CiekawostkiWiadomości

Tydzień Za Wielkim Murem

Tydzień Za Wielkim Murem to nowa rubryka na stronie chiny24.com. Przedstawiać w niej będziemy wydarzenia mijającego tygodnia, opierając się wyłącznie na subiektywnych wyborach redagujących. Każdego tygodnia wydarza się tyle spraw w Chinach i z Chinami w tle, że nie sposób ich przedstawić wszystkich. Dlatego też pisać i mówić będziemy o tych rzeczywiście najważniejszych i według nas najciekawszych. Dzisiaj o wydarzeniach tygodnia 4 roku 2018 pisze z Szanghaju Andrzej Liang: Za Wielkim Murem

Przed zbliżającym się chińskim nowym rokiem (początek Spring Festival to dzień 16 lutego 2018 roku), Zhaopin, internetowa firma rekrutacyjna, opublikowała badanie na temat przewidywanej wysokości premii na zakończenie roku (rzecz jasna tego wedle chińskiego kalendarza lunarnego).

Wedle wyników badania najwyższe premie w skali całych Chin otrzymają pracownicy biurowi w Szanghaju pokonując pracowników innych wielkich miast chińskich. Średnio otrzymają bowiem 11 913 RMB (6268 PLN). Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z miasta Ningbo, a na trzecim pracownicy biurowi z Pekinu.

Z kolei blisko 70 % robotników otrzyma na koniec roku premie o średniej wysokości 7278 RMB (3830 PLN). 56.5% badanych jest zadowolonych z premii rocznej. Niezadowolenie z wysokości premii wypłacanej przed chińskim nowym rokiem stanowi w Chinach jeden z decydujących powodów decyzji o ewentualnej zmianie pracy.

Największe premie otrzymają wśród robotników otrzymają zatrudnieni w przemyśle energetycznym oraz w ochronie środowiska. Średnio 9 865 RMB (5192 PLN). Wśród specjalistów najwyższe bonusy roczne uzyskają pracownicy sektora IT – 11 776 RMB (6198 PLN)

Z porównania wysokości premii wypłacanych przez przedsiębiorstwa pracownikom wynika, że najbardziej szczodre są firmy państwowe, wyprzedzając przedsiębiorstwa prywatne i joint venture.

Oprócz premii pracownicy na koniec roku otrzymują przeróżne nagrody przedmiotowe: od wielomiesięcznych zapasów chińskich zupek, przez papier toaletowy, po pralki, telewizory i systemy klimatyzacyjne. Niektóre firmy na koniec roku organizują dla samotnych pracowników randki w ciemno. Nowe czasy, nowe obyczaje.

Szczęśliwego Nowego Roku! Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

Chiny rozpoczęły prace nad własną konstrukcją pociągu na poduszce magnetycznej (maglev), który będzie osiągał prędkość 600 kilometrów na godzinę. Próbna jazda na 5 kilometrowym odcinku testowym planowana jest na rok 2020. Sam pojazd będzie gotowy już pod koniec bieżącego roku. Ten rodzaj transportu ma współtworzyć w przyszłości chińską szybką siatkę komunikacji, wraz z nieustannie rozwijaną siecią superszybkich pociągów szynowych osiągających 350 km/h, siecią połączeń lotniczych  samolotami (już produkcji chińskiej) latającymi z szybkością od 800 do 1000 km/h, a być może też chińską wersją hyper-loop, nad którym rozpoczęto prace koncepcyjne w zeszłym roku.

Projekt „magnetycznego pociągu” prowadzony jest pod patronatem Ministerstwa Nauki i Technologii ChRL przez China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC), największego chińskiego producenta taboru kolejowego. Projekt ten został włączony do listy głównych narodowych projektów naukowo-badawczych Chin Ludowych w biezącej pięciolatce.

Koszt projektu w jego wstępnej fazie oceniany jest na 3 miliardy RMB (1.58 miliarda PLN).

Jak do tej pory tylko Japonia (maks. prędkość 603 km/h) i Niemcy (505 km/h) dysponują technologią pociągu poruszającego się na poduszce magnetycznej. Jednak tylko Chiny planują wprowadzenie jej jako części transportu publicznego w perpsektywie kilku lat. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

Giełda w Szanghaju nie traci tempa i zakończyła tydzień wzrostem o 2.01% w stosunku do tygodnia poprzedniego. Indeks osiągnął 3558.13 punktów. To szósty tydzień wzrostów z rzędu.

