Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (24/19),

czyli przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga z Szanghaju

Tydzień za Wielkim Murem 24/2019 (10.06. – 16.06.2019)

Biznes & Gospodarka

Zbliża się połowa czerwca, dlatego też, zgodnie z lokalną świecką tradycją „sypnęło” danymi ekonomicznymi odnotowanymi w maju, jak również w pierwszych 5 miesiącach b.r.

Na początek – handel zagraniczny. W maju chiński eksport wzrósł o 1.1%, a generuje on ponad 20 % PKB Chin. W ciągu minionego miesiąca wyeksportowano z ChRL towary o łącznej wartości 213.9 mld USD (ok. 812.28 mld PLN). W kwietniu wartość eksportu spadła o 2.7% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Trend uległ przełamaniu? Zobaczymy w lipcu. Tymczasem wartość importu znacznie zmalała, bo aż o 8.5% – do sumy 172.2 mld USD (ok. 653.93 mld PLN). To jest największy spadek wartości importu od 3 lat. Jednocześnie jednak Chiny właśnie w maju odnotowały najwyższy ostatnio (od grudnia 2018) dodatni bilans w handlu zagranicznym. Wzrósł on do 41.7 mld USD (ok. 158.35 mld PLN). To trzykrotnie więcej niż zarejestrowano w kwietniu (13.8 mld USD – ok. 52.4 mld PLN). Maj to spadek eksportu do USA o 4.2% do 37.7 mld USD (ok. 143.16 mld PLN), a importu o… 26.8% do 10.8 mld USD (ok. 41 mld PLN), co oznacza największy spadek od stycznia br. Chiny utrzymują dodani bilans handlu zagranicznego ze Stanami Zjednoczonymi – w maju było to 26.89 mld USD (ok. 102.12 mld PLN), w kwietniu 21.01 mld USD (ok. 79.78 mld PLN), od stycznia do maja sumarycznie 110.55 mld USD (ok. 419.81 mld PLN). Generalna Administracja Celna中华人民共和国海关总署podała również, że w pierwszych 5 miesiącach roku wartość chińskiego handlu zagranicznego wzrosła o 4.1% (eksport w górę o 6.1%, a import w dół o 1.8%). Największym partnerem handlowym Chin jest Unia Europejska, kraje Azji Płd.-Wsch., USA spadło na trzecie miejsce. Wyraźnie widać, że spór handlowy powoduje zmniejszenie uzależnienia USA od towarów chińskich (poprawę bilansu handlowego), ale nie sprawia, że eksport chiński się załamuje, co od blisko roku zakładała administracja amerykańska. Słyszano tam pewnie pojęcie „globalna fabryka”. Ale przerośnięte ego kazało myśleć, że „global” to Stany Zjednoczone. No, właśnie nie bardzo… Tydzień za Wielkim Murem

Wskaźnik wzrostu cen producentów (PPI) – Państwowe Biuro Statystyki国家统计局 poinformowało, iż w maju wyniósł on 0.6% i jest to wolniejszy wzrost niż odnotowany w kwietniu (0.9%). A za 5 miesięcy – 0.4%. Wskaźnik cen konsumenckich (CPI) wzrósł w maju o 2.7% (w kwietniu – 2.5%). To największy wzrost od 15 miesięcy. Najbardziej wzrosły ceny żywności, bo o 7.7%. Na taką sytuację wpływ ma ciągły wzrost cen wieprzowiny (maj o 18.2%, w całym roku spodziewany nawet do 50-60%) oraz świeżych owoców (o 26.7%, w kwietniu 0 14.8%), co jest efektem niesprzyjającej uprawom pogody.  Presja inflacyjna wciąż się utrzymuje

Inne dane zawracające uwagę to: wzrost produkcji przemysłowej w maju o 5% (spadek w stosunku do kwietnia – 5.4%), zwiększenie rządowych inwestycji infrastrukturalnych w okresie od początku stycznia do końca maja o 4%. Wartość sprzedaży detalicznej w maju zwiększyła się o 8.6%, tymczasem w kwietniu było to7.2%.

