Wiadomości

Tydzień za Wielkim Murem (46/19),

czyli subiektywny przegląd wydarzeń Andrzeja Lianga

Tydzień 46 (11.11. – 17.11.2019.)

上个星期的事  Wydarzenie tygodnia

W 46 tygodniu 2019 roku najważniejszym wydarzeniem był bez wątpienia Dzień Singla (11.11.) – największy na świecie dzień zakupów internetowych, zniżek, rabatów, dyskontów, specjalnych promocji (nawet do 70%) itp., itd. Zamysł alternatywy Walentynek dla osób żyjących samotnie, bez stałego partnera, przerodził się w największy w skali świata festiwal komercji. Śmietankę tego dnia spijała firma, która rzecz wymyśliła, czyli notowana na giełdzie w Nowym JorkuGrupa 阿里巴巴 Alibaba, a której 85.8% przychodów pochodzi z działalności handlowej w sieci. Ale konkurencja nie śpi. Z pomysłu Alibaby i „nowej świeckiej tradycji” stworzonej przez giganta e-commerce z Hangzhou postanowiły skorzystać platformy e-handlu takie jak 京东 JD.com, 苏宁易购 SuNing, 拼多多 PinDuoDuo i inni. 11 listopada br. pobiła kolejne rekordy. I tak w ciągu 24 godzin Dnia Singla wartość wszystkich operacji rozliczonych poprzez AliPay wyniosła 268 mld RMB (ok. 148.58 mld PLN).

Foto: Do północy jeszcze chwila (Alibaba)

W zeszłym roku było to 213.5 mld RMB (ok. 118.2 mld PLN). W sumie wyłącznie Alibaba pośredniczyła w sprzedaży towarów i usług o wartości niemal trzykrotnie wyższej niż wyniosła łączna światowa sprzedaż związana z Black Friday i Cyber Monday w USA pod koniec listopada ub.r. W 2009 roku projekt „11.11.” przyniósł Alibabie przychody w kwocie 54.76 mln RMB (ok. 30.32 mln PLN). W tym roku pierwsze 10 mld RMB (ok. 5.54 mld PLN) przychodu uzyskano w ciągu 1 minuty i 36 sekund (96 sekund) od uruchomienia sprzedaży o północy z 10.

Foto: Alibaba

Na 11.11. To wynik o 29 sekund lepszy od ubiegłorocznego. Na przekroczenie bariery 100 mld RMB (ok. 55.4 mld PLN) wartości sprzedaży Grupa Alibaba potrzebowała tego dnia zaledwie 1 godz. 3 minut i 59 sekund.

Foto: Alibaba

Dobrymi wynikami może się pochwalić największy rywal Alibaby, czyli JD.com. W Dniu Singla firma ta odnotował przychów w wysokości 204.4 mld RMB (ok. 113.16 mln PLN), co oznacza wzrost o 27.9% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W przeliczeniu dolary amerykańskie Alibaba uzyskała ze sprzedaży internetowej tego dnia 38.3 mld, a JD. 29.1 mld. Jeśli dodać do tego wyniki innych platform internetowych jak SuNing, PinDuoDuo, itd., można śmiało szacować, iż „złoty poniedziałek” przyniósł chińskim firmom e-commerce przychód około 1 bln USD. Biorąc pod uwagę te dane trudno mówić o malejącym optymizmie chińskich konsumentów. Konsumpcja ma się nieźle w chińskich miastach, miasteczkach, wsiach, co ciekawe, w coraz odleglejszych od bogatego Wschodu zakątkach Chin. Trzeba również dodać, że w sukcesie Dnia Singla mają swój udział zagraniczni klienci (głównie z Azji – Japonia, Korea, Europy, USA i Australii), którzy poprzez platformy cross border takie jak Ali Express (Alibaba) mogli dokonywać zakupów zarówno od ponad 200 tysięcy chińskich firm, ale również z innych krajów (m.in. z Rosji, Hiszpanii, Włoch, czy Turcji). Największą popularnością cieszyły się urządzenia dla domu, telefony komórkowe, pokarm dla zwierząt, suplementy żywieniowe. Wśród telefonów prym wiodły Huawei Mate 30 i iPhone11. Najpopularniejszymi markami zagranicznymi były Apple, Philips, Siemens, Dyson, Adidas, Skechers, Fila, Uniqlo, Gap, L'Oreal, Lancome, Estee Lauder, Shiseido i Aptamil.

