Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (10/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

COVID-19  事实 事件 意见 – Fakty-wydarzenia-opinie

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami poinformowano, iż z uwagi na panującą epidemie koronawirusa odwołane zostały obrady 中华人民共和国全国人民代表大会 Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (parlamentu) oraz 中国人民政治协商会议 Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (ciało doradcze parlamentu). Stało się tak po raz pierwszy od blisko 50 lat. Tegoroczne obrady tych najwyższych organów w państwie miały się rozpocząć 5 marca i trwać przez ok. 10 dni. Członkowie parlamentu w oparciu o opinie ciała doradczego podczas obrad „Dwóch Sesji” zatwierdzają przyjęte przez stale komitety tych organów ustawy, przyjmują sprawozdanie rządu, sadu najwyższego i prokuratury za rok ubiegły, przyjmują też plan i budżet na kolejny rok. Dotychczas nie podano nowej daty obrad. Priorytetem wszystkich reprezentantów władzy w Chinach jest pokonanie koronawirusa. Inne sprawy schodzą na plan dalszy. Tak przynajmniej brzmi oficjalne stanowisko Pekinu.

Na cotygodniowym spotkaniu specjalnego zespołu partyjno-rządowego ds. walki z COVID-19 Przewodniczący ChRL 习近平Xi  Jin Ping ocenił aktualną sytuację. Xi oświadczył, że w walce z epidemią poczyniono ogromne postępy. Jednocześnie wezwał przedstawicieli władzy wszystkich szczebli, by nie tracili czujności i nie odstępowali od wprowadzonych procedur chroniących przed rozprzestrzenianiem się wirusa, który wciąż jest groźny, którego wciąż nie pokonano definitywnie. Przewodniczący ChRL stwierdził, że epidemia niewątpliwie wywrze duży wpływ na gospodarkę i społeczeństwo, ale będzie on krótkotrwały i pozostanie pod kontrolą. Władzę podejmą wszelkie konieczne działania, by ograniczyć negatywny wpływ epidemii na gospodarkę. Regiony Chin o niskim ryzyku zakażeń powinny skupić się obecnie na wznowieniu działalności przedsiębiorstw, obszary o średnim ryzyku powinny wracać do pracy stopniowo. Priorytetem regionów o wysokim ryzyku wystąpienia nowych przypadków zachorowań wciąż pozostaje kontrola i prewencja. Xi zaznaczył, że sytuacja w kraju wciąż jest poważna, a wysiłki na rzecz powstrzymania wirusa weszły w najtrudniejszy, krytyczny etap. Kończąc swoje wystąpienie Przewodniczący ChRL wezwał do wzmożonych wysiłków na rzecz realizacji wytyczonych celów gospodarczych i społecznych.

Badania nad koronawirusem trwają, przynosząc nowe, zaskakujące informacje. Według ustaleń  广东省疾病预防控制中心 Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób Prowincji GuangDong (najbardziej dotkniętej epidemią po prowincji 湖北 Hu Bei) wśród pacjentów wyleczonych z choroby wywołanej wirusem COVID-19, u których przeprowadzono testy na obecność wirusa po 14 dniach od wyleczenia, 14% okazało się być nosicielami koronawirusa. Innymi słowy: nawet osoby wyleczone ze skutków zarażenia wirusem wciąż mogą być jego nosicielami. Nie wiadomo jeszcze, dlaczego tak się dzieje i czy pacjenci z tej grupy mogą wciąż stanowić źródło dalszych zarażeń. Autorzy raportu Komisji zaznaczyli, że przeprowadzone badania mogą być obciążone błędami. Testy wciąż trwają. Bez względu na ich wynik wiadomym jest, że COVID-19 jest zjawiskiem nowym i różnym od SARS, a co za tym idzie, niezwykle trudnym w zwalczaniu.