Dane te pokazują jasno, że trudno mówić o załamaniu gospodarki, ale z pewnością mamy do czynienia ze wzrostem różnego rodzaju ryzyk generowanych przez niestabilna sytuacje międzynarodową. No, ale w gospodarce bez ryzyka nie dzieje się nic.

Nie hamuje też wzrost cen mieszkań. W maju, w 67 dużych miastach Chin wzrosły one o 0.44%. Statystyczny metr kwadratowy nowego mieszkania w tych ośrodkach kosztował w minionym miesiącu 16,353 RMB (ok. 8,966 PLN). W trzech największych metropoliach osiągnęły poziom powyżej 40,000 RMB za m2 (ok. 21,932 PLN):

Beijing北京  42,834 RMB/m2 (ok. 23,485 PLN), Tydzień za Wielkim Murem

Shanghai上海43,898 RMB/m2 (ok. 24,069 PLN),

Shenzhen深圳 55,273 RMB/m2 (ok. 30,306 PLN). Tydzień za Wielkim Murem

Instytucje rządowe i agencje nieruchomości twierdzą, że rynek nieruchomości ustabilizował się i wyszedł ze strefy szybkich wzrostów cenowych, szczególnie w miastach trzeciego i czwartego kręgu. Najpopularniejsze są wciąż mieszkania w największych miastach. One generalnie nakręcają aktualny wzrost cen. Według przewidywań Instytutu Rozwoju Urbanistyki i Środowiska城市发展与环境研究所 Chińskiej Akademii Nauk Społecznych中国社会科学院 w 2019 roku średnia cena za m2 nowego mieszkania wyniesie w skali całego kraju 9,206 RMB (ok. 5,047 PLN), dając wzrost w porównaniu z zeszłym rokiem o 7.6%. Optymistyczne przewidywania w kontekście wysiłków rządu, by stymulować wydatki i konsumpcję (a zatem i wzrost cen na rynku nieruchomości, skłaniający do zakupów jako formy inwestycji). Inwestycje deweloperów w nieruchomości utrzymują się na wysokim poziomie ponad 11% (styczeń – maj 11.2%), z czego 70% stanowią projekty mieszkaniowe (wzrost w tym zakresie o 16.3%). 

W najnowszym rankingu BrandZ Top 100 najbardziej wartościowych marek świata w roku 2019, w pierwszej dziesiątce znalazła się Alibaba 阿里巴巴集团 oraz Tencent腾讯控股有限公司. Do najcenniejszych marek świata dołączyły też 4 inne chińskie brandy: DidiChuxing滴滴出行, Xiaomi小米, Meituan美团 i Haier海尔集团. Łącznie na liście BrandZ Global Top 100 2019 znalazło się 15 chińskich firm. Jestem przekonany, że z każdym rokiem będzie ich więcej.

Zagraniczne supermarkety w Chinach restrukturyzują się, ograniczają ilość placówek, tną koszty, poszukują chińskich partnerów. W tym samym czasie niemiecki, jakże dobrze znany w Polsce lat 90. XX wieku Aldi otwiera swoje dwa pierwsze sklepy w Szanghaju. Aldi działa na rynku chińskim już od dwóch lat, ale wyłącznie wirtualnie, poprzez platformę handlu internetowego T-mall天猫网站, należącą do grupy Alibaba. Znany z niskich cen Aldi jest optymistycznie nastawiony do swojej ekspansji na rynku chińskim. Cena wszak czyni cuda, również w Chinach.

Foto: Marketing Mag Tydzień za Wielkim Murem

Trwa zła passa chińskiego rynku motoryzacyjnego. Nadal spada sprzedaż aut. W maju spadła już 12-ty miesiąc z rzędu, według danych China Passenger Car Association 中国乘用车协会o 16,4% r/r do 1.913 mln sztuk. Bez stymulacji ze strony rządu się nie obejdzie. Tydzień za Wielkim Murem

