Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (27/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 27 (01.07. – 07.07.2019)

Polityka – Sprawy Bieżące

W cieniu wydarzeń związanych ze szczytem państw G20 w Osace odbyło się 13 Światowe Forum Ekonomiczne tzw. letnie Davos (01.-03.07. 2017) w Dalian 大连, prowincja Liaoning辽宁, płn.-wsch. Chiny. Nazwa „letnie Davos” nie jest przypadkowa, ponieważ wydarzenie w Chinach aranżuje ten sam organizator, który odpowiada za forum ekonomiczne odbywające się w Szwajcarii. W tegorocznym Forum w Dalian wzięło udział 1,900 zaproszonych gości z ponad 100 krajów, a jednak pomimo skali wydarzenia minęło ono prawie bez echa. Chińskie media oczywiście starały się nadać Forum odpowiedniego oddźwięku publicznego. Jedynym jego rzeczywiście zauważonym echem było  prawdopodobnie wystąpienie premiera Li KeQiang李克强. Szef chińskiego rządu ze wszystkich swoich sił starał się zapewniać, że chińska gospodarka w pierwszym półroczu br. trzyma się stabilnie, mocno i zdrowo. Powoływał się przy tym na główne wskaźniki ekonomiczne, które utrzymują się w przewidywanych granicach i spełniają oczekiwania, pomimo zewnętrznie niepewnej sytuacji oraz presji ze strony USA. Li zapowiedział (po raz kolejny) całkowite otwarcie sektora finansowego ChRL dla inwestorów zagranicznych z początkiem roku 2020.

Biznes & Gospodarka

Jako, że mamy początek kolejnego miesiąca, upubliczniane są dane ekonomiczne dotyczące czerwca br. Nie są to dane budujące. Najważniejszy wskaźnik aktywności przemysłowej PMI (制造业采购经理指数Purchasing Manager ‘s Index-PMI), określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w czerwcu 49,4 wobec majowego 50,2. Oznacza to dalszy spadek aktywności przemysłowej w ChRL. Przypomnijmy: dla PMI wartością graniczną jest liczba 50pkt, oznaczająca zastój. Wskazania powyżej 50 pkt. świadczą o ożywieniu gospodarczym (wyrażającym się w gromadzeniu zapasów przez zakłady pod najbliższe zamówienia), wartości poniżej granicy 50 pkt. świadczą o malejących zamówieniach (lub ich braku), i malejącej produkcji przemysłowej. Obserwując wskazania chińskiego PMI w ostatnich 6 miesiącach obserwujemy tendencję spadkową, szczególnie jeśli przeanalizujemy poszczególne składniki tego indeksu, takie jak nowe zamówienia, w tym zwłaszcza eksportowe. Czerwcowe wskazania PMI są najgorsze od stycznia br. To bardzo istotne dla całości obrazu gospodarki, ponieważ przemysł stanowi o 30% PKB ChRL. Jednocześnie w czerwcu spadł generalny indeks aktywności biznesowej w usługach. W minionym miesiącu wyniósł on 50 pkt., gdy w maju osiągnął przyzwoity poziom 52.7%. To najsłabszy wynik od 4 miesięcy. Decydenci stawiają na rozwój usług pracochłonnych, dających możliwości dużego zatrudnienia, pozwalających na absorbcję części siły roboczej z restrukturyzowanego przemysłu. Nadzieja w rozwijającej się konsumpcji. W pierwszym półroczu 2019 roku wzrosła ona o 8.2%, przy czym w okresie styczeń-maj o 8.1%. Szczególnie wzrosła sprzedaż internetowa, bo aż o 21.7%. Konsumpcja przyczyniła się w 65% do wzrostu chińskiego PKB. Wskaźnik CPI (wzrostu cen konsumpcyjnych – inflacji) w maju był na poziomie 2.7% (nie przekroczył założonych 3%). Przynajmniej coś jest pod kontrolą.