Doktor 钟南山 Zhong Nan Shan (dyrektor krajowego centrum badania zakażeń dróg oddechowych, a zarazem swoisty celebryta obecnej epidemii) stwierdził podczas konferencji prasowej w GuangZhou, że dzięki wysiłkowi władz i służb medycznych epidemia zostanie ostatecznie opanowana do końca kwietnia br. Dodał też, że chociaż COVID-19 ujawnił się w Chinach, nie oznacza to, że pochodzi z Chin. Dlatego też konieczne są wspólne, międzynarodowe wysiłki, aby znaleźć rozwiązanie problemu dotykającego coraz większa liczbę państw. Dziś za jest stanowczo za wcześnie by odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z koronawirusem, na jednoznaczną konkluzję. Dostępne wyniki badań mają charakter cząstkowy. Dlatego też należy zsumować wyniki badań wielu zaangażowanych w walkę z wirusem ośrodków badawczych w Chinach i poza ich granicami. Praca taka wymaga czasu. Niemożliwe jest opracowanie leku przeciwdziałającego wirusowi w ciągu jednego, czy dwóch miesięcy. Nie ma to jednak żadnego wpływu na zaangażowanie sił, środków i ludzi, którzy poszukują skutecznej metody walki z COVID-19.

Zdjęcie: Global Times (" COVID-19 ujawnił się w Chinach, nie oznacza to, że pochodzi z Chin")

Jak zatem przedstawia się sytuacja w Chinach w 9 tygodniu 2020 roku? W kontekście COVID-19 rzecz jasna. Wiele wskazuje na to, że jest coraz bardziej opanowana. Spada ilość zachorowań, poza epicentrum epidemii w prowincji 湖北  Hu Bei. Od ponad 14 dni więcej osób zdrowieje, niż ulega zarażeniu. Więcej przypadków nowych zarażeń odnotowuje się poza Chinami niż w samych Chinach. Światowa Organizacja Zdrowia chwali wysiłki Chin (może i drastyczne jak na zachodnie wzorce) mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i jego zwalczanie. Nawet prezydent Trump wyraził uznanie dla wysiłków Chin i prezydenta Xi w walce z epidemią. Pełen wiary w powodzenie Chin w walce z wirusem jest Tim Cook, szef Apple. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że apogeum liczby zachorowań będących wynikiem zarażenia COVID-19 Chiny mają już za sobą. Z końcem lutego epidemia zdaje się być w odwrocie. Inaczej rzecz się ma na świecie. W wielu miejscach walka z wirusem dopiero się zaczyna.  

经济 商业 市场  Gospodarka – Biznes – Rynek

国家统计局Państwowe Biuro Statystyki potwierdziło wcześniejsze szacunki: w roku 2019 PKB Chin wzrósł o 6.1% wobec planowanego poziomu w granicach 6 – 6.5%. PKB 2019 roku liczony w walucie chińskiej to 99.09 bln RMB (~55.61 bln PLN), co daje 70,892 RMB (~39,785 PLN) dochodu na głowę mieszkańca Państwa Środka. Konsumpcja jest największym motorem napędzającym ekonomię ChRL. Stanowi o 57.8% całości PKB, eksport, jeszcze do niedawna główna siła chińskiej gospodarki, odpowiada za 31.2% chińskiego produktu krajowego. Czy epidemia zachwieje tymi podstawami? Gospodarka spowalnia, ale w ostatnich latach i tak rozwijała się na poziomie od 6 do 7%. Jak będzie w tym roku?

交通运输部  Ministerstwo Transportu oraz 国家发展和改革委员会  Państwowa Komisji Rozwoju i Reform poinformowały, iż z końcem lutego br. ok. 200 mln z ogólnej liczby 300 milionów robotników wędrownych wróciło do pracy. Obie instytucje zakładają, że do końca marca wszyscy robotnicy wędrowni podejmą znów pracę po przewidzianej przerwie spowodowanej Chińskim Nowym Rokiem i tej nieprzewidzianej, a będącej następstwem epidemii COVID-19. Wedle oficjalnych danych 78.9% przedsiębiorstw i firm wznowiło swoja dzielność, w tej liczbie 85.6% stanowią zakłady średnie i duże. Informacja ta pośrednio potwierdza, iż w wyniku epidemii najbardziej ucierpiały małe i średnie firmy prywatne, najistotniejsi partnerzy importerów z całego świata.

