Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (29/20),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

选取从本周开 Wybrane z tygodnia

Kto Chinami się interesuje, ten słyszał zapewne niejednokrotnie hasło „Made in China 2025”. To jeden z priorytetowych chińskich projektów realizowanych od marca 2015. Jego głównym celem jest strukturalne, całościowe unowocześnienie chińskiej gospodarki (przemysłu, usług, logistyki, sektora finansowego, etc.). Jakby ująć najprościej ten chiński plan? Może tak: nie będziemy produkować najtańszych na świecie klapek Kubota, za to będziemy dostarczać światu komputery kwantowe. Projekt „Made in China 2025” nie jest wyłącznie założeniem strategicznym dotyczącym przekształcenia chińskiej gospodarki postrzeganej jako „globalna fabryka”, w której ilość zastąpić ma jakość, ale jest zarazem chińską odpowiedzią na wyzwania, które niesie za sobą tzw. „czwarta rewolucja przemysłowa”.

[Red.: Które z polskich ministerstw jest depozytariuszem opracowań koncepcyjnych dotyczących Polski w realiach „Industrial Revolution 4.0”? Nie spodziewam się odpowiedzi. Pytanie kpiąco-retoryczne.]

Projekt ten w sposób niezwykły zaniepokoił Amerykanów. Oficjalnie i nieoficjalno żądano, by Chińczycy przestali realizować jego założenia, czyli dali sobie spokój z takimi historiami jak: Internet rzeczy, gospodarowanie danymi i przetwarzanie danych w chmurze, sztuczna inteligencja. autonomiczne, zdecentralizowane zarządzanie, nowe zaawansowane technologie informatyczne, nano- i bio-materiały, odnawialne źródła energii, przemysł kosmiczny, biotechnologie i farmaceutyki, autonomiczne rozwiązania transportowe, itp.

To nie są rzeczy, którymi powinna zajmować się globalna fabryka klapek.

Chiny tymczasem na projekt „Made in China 2025” przeznaczyły ogromne, niemal nieograniczone środki. To za ich sprawą firmy takie jak Alibaba, Tencent, Baidou mogły poświęcić swoją energię na rozwój technologii, systemów, modeli biznesowych. Pomimo to Chiny w jakimś sensie uznały amerykańskie pretensje i projekt „Made in China 2025” został w zeszłym roku zahamowany. W samych Chinach wiele działań z nim związanych zawieszono. Ale pomocną rękę programowi wyciągnął sam Donald Trump. Prowadząc przewidywalnie nieprzewidywalną politykę wobec Chin sprawił, że podczas „Dwóch Sesji” prezydent Xi dał do zrozumienia, iż wcześniej prezentowana postawa przez Chiny w sporze handlowym (a już teraz cywilizacyjnym) nie ma sensu. Uległość i pokora nic nie zmienia, nie przynosi efektów. Dlatego też „Made in China 2025” wraca ze zdwojoną siłą, z budżetem rocznym równowartym sumie 1 BILIONA polskich złotych na badania, rozwój i wdrażanie nowych technologii w produkcji i zarządzaniu.

Co więcej, i co ważniejsze, „Made in China 2025” nie wraca solo. Wraz z nim pojawia się najnowszy chiński projekt makroekonomiczny (a zarazem polityczny, prawny, etc., etc.), czyli „China Standards 2035”. Założeniem tego nowego projektu jest wyznaczenie i opracowywanie globalnych standardów dla technologii nowej generacji. Agencje rządowe oraz wiodące firmy technologiczne w ramach „China Standards 2035” mają w najbliższym czasie przedstawić propozycje standardów (systemów standaryzacyjnych) dla dziedzin takich jak: 5G, 6G Internet rzeczy (IoT), Sztuczna Inteligencja, blockchain, etc.

Chiny nie zamierzają ścigać się w kategorii najniższych cen, ale w konkurencji najlepszych jakości. I chcą pierwsze zdobywać zupełnie nowe obszary gospodarki przyszłości.