Tymczasem ceny nowych mieszkań w 100 największych miastach Chin w pierwszym półroczu br. wzrosły średnio o 1.45%. W analogicznym okresie minionego roku odnotowano wzrost cen o 2.64%. Mamy więc teoretycznie ze spowolnieniem wzrostu cen na rynku nieruchomości. Ale diabeł tkwi w szczegółach. W największych miastach Chin (tzw. „pierwszego kręgu”) ceny – rok do roku – skoczyły aż o 38.5%. W mniejszych miastach chińskich (tzw. „drugiego i trzeciego kręgu”) ceny wzrosły odpowiednio tylko o 1.4% i 12%. Według agencji rządowych dane te świadczą o stabilnym rynku mieszkaniowym w pierwszym półroczu 2019 roku. Mieszkanie – jak widać – to wciąż jest najlepsza inwestycja w Chinach.

[Redaktor: Czytając takie dane zastanawiam się czemu nasz pomysł utworzenia funduszu zarabiającego na rynku nieruchomości w Shenzhen i Szanghaju nigdy nie spotkał się z żywym zainteresowaniem polskich inwestorów, dla których takie przedsięwzięcie wydaje się wielce ryzykowne w porównaniu z inwestowaniem na przykład w GetBack, o Amber Gold nie wspominając. Parędziesiąt procent zysku versus straty i kupa wstydu. Frapujące.]

Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego 中国家用电器协会wydało stanowcze oświadczenie sprzeciwiające się praktykom stosowanym przez platformy sprzedaży internetowej. Chodzi mianowicie o zmuszanie producentów AGD do współpracy na zasadzie wyłączności, czyli do funkcjonowania w sieci wyłącznie w porozumieniu z jedną, jedyną wybraną platformą e-handlu. Ostatnio głośny stał się spór Galanz Group 广东格兰仕集团有限公司, jednego z czołowych producentów AGD w ChRL z platformą Tmall 天猫 , należącą do Alibaby 阿里巴巴集团. Otóż Tmall zagroził zerwaniem współpracy z Galanz ponieważ firma ta zaczęła sprzedaż swoich urządzeń poprzez konkurencyjna wobec Tmall platformy, takie jak  na przykład Pinduoduo 拼多多. Stowarzyszenie uznało takie praktyki za nielegalne i zmierzające do uzależniania producentów od siebie, wbrew oczywistym zasadom rynkowym. Tmall jest największą w Chinach platformą detalicznej sprzedaży internetowej. Ale ma liczną konkurencję, z której usług korzysta duża część chińskich konsumentów.

Po raz pierwszy od 8 lat spadla w Chinach sprzedaż biletów do kin. W pierwszym półroczu tego roku sprzedano ich o 2.7% mniej niż w pierwszej połowie 2018 roku. Chińscy kinomani w liczbie 808 milionów (o 90 milionów mniej niż w zeszłym roku) wydali w tym półroczu na bilety do kin 31.2 mld RMB (ok. 17.14 mld PLN). Analitycy upatrują przyczynę słabszego zainteresowania kinami głównie w mniejszej atrakcyjności propozycji krajowych producentów filmów.

Ogłoszono plan utworzenia kolejnego państwowego mega koncernu. Tym razem będzie to fuzja w branży stoczniowej: China State Shipbuilding Corp. 中国船舶工业集团有限公司  połączy swoje siły z China Shipbuilding Industry Corp. 中国船舶工业总公司. Aktywa połączonych firm osiągną wartość ponad 500 mld RMB (ok. 275 mld PLN). W wyniku połączenia dwóch podmiotów powstanie największy producent statków na świecie. To kolejny krok m.in. po telekomunikacji, hutnictwie, budownictwie, przemyśle węglowym, kolejnictwie (konstrukcja pociągów) na drodze łączenia państwowych firm w mega korporacje, na wzór koreańskich gigantów. Wiadomo: większy może więcej. Chińskim mega koncernom ani krajowa, ani zagraniczna konkurencja nie będzie groźna. Na pewno?