Wydarzenia związane z epidemią zdemolowały lutowy wskaźnik aktywności w przemyśle PMI, który dla dużych firm państwowych spadł do poziomu 35.7 pkt. To o 14.3 pkt mniej niż PMI oszacowane dla tych firm przez 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki w styczniu. Dla przypomnienia: PMI na poziomie 50 i wyżej oznacza ożywienie i rozwój aktywności przemysłu. Wynik poniżej 50 pkt oznacza stagnację i kurczenie się produkcji przemysłowej. PMI dla sektora nieprodukcyjnego spadło w lutym do katastrofalnego poziomu 29.6, tracą w porównaniu ze styczniem 24.5 pkt. Spodziewano się spadków aktywności przemysłowej i nieprodukcyjnej (m.in. usługi), ale nie w takim stopniu. Co ważne dla indeksu PMI – jest on wskaźnikiem antycypacyjnym. Powstaje dzięki ankietowaniu osób odpowiedzialnych za przygotowanie materiałowo-organizacyjne w firmach produkcyjnych i usługowych pod katem budowania zapasów dla przyszłych zamówień. Firmy realizujące bieżące, rosnące zamówienia i przygotowujące się do realizacji nowych zleceń i kontraktów budują odpowiednie zapasy. Lutowe PMI dla Chin mówi nam o tym, że chińskie firmy zakładają w marcu i kwietniu aktywność znacznie niższą od typowej.

Rząd centralny oferuje różnorakie formy wsparcia dla przedsiębiorstw od tych najmniejszych po największe chińskie koncerny dotknięte skutkami epidemii koronawirusa. 国家发展和改革委员会  Państwowa Komisji Rozwoju i Reform (centralny organ planistyczny) ogłosiła decyzję o obniżeniu ceny za energię elektryczną dla wszystkich firm w skali kraju o 5% w okresie od 1 lutego do 30 czerwca. Wydaje się, że to niewielki gest, ale chwilach trudnych każdy grosz się liczy. Biorąc z kolei pod uwagę wielkość zużycia energii elektrycznej w Chinach dla celów komercyjnych mówimy o kwotach miliardowych.

NIO  上海 蔚来汽车有限公司, producent luksusowych samochodów elektrycznych podjął ostateczną decyzję o przeniesieniu operacji z上海  Szanghaju do 合肥 Hefei, stolicy prowincji 安徽 AnHui (wsch. Chiny). Wątpliwości zarządu NIO co do celowości takiego kroku rozwiała decyzja rządu prowincji 安徽 AnHui o wsparciu NIO finansowaniem poprzez spółkę należącą do tegoż rządu kwotą – bagatela – 10 mld RMB (~5.6 mld PLN). Kwota ta będzie sukcesywnie zasilać budżet NIO przez najbliższe 5 lat. W Hefei powstanie baza produkcyjna firmy, która do tej pory zlecała montaż swoich aut miejscowej fabryce 安徽江淮汽车集团有限公司  JAC Anhui Jianghuai Automobile Group. NIO wybuduje w Hefei za ok. 1 mld RMB (~550 mln PLN) swoją siedzibę główną i biuro konstrukcyjno-rozwojowe. NIO nie porzuca swojego starego partnera z Hefei, czyli firmy JAC. We wspólne projekty zainwestuje 1.5 mld RMB (~800 mln PLN). Cel: wspólnymi siłami osiągnąć zdolność produkowania 100,000 aut elektrycznych rocznie.

Zdjęcie: NIO ES8 / NIO

O NIO pisaliśmy już parokrotnie. To firma założona w 2014 roku. Od 2018 roku notowana na giełdzie w Nowym Jorku. Przez ostatnie 3 lata firma wygenerowała imponujące straty w wysokości 40.35 mld RMB (~22.65 mld PLN). Zero zysków. JAC to państwowy producent samochodów osobowych, dostawczych, autobusów i ciężarówek, z udziałami rządu prowincji AnHui, za to bez szans w konkurencji z wielkimi graczami na chińskim rynku samochodowym. Firma utknęła pod względem technologii, designu, rozwiązań na poziomie Daewoo Lanos. NIO to wielkomiejski sznyt, najnowsze technologie, odważne koncepcje, które mogą zwrócić uwagę wymagającego klienta. Nie tylko chińskiego. Znakomite partnerstwo prywatno-państwowo-rządowe. Win-Win.  

 

Richard Hammond i NIO EP9 w programie “The Grand Tour”.