Przewidywaliśmy to pisząc o elektronicznym juanie. Władze Chin pod rosnącą presją amerykańską zdecydowały się na „ucieczkę do przodu”.

Wiadomo, że poszczególne branże na całym świecie stosują określone, powszechnie zaakceptowane normy (standardy), by skutecznie i efektywnie prowadzić działania w określonym zakresie. Jeden metr, jeden kilogram, jeden litr. Dziś wydaje się nam to zabawne, ale standardy zbudowały nowoczesność na równi z maszyną parową. Chińczycy pojęli, że w obszarze nowych technologii liderem i decydentem będzie ten, kto stworzy ich standardy. A to między innymi po to, by zapewnić sobie kompatybilność produktów w łańcuchu dostaw czy usług. By mieć pewność, ze elementy systemu budowanego w lokacji A, będą pasować do tych produkowanych w lokacji B, gdzie następuje ostateczny montaż produktu. Tudzież, by mieć pewność, że elementy wyprodukowane w lokacji A (Chiny) będą pasować idealnie do elementów wyprodukowanych w określonym standardzie w dowolnym miejscu na ziemi.

Państwo Środka znajduje się na początku skoku technologicznego. W tym momencie chce zadbać o integralność potencjałów, czyli połączenie firm produkcyjnych szczebla podstawowego (produkcyjnych) z firmami szczebla drugiego, zajmujących się np.: projektowaniem rozwiązań technologicznych, jak i trzeciego – wyznaczających standardy. Powtarzamy i uprzedzamy: Chiny mają stać się samowystarczalne w zakresie projektowania oraz wytwarzania produktów najbardziej zaawansowanych technologicznie, takich jak np.: najnowsze układy scalone oraz półprzewodniki, które dziś w przewadze są do Chin importowane. W tym i podobnych obszarach Chiny musza wciąż odrabiać wieloletnie straty i zapóźnienia. Ale już przykład systemów 5G (nie wspominając o 6G), czy elektronicznego juana jasno wskazuje, że Chiny wkraczają na terytoria przez nikogo nigdy nie rozpoznane. I na tych przestrzeniach chcą działać planowo, budując między innymi standardy. Kolejni wkraczający na te terytoria będą musieli przyjąć chińskie standardy, lub budować swoje. A na to trzeba mieć czas i pieniądze.

Program „China Standards 2035” opracowany został przez 中国国家质量监督检验检疫总局 Generalną Administrację Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny oraz 中国工程院 Chińską Akademię Inżynierii.

Chiny zmagają się z największymi powodziami od 1954 roku. Więcej na ten temat będziemy pisać w kolejnym przeglądzie. W tym przedstawiamy kilka obrazów, które znacznie lepiej obrazują powagę sytuacji, niż setki, czy tysiące słów.

Nadzwyczaj obfite opady podczas tegorocznej pory deszczowej spowodowały podniesienie poziomu wszystkich wielkich chińskich rzek. W wyniku powodzi zagrożone zostały również liczne zbiorniki wody pitnej, takie jak na przykład Jezioro PoYang w prowincji Jiangxi. Samo jezioro, które od wielu lat ulegało “kurczeniu się” osiągnęło głębokość ponad 20 metrów i grozi wylaniem.

Jezioro PoYang

Walka z powodzią w prowincji Anhui

Przerwane wały przeciwpowodziowe w Nanachang, prowincja Jiangxi

经济学  Ekonomia  经济  Gospodarka 市场  Rynek

国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki oraz think tank 财新指数 Caixin informują niemal zgodnie, że wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych (inflacji) CPI w czerwcu br. wyniósł 2.5% w relacji rok do roku (o 0.1% więcej niż w maju). W kwietniu inflacja sięgała 3.4%. W minionym miesiącu najistotniejszymi czynnikami napędzającymi wzrost cen, były warzywa i wieprzowina, która wprawdzie nie tak gwałtownie jak na początku tego roku, jednak wciąż drożeje. Z kolei ceny warzyw poszybowały na skutek wysokich temperatur, intensywnych opadów deszczu i powodzi (największych od blisko 60 lat) w wielu regionach.

