Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (02/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 2/2019 (06.01. – 12.01.2019)

政府办公桌上有什么  Co na biurku rządu ?

Chiński Nowy Rok tuż tuż (wigilia już 24 stycznia) zatem rząd chiński pracuje na najwyższych obrotach. W ramach tych intensywnych działań przedstawiono pierwszy od ponad 11 lat projekt zmian prawa antymonopolowego. Proponowane zmiany zostały opracowane przez 国家市场监督管理总局  Państwową Administrację Regulacji Rynku. Są one adresowane zwłaszcza do firm internetowych. Nowe regulacje zaostrzają kary za prowadzenie praktyk monopolistycznych. Każda firma, której zostanie udowodnione złamanie prawa w tym zakresie zostanie pozbawiona wszelkich zysków wynikających z monopolizowania danego obszaru swej działalności, a co więcej będzie ona musiała zapłacić grzywnę w wysokości od 500 tys. RMB (ok. 276.6 tys. PLN) do 50 mln RMB (ok. 27.7 mln PLN). Żarty się skończyły.

Jak poinformowało 自然资源部 Ministerstwo Zasobów Naturalnych, od 1 maja br. firmy zagraniczne, których aktywa netto wynoszą min. 300 mln RMB (ok. 166 mln PLN) uzyskają prawo do prowadzenia działalności w zakresie wydobycia oraz przetwórstwa ropy i gazu ziemnego. Po raz pierwszy w historii ChRL ten strategiczny sektor gospodarki zostanie otwarty dla przedsiębiorstw zagranicznych. Do tej pory był dostępny wyłącznie dla przedsiębiorstw państwowych, głównie dwóch chińskich gigantów, czyli 中国石化  Sinopec oraz  中国石油 PetroChina. Licencja dla firmy zagranicznej na poszukiwanie i wydobycie tych surowców będzie ważna przez 5 lat z możliwością przedłużenia na kolejne 5 lat. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami drzwi dla kapitału zagranicznego otwierają się coraz szczerzej.

Od 1 lutego br. wejdą w życie nowe regulacje dotyczące środków administracyjnych i zarządzania związkami wyznaniowymi, co dotyczy wszelkich religii i wyznań ze szczególnym uwzględnieniem największych, czyli buddyzmu, islamu i chrześcijaństwa. Grupy religijne poddane zostaną całkowitej kontroli  国家宗教事务局 Państwowej Administracji Spraw Religijnych. Kierunki regulacji wyznacza artykuł 5 zarządzenia, który głosi, iż: „Organizacje religijne muszą przestrzegać przywództwa Komunistycznej Partii Chin (KPCh), Konstytucji, ustaw, rozporządzeń, zasad polityki, stosować się do dyrektyw w sprawie religii w Chinach wyrażających socjalistyczne wartości." Artykuł 17 regulacji brzmi: „Organizacje religijne muszą rozpowszechniać zasady i politykę Komunistycznej Partii Chin, jak również stosować przepisy ustaw, zarządzeń wykonawczych, przepisów dotyczących osób duchownych, ich kształcenia celem wspierania przywództwa KPCh, systemu socjalistycznego, przestrzegania i podążania drogą socjalizmu z chińskimi cechami…”. Dzięki nowym przepisom związki wyznaniowe w Chinach nie będą miały problemu z odnalezieniem swojej pozycji w chińskich realiach. Jak i w innych aspektach funkcjonowania Państwa Środka hierarchia jest ustalona – po pierwsze partia i jej cela, a potem cała reszta.

