Wiadomości

Starożytny grobowiec w Xi’an: jutro wielkie otwarcie!

XI'AN – Chińscy archeolodzy są gotowi do otwarcia liczącego ponad 2000 lat grobowca odnalezionego w starożytnym mieście Xi'an.


Grobowiec znajduje się na przedmieściach stolicy prowincji Shaanxi, a jego eksploracja pozwoli archeologom pogłębić wiedzę o Dynastii Zachodniej Han, która panowała w Chinach od 206 r. p.n.e do 24 r. n.e.

Ding Yan, pracownik instytutu archeologicznego w Shaanxi i szef projektu, powiedział, że w odnalezionym grobowcu spoczywa najprawdopodobniej synowa wywodzącego się z dynastii Han słynnego generała Zhanga Anshi.

Przed eksploracją grobowca zbadano jego wnętrze za pomocą specjalnej sondy. Dzięki zrobionym przy tej okazji zdjęciom komory grobowej archeologowie mogli lepiej przygotować się do prac ziemnych i zminimalizować ryzyko uszkodzenia bezcennych eksponatów.

Zgodnie ze źródłami historycznymi, generał Zhang Anshi wsławił się licznymi zwycięstwami w walkach toczonych z przeciwnikami dynastii Han. Miał trzech synów, z których jeden otrzymał od samego cesarza tytuł szlachecki.

Cmentarz rodzinny generała Zhanga odkryto przez przypadek w roku 2007, podczas kopania fundamentów pod teren przemysłowy. Powierzchnia nekropolii wynosi ponad 61 tysięcy metrów kwadratowych.

"Na przestrzeni ostatnich 3 lat przekopaliśmy się przez około 40 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni cmentarzyska, ale niestety większość zbadanych grobowców została splądrowana. Mimo to udało nam się znaleźć ponad 2000 eksponatów z brązu, złota, srebra, jadeitu i gliny", powiedział Ding.

W zależności od warunków pogodowych, otwarcie grobowca nastąpi dzisiaj bądź jutro.

 

 

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button