Główną przyczyną optymizmu inwestorów giełdowych w Chinach były ogłoszone wyniki gospodarcze Chin za 2017. Wedle tych danych zyski firm chińskich wzrosły średnio o 21% w stosunku rocznym, zwłaszcza w sektorze nieruchomości, przemysłu węglowego, telekomunikacji. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

Oficjalnie została zakończona budowa najdłuższego mostu przez morze: Hong Kong – Zhuhai – Makao. Długość całkowita konstrukcji 55 km. Przygotowania do budowy zajęły 6 lat. Sama  budowa: 8 lat. Most przyczyni się do integracji ośrodków delty rzeki Zhujiang (rzeki Perłowej, Prowincja Guangdong), gdzie w przyszłości powstać ma jedno z chińskich megapolis. W jednym organizmie miejskim znajdą się Hoang Kong, Shenzhen, Kanton, Zhuhai i Makao. Ludność tego super-miasta przekrocy liczbę 100 milionów mieszkańców. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

Ministerstwo Handlu ChRL poinformowało, że handel z krajami “Pasa i Szlaku” (P&S) wzrósł w 2017 o 17.8% do 1.16 biliona USD. To jest o 3.6% więcej niż średni wzrost chińskiego handlu zagranicznego w tym okresie. Import z państw P&S rósł szybciej niż eksport.

Chińskie firmy zainwestowały US$14.4 miliarda w krajach P&S oraz podpisały kontrakty na projekty infrastrukturalne o wartości US$144.3 miliarda (wzrost o 14.5% w stosunku do 2016).

Projekty związane z infrastrukturą zainicjowano i rozpoczęto realizację w takich krajach jak Kenia, Laos, Tajlandia, Węgry, Serbia, Pakistan. Utworzono strefy ekonomiczne na Białorusi i w Egipcie. Chiny podpisały umowy o wolnym handlu z Gruzją, Malediwami, uzgadniają podpisanie umów tego rodzaju z Mołdawią i Mauritiusem. Chiny podpisały dotąd 17 takich umów: w Europie z Szwajcarią i Islandią.

Inicjatywa “Pasa i Szlaku” (znana wcześniej jako “Nowy Szlak Jedwabny” czy “Jeden Pas i Jeden Szlak”) została zapoczątkowana przez prezydenta Xi JingPinga w 2013 r. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

Według raportu HuRun (brytyjska firma doradcza z siedzibą w Szanghaju) dotyczącego konsumpcji dóbr luksusowych blisko 50 % chińskich milionerów ma pełne zaufanie do chińskiej gospodarki i perspektyw jej rozwoju. Jest to wzrost o 28% w stosunku do analogicznego sondażu z 2016 roku. Grupa pesymistycznie oceniających zarówno stan gospodarki ChRL jak i jej niedaleką przyszłość to obecnie zaledwie 6 % ankietowanych.

Badanie przeprowadzono wśród 500 osób, których majątek szacowany jest na co najmniej 10 mln RMB (5.26mln PLN). W grupie ankietowanych 64% posiada ponad 100 mln RMB (52.63 mln PLN). Najchętniej inwestują oni w nieruchomości oraz fundusze inwestycyjne (46%). W przyszłości chcą głównie inwestować zagranicą lub w dzieła sztuki. Nie są zainteresowani lokatami bankowymi. Na początku 2017 w Chińskiej Republice Ludowej 125 000 rodzin deklarowało posiadanie majątku o wartości ponad 100 mln RMB. Oznacza to wzrost o 10.5% w stosunku do roku 2016. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

Sprzedaż mieszkań w Szanghaju znów rośnie mimo restrykcyjnych regulacji i spadku ilości dostępnych mieszkań. Średnia cena za metr kwadratowy nowego locum w Szanghaju nie przekracza obecnie 50 000 RMB (26 308 PLN) i wynosi 49 190 RMB (25 881 PLN). Ceny nowych nieruchomości w Szanghaju ustabilizowały się zatem na tym poziomie w okresie minionych 3 miesięcy.

———————————————————————————————–

Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę, aby uruchomić kolejną transzę zamiany długów rządów lokalnych (prowincje, miasta o statusie prowincji, prefektury) na obligacje. Wartość długów jakie podlegać będą zamianie na obligacje to 270.8 miliarda dolarów amerykańskich. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

Zakończona 26 stycznia konferencja w Davos była znakomitą okazją do promowania Chin. Wykorzystali to w pełni nie tylko przedstawiciele rządu Chin Ludowych, ale przede wszystkim czołowi prezesi chińskich korporacji. Jack Ma założyciel i szef konglomeratu Alibaba Group, a w ślad za nim wielu innych szefów chińskich firm organizowało uroczyste kolacje na cześć gości konferencji. Na kolacji Jacka Ma byli obecni m.in.: premier Kanady J. Trudeau, premier Luxemburga X. Belle, królowa Holandii Maxima oraz przewodnicząca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Ch. Lagarde. Za Wielkim Murem

———————————————————————————————–

W Szanghaju po raz pierwszy od pięciu lat spadł śnieg. Sparaliżował komunikację i transport lotniczy. Temperatura spadla do minus 1 stopnia Celsjusza. Katastrofa. Jak zwykle najbardziej cieszyły się dzieci. Śnieg utrzymał się tylko jeden dzień.

 

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych

中国服务组China Services Group情报单位 Intelligence Unit

上海,中国 Shanghai, China

Za Wielkim Mure

.Zdjęcia: Andrzej Liang, zhu810529, Xinhua Agency

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button