Wiadomości

Sąd uniewinnił ochroniarzy, którzy pobili na śmierć dwoje ludzi

Pracownicy firmy ochroniarskiej, którzy pobili na śmierć dwóch obywateli prowincji Shanxi, zostali uniewinnieni, ponieważ “wykonywali polecenia przełożonych”.

Urzędnicy sądu orzekli, że pracownicy ochrony “mogą łamać protestującym ręce i nogi”, jeśli ci przeszkadzają w przeprowadzeniu rozbiórki.

Poprzedni zarządca dzielnicy, w której doszło do zdarzenia, Ji Jianzhong, nakazał w październiku zeszłego roku przeprowadzenie 61 przymusowych rozbiórek w przeciągu jednego tygodnia.  Ji zlecił ochronę 16-osobowej ekipy rozbiórkowej niejakiemu Wu. Akcja rozbiórkowa rozpoczęła się w nocy 30 października od wyburzenia 2 domów, w których spali ich właściciele pilnujący swego dobytku. Kiedy zbudzeni hałasem wyszli zobaczyć, co się dzieje, ochroniarze pobili ich na śmierć.

Wiadomość o zdarzeniu szybko rozprzestrzeniła się wśród lokalnej społeczności, co doprowadziło do postawienia ochroniarzy w stan oskarżenia. W czasie rozprawy większość z nich usprawiedliwiała się mówiąc, że “wykonywali tylko polecenia”. Wu powiedział, że jego firma nie jest firmą prywatną, ponieważ poldega władzom miasta, a więc nie powinno się wyciągać żadnych konsekwencji wobec ochroniarzy, którzy działali z polecenia władz. Taka argumentacja najwyraźniej przemówiła do sądu, który uniewinnił oskarżonych.

Wu powiedział, że władze miasta płacą około 200 yuanów za każdą rozbiórkę i że firma zarobiła od 2009 roku ponad milion yuanów.


Źródło: Shanghai Daily, opracowali: m.p., l.s.

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button