小马智行 Pony.ai, kolejny start-up motoryzacyjny, a działający w niszy samochodów autonomicznych pozyskał finasowanie w wysokości 400 mln USD (~5.6 mld PLN) na mocy porozumienia z Toyotą. Firma założona w 2016 roku w 广州GuangZhou (stolica prowincji 广东Guang Dong) od roku testuje swoje najnowsze rozwiązania na ulicach 北京 Pekinu i上海 Szanghaju wykorzystując auta Lexus (grupa Toyota). Od 2018 roku Pony.ai testuje w GuangZhou flotę 100 taksówek autonomicznych. Działania start-upu wpisują się w ogłoszoną właśnie przez 国家发展和改革委员会  Państwową Komisję Rozwoju i Reform strategię dla masowej produkcji samochodów autonomicznych do roku… 2025.

Zdjęcie: VCG 

Jak widać start-upy w Chinach nie musza liczyć wyłącznie na wsparcie kapitału lokalnego. Godne zastanowienia.

W inną strategię wpisuje się założona przez中国东方航空公司 China Eastern Airlines nowa linia lotnicza 二三航空公司在上海起飞  OTT Airlines.  Nowy operator obsługiwać będzie wyłącznie połączenia krajowe w delcie rzeki 长江三角洲 Chang Jiang (Yangtze). Bazą OTT Airlines jest 上海 Szanghaj. Linia będzie korzystała wyłącznie z maszyn produkcji chińskiej, czyli z 35 szt. ARJ 21-700 (do 85 pasażerów)

Zdjęcie: ARJ 21-700 / OTT Airlines

oraz 20 szt. C919 (168 miejsc – konstrukcja konkurencyjna dla Airbus 320 Neo i Boeing 737 MAX).

Zdjęcie: C919 / COMAC

Oba typy samolotów produkowane są przez 中国商用飞机有限责任公司 Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC). China Eastern będzie pierwszą linią na świecie, w której flocie znajdą się maszyny C919. COMAC rozpoczął starania o uzyskanie odpowiednich zezwoleń dla C919 od europejskich organizacji lotniczych. Nazwa nowej linii lotniczej – OTT – to pierwsze litery angielskiego motto firmy: „On Time Travel”. Podróż na czas. Podróżuj punktualnie. To wykorzystane marketingowo echo permanentnych opóźnień chińskich linii lotniczych. Marketingowo – sukces. Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Ot choćby jak posiadanie latających regularnie C919.

胡润研究院Hu Run Institute (brytyjska firma konsultingowa z siedzibą w 上海 Szanghaju) opublikował listę najbogatszych ludzi świata roku 2020. Ranking jest efektem analizy stanu posiadania 2,816 miliarderów z 2,182 korporacji i 71 państw. Nas oczywiście interesują przedstawiciele Chin w tym zestawieniu.

–   Mimo wszystkich zawirowań w gospodarce, wojny handlowej i innych przeciwności, w Chinach żyje dziś 799 osób o majątku wartym więcej niż 1 miliard USD. W Stanach Zjednoczonych mieszka 626 miliarderów, a w Indiach 137. Chińczycy zawdzięczają swoją przewagę głównie bardzo dobrym wynikom giełd chińskich w 2019 roku;

–   Chiny zajmują pierwsze miejsce jako państwo, w którym w ostatnim roku „narodziło” się najwięcej nowych miliarderów. Status ten w 2019 roku osiągnęły kolejne 182 osoby, w USA 5 w Indiach 44;

–   Największy wzrost wielkości majątku rok do roku odnotowano w stosunku do 25 miliarderów z Chin, 10 z USA, 5 z Francj i 4 z Indii;

–   Technologie, nieruchomości, farmaceutyka/leki, produkcja, usługi finansowe – to główne źródła bogactwa chińskich miliarderów;

–    Światową stolicą miliarderów po raz 5 z rzędu został 北京 Pekin. Mieszka tu 110 miliarderów. Na drugim miejscu znalazł się Nowy Jork (98), na trzecim 上海 Szanghaj (83), na czwartym  Hong Kong (76);