Rząd Hainan 海南 (wyspa, najbardziej na południe wysunięta prowincja Chin) ogłosił, że od 2030 roku na administrowanym przez siebie obszarze wprowadzi zakaz sprzedaży tradycyjnych samochodów z silnikiem benzynowym. Jednocześnie do ruchu na wyspie dopuszczone będą wyłącznie samochody o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Już w tym roku rozpoczęty zostanie program wymiany aut rządowych oraz pojazdów transportu publicznego na jednostki o napędzie elektrycznym. To się nazywa walka o ochronę środowiska i czyste powietrze. Istotne zwłaszcza dla prowincji, której podstawę gospodarki stanowi turystyka.

Malo znana firma Shanghai Aiways Information Technology Co.,Ltd.上海艾威信息科技有限公司. będzie pierwszą chińską firmą oferującą w Europie samochody elektryczne swojej produkcji. Od początku 2020 roku w Niemczech, Norwegii, Holandii, Francji i Szwajcarii dostępny będzie produkowany przez tę firmę samochód Aiways U5. Tymczasem znacznie lepiej znany w Europie Geely浙江吉利控股集团有限公司 (to ta firma, która przejęła Volvo i Lotusa) rozpoczął zapisy w Europie na swoje auta elektryczne. Bardziej doświadczony Geely powinien lepiej poradzić sobie na rynku europejskim niż inne firmy z czołówki motoryzacyjnej Chin (SAIC Motor上海汽车集团股份有限公司, Chery奇瑞汽车股份有限公司, czy BYD Auto比亚迪股份有限公司), których oferty nie przekonały europejskich klientów. Ale jak to mówią: pierwsze koty za płoty. A, mówią też, że kropla wody drąży skałę.

Foto: autocar.co.uk

Z  dniem 1 lipca kolejne 12 prowincji chińskich wprowadziło w życie nowy standard emisji spalin dla samochodów – China 6. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Ekologii i Ochrony Środowiska 中华人民共和国生态环境部do lipca 2020 roku wszystkie produkowane i sprzedawane w tych prowincjach auta mają spełniać wymogi nowego standardu. Oczywiście zaostrzonego w porównaniu do wcześniej obowiązujących norm. Krok ten zmusza firmy motoryzacyjne do kolejnego wysiłku ku ogólnej poprawie jakości produkcji w sytuacji, kiedy rynek samochodów w ChRL przeżywa poważne kłopoty.

Jeśli wierzyć zapowiedziom, to już za 16 lat, czyli w 2035 roku będziemy mogli odbyć podróż pierwszym chińskim ponaddźwiękowym samolotem pasażerskim. Maszyna ma być nie tylko super szybka, ale przy tym przyjazna dla środowiska. Tak przynajmniej twierdzi inżynier z Chinese Aeronautical Establishment中国航空研究院 , należącego do China Aviation Industry Corporation 中国航空工业集团有限公司, który poinformował o projekcie centralną telewizję chińską. Samolot ma osiągać prędkość przelotową 6115 km/godz. (Mach 5). Dla porównania legendarny Concrode latający z Paryża do Nowego Jorku i z powrotem osiągał prędkość Mach 2. Z Frankfurtu do Szanghaju w niecałe 2 godziny? Pomarzyć…

Foto: CCTV 

Nauka-Technologie-Internet

Założyciel i prezes Huawei Technologies Co., Ltd. 华为技术有限公司 ogłosił, iż firma pracuje nad tym, aby w ciągu dwóch lat stać się całkowicie niezależna od dostaw amerykańskich podzespołów, komponentów i części wykorzystywanych w produkcji. Jak przewidywaliśmy efekt sankcji będzie taki, że najbardziej dotkną one firmy amerykańskie. Nie dziś. Jutro.

Vodafone po EE jest drugim brytyjskim operatorem telekomunikacyjnym, który rozpoczął promocję usług systemu 5G realizowanych w oparciu o sprzęt Huawei. Na początek łączność w systemie 5G dostępna będzie m.in. w Cardiff, Londynie, Manchesterze i Glasgow. W kolejnym kroku Vodafone zamierza oferować łączność i transfer danych w systemie 5G w Niemczech, Hiszpanii i Włoszech, gdzie jest obecny od lat. A wszystko bez nadmiernego rozważania, wyczekiwania, debat. Biznes to biznes. A zmiany standardów telekomunikacyjnych są już pewne i oczywiste. Kto pierwszy podąży za trendem, ten wyrwie największy kawałek rynkowego tortu.