Tymczasem największy chiński producent akumulatorów i baterii do samochodów Contemporary Amperex Technology现代安培科技有限公司, fintech Ant Financial Services 蚂蚁金融服务集团 oraz zajmująca się wypożyczaniem rowerów Hellobike电动车, wspólnie zainwestują w produkcję baterii do e-rowerów. Ant Financial i Hellobike należą do Grupy Alibaba. Trzy firmy planują inwestycję na poziomie 1 mld RMB. W ramach wspólnego projektu przewiduje się stworzenie ulicznych magazynów baterii, gdzie elektro-cykliści będą mogli szybko wymieniać wyładowane baterie na świeżo naładowane. To krok, aby rowery uczynić wygodną alternatywą dla transportu samochodowego. Czy dostępność baterii, a przez to zwiększenie zasięgu rowerów wpłynie na wzrost ich popularności w wielkich miastach? Aby to stwierdzić, trzeba jeszcze poczekać. Tydzień za Wielkim Murem

Airbus Tianjin 空客天津 jest już gotowy, aby z początkiem 2020 na swojej linii montażowej składać 6 samolotów A320s miesięcznie. W Tianjinie będzie montowany także najnowszy samolot Airbusa A320neo. Zakład ten jest pierwszą montownią koncernu usytuowaną poza Europą. Obecnie w chińskich liniach lotniczych służy 1,750 samolotów europejskiego koncernu. A potrzeby wciąż rosną.

Foto: IC Tydzień za Wielkim Murem

Nie tylko transport lotniczy trzyma się mocno. Ministerstwo Transportu交通运输部 podało informacje na temat wielkości przeładunków w portach i wolumenów przewozów drogowych. W ub.r. wszystkie porty chińskie przeładowały 249.8 mln TEU (ekwiwalent 20’ kontenera) i 2.43 mld ton metrycznych ładunków masowych. To wzrost o 5.3% w stosunku do roku 2017. W obu kategoriach liderem jest port w Szanghaju (42.01 mln TEU oraz 330 mln ton ładunków masowych). Pod względem przeładunków kontenerów na drugie miejsce wysunął się port Ningbo-Zhoushan宁波舟山 z 26.35 mln TEU, a trzecie miejsce zajął port w Shenzhen深圳z 25.74 mln TEU. W ładunkach masowych drugim portem jest Guangzhou 广州z 279.96 mln ton, a trzecim Ningbo-Zhoushan z 207.82mln ton. Przewozy drogowe ładunków rosną w dużym tempie. W 2018 roku przewieziono drogami w kraju 39.57 mld ton towarów. Wzrost o 7.3% r/r.  Najwięcej przewozów dokonano w prowincjach Shandong山东省 (3.13mld ton), Guangdong广东省 (3.05mld ton) oraz Anhui安徽省 (2.84mld ton). To tez świadczy o stanie gospodarki.

Nauka-Technologie-Internet

Huawei华为nie siedzi z założonymi rękami czekając na kolejne sankcje ze strony administracji amerykańskiej. Koncern zintensyfikował prace and własnym systemem operacyjnym OS dla smartfonów w reakcji na groźbę odcięcia go od systemu Android. Autorski system operacyjny firmy nosi nazwę Huawei Hong Meng华为鸿蒙系统., a powstaje we współpracy z firmą Tencent腾讯公司. System testowany jest z udziałem producentów telefonów OPPO, VIVO i Xiaomi. Szczegóły dotyczące systemu nie są na razie znane. Według nieoficjalnych informacji jest on szybszy o 60% od amerykańskiego Androida, co jest oczywiste zważywszy, że będzie on już przeznaczony do pracy w standardzie 5G.

Foto: SEOBizWorld Tydzień za Wielkim Murem

Huawei już w maju podjął intensywne działania zmierzające do rejestracji marki programu m.in. w Unii Europejskiej, Korei Południowej, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii, Turcji, Peru, Filipinach a ostatnio w Stanach Zjednoczonych. W Chinach znak towarowy systemu został zarejestrowany w sierpniu 2018 roku. Za kilka miesięcy Huawei Hong Meng ma być gotowy do pracy i instalowany w smartfonach Huawei, ale także w aparatach innych chińskich producentów. W ten sposób presja ze strony USA spowodowała, że Chińczycy opracowali własny, konkurencyjny system, który będzie zdobywał kolejne przyczółki na świecie, wypierając rozwiązanie amerykańskie. Czy na pewno taki był cel sankcji?