Inflacja zdaje się być pod kontrolą. Więcej niepewności rodzą dane dotyczące wskaźnika cen producentów PPI. Z jednej strony po raz pierwszy od lutego, w stosunku miesiąc do miesiąca, odczyt czerwcowy jest dodatni i wynosi 0.4% Ale w relacji rok do roku PPI wciąż jest ujemny. Deflacja dotkliwie kąsa chińskie przedsiębiorstwa. W czerwcu ceny w przemyśle (mówimy o cenach sprzedaży produktów bezpośrednim odbiorcom) spadły o 3.0% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jednak można to uznać za dobry wynik. W maju spadek wynosił 3.7%.

Indeksy 第一财经研究院Instytutu Finansów i Ekonomii YiCai za okres od 1 do 7 lipca zbliżają się do poziomu podstawowego 1. Zwłaszcza wskaźniki bezrobocia oraz bankructw/upadłości obrazują stopniowa poprawę sytuacji gospodarczej w Chinach. Główny indeks YHEI potwierdza, że aktywność gospodarcza w kraju wraca do normalnego poziomu. Daje to nadzieje na dobry wynik PKB w pierwszym półroczu i całym 2020 roku, jeśli te tendencje się utrzymają.

Z najnowszych danych dotyczących przemysłu stoczniowego wynika, że w pierwszym półroczu br. chińskie stocznie nie mają sobie równych na świecie. To daje podstawy do założenia, iż rok 2020 będzie trzecim z rzędu rokiem globalnej dominacji stoczni chińskich w budowie statków wszelkiego typu. W pierwszej połowie br. stocznie te otrzymały zamówienia na statki o łącznej nośności 11.31 mln DWT. To jest 65.4% planowanej produkcji w skali świata. Stocznie południowokoreańskie odpowiadają za zakontraktowaną produkcję 23.7% jednostek przeliczanych przez ich nośność, japońskie za 8.8%. W kategorii kontraktów znajdujących się obecnie w realizacji również dominują stocznie chińskie. Produkuje się tu 48.3% aktualnych światowych zamówień, dających w sumie 78.65 mln DWT. Południowokoreańskie stocznie realizują 28.2% globalnych kontraktów, a japońskie 19%.

W kategorii ilości jednostek dostarczanych armatorom Chiny są również numerem 1.  dostarczonych statków w pierwszym półroczu numer jeden są tutejsze stocznie. Zwodowano tu 37% wszystkich oddawanych w tym roku jednostek, w Korei Południowej 31%, w Japonii 27%. Okazuje się, że deklarowana odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego była wyłącznie pustą obietnicą. W chińskich stoczniach nowe jednostki buduje nawet polski armator, czyli PŻM. Bez zastrzeżeń jakościowych, czy terminowych. I nie dlatego, że można to zrobić najtaniej na świecie.

Jak podało 中国汽车工业协会  Stowarzyszenie Producentów Samochodów w czerwcu produkcja samochodów była niższa o 6.5% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku i wyniosła 1.68 mln szt. W maju obserwowaliśmy wzrost produkcji o 1.9% w porównaniu z rokiem 2019, ale tendencja wzrostowa nie utrzymała się. Stale rośnie sprzedaż samochodów luksusowych oraz elektrycznych. Coraz intensywniej rozpycha się na rynku Tesla. W czerwcu udziały firmy Elona Maska w sprzedaży na chińskim rynku wzrosły do 23%.