Chiński e-handel rozwija się w tempie niespotykanym nigdzie indziej. W ChRL z Internetu korzysta obecnie ponad 800 mln użytkowników. Ocenia się, że tylko w tym roku wartość zakupów dokonywanych w Chinach przez Internet wzrośnie o 27.3% osiągając równowartość 1.935 bln USD (ok. 7.525 bln PLN). To trzy razy więcej niż amerykański e-commerce. Dziś Chiny mają 54.7% udziału w światowej sprzedaży w sieci (USA -16.6%). Przeciętny Chińczyk wydaje ok. 19.5% swoich środków poprzez Internet. I średnia ta nieustannie rośnie.

经济 – 商业 – 市场  Ekonomia – Biznes – Rynek

Przez trzy dekady na chińskim rynku samochodów luksusowych w Chinach dominowała marka奥迪Audi.  Jednak, jak wiadomo, nic nie jest tak pewne jak zmiany.  Od lat do miana lidera na tym ryku aspiruje 梅塞德斯 – 奔驰Mercedes-Benz, którego sprzedaż nieustannie tu wzrasta. W pierwszych 9 miesiącach 2019 roku sprzedano w Chinach Kontynentalnych 491,040 aut Audi, co oznacza wzrost o 1.7% r/r. Tymczasem Mercedes Benz sprzedał tu 525,890 samochodów osiągając wzrost sprzedaży o 5% r/r. Od lipca br. marka ta notuje dwucyfrowe wzrosty sprzedaży miesiąc do miesiąca. W październiku sprzedano w ChRL o 12% więcej Mercedesów (57,761 szt.) niż we wrześniu. Niemcy konkurują z Niemcami. W Chinach.

Chiny są największym na świecie rynkiem samochodów elektrycznych. 工业和信息化部  Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji w najnowszym rozporządzeniu zwraca uwagę na problem utylizacji i recyklingu baterii. Zobowiązuje w nim producentów samochodów elektrycznych, a także wytwórców akumulatorów do organizacji sieci punktów utylizacji i recyklingu baterii. Punkty należące do takich sieci mają być lokalizowane, począwszy od poziomu powiatu, wszędzie tam, gdzie znajdują się miejsca sprzedaży i obsługi samochodów elektrycznych. Punkty te zostają zobligowane do zbierania, sortowania, przechowywania, pakowania i wysyłki zużytych akumulatorów do wyspecjalizowanych zakładów przetwarzających akumulatory i baterie.

Foto: Chiny są największym rynkiem samochodów eleektrycznych, największym producentem tychaut, a także akumulatorów i baterii (scmp.com)

W punktach tych niedopuszczalne jest demontowanie baterii w innym celu niż ewentualna kontrola ich jakości i bezpieczeństwa. Zarządzenie ministerialne jest kolejnym obciążeniem dla nowej branży i następuje po likwidacji wszelkich dotacji i subwencji dla producentów samochodów poruszających się w oparciu o alternatywne do paliw kopalnych źródeł energii (elektryczne, ogniwa paliwowe, hybrydowe). Rzecz dotyczy ponad 500 chińskich firm. Przetrwają tylko te, które przygotowały się do funkcjonowania w warunkach rynkowych, bez finansowania przez państwo.

Tymczasem wciąż spada sprzedaż samochodów. Według danych 中国汽车工业协会Stowarzyszenia Producentów Samochodów w październiku zmalała ona  o 5.8% w stosunku ro miesiąca poprzedniego, a w okresie pierwszych 10 miesięcy br. o 11% r/r. Wszystko wskazuje na to, że rok 2019 będzie drugim z rzędu rokiem spadku produkcji aut i ich sprzedaży w ChRL. Trend ten dotyczy zwłaszcza samochodów elektrycznych i hybryd. W październiku ich sprzedaż spadla aż o 45.6% (75,000 szt.). To efekt zakończenia w połowie roku rządowej akcji dotowania ich produkcji i sprzedaży. Niemniej jednak znakomite wyniki sprzedaży w pierwszej połowi br. sprawiają, że bilans 10 miesięcy tego roku jest pozytywny: wzrost sprzedaży „elektryków” o 10.1% w porównaniu z zeszłym rokiem. Całkowita sprzedaż wszystkich pojazdów (łącznie z autobusami i ciężarówkami) w tym okresie spadła o 0.6% (do 2.3 mln szt.). O 1.7% zmniejszył się udział chińskich marek samochodów na chińskim rynku motoryzacyjnym i stanowi obecnie 39.9% w ogólnej liczbie sprzedawanych tu aut. Przemysł motoryzacyjny ma do pokonania górkę, która zdaje się nieustannie rosnąć.