Według Internet Trends Report 2019 aplikacja Alipay支付宝 – należący do Alibaby system płatności mobilnych – została uznana za najbardziej innowacyjny serwis online na świecie. Z jego usług korzysta ponad 1 mld użytkowników w skali całego globu. Chińskie aplikacje płatności mobilnych jeszcze nie dominują w Europie, ale są coraz lepiej rozpoznawalne. To kwestia czasu, kiedy staną się liderami w swojej kategorii również za chińskim murem, poza granicami Państwa Środka.

Foto: IC Tydzień za Wielkim Murem

Już w przyszłym roku będzie można korzystać na całym świecie z chińskiego sytemu nawigacji satelitarnej 北斗卫星导航系统BeiDou北斗(konkurencji m.in. GPS). Kolejny satelita w ramach budowania ich konstelacji (w sumie 35 jednostek) został właśnie umieszczony na orbicie okołoziemskiej. System i jego funkcje dostępny jest już w Chinach. Prace nad jego budową rozpoczęto w 2000 roku. System globalny tworzą satelity BeiDou trzeciej generacji. System się przyda w chwili, kiedy wszystkie drogi prowadzić będą do Chin. Tydzień za Wielkim Murem

Sohu搜狐, jedna z liczących się firm internetowych, wchodzi do gry o media społecznościowe. W tym tygodniu swoją premierę miała aplikacja Huyou狐友 („Przyjaciele Lisa”). W ciągu ostatnich 6 miesięcy już trzy inne firmy wprowadziły do chińskiej sieci aplikacje społecznościowe (m.in. Chat Bao聊聊天宝, Duoshanshan单多多 i Matong马桶). Każdy chce uszczknąć choć kawałeczek tego wielkiego tortu. Ale to zadanie niebywale trudne. Bo rządzi tu i dzieli  WeChat 微信, który nieustannie stara się uciec konkurencji. Próby pokonania hegemona trwają.

Z analiz China's National Computer Network Emergency Response Coordination Center Team 中国国家计算机网络应急技术处理协调中心 wynika, iż większość ataków cybernetycznych na chińską sieć internetową w 2018 roku przeprowadzono z serwerów umiejscowionych na terytorium Stanów Zjednoczonych. Można by powiedzieć, że przyganiał kocioł garnkowi. Amerykanie twierdzą przecież, że znaczna większość ataków cybernetycznych na amerykańską sieć inicjowali i/lub przeprowadzili Chińczycy. Prawda, jak to z nią zwykle bywa, leży sobie cichutko pośrodku.

Społeczeństwo 社会

 W najnowszym badaniu China Youth Daily中国青年报84.9% ankietowanych stwierdza oczywistą rzecz, że obsesja na punkcie używania smartfonów powoduje, iż użytkownicy tych urządzeń coraz rzadziej komunikują się z członkami swoich rodzin. 78.9% ankietowanych odczuwa poczucie winy w związku z taka sytuacją. Z kolei 71% badanych zdaje sobie sprawę z tego, ze nadużywanie smartfonów prowadzi do osłabienia wzroku, bólów karku, zwyrodnienia postawy. I co z tego wynika? Nic. Trudno wyrwać się z nałogu. Nawet jeśli się go uświadamia. Widać to nie tylko na chińskich ulicach. Tydzień za Wielkim Murem