W raporcie opracowanym przez 商务部 Ministerstwo Handlu na temat e-handlu i sprzedaży internetowej w 2019 roku poinformowano, że wartość całkowita sprzedaży w sieci w minionym roku w Chinach wyniosła 10.63 bln RMB (~6 bln PLN). To wzrost o 16.5%  w porównaniu z rokiem 2018. Mistrzami Chin w zakupach internetowych okazali się mieszkańcy prowincji广东 GuangDong, których zakupy stanowiły 23.8% całkowitej wartości sprzedaży online w ChRL. Na drugim miejscu znaleźli się mieszkańcy prowincji 浙江 ZheJiang, którzy odpowiadali za 16.5% wartości tej sprzedaży, a na trzecim 上海 Szanghaj  z wynikiem 11.6%. Tuż za Szanghajem znalazła się stolica Chin. Mieszkańcy Pekinu dokonali zakupów, których wartość stanowiła 11.4% ogólnej wartości zakupów internetowych w całym Państwie Środka. Zaskoczeniem jest 10 pozycja 天津 TianJin, miast portowego leżącego nieopodal Pekinu. Mieszkańcy tego miasta wydali 1.9% kwot wydanych przez Chińczyków na zakupy w sieci w 2019 roku. Motorami chińskiej konsumpcji wewnętrznej są wielkie miasta wschodniego wybrzeża. I długo jeszcze tak będzie.

技术 Technologie

滴滴出行DiDiChuXing (odpowiednik Ubera, największa  na świecie aplikacja zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji) prowadzi  intensywne testy swoich autonomicznych aut w szanghajskiej dzielnicy 嘉定 JiaDing. Firma zaprasza ochotników na jazdy próbne. Do eksperymentu może zgłosić się każdy mieszkaniec miasta w wieku od 18 do 70 lat. Z propozycji skorzystało już ponad 10,000 osób.

Źródło: www.mobileworldlive.com

Chętni, by przejechać się autonomiczną taksówką muszą czekać nawet kilka dni na to doświadczenie. Podczas jazd próbnych w samochodzie znajduje się kierowca gotów przejąć kontrolę nad pojazdem w każdej chwili, kiedy uzna to za konieczne. Podobne próby prowadza takie firmy jak 百度 BaiDu, 腾讯 TenCent między innymi w 北京 Pekinie, 广州 GuangZhou/Kantonie, czy 重庆 ChongQing.

Przyszłość dzieje się już dziś.

Model chińskiej gospodarki bez wątpienia ulega przemianom. Według danych opublikowanych przez 工业和信息化部Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji w 2019 roku aż 36.2% chińskiego PKB wygenerowała szeroko pojęta ekonomia cyfrowa.

银行 Banki 财务 Finanse资本 Kapitał

Centralny 中国人民银行 Ludowy Bank Chin ogłosił raport o sytuacji finansowej państwa w pierwszym półroczu br. Kilka ważniejszych liczb:

 • w pierwszej połowie br. udzielono kredytów w chińskiej walucie o łącznej wartości 09 bln RMB (~6.82 bln PLN), co oznacza wzrost o 13% w odniesieniu rok do roku, a także kredytów w walutach zagranicznych o łącznej wartości 77.4 mld w USD (~305.53 mld PLN).
 • wartość depozytów w RMB wzrosła do 55 bln (~8.2bln PLN), zaś dolarowych do 20.6 mld USA (~81.32 mld PLN).
 • stopa procentowa miesięcznych pożyczek międzybankowych wyniosła średnio w tym okresie 1.85%.
 • wartość rezerw walut zagranicznych na koniec czerwca wynosiła 3.11 bln USD (~12.28 bln PLN).