Po akcji kontroli platform internetowych na początku roku przyszedł czas na kolejne „czyszczenie”. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej 工业和信息化部 w wyniku przeprowadzonej kontroli stwierdziło, że ponad 106 aplikacji będących produktami i narzędziami ponad 100 chińskich firm nie zabezpiecza właściwie danych osobowych użytkowników. Niektóre z tych aplikacji zbierają dane będące przedmiotem ochrony prawnej, łamiąc obowiązujące przepisy prawa w zakresie ochrony danych osobowych. Stwierdzono również, że ponad 1,048 aplikacji mobilnych obecnych na chińskim rynku zbiera i przechowuje dane dotyczące swoich klientów bez ich wiedzy i zgody. Problem dotyczy również (a może przede wszystkim) 50 największych firm internetowych w kraju, w tym takich jak Alibaba阿里巴巴集团, czy Tencent 腾讯公司. W wyniku przeprowadzonej kontroli Ministerstwo postanowiło rozpocząć 12 miesięczną kontrolę wszystkich firm w tej branży. Czas na „posprzątanie” sieci i w tym zakresie.

Sąd Ludowy nałożył karę w wysokości 30 mln RMB (ok. 16.48 mln PLN) na drugą co do wielkości chińską wyszukiwarkę internetową Sogou搜狗搜索引擎. Firma została uznana winną nieuczciwej konkurencji i wprowadzaniu w błąd swoich użytkowników. Zgodnie z decyzją sądu ukarana firma ma przelać powyższe środki w odpowiednio określonych proporcjach… swoim konkurentom, czyli Baidu 百度公司, UC搜索引擎,  Qihoo 360奇虎搜索引擎 i Shenma神马搜.

Na rynku dominuje Baidu. Sogou ma w nim tylko 6 % udziałów. Ale porządek musi być. I zasady.

Społeczeństwo 社会

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Mieszkalnictwa oraz Rozwoju Miast i Wsi 中华人民共和国住房和城乡建设部 do 2025 roku śmieci i odpadki we wszystkich miastach Chin muszą podlegać właściwej segregacji. Pierwszym miastem, które wprowadziło ten obowiązek (dla instytucji, firm i osób fizycznych) z dniem 1 lipca 2019 roku jest Szanghaj上海. Wprowadzenie nowych zasad zostało poprzedzone wielotygodniową kampanią propagandową i informacyjną. Plakaty, ulotki, banery, reklamy w lokalnej TV, informacje w radiowęzłach w galeriach handlowych, książeczki z instrukcjami dla każdego mieszkańca przesyłane pocztą – od strony medialno-informacyjnej rzecz przeprowadzona perfekcyjnie (jak zwykle w Chinach). Ale od strony wykonawczej nieco słabiej. Niektóre administracje osiedlowe nie przygotowały na czas odpowiednich pojemników na segregowane śmieci. Na niektórych osiedlach z kolei śmietniki dozorowane przez dyżurujących woluntariuszy i osoby z osiedlowych zarządów sprawdzające poprawność segregowanych odpadków dostępne są dla mieszkańców wyłącznie w określonych godzinach. W innych miejscach śmietniki monitorowane są przez systemy kamer, ale osoby z nich korzystające nie mają pewności czy właściwie śmieci posegregowały, czy prawidłowo je wrzucają do pojemników. A to ważne, ponieważ problem segregowania śmieci regulują przepisy prawne, w których istotna rolę pełnią kary za nieprzestrzeganie i łamanie obowiązku sortowania śmieci. Zatem błąd wynikający ze złego sortowania śmieci może słono kosztować.