Historia z życia wzięta. Pracownik firmy kurierskiej YTO Express圆通速递 z prowincji Shandong został posądzony przez klienta, że w dostarczonej mu przesyłce było o jedną sztukę… mango mniej niż klient zamówił. Klient ten złożył reklamację posądzając kuriera o kradzież owocu. Firma YTO zadziałała natychmiast, nie przyglądając się sprawie. Kurier został ukarany grzywna w wysokości 2000 RMB (ok.1100 PLN). Dla większości chińskich kurierów, robotników migrujących, to bardzo poważna kwota. Ukarany pracownik YTO Express poszedł więc do klienta i błagał go o przebaczenie ofiarując jako zadośćuczynienie cały karton mango. Klient wezwał policję. I to był poważny błąd. Funkcjonariusze badający sprawę odkryli, że awanturujący się klient oszukał firmę kurierską i fałszywie oskarżył Bogu ducha winnego człowieka. YTO Express  karę nałożoną na pracownika cofnęła, a klienta wprowadziła na „czarną listę”. China Express Association中国运通协会 zamierza uruchomić ogólnokrajową listę klientów bezzasadnie posądzających kurierów, jak również źle traktujących doręczycieli przesyłek. Małostkowość i arogancja nie popłacają. W tym konkretnym przypadku mogą wykluczyć z grona klientów wszystkich firm kurierskich w Chinach. Tydzień za Wielkim Murem

National Health Commission 国家卫生健康委员会w ponad 70 miastach ChRL rozpoczęła pilotażową kampanię promującą usługi opieki nad osobami umierającymi. To absolutne novum w Chinach. Z uwagi na wzrastająca ilość ludzi starszych, pozostawionych przez najbliższych samym sobie, Komisja uznaje za konieczne wprowadzenie stosownych rozwiązań. Osoby przewlekle, czy śmiertelnie chore mają bezwzględne prawo do opieki i umierania w godnych warunkach – stwierdza Komisja. System opieki nad umierającymi jest częścią tworzonego w ChRL systemu opieki nad osobami starszymi. Tworzonego w Chinach, państwie o zupełnie niechrześcijańskim obliczu.

Shenzhen 深圳od drugiej polowy roku zaczyna obowiązkowe wszczepianie mikrochipów wszystkim psom, które zostały zarejestrowane przez swoich właścicieli. Chipy wielkości ziarnka ryżu umieszczane będą pod skórą czworonogów nad przednią łapą psa. Czip będzie zawierał wszystkie informacje rejestracyjne dotyczące psa jak i właściciela. Dzięki czipom będzie można zlokalizować zagubione psy, a także namierzyć jego właściciela w przypadku naruszenia miejskich przepisów dotyczących posiadaczy zwierząt domowych. Porządek musi być. Ludzie już teraz podlegają nieustannemu monitoringowi (systemy rozpoznawania twarzy i inne), a nawet ocenie w systemie socjalno-kredytowym. Czas na psy.

Foto: World Time News

Już w 260 miastach Chin można korzystać z ogólnokrajowej karty transportowej. Projekt karty pozwalającej na korzystanie z transportu publicznego – autobusów, metra, taksówek, promów, wypożyczanych rowerów, hulajnóg, etc. czy wypożyczenia roweru – w dowolnym miejscu państwa został opracowany i zaimplementowany przez Ministerstwo Transportu w 2015 r. Oczekuje się, że do końca 2020 roku w większości chińskich miast będzie można poruszać się używając tej pojedynczej karty. Czy taki projekt udało by się zrealizować w Polsce? W końcu Polska jest znacznie mniejszym państwem niż Chiny, i ludzi tu jakby mniej…. Tydzień za Wielkim Murem

Nie warto drażnić już wcześniej rozdrażnionych. Spółka Huawei złożyła na policję doniesienie na osoby, które za pośrednictwem mediów społecznościowych rozpowszechniały plotkę, iż nieokreśleni pracownicy firmy zostali zatrzymani przez chińskie organy ścigania pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych. Policja szybko ujęła sprawców: po jednej osobie z Shenzhen深圳, Dongguang东光县(prowincja Guangdong广东 Płd. Chiny) i Pekinu. Pierwsze dwie ukarano 10 i 3 dniami aresztu, a trzecią karą upomnienia. Szybko, sprawnie i skutecznie, bez czekania latami na wyrok za rozpowszechnianie fake news. Czasem można by brać przykład z Chin.