Według 商务部Ministerstwa Handlu a zakończonych targach China Import Expo w Szanghaju podpisano rekordową liczbę kontraktów (2,160) o łącznej wartości 71.13 mld USD (ok. 277.44 mld PLN), co stanowi wzrost o 23% w porównaniu z zeszłoroczną, pierwszą edycją tej imprezy handlowej. Bez wątpienia sukces, nawet jeśli tylko polowa z tych umów zostanie zrealizowana. A co z tą polową kontraktów z poprzednich targów, tych które nie wypaliły? Cóż, papier cierpliwym jest. Zniesie wiele. Najważniejszy jest… sukces.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacji zdecydowało o podniesieniu o  min. 10% rocznego kontyngentu na wydobycie i produkcję metali ziem rzadkich, które stanowią kluczowy surowiec w produkcji komponentów i urządzeń elektronicznych, zarówno o zastosowaniu cywilnym, jak i wojskowym. Nowy limit wydobycia rud tych metali wynosić będzie 132,000 ton, limit wielkości wytapiania 127,000 ton. To gest dobrej woli ze strony Chin wobec obiecującego postępu rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Chiny są największym na świecie dostawcą metali ziem rzadkich, z ponad 80% udziałem w globalnym rynku i takim samym udziałem w amerykańskim imporcie tych metali na potrzeby lokalnych producentów. Zmniejszony eksport metali ziem rzadkich do Chin mógłby poważnie dotknąć amerykańskich producentów procesorów, podzespołów elektronicznych, ekranów dotykowych i wielu, wielu innych produktów, których eksportu do Chin chciałby definitywnie zakazać prezydent Trump. Tymczasem rzecz się ma jak w dawnym polskim powiedzeniu: Trzyma Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma….

Ostatnie 10 lat to okres dynamicznego rozwoju dla chińskiego lotnictwa cywilnego. 中国民用航空局 Administracja Lotnictwa Cywilnego Chin podała najnowsze dane dotyczące tego sektora. W latach 2009 – 2019 liczba lotnisk cywilnych zwiększyła się w Chinach ze 158 do 238. To statystycznie 2.5 lotniska na 100,000 km2 powierzchni kraju. Chińskie lotniska cywilne obsługują rocznie 1.26 miliarda podróżnych, przeładowują 16.74 mln ton cargo, obsługują 11.09 mln lotów.

Foto: Nowy dworzec lotniczy w Shznzhen uruchomiony w 2013 roku (theverge.com)

W Chinach pracuje obecnie 37 lotnisk zdolnych obsługujących ponad 10 mln pasażerów rocznie. Aż 8 z nich znalazło się w pierwszej 50 największych portów lotniczych świata w roku 2018. 北京首都国际机场, czyli Beijing Capital International Airport wraz z nowym  北京大兴国际机场 Beijing Daxing International Airport stanowić będą największy hub lotniczych przewozów pasażerskich w skali globu. 上海浦东国际机场 Shanghai Pudong International Airport od 11 lat jest trzecim na świecie lotniskiem pod względem wielkości przewozów cargo lotniczego. Biorąc pod uwagę realizowane obecnie plany rozwoju lotnictwa cywilnego Chiny będą niebawem największym rynkiem lotniczym na świecie. Nie tylko pod względem realizowanych zadań, ale również pod względem potrzeb. Począwszy od maszyn, skończywszy na technologiach i ludziach.

技术  Technologie 

Po zdominowaniu rynku indyjskiego (pozycja 1 z 26% udziałem w rynku, nr 2, czyli Samsung, ma tu 20% udział), ekspansji w Europie, Azji Płd. – Wsch. (w sumie działa w 86 państwach), 小米 XiaoMi ogłosiło plan wejścia w 2020 roku na niełatwy, bardzo wymagający rynek japoński. Jednak czwarty na świecie producent smartfonów nie obawia się tego wyzwania. W drugim kwartale br. dochody XiaoMi ze sprzedaży na rynkach zagranicznych wyniosły 21.9 mld RMB (ok. 12.16 mld PLN). Poza granicami Chin działa obecnie 520 sklepów MI Home.

Xiaomi nie zwalnia.