Foto:jfdaily

Jeśli dana osoba w ciągu 30 dni zostanie przyłapana trzykrotnie na tym, iż nie sortuje śmieci, zostanie ukarana grzywną w wysokości 50 RMB Yuan (ok. 27.5 PLN). Za drugim razem grzywna wyniesie 100 RMB (ok. 55 PLN), a za trzecim razem 200 RMB (ok. 110 PLN). Mandatem w wysokości od 50 do 200 RMB (ok. 55 – 110 PLN) mogą zostać ukarani zagraniczni turyści rzucający śmieci w nieodpowiednim miejscu. Jako dowód popełnionego wykroczenia wystarczy zdjęcie, video z kamery monitoringu, lub, po staremu, świadek. Kary pieniężne dotykać będą również instytucje, hotele, firmy, restauracje, biura łamiące obowiązek sortowania śmieci. Za pierwsze złamanie przepisów grozi mandat w wysokości od 500 -1000 RMB (ok. 275 – 550 PLN). Każde kolejne udowodnione złamanie obowiązku segregowania śmieci kosztować ma od… 5,000 do 50,000 RMB (ok. 2,750 – 27,500 PLN). Z dniem 1 lipca następuje też wielka rewolucja w szanghajskich hotelach, która od tego dnia nie mają prawa oferować bezpłatnie szczoteczek do zębów, jednorazowych kapci, grzebieni, czepków pod prysznic i innych artykułów do codziennej toalety.

Jak na razie nowe regulacje powodują wiele zamieszania. Niektórzy mieszkańcy Szanghaju próbują ich przestrzegać, ale ogromna większość nie mając pewności co do prawidłowego zrozumienia reguł… zostawia śmieci koło pojemników. Tyle, że jeśli śmieci nie będą posegregowane w odpowiednich pojemnikach, to zakład komunalny może odmówić ich wywiezienia. Wygląda na to, że trzeba czasu, aby nowe prawo weszło w krew mieszkańcom. Okazuje się, że pomoc wolontariuszy i dyżurujących pracowników administracji może być niezbędna.

Na marginesie – mieszkańcy Szanghaju nie płacą za wywożenie odpadków. Licząca prawie 25 mln mieszkańców metropolia „produkuje” ponad 26,000 ton śmieci każdego dnia. Rząd Pekinu北京 ogłosił, iż niebawem pójdzie w ślady Szanghaju i również wprowadzi przepisy dotyczące segregowania śmieci. Droga wyboista, ale cel słuszny.

Podobnie jak kampania rządu Jinan济南(stolica prowincji Shandong山东, wsch. Chiny) skierowana przeciwko niekulturalnym i niebezpiecznym zachowaniom w miejscach publicznych, takim jak spluwanie, wpychanie się bez kolejki, podwijanie przez mężczyzn T-shirtów w upalne dni i prezentowanie gołych brzuchów (obyczaj nazywany „Beijing bikini”, bo ponoć tam ten koncept się narodził…), siorbanie przy jedzeniu, czy przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle. Mieszkaniec przyłapany na „niecywilizowanym zachowaniu” może zostać ukarany mandatem w wysokości 50 RMB (ok. 27.5 PLN). Jinan liczy 8.7 mln mieszkańców. Zmienić przyzwyczajenia większości obywateli to nie jest zadanie do ogarnięcia jednorazową kampanią. Przykładem może być podobna kampania przeprowadzona w Pekinie przed Olimpiadą w roku 2008. Olimpiada się skończyła i wszystko wróciło do „normy”. Ustanowienie regulacji mających podnieść poziom kultury społecznej to łatwiejsza część zadania. Wpojenie powszechnego ich przestrzegania i uznania za akceptowany i realizowany standard wymaga lat konsekwentnej pracy. Ale przykłady takie jak Singapur, czy Hong Kong wskazują, że to działa.

Foto: VCG

Iran jako kolejny kraj, który wprowadza bezwizowy ruch dla chińskich turystów. Bez względu na przyczyny decyzja jak najbardziej słuszna. Chiński turysta to dobry turysta, zawsze z odpowiednia ilością środków do wydania.  