滴滴出行 DiDiChuXing – odpowiednik Ubera, największa  na świecie aplikacja zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji, z której korzysta ponad 550 mln aktywnych użytkowników w Chinach, ale także w Australii, Japonii oraz kilku państwach Ameryki Południowej – poinformowała w specjalnym komunikacie, że przygotowuje się do prób wykorzystania cyfrowej waluty banku centralnego – DCEP, cyfrowego RMB, dla regulowania płatności w ramach swoich operacji. Nie podano szczegółów zakresu prób, momentu rozpoczęcia, czasu ich trwania. Wiadomo, że jest już gotowa specjalna aplikacja, poprzez którą użytkownicy DiDi będą mogli dokonywać płatności za usługi przy użyciu DCEP. Aplikacja, zwana wirtualnym portfelem, który pozwala na regulowanie płatności, jak również m.in. na wymianę cyfrowej waluty na inne, będzie dostępna urządzeń pracujących w oparciu o system operacyjny iOS, jak i Android. Wirtualny portfel pozwalać ma na dokonywanie płatności poprzez skanowanie kodów QR, transakcje (mniejsze kwotowo) poprzez fizyczne zetknięcie dwóch smartfonów, a także transfery poprzez system cyfrowy. Elektronicznym juanem będą mogli posługiwać się użytkownicy systemów płatności mobilnej 支付宝 Alipay (należącej do grupy 阿里巴巴 Alibaba) oraz 微信支付 Wechat Pay (należącej do holdingu 腾讯 TenCent).

Powodzenie prób w obrębie aplikacji DiDi (pół miliarda użytkowników) znacznie przyspieszy wprowadzenie DCEP do powszechnego użytku w Chinach. A to fundamentalnie zmieni oblicze finansów w skali świata.

平均汇率  Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (10.07.2020)

100英镑GBP = 881.63人民币 RMB

100欧元EUR = 789.48 人民币 RMB

100美元US$ = 699.43人民币 RMB

100美元US$ = 701.09人民币 RMB

Kurs offshore transakcji poza Chinami w rozliczeniach transakcji międzybankowych.

100 港HG$ = 90.25人民币 RMB

100 澳门元MOP$ = 87.71人民币 RMB

100 新台币NT$ = 23.75 人民币 RMB

100 波兰兹罗提 PLN = 176.54人民币 RMB

100人民币 RMB = 56.43 波兰兹罗提 PLN

Zwraca uwagę znaczne umocnienie się RMB. Po raz pierwszy od 12 marca br. za 1 USD trzeba płacić mniej niż 7 RMB. Aprecjacja RMB wskazuje na zaufanie inwestorów do gospodarki Chin i ich pozytywnej reakcji na poprawę sytuacji gospodarczej w ChRL w kilka miesięcy po opanowaniu epidemii.

上海银行间同业拆放利率 SHIBOR / 香港银行间同业拆借利率 HIBOR. Oba wskazują stopy procentowe pożyczek oferowanych na rynku międzybankowym w ShangHaiu czy w HongKongu. Informują nas nie tylko o sytuacji na danym rynku pieniężnym, ale też o łatwości bądź trudnym dostępie do kredytów. A te napędzają i gospodarkę, i konsumpcje.

{Dane na dzień 10.07.2020}

 

