, opracował: m.p.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button