Banki > Finanse > Giełdy

3.101 bln USD (ok. 11.776 bln PLN) to stan chińskich rezerw walut zagranicznych na koniec maja 2019 roku. Wzrost o 6 mld USD (ok.22.78mld PLN) w stosunku do kwietnia, najwyższy poziom tych rezerw od 9 miesięcy. Wciąż są to największe rezerwy na świecie. W maju zwiększyły się również chińskie rezerwy złota do wartości 79.83 mld USD (ok. 303.15 mld PLN) z 78.35 mld USD (ok. 297.53 mld PLN) odnotwanych z końcem kwietnia. Chiny posiadają 1,916 ton złota, najwięcej od 6 miesięcy. Są więc mocne podstawy, by wytrzymać jakiekolwiek amerykańskie restrykcje.

Rośnie też wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Chinach. W maju zainwestowano w Chinach 9.47 mld USD (ok. 35.96 mld PLN), czyli o 8.5% więcej w stosunku do maja 2018 roku. W okresie styczeń – maj b.r. zagraniczne instytucje, firmy i osoby fizyczne zainwestowały w Chinach w sumie 53.3 mld USD (ok. 202.4 mld PLN). Jak widać Chiny wciąż są atrakcyjne dla inwestorów spoza ChRL. Co ciekawe wielkość inwestycji rośnie, pomimo ogólnych przeciwności i niepewności. Tydzień za Wielkim Murem

13 czerwca uroczyście otwarto na giełdzie w Szanghaju długo oczekiwany STAR MARKETrynek naukowo-technologiczno-innowacyjny, określany jako odpowiednik amerykańskiego technologicznego Nasdaq. Chwileczkę, przecież na giełdzie w Shenzhen jest rynek właśnie tak nazywany: „chiński Nasdaq”. Jest, ale nie będzie. ChiNextPrice nie będzie już żadnym chińskim Nasdaq, stanie się rynkiem firm młodych. Takie polskie New Connect. Na Star Market notowane są obecnie 122 spółki, które w swojej krótkiej historii jeszcze nie osiągnęły zysków. Obroty akcjami na rynku Star market zaczną się za dwa miesiące. Jeśli Shenzhen może spać spokojnie (przynajmniej przez te 2 miesiące), to Hong Kong czekają bardzo poważne wyzwania. Podczas inauguracji Star market ogłoszono plan, według którego już w przyszłym roku Szanghaj stanie się międzynarodowym centrum finansów. Hong Kong będzie coraz intensywniej marginalizowany. Niestety, zapowiedzi takiego obrotu spraw widoczne były już po 2008 roku. Teraz rzecz staje się faktem.

Giełdy – 10.06-14.06.2019.

24 tydzień 2019 roku zakończył się dobrym wynikiem. Większość indeksów miało wzrosty powyżej 2%. Najgorszymi dniami tego tygodnia były poniedziałek i piątek. Ogłoszone w piątek dane ekonomiczne rozczarowały inwestorów. Spodziewano się lepszych wyników. Amerykańskie pogróżki dotyczące możliwości zamknięcia rynku USA dla chińskich firm technologicznych nie wpłynęły na poprawę nastrojów przed weekendem. Tydzień za Wielkim Murem

 

                                                                                                                       Piątek                         Tydzień

                                                                                                                       14.06.                     10.06..-14.06.

Shanghai Composite Index – (SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)         2,881.97 -0.99%            +1.92%

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                         2,785.61 -0.32%             +2.91%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                       3,654.88 -0.83%              +2.53%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH) small-mid cap 4,795.53 -1.68%             +2.50%

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)         8,810.13 -1.58%             +2.62%

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指 (399006.SZ/CYBZ)  1,453.96 -1.75%             +2.68%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指(399106.SZ/SZZZ)    1,505.06 -1.81%              +2.83%

(深圳证券交易所综合股价指数 , 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych  w RMB Yuan (A-akcje) i tych notowanych w USD (B-akcje dla zagranicznych inwestorów)

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                        4,865.68 -1.22%              +2.94%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                           27,118.350 -0.65%            +0.57%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 70% kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数 (HSCI.HK)                               3,620.02 -0.77%              +0.82%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数 (HSCEI.HK/GQZS)  10,410.870 -0.50%             +0.83%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)              4,295.750 -0.65%              +0.51%

红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE)                  10,524.67 -0.34%              +1.11%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walutKurs średni (14.06.)  