经济 商业 市场  Ekonomia – Biznes – Rynek

Państwowe Biuro Statystyki poinformowało, iż w grudniu 2019 roku (podobnie jak w listopadzie) ceny detaliczne (CPI) wzrosły o 4.5% w ujęciu rocznym. To najwyższy odczyt poziomu inflacji od blisko 8 lat. Na poziom inflacji największy wpływ miały rosnące ceny artykułów spożywczych, zwłaszcza wieprzowiny. W grudniu ceny mięsa wieprzowego były wyższe o 97% niż w styczniu 2019 r. Oznacza to hamowanie wzrostu cen, ponieważ średnia ceny wieprzowiny w listopadzie była wyższa o 110.2% niż w styczniu. Skutki epidemii afrykańskiej gorączki świń (ASF) będą w Chinach odczuwalne jeszcze przez dłuższy czas. Lokalne pogłowie świń zmniejszyło się tu o ponad 100 milionów sztuk w wyniku interwencyjnego uboju. Średni wzrost cen detalicznych w roku 2019 osiągnął poziom 2.9% przy zakładanym przez rząd poziomie 3%. Nie udało się powstrzymać spadku indeksu cen producentów (PPI). W grudniu spadł on o 0.5%, w listopadzie o 1.4%. Deflacja w tym obszarze utrzymuje się od dłuższego czasu, a w okresie styczeń – grudzień 2019 wyniosła średnio – 0.3%. To słaby wynik w porównaniu z rokiem 2018, kiedy ceny producentów (a co za tym idzie opłacalność w przemyśle) wzrosły o 3.5%. Wzrost cen detalicznych oznacza konieczność podnoszenia wynagrodzeń, tymczasem opłacalność w produkcji spada, przez wzgląd na zmienna sytuacje na rynkach. Okres po Chińskim Nowym Roku (połowa lutego) nie zapowiada się różowo.

W roku 2019 pobito historyczny rekord pod względem sprzedaży ziemi deweloperom przez rządy lokalne.  财政部  Ministerstwo Finansów poinformowało na podstawie danych z 50 największych miast ChRL, iż tamtejsze lokalny rządy uzyskały ze sprzedaży ziemi wpływy w wysokości 4.2 bln RMB (ok. 2.31 bln PLN). To o 17.6% więcej niż w roku 2018. Sprzedaż ziemi stanowi jedno z głównych źródeł finasowania lokalnych budżetów. Po wprowadzeniu w zeszłym roku przez rząd centralny licznych obniżek, zwolnień, ulg podatkowych, redukcji opłat administracyjnych (w sumie ponad 2 bln RMB; ok. 1.1 bln PLN ulg) na rzecz stymulacji gospodarki, rządy lokalne zaczęły borykać się z problemami z domknięciem budżetów. Sięgnęły więc po najprostsze rozwiązanie, a mianowicie sprzedaż tego czym zarządzają na wyłączność, czyli gruntami.

Dzięki dużemu poparciu władz chińskich (w tym lokalnych), niespotykanej szybkości załatwiania wszelkich procedur administracyjnych, uruchomieniu niezliczonych subsydiów, kredytów z państwowych banków oraz ustanowieniu zwolnień podatkowych dla nabywców, po niespełna roku od momentu rozpoczęcia budowy gigantycznej fabryki w Szanghaju, 7 stycznia oficjalnie ruszyła chińska produkcja Modelu 3 Tesli. Fabryka w Szanghaju jest pierwszą inwestycja zagraniczną amerykańskiej korporacji. W trakcie specjalnej ceremonii inauguracyjnej jej prezes i założyciel Elon Musk wręczył kluczyki do pierwszych wyprodukowanych w Chinach aut Tesla ich nabywcom. Przemawiając do zgromadzonych podczas ceremonii zapowiedział, że to w Chinach właśnie zostanie zaprojektowany i będzie produkowany, a następnie eksportowany na światowe rynki nowy model Y. Pomimo chińskiego obyczaju uroczystość z udziałem Elona Muska miała często charakter dość spontanicznego happeningu, dzięki czemu udało się nieco rozładować ogromne napięcie związane z tym w istocie bardzo doniosłym (zwłaszcza od strony finansowej) wydarzeniem.