–    Spośród chińskich miliarderów najwyższą pozycję (21 miejsce w rankingu) zajął 56 letni 马云  Ma Yun (Jack Ma) z rodziną, założyciel 阿里巴巴集团  Grupy Alibaba, z majątkiem wycenianym na 315.5 mld RMB (~177.5 mld PLN), który zarazem czyni go najbogatzym obywatelem ChRL. Tuż za nim (pozycja 22 globalnego rankingu) jest马化腾  Ma Hua Teng (Pony Ma), założyciel i szef 腾讯 Tencent z majątkiem 308 mld RMB (~173.2 mld PLN). Trzecim najbogatszym Chińczykiem, a 31 miliarderem świata jest 许家印 Xu Jia Yin , z majątkiem wycenianym na 231 mld RMB (~130 mld PLN), prezes 恒大地产集团 Evergrande Real Estate Group.

–   Interesujące jest to, że majątek założyciela i prezesa 华为  HuaWei, 任正非  Ren Zheng Fei w ciągu minionego, jakże trudnego dla firmy roku wzrósł o 7% do 21.03 mld RMB (~11.8 mld PLN). Na globalnej liście  Ren Zheng Fei zajmuje 900 miejsce. Dzieli je z… Donaldem Trumpem. I może to jest powód takiego zacietrzewienia amerykańskiego prezydenta wobec technologicznego giganta z Chin.

Pierwsza dziesiątka chińskich miliarderów 2020

Opracowanie własne

Według 国家发展和改革委员会 Państwowej Komisji Rozwoju i Reform z końcem miesiąca lutego średnia wielkość dziennej produkcji masek ochronnych w kraju ma przekroczyć 30 mln szt. W akcję ich produkcji włączyły się przedsiębiorstwa do tej pory produkujące wyłącznie odzież. Producenci sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych i aseptycznych z pewnością nie poniosą strat w wyniku epidemii. O zyski nie boją się również producenci „chińskich zupek” i makaronów. Parafrazując: wirus to głównie minusy ujemnie, ale dla niektórych jednak dodatnie.

Rząd中国香港特别行政区Specjalnego Regionu Administracyjnego w Xiang Gang (Hong Kong) przedstawił projekt budżetu na lata 2020/2021. W projekcie uwagę zwraca zakładany w nim deficyty budżetowy w wysokości 139.1 mld HKD (~70.3 mld PLN), co stanowi 4.8% PKB. To największy planowany deficyt w budżecie Hong Kongu od ponad 15 lat. Budżet zaproponowany na najbliższe 2 lata obciążony został pakietem stymulacyjnym, który – w założeniu wnioskodawców – ma pobudzić gospodarkę, która od dwóch lat zwalnia. W 2019 roku ekonomia regionu weszła w fazę stagnacji z ujemnym PKB -1.2%, odnotowanym po raz pierwszy od ponad 10 lat. W roku bieżącym spodziewane jest dalsze kurczenie się hongkońskiej gospodarki na poziomie -0.5% do nawet -1.5%. Hong Kong w sposób oczywisty powiązany jest gospodarczo z Chinami kontynentalnymi. Spowolnienie gospodarki na kontynencie musi wpływać negatywnie na gospodarkę metropolii. Epidemia koronawirusa sprawiła, iż z ulic miasta zniknęli protestujący od miesięcy demonstranci. Ale pewnie po wygaśnięciu epidemii powrócą. Dlatego tez w nowym budżecie Hong Kongu przewidziano środki pozwalające powiększyć szeregi policji o 2,500 nowych funkcjonariuszy, a także na 25% podwyżkę płac dla wszystkich tutejszych policjantów. Jednocześnie zwiększono wydatki na lokalną służbę zdrowia. Projekt budżetu zakłada również, iż każdy pełnoletni mieszkaniec tego miasta otrzyma „premię obywatelską” w wysokości 10,000 HKD (~5,050 PLN). W ramach stymulacji miejscowej gospodarki planowane są m.in. takie działania jak: zwiększenie kwoty wolnej od podatku dochodowego za 2019 rok do 20,000 HKD (~10,098 PLN), nisko oprocentowane pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw gwarantowane przez rząd lokalny, a także liczne zwolnienia i ulgi podatkowe dla biznesu, jak i mieszkańców. Obrady w sprawie projektu budżetu zaplanowano na kwiecień. Nie mam wątpliwości, że przejdzie, szczególnie z opcją 10,000+.