Według raportu zhaopin.com, lidera wśród chińskich firm rekrutacyjnych, średnia pensja w 37 głównych miastach Chin w drugim kwartale 2019 roku wyniosła 8,452 RMB (ok. 4,643 PLN). Oznacza to wzrost o 5% w porównaniu z I kw. br. W trzech miastach Chin  średnie wynagrodzenie wynosi ponad 10,000 RMB miesięcznie (Pekin北京 11,204 RMB, ok. 6,154 PLN, Szanghaj上海 10,662 RMB, ok. 5856 PLN, Shenzhen深圳10,088 RMB, ok. 5,541 PLN).  Najniższe średnie wynagrodzenie otrzymywano w Harbinie哈尔滨 – 6,586 RMB (ok. 3,618 PLN), stolicy prowincji Heilongjiang 黑龙江 (płn. – wsch. Chiny) oraz w Shenyang沈阳 6,546 RMB (ok. 3,595 PLN), stolicy prowincji Liaoning 辽宁 (płn. – wsch. Chiny). Generalnie jednak liczby te robią wrażenie.

Banki > Finanse > Giełdy

Już 7.5 mld sztuk chińskich kart płatniczych UnionPay wydano na całym świecie, z czego 1.2 mld poza granicami Chin w 52 państwach. Karta jest honorowana m.in. w 29 mln bankomatach w 174 krajach. Globalizacja UnionPay jest faktem.

Foto: IC

Trzeba stwierdzić, że to był szaleńczy debiut na giełdzie w Hong Kongu. China Tobacco International (HK) Co. Ltd. 中国烟草国际(香港)有限公司 należąca do największego na świecie producenta papierosów China National Tobacco Corp. 中国烟草总公司 w dniu debiutu (03.07.2019) na chwilę osiągnęła 500% wzrostu wartości akcji, aby zakończyć sesję ceną wyższą o 44% od wywoławczej. To się nazywa apetyt inwestorów na używki. Aż trudno w to uwierzyć.

Znana jest oficjalna data premiery obrotu akcjami na Star Market na giełdzie w Shanghaiu. Star Market to rynek firm innowacyjnych, spin offów bazujących na zamkniętych z powodzeniem projektach naukowych i spółek powiązanych z nowymi technologiami. Ten niecierpliwe wyczekiwany przez inwestorów moment nastąpi 22 lipca. Na początku na Star Market notowanych będzie 130 firm.

Giełdy

Przeważył optymizm spowodowany wznowieniem rozmów amerykańsko-chińskich w sprawie sporu handlowego. Wyniki ekonomiczne w czerwcu nie napawały optymizmem, ale agencja ratingowa Moody utrzymała ocenę chińskiej gospodarki na poziomie A1 ze stabilną perspektywa. Sama giełda w Szanghaju odnotowała w tym roku wzrost o 20.7%, a w tym miesiącu już  1.08%. Perspektywy są więc optymistyczne i oby utrzymywały się przez kolejne tygodnie.

                                                                                                           Piątek 05.07.    Tydzień 01.-05.07.

Shanghai Composite Index – (SSEC证综合指数 (000001.SH/SZZS)     3,011.06+0.19%     +1.08%

Indeks wszystkich spółek notowanych na tej giełdzie

Shanghai 50 – SSE50上证50 (000016.SH/SZ50)                                     2,961.92+0.29%      +1.07%

50 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                   3,893.20+0.52%      +1.77%

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai i Shenzhen

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500 (000905.SH)                    5,042.66+0.35%      +1.86%

small-mid cap, 500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm)

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指 (399001.SZ/SZCZ)    9,443.21+0.80%      +2.89%

Główny indeks giełdy skupiający 500 najwiekszych spolek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                           1 ,547.74+0.98%      +2.40%

(399006.SZ/CYBZ) Indeks nowych, mlodych spółek–chiński Nasdaq

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                            1,601.20+0.63%       +2.48%

(399106.SZ/SZZZ) (深圳证券交易所综合股价指数 , 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych  w RMB Yuan (A-akcje) i tych notowanych w USD (B-akcje dla zagranicznych inwestorów)

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数 (399004.SZ/SZS100)                  5,290.11+1.22%      +3.69%

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie

 

HongKong Hang Seng Index恒生指数 (HSI.HK/HSZS)                    28,774.828 -0.07%     +0.54%                   

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych. Obejmuje blisko 60%  kapitalizacji całej giełdy.     