100美元USD = 689.37人民币 RMB Yuan                  

100欧元EUR = 778.93 人民币 RMB Yuan                 

100 港HGD = 88.02 人民币 RMB Yuan                 

100 澳门元MOP = 85.98人民币 RMB Yuan               

100 新台币NTD = 21.97 人民币 RMB Yuan               

100 波兰兹罗提 PLN = 183.13人民币 RMB Yuan       

100人民币 RMB Yuan = 54.48波兰兹罗提 PLN          

Armia – ALW人民解放军

W minionym tygodniu utworzono firmę pod nazwą China Rongtong Group, 中国融通集团, która nadzorowana będzie przez State Council’s State-Owned Assets Supervision and Administration Commission国务院国有资产监督管理委员会. Co to ma wspólnego z armią? Wiele. Nowo powołana spółka to część reform armii chińskiej prowadzonych już od 3 lat. Jednym z celów zmian jest wyodrębnienie ze struktur WAL biznesu i aktywów nie związanych z działalnością wojska, takich jak nieruchomości, gospodarstwa rolnicze, hotele, restauracje, ośrodki wypoczynkowe etc.  Już w styczniu 2016 roku Centralna Komisja Wojskowa (pod kierownictwem Xi JinPinga) wydała dokument zakazujący jednostkom wojskowym prowadzenia działalności biznesowej, komercyjnej, nastawionej na zyski. Jednostki armijne i ich dowództwa miał 3 lata na audyty i weryfikację sytuacji. Teraz czas na przejęcie nadzoru nad źródłami dochodów wielu żołnierzy i oficerów przez powołana do tego firmę. Wojsko, to wojsko, a nie biznes.

Na marginesie zdarzeń

15 czerwca, piątek, był dniem 66 urodzin prezydenta Xi JinPing习近平. Dwie szóstki to w chińskiej numerologii szczęśliwy znak Po raz kolejny tak się zdążyło, że obchodził swoje urodziny w towarzystwie prezydenta W. Putina.  Tym razem panowie spotkali się w stolicy Tadżykistanu, Duszanbe, gdzie miała miejsce konferencja o Współdziałaniu i Środkach Budowy Zaufania w Azji.

Sto lat! Tydzień za Wielkim Murem

A może to za mało, kiedy tak dużo zadań i wyzwań?

Foto: Ren Min Ri Bao Tydzień za Wielkim Murem

Nowe, zaostrzone regulacje dotyczące przekazywania przez podmioty zagraniczne informacji pozyskanych w Chinach poza terytorium ChRL proponuje w najnowszym projekcie przepisów Administracja Cyberprzestrzeni Chin 中华人民共和国国家互联网信息办公室. Chodzi o przekazywanie/transferowanie danych zebranych w Chinach, a szczególnie tych dotyczących chińskich użytkowników. Firma zagraniczna, aby uzyskać pozwolenie na transfer danych będzie musiała je przekazać odpowiedniej placówce cyberbezpieczeństwa, a ta po weryfikacji danych da transferowi formalne zielone światło. Lub też nie da. Znowelizowane przepisy dotyczyć będą zwłaszcza firm marketingowych, e-commerce, doradczych, platform rezerwacji hoteli, czyli wszystkich, które w swojej działalności pozyskują i wykorzystują dane swoich chińskich klientów i użytkowników. Nigdy za dużo ochrony bezpieczeństwa danych osobowych. Przed knowaniami obcych, bo swoi, to już zupełnie inna historia.