证券交易Giełdy

To już czwarty tydzień wzrostów. Tak dobrych wyników nie notowano na giełdach chińskich od 5 lat. A ponieważ i na zimne trzeba dmuchać od czwartku 9 lipca działania rozpoczęła 中国证券监督管理委员会  Komisja Regulacji Papierów Wartościowych. Urząd wysłał inwestorom oraz inwestorom in spe jasne, proste sygnały. Komisja opublikowała ostrzeżenie dla inwestorów przed ryzykiem jakie wiąże się z grą na giełdzie, a przede wszystkim przed zaciąganiem pożyczek na zakup akcji (pod ich zastaw) od banków i biur maklerskich. Tę lekcję przerabiano w Chinach 5 lat temu. Tuż po opublikowaniu ostrzeżenia Komisja ukarała 258 spółek maklerskich, którym zarzucono manipulację informacjami, nielegalne operacje giełdowe, jak i spekulacje na giełdach. Ostatnim, mocnym sygnałem dla rynków była informacja o redukcji posiadanych udziałów w jednej z największych i najstarszych państwowych spółek ubezpieczeniowych, czyli 中国人民保险集团股份有限公司  People’s Insurance Company of China (PICC) przez państwowy fundusz emerytalno-socjalny. Fundusz ten zamierza sprzedać akcje PICC o wartości 7 mld RMB (~ 4 mld PLN). I tak jak zakładali autorzy wszystkich powyższych działań w piątek 10 lipca gorączka inwestycyjna zdecydowanie spadła. Indeksy poszły w dół, ale nie wpłynęło to znacząco na pozytywny bilans całego tygodnia. Obroty akcjami na dwóch giełdach (Szanghaj i Shenzhen) przekroczyły w piątek 10.07. wartość 1.6 bln RMB (~901.6 mld PLN). Był to już siódmy dzień z rzędu, gdy wartość obrotu akcjami przekroczyła granicę biliona RMB. Skumulowany obrót akcjami tylko tych dwóch giełd w tygodniu (06-10.07.) przekroczył wartość 8 bln RMB (~4.6 bln PLN). Pod względem kapitalizacji rynkowej wartość rynku akcji wzrosła w tym tygodniu o 6.2 bln RMB (~3.5 bln PLN). Każdy ze 160 milionów akcjonariuszy zarobił w ten sposób statystycznie po 39,000 RMB (~22,000 PLN). Skala to źródło problemów, ale też i generator wielu plusów dodatnich.

 

其他股市新闻 Inne Wiadomości Giełdowe

曹国伟 Cao GuoWei, prezes i dyrektor zarządzający 新浪公司  Sina Co. złożył prywatną, niezobowiązującą ofertę wykupienia  za gotówkę wszystkich akcji firmy po 287 RMB (~162 PLN). Jeśli oferta zostanie przyjęta to Sina będzie miała jednego, jedynego właściciela. Cao GuoWei  jest obecnie w posiadaniu 12.12% akcji Sina. Wartość akcji pozostających w rękach innych akcjonariuszy spółki to około 18.8 mld RMB (~10.6 mld PLN). Sina jest wiodącą internetową firmą medialną. Należy do niej jedna z najpopularniejszych platform mikroblogowych – 新浪微博 Sina – Weibo.

 

教育 科学 Nauka – Edukacja

国家卫生委员会 Państwowa Komisja Zdrowia poinformowała, ze od sierpnia br. absolwenci uczelni medycznych będą mogli podejmować pracę lekarzy na terenach wiejskich bez konieczności zdawania standardowych egzaminów końcowych (odpowiednik polskiego Lekarskiego Egzaminu Końcowego) oraz odbywania uprzedniej praktyki lekarskiej (stażu). Do podjęcia pracy na wsi młodym lekarzom wystarczy dyplom ukończenia medycznej szkoły wyższej.

Decyzja ta ma na celu poprawę sytuacji w zakresie dostępności opieki medycznej dla mieszkańców wsi. Z tą jest nie najlepiej. W 2018 roku w całym kraju było 845,000 lekarzy wiejskich. Ich liczba skurczyła się aż o 56,000 w porównaniu z rokiem 2017. Lekarze pracujący na wsi odchodzą na emeryturę, ale też migrują do miast.  Tu przyczyną są dramatycznie niskie place oferowane lekarzom na wsi. Częste są również wypadki, że samorządy gminne zalegają lekarzom z wypłatami całymi miesiącami. Zdaniem ekspertów nowa propozycja Państwowej komisji Zdrowia nie uzdrowi sytuacji. Studenci medycyny musza chcieć jechać na wieś i tam zostać. Możliwość pracy bez egzaminów i praktyki spotka się wyłącznie z zainteresowaniem tych studentów/absolwentów, którzy nie potrafią patrzeć w przyszłość.