Hang Seng Composite Index恒生综合指数 (HSCI.HK)                        3,830.69   -0.06%     +1.05%

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HongKong Hang Seng China Enterprises国企指数                          10,895.100 -0.17%       -0.02%

(HSCEI.HK/GQZS) Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie

HongKong HangSeng China-Affiliated Corporations (Red Chip)        4,519.490+0.19%      +1.58%

红筹指数 (HSCCI.HK/HCZS) indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych 68(offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index台湾加权指数 (TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI) 10,785.73 +0.09%      +0.51%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki

Notowania walutKurs średni (05.07.)  

100美元USD = 686.97人民币 RMB Yuan               

100欧元EUR = 775.25 人民币 RMB Yuan               

100 港HGD = 88.21 人民币 RMB Yuan               

100 澳门元MOP = 85.76人民币 RMB Yuan            

100 新台币NTD = 22.11 人民币 RMB Yuan                    

100 波兰兹罗提 PLN = 182.77人民币 RMB Yuan    

100人民币 RMB Yuan = 54.74波兰兹罗提 PLN      

Z życia KPCh

1 lipca obchodzona była 98 rocznica założenia Komunistycznej Partii Chin (1921) 中国共产党. Z tej okazji Wydział Organizacyjny Komitetu Centralnego KPCh中共中央组织部, 中组部 podał aktualne dane dotyczące członkostwa partii. Z końcem 2018 roku partia liczyła 90.59 mln członków skupionych w 4.61 mln podstawowych organizacji partyjnych. W ub.r. do partii wstąpiło 2.06 mln nowych członków, o 72,000 więcej niż to miało miejsce w 2017 roku. 44.9% nowych członków KPCh posiada wyższe wyksztalcenie, 80% to osoby w wieku do 35 lat. Kobiety stanowią 27.2% wszystkich członków KPCh. I pomyśleć, że w ciągu 98 lat organizacja licząca pierwotnie niespełna 50 członków rozrosła się do liczącej dziesiątki milionów struktury coraz efektywniej kierującej państwem zamieszkałym przez 1.4 mld ludzi. W 100 lecie KPCh będzie liczyć chyba 100 mln członków. Będzie?

Armia-PLA人民解放军

Dowództwo chińskiej armii potwierdziło przeprowadzenie na Morzu Południowochińskim南海zakończonych sukcesem prób wystrzelenia międzykontynentalnych rakiet balistycznych Julang-3 巨浪-3 (Wielka Fala) z pokładów okrętów podwodnych. Rzecznik Ministerstwa Obrony 国防部 stwierdził, że ćwiczenia miały charakter ściśle obronny i odbyły się zgodnie z planem. Pentagon na wieść o przeprowadzonych próbach zarzucił Chinom militaryzację Morza Południowochińskiego, przez które przebiegają ważne szlaki handlowe, czego elementem jest budowanie przez ChRL infrastruktury wojskowej na sztucznych wyspach w tym regionie. Rakiety Julang 3 są pociskami skonstruowanymi specjalnie dla atomowych okrętów podwodnych. Są w stanie osiągnąć cele odległe o 14,000 km, czyli również na terytorium USA. Każda z rakiet Julang 3 może przenieść 10 niezależnych głowic nuklearnych. Może więc niepokój USA ma swoje uzasadnienie.