Podczas oglądania relacji z oficjalnego uruchomienia produkcji przez Teslę w Szanghaju nasunęło mi się pytanie: czy któryś z polskich prezesów największych spośród polskich spółek zdecydowałby się na taki „występ”?. Wątpię. Strategia Elona Muska w przypadku inwestycji w Chinach ma wedle niektórych komentatorów realizować doktrynę 孙子 Sun Tzu zawartą w jego liczącym 2500 lat dziele 兵法 „Sztuka Wojny”: „Wkrocz wprost na terytorium swojego konkurenta i upewnij się, że tam dominujesz”. W Polsce dużo się mówi na temat geniuszu Sun Tzu, prostoty, przy jednoczesnym uniwersalizmie i ciągłej aktualności jego myśli. Ale niewiele się z tych słów wyciąga praktycznych wniosków. Musk czyta widocznie ze zrozumieniem.

„Sztuka wojny” przyda się w Chinach Elonowi Muskowi bez wątpienia. Uruchomienie „gigafactory” to jedno, a walka z konkurencją to drugie. Na rynku samochodów elektrycznych konkurenci w Chinach są liczni, a co ważniejsze, całkiem sprawni. Z jednej strony mamy tu do czynienia ze „starą gwardią” jak najstarsze joint venture w chińskim przemyśle samochodowym, czyli 上海汽车集团股份有限公司 ShangHai Automobile Corporation (SAIC) z Volkswagenem, z drugiej zaś z „młodymi wilkami”. Na przykład jak działający od 3 lat i jeszcze mało znany 南京知行新能源汽车技术开发有限公司 NanJing Byton Electric Vehicles Corp. z oddalonego o 300 km na zachód od 上海 Szanghaju 南京NanJingu, stolicy prowincji 江苏  JiangSu. Byton to firma założona przez dwóch byłych członków zarządu BMW, czyli Daniela Kircherta i Carstena Breitfelda oraz  grupę chińskich inwestorów na czele z 中国第一汽车集团有限公司 China FAW Group Corporation (jeden z czterech czołowych producentów samochodów, udziałowiec JV z Volkswagenem i Audi, konkurent SAIC), 宁德时代新能源科技股份有限公司 Contemporary Amperex Technology Co.,Ltd. (największy producent baterii samochodowych w ChRL) oraz  腾讯控股 TenCent Technology (właściciel WeChat, a jednocześnie udziałowiec w Tesla China). Ośrodek R&D firmy znajduje się w Dolinie Krzemowej (Kalifornia, Stany Zjednoczone), a dział projektowania w Monachium (Niemcy). Byton uruchomił już produkcję pierwszego modelu M-Byton SUV w zakładach w NanJingu.

Foto: Byton

W Chinach trzeba będzie za to auto zapłacić 311.3 tys. RMB (ok.171.2 tys. PLN), a trafi ono na tutejszy rynek w połowie roku. Z początkiem roku 2021 samochód pojawi się na rynku amerykańskim i europejskim. Będzie to bez wątpienia jeden z najpoważniejszych konkurentów Tesli. Sami zresztą Państwo zobaczcie:

胡润研究院 Hurun Research Institute (brytyjska firma doradcza z Szanghaju) zaprezentowała wyniki rankinguTop 500 Firm Prywatnych Chin 2019”. Bez niespodzianek. Na pierwszym miejscu znalazła się  阿里巴巴 Alibaba, a za nią  腾讯控股 TenCent Holdings i 中国平安保险 PingAn Insurance.   华为投资控股HuaWei uplasował się na czwartej pozycji. W pierwszej dziesiątce są dwie firmy, które powstały mniej niż 10 lat temu: 字节跳动 ByteDance (Tik-Tok) oraz 滴滴打车 DidiChuXing (chiński Uber).

Opracowanie własne

Wartość rynkowa firm z pierwszej dziesiątki rankingu to 12.5 bln RMB (ok. 6.88 bln PLN – czyli niemal 18 budżetów Polski na rok 2019). Stanowią one 70% wartości całej listy 500. 5 lat temu pierwszą dziesiątke chińskich firm oszacowano na 4.9 bln RMB (ok. 2.7 bln PLN), zaś 10 lat temu na 1.5 bln RMB (ok. 825 mld PLN). Tu widać wyraźnie skalę rozwoju chińskich przedsiębiorstw prywatnych. Najwięcej firm z rankingu Hurun ma swoje siedziby w  北京 Pekinie (101), w 上海 Szanghaju (67) i 深圳 ShenZhen (61). Największą reprezentację mają w zestawieniu spółki z sektora wysokich technologii, zaawansowanej produkcji, nieruchomości oraz medycyny/leków.