技术 Technologie

W ubiegłym tygodniu 小米 Xiao Mi prezentowało nowe modele swoich smartfonów w tym  小米  Xiao Mi 10. W tym (9/2020) tygodniu z kolei  premierę miał smartfon HuaWei Mate Xs, model składany z „elastycznym” ekranem. To w tej chwili najwyższy z oferowanych przez firmę modeli flagowych. Sercem urządzenia jest procesor Kirin 990 5G, a cecha szczególną 8-calowy, zewnętrzny, zginany ekran FullView. Zaawansowany mechanizm zawiasu zapewnia precyzyjną pracę i stabilne napięcie ekranu po rozłożeniu. Ekran zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi specjalna, dwuwarstwowa powłoka polimerowa. Po złożeniu obudowy, uzyskujemy smartfon z dwoma wyświetlaczami – 6,6-calowym po jednej i 6,38-calowym po drugiej stronie. Huawei Mate Xs wyposażono w 8-megapikselowy aparat ze stabilizowanym optycznie obiektywem i czujnikiem głębi obrazu. Smartfon wyposażono w pakiet własnych usług HuaWei, zastępujących propozycje Google. Za ten model smartfonu HuaWei trzeba zapłacić 19,000 RMB (~10,672 PLN). Cóż, top telefon, top cena.

Źródło: YouTube

银行资本股票交易所 Banki – Kapitał – Giełdy 

W okresie kiedy rząd Hong Kongu boryka się z problemami budżetowymi będącymi następstwem spowalniającej gospodarki, hongkońska giełda zdaje się pełną wigoru. W 2019 roku jej zyski netto wzrosły o 1% do 9.39 mld HKD (~4.74 mld PLN), a przychody o 3% i wyniosły 16.3 mld HKD (~8.22 mld PLN).

Ale to wszystkie dobre wiadomości dotyczące chińskich giełd w 9 tygodniu 2020 roku. Tutejsze parkiety to rollercoastery wzrostów i spadków. Pomimo tego, że sytuacja ekonomiczna w Chinach nie uległa zmianie w porównaniu z poprzednim tygodniem, zmieniły się radykalnie nastroje inwestorów. Ale nie dopatrujemy się tu wpływu epidemii, co raczej niepokoju związanego z nieodległym wejściem w życie zmienionego prawa o papierach wartościowych (od 1 marca). Indeksy w dół.

                                                                                                                                              Tydzień

                                                                                                                       Piątek 28.02.  24.-28.02.

ShangHai Composite Index – SSEC证综合指数                                       -2,880.56  -3.70%  -5.20%

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

ShangHai 50 – SSE50上证50                                                                    –2,821.04  -3.12%  -4.96%    

50 spółek o największej kapitalizacji.

ShangHai 50 Index ETF(Exchange Traded Funds) Option – SSE50EFT       -2.814  -2.90%  -4.06%    

华夏上证50 ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 50 spółek o największej kapitalizacji 

ShangHai 180 – SSE180上证180                                                               -8,323.11  -3.38%  -5.17%

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                     -3,940.05  -3.55%  -5.05%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Szanghaj oraz ShenZhen

ShangHai ShenZhen 300 Index ETF (Exchange Traded Funds) Option         -3.933  -3.39%  -5.32%

SSE300EFT华泰柏瑞沪深300ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 300 spółek o największej kapitalizacji na obu giełdach

ShangHai 380 – SSE 380上证380                                                               -4,756.47  -4.55%  -5.39%  

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 small-mid cap                    -5,451.29⇩ -5.26%  -5.75%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w -małych i średnich firm)

China Securities 500 Index EFT (Exchange Traded Funds) Option                –5.906  -4.97%  -6.05%   

CSI 500 EFT南方中证500ETF. Opcje terminowe akcji giełdowych 500 małych i średnich firm o największej kapitalizacji

  

ShenZhen Component Index – SZSC1 深证成指                                     -10,980.77  -4.80%  -5.58%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

ShenZhen ChiNextPrice Index – CHINEXT 创业板指                                   -2,071.57  -5.70%  -6.96%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

ShenZhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                  -1,801.75  -4.93%  -5.54%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie. 