社会  Społeczeństwo  生活方式  Life style

人力资源和社会保障部 Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Ubezpieczeń Społecznych znowelizowało i uzupełniło o nowe profesje oficjalną listę zawodów. Lista ta zbogaciła się o 9 nowych pozycji. Wśród zajęć, które Ministerstwo uznało za nowe zawody znalazły się m.in. takie jak:

 • technik blockchain,
 • specjalista do spraw marketingu internetowego,
 • tester bezpieczeństwa informacji,
 • konsultant do spraw nauki online,
 • asystent zdrowia publicznego,
 • sprzedawca internetowy w systemie live stream.

Oficjalną listę zawodów opublikowano w ChRL po raz pierwszy w 1999 roku. Aktualna zawiera ona 1,876 pozycji.

中央广播电视总台央  China Central Television CCTV, 国家统计局 Państwowe Biuro Statystyki, 中国邮政集团公司 China Post Corporation oraz 北京大学国家发展研究院 National Development Institute of Peking University opublikowały wspólnie opracowany ranking miast pod względem jakości życia.

Dla opracowania rankingu posłużono się różnymi kryteriami, jak na przykład: dochody na mieszkańca, jakość transportu publicznego, poziom oświaty i opieki zdrowotnej, mieszkalnictwo, bezrobocie, przestępczość, jakość środowiska naturalnego. Pierwsze miejsce za okres 2019/2020 zajął (po raz kolejny)

 • 上海  Szanghaj. Kolejne miejsca zajęły:
 • 长沙 ChangSha, stolica prowincji 湖南 HuNan  – niewątpliwe zaskoczenie;
 • 长春ChangChun, stolica prowincji 吉林JiLin (graniczy z Korea Północną) – niespodzianka;
 • 北京 BeiJing/Pekin – na stosunkowo niską pozycji stolicy w rankingu wpłynęły niskie oceny komunikacji i transportu (permanentne korki) oraz zanieczyszczenie powietrza;
 • 青岛 QingDao, prowincja 山东 ShanDong;
 • 昆明KunMing, stolica prowincji 云南YunNan (graniczy z Wietnamem, Laosem, Birmą; płd.- zach. Chiny)
 • 济南JiNan, stolica prowincji 山东 ShanDong;
 • 海口 HaiKou, stolica prowincji 海南 HaiNan;
 • 深圳 ShenZhen, prowincja广东GuangDong;
 • 厦门 XiaMen, prowincja 福建FuJian (płd. – wsch. Chiny).

W pierwszej dziesiątce – co może zaskakiwać – nie znajdujemy takich znanych i rozwiniętych miast jak 南京 NanJing, stolica prowincji  江苏 JiangSu, 杭州 HangZhou, stolica prowincji 浙江 ZheJiang, czy 广州 GuangZhou/Kanton, stolica prowincji 广东 GuangDong. Ranking wyraźnie pokazuje, ze jakość życia w miastach prowincjonalnych, tak zwanego drugiego i trzeciego kręgu rośnie niezwykle szybko.

中国 世界 Chiny – Świat

Doktor Tom Jefferson, starszy asystent z Centre for Evidence-Based Medicine (CEBM) przy uniwersytecie oksfordzkim, twierdzi, że istnieje coraz więcej dowodów na to, iż wirus COVID-19 był obecny w wielu miejscach świata znacznie wcześniej niż pojawił się w Chinach. I tak na przykład w marcu 2019 o obecności nowego koronawirusa w próbkach ścieków informowali naukowcy z Hiszpanii. Włoscy wirusolodzy odkryli obecność wirusa w ściekach w Mediolanie i Turynie w drugiej połowie zeszłego roku. W Brazylii informowano o odkryciu śladów obecności wirusa w listopadzie 2019.