技术Technologie

Grupa联想集团 Lenovo niewątpliwe nie odda miejsca globalnego lidera w produkcji laptopów. Spółka zaprezentowała właśnie pierwszy na świecie laptop ze składanym ekranem. Urządzenie pod nazwą ThinkPad X1 Fold wchodzi do sprzedaży w I kwartale br. Komputer jest oczywiście kompatybilny z systemem 5G. Cena w Chinach to 17,288 RMB (ok.9,508 PLN).

 

Lenovo włącza się też do konkurencji wśród telefonów ze składanym ekranem z modelem Motorola Razr w cenie 10,370 RMB (ok.5,704 PLN zł). Na rynku chińskim model ten będzie sprzedawany pod koniec drugiego kwartału br. Dla niezorientowanych: firma Lenovo kupiła markę Motorola Razr od Google w 2014 roku. Markę Think Pad od IBM (wraz z całym departamentem produkcji komputerów osobistych) w 2005 roku. I jak się wydaje z obu zakupów robi znakomity użytek.

Foto: Lenovo / Motorola Razr

腾讯控股有限公司  Tencent Holdings niebawem już wdroży wspólny system kodów QR dla swojej platformy płatności mobilnych 微信支付 WeChatPay i  中国银联 China UnionPay, chińskiego wydawcy kart płatniczych dla chińskich banków. Wprowadzenie ujednoliconych kodów QR umożliwi klientom na swobodne transfery i płatności pomiędzy systemami wyłącznie za pośrednictwem smartfona. Połączenie sił z UnionPay jest dla WeChatPay dużym atutem w walce konkurencyjnej z płatnością mobilną 支付宝 AliPay należącą do Grupy  阿里巴巴  Alibaba.

Na trasie z 北京 Pekinu do 张家口 ZhangJiaKou (prowincja 河北 HeBei, płn. Chiny) uruchomiono pierwszy na świecie szybki pociąg autonomiczny. Skład sterowany automatycznie pokonuje odległość 174 kilometrów w górzystym terenie w 47 minut. Pociąg ten może rozwijać prędkość do 350 km/godz. W ZhangJiaKou to miejscowość, w której już w lutym rozgrywanych będzie wiele konkurencji Zimowej Olimpiady 2020. Szybki pociąg ma być tutaj wizytówką postępu technologicznego współczesnych Chin. Jego pracę nadzorować będzie maszynista obecny podczas jazdy w pomieszczeniu sterowni. Technologie technologiami, a zaufanie zaufaniem.