Foto: Sina Weibo

Foto AP

Na marginesie zdarzeń

Prawie niezauważony przez media został dekret o amnestii, podpisany 29 czerwca przez Prezydenta Xi JinPing 习近平z okazji zbliżającej się 70 rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Amnestia dotyczy przestępstw, które zostały ostatecznie osądzone przed 1 stycznia 2019, a także 9 kategorii więźniów. Chodzi m.in. o więźniów, którzy uczestniczyli… w wielkiej wojnie ludowej i wojnie antyjapońskiej, którzy po proklamowaniu ChRL bronili suwerenności narodowej, bezpieczeństwa i integralności terytorialnej, którzy przyczynili się do realizacji wielkich projektów krajowych i otrzymali za to tytuły „wzorowego robotnika”, „wyróżniającego się pracownika”, medal „1 Maja”  na szczeblu prowincjonalnym lub ministerialnym, którzy pracowali w służbie społeczeństwa i zdobyli za zasługi nagrody państwowe pierwszej klasy lub/i wyższe, którzy zostali skazani za przestępstwo popełnione w obronie własnej na trzy lata, lub którym pozostał rok do zakończenie kary, którzy osiągnęli wiek 75 lat, są niepełnosprawni i niezdolni do samodzielnego życia, którzy są w wieku poniżej 18 lat, a zostali skazani na kary do lat 3, lub którym pozostał nie więcej niż rok do zakończenia odbywania kary, kobiety, które mają małe dzieci niepełnosprawne, niezdolne do życia bez opieki, a które zostały skazane na karę więzienia do 3 lat, lub którym pozostał niespełna rok do pełnego odbycia kary, więźniowie, którzy otrzymali warunkowe zawieszenie kary, lub dozór policyjny, a odbyli już więcej niż 1/5 zasądzonej kary.

Amnestia nie obejmuje skazanych za korupcję, zbrodnie, gwałty, rozboje, porwania, zamachy bombowe, podpalenia, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami itp. i inne przestępstwa ciężkie. Wyjątków od amnestii jest bardzo dużo. Jak w Biblii: wielu jest wezwanych, a mało wybranych.

Alipay支付宝 (platforma płatności mobilnych należąca do Alibaby阿里巴巴集团) oraz Fundacja Ma Yun (Jack) 马云 (założyciel Alibaby) zadeklarowały wpłacenie 1 mld RMB (ok. 550 mln PLN) na rzecz Chińskiego Związku Piłki Nożnej Kobiet, celem rozwoju tej dyscypliny wśród płci pięknej. Jest to długotrwała inwestycja, bo kwota ma być przekazywana sukcesywnie w ciągu 10 najbliższych lat. Cel szlachetny. Narodowa reprezentacja kobiet w piłce nożnej ma przydomek „stalowych róż”. A podobno Chinki są takie delikatne… Jak stal.

Photo: VCG

Jeśli ktoś miałby ochotę będąc przejazdem w Chinach skosztować naprawdę ekskluzywnych dań chińskich, to spieszę poinformować, iż wartymi zainteresowania są dwie restauracje z pierwszej 50-tki uznanych za najlepsze na świecie. Pierwsza to restauracja The Chairman w Hong Kongu香港 oferująca dania kuchni kantońskiej, przygotowywane pod okiem szefa urodzonego w prowincji Guangdong. Drugą z tych restauracji jest szanghajski Ultraviolet proponujący dania inspirowane kuchniami całego świata, a prowadzona przez szefa kuchni z Francji. Obie te restauracje mogą się pochwalić między innymi 3 gwiazdkami Michelin. Żeby skosztować specjalności obu kuchni należy rezerwować stolik z dużym wyprzedzeniem i przygotować odpowiedni budżecik. Kolacja dla 2 osób to wydatek rzędu 5,000 – 6,000 RMB (ok. 2,750 – 3,296 PLN) w przypadku dań prezentacyjnych. Jeśli chcemy zjeść po ludzku powinniśmy mieć przy sobie co najmniej 10,000 RMB (ok. 5,493 PLN), w których powinniśmy się zmieścić, pod warunkiem, że nie zamówimy win. I deserów.  

梁老爷 Mniemania Lao Ye

Ławeczka Słoneczna. Pojawia się ich coraz więcej w Szanghaju. Można tu naładować telefon (są tu również łącza USB3), ławeczka umożliwia dostęp do darmowego Wi-Fi, wieczorem świeci, na życzenie rozweseli subtelnymi dźwiękami muzyki. Godne miejsce odpoczynku dla znużonych nawałem zajęć ludzi pracy.

Może któryś z samorządów w Polsce zainteresuje się taką propozycją? Bo słyszałem, że te „niepodległe” ławeczki coś nie bardzo się udały. 

Foto: AZL

五常= ++++ Z chińskich powiedzeń:

空穴来风,未必无因 Słabość użycza skrzydeł pogłoskom.

___________________________________________

 

梁安基 Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com            

© www.chiny24.com. AZL      

 

 

 

 

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button