ShenZhen – SZSE100 深证100R指数                                                           -6,149.33  -4.10%  -4.93%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

ShenZhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数 -7,256.44  -4.48%  -5.60%

Indeks Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

ShenZhen Blockchain 50 Index – SZSE 50深证区块链50指数                    -3,407.66  -6.33%  -6.62%

Indeks 50 spółek z branży blockchain o największej dziennej kapitalizacji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

 

FTSE ChinaA50Index – FTXIN9富时中国A50指数                                    -13,318.95  -2.76%  -4.54%  

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i ShenZhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem i w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie. 

                                                                                                                        

Xiang Gang (Hong Kong) HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.   -26,129.930  -2.42%  -4.32%     

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数                                   -3,601.21  -2.68%  -4.36%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                     -10,302.360  -2.74%  -4.53%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.      -4,033.530  -2.77%  -5.66%   

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore), a notowanych na giełdzie w XiangGang/HongKongu

 

TaiWan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.           -11,292.17  -1.24%  -3.69%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 28.02.2020)  

100英镑GBP = 903.05人民币 RMB                

100欧元EUR = 770.59 人民币 RMB

100美元US$ = 700.54人民币 RMB     

100 港HG$ = 89.87人民币 RMB 

100 澳门元MOP$ = 87.34人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.13 人民币 RMB      

100 波兰兹罗提 PLN = 177.23人民币 RMB 

100人民币 RMB = 56.26波兰兹罗提 PLN       

中国 世界 Chiny @ świat

Wyraźnie ocieplają się stosunki Chin z Mongolią. Z wizytą w Pekinie przebywał prezydent Mongolii Khaltmaa Battulga, przyjmowany tu z najwyższymi honorami przez wszystkich możliwych przewodniczących. Oprócz kwestii związanych z wirusem omawiano podczas spotkań zapewne projekt korytarza ekonomicznego Rosja, Mongolia, Chiny, nad którym szczegółowe prace koncepcyjne prowadzone są od kilku lat. Detale projektu ogłoszone zostaną w bardziej sprzyjających okolicznościach. Prezydent Mongolii podarował Chinom w geście przyjaźni… 30,000 mongolskich owiec. Trzeba przyznać, że Khaltmaa Battulga ma gest.

Wizyta mongolskiego prezydenta była trzecią wizytą zagranicznego gościa w Pekinie w czasie epidemii COVID-19. Na początku lutego podejmowano tu premiera Kambodży Samdecha Techo Hun Sena, a po nim ministra spraw zagranicznych Serbii Ivicę Dacića. Oczywiście, w konkurencji na rangi wygrał prezydent Mongolii. Wizyta w „czasie zarazy” zapamiętana mu będzie w Pekinie z podwójna przychylnością.

是保证金 Na marginesie – Post Scriptum

Junius Ho Kwan-yiu, jeden z propekińskich radnych legislatury w Hong Kongu, zainicjował ponowną kampanię zbierania przez Internet podpisów popierających wprowadzenie w życie art. 23 o bezpieczeństwie narodowym ustawy zasadniczej dla tego regionu. Artykuł 23 w założeniu upoważnia rząd 中国香港特别行政区 Specjalnego Regionu Administracyjnego Xiang Gang (Hong Kong) do natychmiastowego działania w przypadku zaistnienia aktów związanych z ingerencją obcych, wrogich sił, które mogłyby poważnie zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Hong Kongu. Radny Ho uważa, że takimi właśnie aktami są protesty antyrządowe trwające od miesięcy (z aktualną przerwą spowodowaną epidemią koronawirusa), wyniszczające miasto ekonomicznie. Dlatego też zaistniała pilna potrzeba wprowadzenia prawa, które położy kres działaniom separatystów i wrogich sił. Siły te, według Ho, wykorzystują nawet epidemię, żeby zaszkodzić bezpieczeństwu regionu. Co więcej mają one wsparcie zewnętrznych wrogów Chin. Radny Ho próbuje przepchnąć prawo, które wcześniej zostało przez Hongkończyków odrzucone (w roku 2003) korzystając z momentu, kiedy uwaga mieszkańców metropolii skupiona jest na zupełnie innych problemach. Sprytne posuniecie.

梁安基Andrzej Z. Liang  

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

© 10/2020  www.chiny24.com.

 

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button