科学 – 教育 Nauka – Edukacja

Porządki w edukacji trwają. Po przepisach dotyczących lektur, które winny, lub nie powinny mieć swojego miejsca na półkach szkolnych bibliotek, a także po wprowadzeniu kodeksu nauczyciela, przyszła pora na uporządkowanie kwestii podręczników. 教育部 Ministerstwo Edukacji wydało zakaz wykorzystywania w nauczaniu zagranicznych podręczników i innych materiałów dydaktycznych pochodzenia zagranicznego we wszystkich szkołach podstawowych i średnich na terenie kraju. Autorzy podręczników i materiałów dydaktycznych, jak i ich wydawcy muszą pracować w zgodzie z linią polityczną i ideologiczną 中国共产党  Komunistycznej Partii Chin. Decyzja ministerstwa ma na celu wzmocnienie edukacji patriotycznej i historycznej, krzewienia wartości zgodnych z zasadami partii. A co z uniwersytetami, szkołami wyższymi (w tym międzynarodowymi), w tym zawodowymi, gdzie dostęp do zagranicznych publikacji naukowych wydaje się być kwestią kluczową dla jakiegokolwiek sensownego działania? – zapytają co czujniejsi z Państwa. Tu ministerstwo znalazło rozwiązanie. Studenci będą mogli korzystać z zagranicznych podręczników i materiałów, jeśli krajowe okażą się niewystarczające. Co więcej rzecz dotyczyć będzie publikacji przetłumaczonych na język chiński i dystrybuowanych przez licencjonowane chińskie wydawnictwo. Ministerstwo zapewniło jednocześnie, że będzie dokładało wszelkich starań, aby wprowadzać do szkół podstawowych i średnich więcej podręczników do nauki języka chińskiego i historii, gdzie zaakcentowane bardziej zostaną kwestie tradycji, kultury, historii rewolucji i ideologii. Uczniom i młodzieży nie będą już głupoty przychodziły do głów, bo dzięki ministerstwu w tych głowach wszystko zostanie odpowiednio poukładane. Tak tylko na marginesie: Zwłaszcza w przypadku uczelni wyższych ministerstwo jest na dobrej drodze by wylać dziecko z kąpielą. Jak to się kiedyś mawiało: nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

银行 –  资本 –  股票交易所 Banki –  Kapitał – Giełdy

Wzrasta udział RMB w rezerwach walutowych innych państw. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego na koniec trzeciego kwartału 2019 roku chiński juan miał 2.01% udziału w całkowitych światowych rezerwach walutowych, najwięcej od października 2016. Wartościowo zasoby RMB w zagranicznych bankach centralnych przewyższają łącznie te we frankach szwajcarskich, australijskich i kanadyjskich dolarach. Postęp cieszy, ale daleko, bardzo daleko jeszcze do zdetronizowania amerykańskiego dolara w rezerwach walutowych, który stanowi 61.78% ich ogólnej wartości. Ale jak mawiali starożytni Chińczycy: nawet najdłuższa podróż zaczyna się od małego kroku.

Chińskie rezerwy walutowe utrzymują się na stabilnym poziomie. Centralny  中国人民银行 Ludowy Bank Chin podał, iż w grudniu wynosiły one 3.1079 bln USD (ok. 11.829 bln PLN). Rezerwy złota również bez większych zmian: 62.64 mln uncji o wartości 95.406 mld USD (ok.363.125mld PLN zł). Chiny wciąż złoto kupują.

证券交易 Giełdy 

Tydzień bardzo zmienny, ale pomimo wycofywania aktywów przez część inwestorów (Chiński Nowy Rok zbliża się nieubłaganie, trzeba zbierać czerwone banknoty do licznych kopert), wciąż dominuje tu optymizm. Szósty z rzędu tydzień wzrostów. Sygnały ożywienia w chińskiej gospodarce im sprzyjają. Chyba wreszcie dojdzie do podpisania pierwszego etapu porozumienia handlowego USA-Chiny. Szczegóły nieznane. Ale będziemy się nimi martwić kiedy nadejdzie na to czas.

                                                                                                                         Piątek 10.01.       06. -10.01.

ShangHai Composite Index – SSEC证综合指数                                          -3,092.29  -0.08%     +0.28%      

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50 – SSE50上证50                                                                       +3,067.88  +0.01%    -0.34%

50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option                             +3.061   +0.13%    -0.25%        

华夏上证50ETF Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji 

ShangHai 180 – SSE180上证180                                                                   +8,934.7  70.00%    -0.13%     

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                        –4,163.18  -0.03%    +0.44%         

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w ShangHai oraz ShenZhen

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option          -4.157  -0.02%     +0.43%             

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380 – SSE 380上证380                                                               -4,959.80  -0.05%      +1.64%          

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                           -5,480.23  -0.31%       +1.85%            

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w małych i średnich firm)

China Securities 500 Index EFT (Exchange Traded Funds) Option             -5.932    -0.42%        +1.87%               

CSI 500 EFT南方中证500ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji

  

