Wiadomości

Przedłużająca się susza spowoduje wzrost cen pszenicy

PEKIN – Pustosząca największe chińskie ośrodki produkcji pszenicy susza może w najbliższej przyszłości spowodować znaczną podwyżkę cen tego zboża.

Narodowe Centrum Meteorologiczne zapowiada, że w najbardziej wysuniętych na północ chińskich prowincjach, które zaspokajają 80% krajowego zapotrzebowania na pszenicę, w ciągu następnych 10 dni utrzyma się zimna i sucha pogoda.

W prowincjach takich jak Shandong, Henan czy Hebei poziom opadów zmniejszył się o około 90% w stosunku do roku zeszłego. Susza niszczy 4 miliony hektarów upraw i zmusiła 2,2 miliona ludzi do racjonowania zapasów wody. Jeżeli deszcz nie spadnie do Chińskiego Nowego Roku, to będzie to najbardziej tragiczna w skutkach susza od 60 lat.
Klęska suszy w Chinach i największe od dziesięcioleci powodzie w Australii, mogą spowodować gwałtowną podwyżkę cen tego zboża nie tylko w rejonie Azji i Oceanii, ale również na całym świecie. Będzie to dotkliwy cios szczególnie dla ubogich państw dotykanych okresowo klęskami głodu.
Eksperci uspokajają, że jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o zupełnym zniszczeniu upraw i groźbie wzrostu cen. “Zimą pszenica przestaje rosnąć i nie potrzebuje aż tyle wody. Jeżeli uda się w miarę regularnie nawadniać pola wiosną, to najgorszy scenariusz się nie sprawdzi”, powiedział Jiao Shanwei, analityk w China Grain. “Ale niestety, jeżeli susza nie zelżeje do Chińskiego Nowego Roku, ceny na pewno zaczną rosnąć”.


Źródło: China Daily, opracował: m.p., l.s.
….
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button