Wiadomości

Susza w Chinach powoduje wzrost cen żywności

W związku z suszą trwającą od miesięcy w Chinach południowych i centralnych przewiduje się, że tegoroczne zbiory zbóż i ryżu osiągną poziomy najniższe od lat. Spekulacje na temat wielkości zbiorów powodują, że ceny żywności rosną w Państwie Środka coraz szybciej.

Według ostatnich informacji Głównego Biura Do Spraw Kontroli Powodzi i Przeciwdziałania Suszy aż 7 milionów hektarów upraw w prowincjach Hunan, Hubei, Jiangxi, Anhui i Szanghaj zostało dotkniętych skutkami trwającej wiele miesięcy suszy, która spowodowała znacznie obniżenie poziomu wód w rzece Jangcy.

Z kolei zgodnie z informacjami Narodowego Biura Statystycznego ceny żywności wzrosły znacznie w ostatnich tygodniach w 50 zbnadanych przez to Biuro największych miast w Chinach. Ceny warzyw w tych miastach wzrosły w ostatnim miesiącu aż o 16%.

Najcięższa susza od ponad 100 lat, która dotknęła prowincję Hunan spowodowała braki wody pitnej dla ponad 1,1 miliona ludzi. Ta prowincja zwana "krainą ryżu i ryb" doświadcza najmniejszych opadów od ostatniej wielkiej suszy z 1910 roku. W tej chwili już1 4 głównych miast prowincji cierpi na poważne ograniczenia w dostawach wody. Tylko w tej prowincji ponad 1 milion hektarów upraw rolnych został nieodwracalnie zniszczony przez suszę. Władze prowincjonalne przeznaczyły już 310 milionów yuanów (160 milionów złotych) na działania mające na celu zmniejszenie skutków suszy. W ramach tych działań dokonuje się odwiertów nowych studni oraz przepompowuje wodę z sąsiadujących z Hunan prowincji.

Według meteorologów z Szanghaju metropolia doświadcza największej suszy od 138 lat. Niższe od tegorocznych opadów zanotowano ostatnio w 1873 roku.

W prowincji Anhui, głównym ośrodku uprawy ryżu i zbóż w Chinach suszą dotkniętych zostało już ponad 4,5 miliona hektarów upraw, z których większość została nieodwracalnie zniszczona. Straty te z pewnością spowodują niedobory ryżu i zbóż na rynku chińskim. Niedobory te zostaną uzupełnione poprzez import żywności. Nadchodzą dobre czasy dla firm handlujących zbożem.


Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button