ShenZhen Component Index – SZSC1 深证成指                                    -10,879.84 -0.17%       +2.10%            

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

ShenZhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                              -1,904.19  -0.47%       +3.71%            

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

ShenZhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                               -1,797.88  -0.15%       +2.10%            

 (深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

ShenZhen – SZSE100 深证100R指数                                                       -6,196.47    -0.12%      +1.88%         

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI板创新指数     -6,981.08   -0.24%      +2.22%            

Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

ShenZhen Blockchain 50 Index – SZSE 50深证区块链50指数                 +3,362.82  +0.27%      +2.12%   

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                -14,469.96   -0.05%     +0.08%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie. 

                                                                                                                        

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                         +28,638.201  +0.27%    +0.66%     

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                +3,908.72  +0.31%    +0.88%    

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                     -11,267.480  -0.12%    +0.12%    

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.     -4,527.450   -0.76%     -0.39%  

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore), a notowanych na giełdzie w HongKongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.          +12,024.65  +0.45%    -0.71%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 10.01.2020

100英镑GBP = 906.25人民币 RMB                

100欧元EUR = 770.29 人民币 RMB

100美元US$ = 693.51人民币 RMB

100 港HG$ = 89.31人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 86.63人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.15 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 180.34人民币 RMB

100人民币 RMB = 55.25波兰兹罗提 PLN

社会 Społeczeństwo

Według danych 国家移民管理局  Państwowej Administracji Imigracji w 2019 r. 670 mln osób przekroczyło w obie strony granice Chin. Cudzoziemców w tej liczbie zliczono 97 mln. Resztę stanowili mieszkańcy Chin kontynentalnych, 香港 XiangGang/HongKongu, 澳门 AoMen/Makao i 台湾 Tajwanu. Ruch graniczny jest coraz większy.

智联招聘 Zhaopin.com, czołowa chińska internetowa firma rekrutacyjna podała, iż średnia płaca w IV kwartale 2019 roku w 38 największych miastach ChRL osiągnęła wysokość 8,829 RMB (ok. 4,856 PLN). To wzrost o 1.5% w stosunku do III kw. ub.r. W całym roku 2019 roku wynagrodzenia wzrosły w badanych miastach średnio o 9.1%. Największe średnie wynagrodzenie miesięczne otrzymywały osoby pracujące w Pekinie (11,521 RMB, ok. 6,337 PLN), 上海 Szanghaju (10,967 RMB, ok. 6,032 PLN) i  深圳  ShenZhen (10,477 RMB, ok.5,762 PLN). Najmniej można było zarobić w  沈阳  ShenYang (stolica prowincji  辽宁 LiaoNing, płn.- wsch. Chiny), czyli 6,939 RMB (ok. 3,816 PLN). Najwięcej w minionym roku zarabiali pracownicy firm produkujących gry komputerowe, a także zatrudnieni przez fundusze powiernicze i aukcyjne. Rosną zarobki kadry zarządzającej. Średnio wyniosły w w/w miastach 21,769 RMB (ok. 11.973 PLN) miesięcznie. Średnich podanych przez Zhaopin.com nie należy mylić ze średnia krajową. Tu dane nie są aż tak ekscytujące.

616.9 mln to liczba użytkowników gier komputerowych i internetowych w Chinach na koniec 2019 roku. Tak wynika z badań i analiz przeprowadzonych przez 伽马数据CNG opublikowanych w raporcie o sektorze gier w Chinach w minionym roku. Według ekspertów branża znalazła się blisko granicy nasycenia rynku i będzie jej trudno pozyskać w kraju nowych użytkowników. Przed chińskimi producentami gier stoi poważne zadanie: wysiłek na rzecz większej innowacyjności gier, czego oczekują gracze. Według ankiety CNG użytkownicy są skłonni płacić więcej za gry odmienne od innych. Jest tu o co się bić. Przychody chińskich firm ze sprzedaży gier w 2019 roku wyniosły 233 mld RMB (ok. 128.15 mld PLN). Niemało, nawet jak na największy rynek gier na świecie.