Dr Tom Jefferson Centre for Evidence-Based Medicine, Oxford University

Dr Jefferson nie zamierza włączać się w dyskusję o tym kto jest winien epidemii COVID-19. Informując o wnioskach wynikających z jego „śledztwa” zamierza zwrócić uwagę opinii publicznej i decydentów na o wiele bardziej istotny aspekt. Otóż wedle naukowca oczywistym staje się, iż różne odmiany koronawirusów, w „uśpionej” formie towarzysza nam nieustannie, w każdym zakątku świata. Uaktywniają się w wyniku pojawienia się określonych, sprzyjających temu okoliczności. Wirusy te pojawiają się nagle, a potem nagle „znikają”. Tak przecież było w przypadku epidemii SARS. Wirus ptasiej grypy nie zniknął. Wciąż jest wśród nas. Ale nie wywołuje takich skutków jak 18 lat temu. Wydaje się „uśpiony”, ale nie oznacza to, że przestał być niebezpieczny. I to wedle doktora Jeffersona powinno nas wszystkich niepokoić. Taka niezrozumiała dla nas natura wirusów powinna spowodować zdecydowane zintensyfikowanie badań nad nimi. Żeby wirusy przestały nam zagrażać, musimy poznać je i zrozumieć mechanizmy ich działania. Powinniśmy też upewnić się jakimi drogami wirusy rozprzestrzeniają się, jak mogą być przenoszone z człowieka na człowieka. Doktor Jefferson obawia się, ze jednym z „kanałów przerzutowych” wirusów mogą być miejskie systemy wodnokanalizacyjne. Potwierdzenie tej hipotezy musiałoby skutkować rozszerzeniem działań prewencyjnych, odpowiednim zabezpieczeniem miejskich systemów wodno-kanalizacyjnych, a zwłaszcza toalet publicznych.

Obawiam się, że dziś do słów doktora Jeffersona niewielu będzie przykładać większą wagę.

是保证金  Na marginesie

Jedną z najciężej dotkniętych skutkami pandemii branż na świecie jest lotnictwo cywilne. Chińskie linie lotnicze nie stanowią tu wyjątku. Z jednej strony uzyskują pomoc państwa, z drugiej prowadza działania mające na celu odzyskanie jak największej liczby pasażerów, w jak najkrótszym czasie. I tak na przykład 中国东方航空公司  China Eastern Airlines Co.  wprowadziły ofertę o nazwie “Latanie w weekendy”. Posiadacze biletu nabytego w ramach tego programu mogą w czasie weekendu latać nieograniczoną liczbę razy w klasie ekonomicznej (z wyjątkiem tras do Hong Kongu, Makau i Tajwanu). Akcja „Latanie w weekendy” rozpoczęła się 24 czerwca i trwać będzie do 24 października. Od początku promocji linie China Eastern sprzedały już blisko 100,000 takich biletów. Z kolei 中国航空公司 Air China Co. oferuje bilet w cenie w cenie 2,999 RMB (~1,694 PLN), który pozwala na odbywanie nieograniczonej liczby lotów (wyłącznie na trasach krajowych), w dowolnym dniu tygodnia, oczywiście w okresie obowiązywania promocji. Liczba tych biletów była ograniczona – 10,000 szt., rozeszły się w Internecie w kilka chwil.

Samolot Hainan Airlines

Linie 海南航空公司 HaiNan Airlines (bazowe lotnisko to 海口  HaiKou w stolicy prowincji-wyspy 海南 HaiNan), które oferują połączenia wyspy z ponad 100 destynacjami w Chinach, prowadziła przez tydzień akcje sprzedaży biletów w cenie 2,000 RMB (~1,130 PLN), które upoważniają do odbywania nieograniczonej liczby lotów w dowolne dni tygodnia, w okresie do końca września. W ramach tej samej promocji pasażerowie mogą zabierać dodatkowe 10 kilogramów bagażu rejestrowanego (check-in luggage) i otrzymują specjalne kupony upominkowe upoważniające do zakupów ze zniżkami w hainańskich sklepach wolnocłowych.  Z pewnością inne linie lotnicze pójdą w ich ślady i coś wymyśla.

梁安基Liang Z. Andrzej

上海,中国Shanghai, Chiny

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com            

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

Aix en Provence, Francja

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 28/2020 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button