梁老爷 Mniemania Lao Ye

Przy okazji starcia ekonomicznego USA i Chin bardzo dużo pisze się o chińskim Internecie. Prawda, że wiele aplikacji, czy stron nie jest w Chinach dostępna. Nie ma tu Google, Facebooka, Twittera, YouTubea, Dropboxa, Snapchata, WhatsAppa, etc. Nie można otworzyć takich zagranicznych stron internetowych jak BBC, The Financial Times (brytyjski), The Economist (brytyjski), The Wall Street Journal (amerykański), Yahoo, Wikipedia, New York Times (amerykański), Bloomberg (amerykański), Reuters itd., itp. Długo by wyliczać. W zamian dostępne są liczne chińskie rozwiązania. Oczywiście wszystkie dostępne w wersji mobilnej. Mamy więc wyszukiwarki Bing必应 (Microsoftu), Baidu百度, czy Sogou搜狗, portale informacyjne takie jak Sina 新浪网, NetEase 网易, Sohu 搜狐, ifeng 凤凰网, huanqiu环球网, thepaper 澎湃新闻, social media jak Wechat微信, QQ 腾讯网, Weibo 微博, TikTok (krótkie filmy video), serwisy filmowe i streamingowe jak youku优酷, iqiyi 爱奇艺视频, bilibili 哔哩哔哩, v.qq腾讯视频, serwisy muzyczne NetEase Music网易云音乐, Small Shrimp Music虾米音乐, YinyueTai音悦台, platformy e-commerce T-mall  天猫国际, Taobao 淘宝网, Jd京东 , usługi zakupów grupowych i rezerwacji miejsc w hotelach i restauracjach DianPing 大众点评, MeiTuan美团网, NuoMi糯米网, serwisy turystyczne ctrip携程, qunar去哪儿, Alitrip飞猪, mapy internetowe baidumap百度地图, gaodemap高德地图, beidoumap北斗…. To tylko niewielka, mikroskopijna wręcz część setek i tysięcy rozwiązań w każdej kategorii internetowej. Jest ich aż nadto. Teraz pytanie: które aplikacje i strony są potrzebne do życia, pracy, rozrywki przeciętnemu obywatelowi Chin z jego punktu widzenia? Te zagraniczne, czy te chińskie? Odpowiedź jest prosta. Te blokowane są głównie potrzebne cudzoziemcom, a nie Chińczykom, którzy korzystają z setek aplikacji, serwisów, źródeł informacji i rozrywki w języku chińskim. Niczego im nie brakuje, bo często chińskie rozwiązania są o wiele bardziej interesujące, uniwersalne, praktyczne niż zachodnie (WeChat versus Facebook na przykład). A’propos: chińskie aplikacje społecznościowe takie jak WeChat, czy Weibo (chiński Twitter) znakomicie spełniają również rolę wentyla bezpieczeństwa dla rozładowania emocji, stresów i napięć społecznych. Facebook, Twitter, YouTube? Nie ma na nie takiego zapotrzebowania, jak na rynkach, które przecież zmonopolizowały. Czy chińskie społeczeństwo jest niedoinformowane, bądź niedemokratyczne, ponieważ nie ma Facebooka? Ma duży wybór lokalnych propozycji, w tym serwisów informujących na bieżąco co dzieje się w kraju i zagranicą. Tempo napływu informacji powoduje, że nie można tego strumienia w pełni kontrolować. A dzięki temu Chińczycy są nieźle zorientowani co się dzieje poza granicami ich kraju. A jak te informacje są potem „przeobrażane” wewnątrz Chin to oddzielna kwestia. Z pewnością jednak przed zabraniem głosu w tej sprawie, warto spojrzeć na własne podwórko. Wszak Polska ostatnio to idealny przykład „przetwarzania” informacji obiektywnej na news przystający do profilu słuchacza, widza, czytelnika. Osobiście nie czuję się zubożony, gorzej poinformowany, ze względu na ograniczony dostęp do zagranicznych stron internetowych. By zbierać informacje nie potrzebuję VPN, a więcej czasu, aby przejrzeć chińskie źródła. I, jak Państwo z pewnością to dostrzegacie, często jest tak, że to raczej opinia publiczna na Zachodzie jest niedoinformowana w wielu kwestiach dotyczących współczesnych, dzisiejszych Chin. Mam nadzieję, że przyczyniamy się choć odrobinę do zmiany tej sytuacji.

 

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

中国情报单位 China Intelligence Unit

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com              

© www.chiny24.com. AZL      

Tydzień za Wielkim Murem

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button