中国共产党里有什么 Co w KPCh?

Z kronikarskiego obowiązku: 中共中央政治局常务委员会  Stały Komitet Biura Politycznego KC KPCh pod przewodnictwem 习近平 Xi JinPing 中共中央总书记 Sekretarza Generalnego KC KPCh nowy rok kalendarzowy 2020 zaczął od zapoznania się z raportami organizacji partyjnych przy biurach parlamentu, komisji konsultatywnej, rządzie, organach centralnej administracji, sądzie najwyższym oraz naczelnej prokuraturze w 2019 roku i rozliczenia efektów ich prac. W komunikacie kończącym sesję Stałego Komitetu nie omieszkano przypomnieć o istotnym znaczeniu wspierania przywództwa partii w pracy i we wszystkich obszarach codziennego życia. Podstawowym wymogiem czasów – podkreślano – jest bezwzględne uszanowanie autorytetu Komitetu Centralnego i jego jednolitego przywództwa pod przewodnictwem 习近平 XiJ inPinga. To fraza, którą powtarza się tu jak mantrę, przy każdej nadarzającej się okazji. Na wszelki wypadek. Gdyby ktoś przypadkiem zapomniał. I tak ten system tutaj działa. Ideologia, przewodnictwo partii i rozwój gospodarki.

中国 世界 Chiny @ Świat   

Globalna kancelaria prawnicza Baker McKenzie we współpracy z firmą doradczą Rhodium Group opracowały raport dotyczący chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2019 roku. Z opublikowanych danych wynika, że inwestycje te zmniejszyły się w Europie aż o 40 % do 13.4 mld USD (ok. 51 mld PLN), osiągając poziom najniższy od 2013 roku. W Stanach Zjednoczonych chińskie inwestycje zmniejszyły się w tym samym okresie o 27% do poziomu 5.5 mld USD (ok. 21 mld PLN), najniższego od 2009 roku. Autorzy raportu uważają, że skurczenie się chińskich inwestycji jest jedną z przyczyn spowolnienia gospodarczego zarówno w Europie, jak i w USA. Jednocześnie zwracają uwagę na fakt, iż w ubiegłym roku znacznie skurczyły się inwestycje zagraniczne chińskich przedsiębiorstw państwowych. Największymi beneficjentami chińskich inwestycji w 2019 roku w ub.r. były:

– Finlandia (5.3 mld USD; ok. 20.17 mld PLN),

– Wielka Brytania (3.8 mld USD; ok. 14.47 PLN),

– Szwecja (1.3 mld USD; ok. 5 mld PLN).

Chińskie inwestycje bezpośrednie omijały w minionym roku Europę i Stany Zjednoczone, ale trafiały za to do Azji Płd-Wsch., państw Pacyfiku, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Analitycy z Baker McKenzie i Rhodium Group liczą na wzrost inwestycji chińskich w Europie i USA w tym roku. Ale to wymagać będzie, zwłaszcza ze strony amerykańskiej, zmiany nastawienia do współpracy pomiędzy oboma państwami, pomiędzy firmami amerykańskimi i chińskimi. To w roku wyborów prezydenckich w USA może być niezwykle trudne. Zwłaszcza biorąc pod uwagę główna (póki co) postać tego wydarzenia. Tymczasem Chiny coraz bardziej się otwierają na zagraniczne inwestycje.  To pora, aby to było ze wzajemnością. Bo co do obopólnej korzyści to nie mam wątpliwości.

Parlament w Pakistanie przyjął informacje o zakończeniu realizacji 13 projektów o wartości 11 mld USD (ok. 41.9 mld PLN) w ramach budowy Chińsko – Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego (od granicy z Chinami po port Gwadar). W sumie projekt Korytarza Ekonomicznego pochłonie 49 mld USD (ok. 186.5 mld PLN). Obecnie realizowane są kolejne projekty o łącznej wartości 18 mld USD (ok. 68.51 mld PLN). Całość działań jest częścią inicjatywy „Pasa i Szlaku”.

