Wiadomości

Tragiczny wybuch w Xi’an

Co najmniej 9 osób zginęło a 37 zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło dzisiaj rano w Xi'an, stolicy prowincji Shaanxi. Do zdarzenia doszło o 7:37 w budynku Jiatian International Mansion, w podmiejskim dystrykcie Gaoxin, poinformował rzecznik prasowy lokalnej straży pożarnej.

Rzecznik dodał, że personalia ofiar śmiertelnych nie zostały do tej pory zweryfikowane, natomiast wszyscy ranni znajdują się pod  opieką personelu medycznego ze szpitala Gaoxin oraz Prowincjalnego Szpitala Ludowego Shaanxi.

Pracownik tego drugiego szpitala potwierdził podczas rozmowy telefonicznej, że trafiło tam 12 ofiar wybuchu, w tym 8 kobiet i 4 mężczyzn. Wśród ofiar 3 były już niestety martwe, w tym 8 letnie dziewczynka.

Strażacy pracujący na miejscu wypadku potwierdzili, że przyczyną wybuchu był najprawdopodobniej wybuch butli z gazem. Do tej pory znaleźli 3 takie butle, ale gaz wciąż się ulatnia. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ w chińskich restauracjach korzysta się z ogromnych ponad 100 kilogramowych butli z propanem-butanem, które mogą zadziałać jak lotnicze bomby burzące w przypadku zapłonu. Z tego względu ewakuowano część mieszkańców okolicznych budynków.

Wybuch spowodował uszkodzenie szyb w domach odległych od miejsca eksplozji o 2-3 kilometry.

Źródło: The Global Times


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button