Red.: Mapa przedstawia główne projekty planowane i realizowane w ramach Chińsko – Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego, a są to przede wszystkim połączenia drogowe (autostrady) oraz sieć elektrowni (węglowe, solarne, wodne, wiatrowe), jak również specjalne strefy ekonomiczne tworzone według chińskiego, sprawdzonego wzorca. To zarazm doskonały przykład strategii działania Chin w państwach rozwijających się, którym Pekin proponuje rozwój, inwestycje formalnie nie wnikając w wewnętrzne kwestie polityczne tych państw. 

Źródło: researchgate.com

Z wizytą w Chinach przebywał Taneti Maamau, prezydent Kiribati (państwo leżące na wyspach centralnego Pacyfiku, 160 tys. ludności). Witany były tu z najwyższymi honorami. Kiribati w ubiegłym roku zerwało ustanowione 16 lat temu stosunki dyplomatyczne z 台湾 Tajwanem, w zamian nawiązując je z Chińską Republiką Ludową, uznając Pekin za prawowitego reprezentanta Chin na arenie międzynarodowej. Nieoficjalnie jednym z tematów rozmów prezydentów Chin i Kiribati była sprawa ponownego uruchomienia i rozbudowy stacji radarowej, którą dla celów swego programu kosmicznego (pierwszy lot załogowy na orbitę) Chiny użytkowały na Kiribati do roku 2003. Po nawiązaniu relacji dyplomatycznych z Tajwanem przez Karibati Chiny wstrzymały prace stacji, która jednak nigdy nie została zlikwidowana. Powrót na Karibati i wznowienie pracy, a potem ulepszenie stacji radarowej pozwoli Chinom skuteczniej monitorować ruch powietrzny i orbitalny nad Pacyfikiem. To bardzo niepokoi przedstawicieli Pentagonu.

Foto: Nikkei Asian Review / Prezydent Kiribati  Taneti Maamau z prezydentem ChRL Xi JinPingiem podczas ceremonii powitania w Pekinie (6 stycznia, 2020)

是保证金 Na marginesie

Z dniem 1 stycznia br.  国家卫星气象中心 Państwowy Ośrodek Satelitów Meteorologicznych wraz z  国家气象中心  Państwowym Centrum Meteorologii uruchomił stronę internetową prezentującą prognozę pogody wyłącznie dla państw – uczestników inicjatywy „Pasa i Szlaku”. Znajdziemy tu wszystkie podstawowe parametry meteorologiczne dla głównych miast tych 137 państw, czyli aktualną i przewidywaną w okresie najbliższych 5 dni temperaturę w ciągu dnia i w nocy, prędkość wiatru i jego kierunek, dowiemy się czy i co będzie padać z nieba. Dane na stronie są aktualizowane co 12 godzin. Strona jest dostosowana do stref czasowych poszczególnych krajów. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie drobny szczegół. A wiadomo przecież, że w szczegółach diabeł tkwi. Strona jest adresowana do mieszkańców 137 państw, które biorą udział w inicjatywie „Pasa i Szlaku”. Ale dlaczego wszystkie treści na niej prezentowane są zredagowane wyłącznie w języku chińskim? Czemu nie ma tu do wyboru choć kilku najpopularniejszych pośród tych 137 państw wersji językowych?

Źródło: http://ydyl.cma.gov.cn/

Może się czepiam. W końcu jeśli jakieś państwo stało się uczestnikiem chińskiej inicjatywy, to obywatele tego państwa z automatu powinni znać chiński, no chociaż w zakresie podstawowym… Trochę dobrej woli, trochę wysiłku i już. Ale w końcu nie od razu chiński mur zbudowano. Będzie lepiej. No inaczej być nie może.   

中国谚语 Z chińskich powiedzeń   

人要脸,树要皮.

Człowiek potrzebuje zachowania twarzy, tak jak drzewo potrzebuje kory.

梁安基Andrzej Z. Liang  

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

 

© 02/2020  www.chiny24.com. 

  

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button