Foto: XiaoMi Store w Wuhan

Z okazji Dnia Singla spółka wprowadziła do sprzedaży internetowej (w sklepach stacjonarnych sprzedaż rusza w grudniu) swój najnowszy smart watch 米手表Mi Watch, wyposażony w ekran o przekątnej 1.78 cala, o rozdzielczości 368×448 pixeli. Zegarek wyposażony jest w łącza Wi-Fi, Bluetooth i LTE, kartę eSIM, ma wbudowany mikrogłośnik i mikrofon do prowadzenia rozmów telefonicznych. Sercem konstrukcji jest procesor Snapdragon Wear 3100 z 1,2 GHz. 1 GB RAM-u i pamięć wewnętrzna od 5 do 8 GB. Bateria o pojemności 570 mAh, pozwalająca na 36 godzin pracy. Zegarek jest kompatybilny z wszystkimi systemami nawigacyjnymi (GPS, 北斗BeiDou i Glonass). Dzięki sensorom i odpowiedniemu oprogramowaniu bada poziom natlenienia krwi, mierzy tętno, monitoruje jakość snu, a także poziom stresu użytkownika. Jest w stanie analizować różne formy aktywności fizycznej: bieganie, bieganie na bieżni, jazdę na rowerze, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, pływanie, spacery, biegi przełajowe, wspinaczkę, etc. Dzięki smart watchowi Mi Watch można kontrolować urządzenia Xiaomi Smart Home. Zegarek w wersji podstawowej (aluminiowa koperta, silikonowy pasek, 44 g, 5 GB pamięci) kosztuje 1,299 RMB (ok. 721.6 PLN). Za wersje premium (szafirowe szkło, stalowa koperta, stalowa bransoletka, 56 g, 8 GB pamięci) trzeba uiścić 1,999 RMB (ok. 1,110.4 PLN). W sieci pojawiły się komentarze, że Xiaomi Mi Watch przypomina wyglądem i funkcjami konstrukcję Apple. Cóż, nie bez powodu Xiaomi jest nazywany „chińskim Apple”.

Foto. Xiaomi

HuaWei jest liderem chińskiego rynku telefonów komórkowych i rozwiązań 5G. Obecnie wysuwa się na pierwsze miejsce pod względem sprzedaży laptopów. Koncern sprzedał w III kwartale br. 2.12 mln szt. komputerów tego typu, odnotowując 24.4% wzrost r/r i obejmując jednocześnie 37.4% udziałów w rynku.  Na drugim miejscu znalazły się laptopy Apple – 1.92 mln szt. (wzrost o 12.2% i 33.8% udziałów). A na trzecim oczywiście 小米 XiaoMi, z zaledwie 340 tys. sprzedanych laptopów i ze spadkiem wielkości sprzedaży o 47.4% (5.9% udziału w rynku). A co się dzieje z 联想 Lenovo, światowym liderem produkcji i sprzedaży komputerów przenośnych? W Chinach, w III kwartale br. Lenovo udało się sprzedać 230 tys. laptopów, co oznacza spadek o 15.9% r/r i daje 4% udział w rynku). Co szczególnie zaskakujące: dzieje się to w sytuacji, kiedy chiński rynek laptopów rośnie szósty kwartał z rzędu. Czy trendem chińskiego rynku zaraża się tynki światowe?

RenZhengFei, prezes korporacji Huawei, zdecydował, że pracownicy firmy otrzymają za listopad br. podwójne wynagrodzenie. Co więcej, zatrudnieni przez Huawei, a wyróżniający się najbardziej pośród pracowników w tym roku, otrzymają w grudniu premie ze specjalnej puli 2 mld RMB (ok. 1.11 mld PLN). Na bonusy liczyć mogą zwłaszcza ci pracownicy, którzy pomogli znaleźć alternatywy dla produktów amerykańskich dostawców i uporanie się z innymi efektami sankcji USA, czyli m.in. zatrudnieni w działach badania i rozwoju. Dla korporacji Huawei pracuje obecnie ponad 195 tys. osób w 170 krajach na całym świecie. Pracownicy polskiego oddziału Huawei otrzymali w listopadzie podwójne wynagrodzenie jako dowód wdzięczności firmy za lojalność, którą wykazali w trudnych chwilach. Parę osób w Polsce jest pewnie nieco wdzięcznych prezydentowi Trumpowi. Jak i swojemu nosowi.

Tymczasem 腾讯TenCent w trzecim kwartale br, odnotował spadek zysków netto r/r o 13%, do 20.4 mld RMB (ok. 11.33 mld PLN) przy jednoczesnym wzroście przychodów o 21% (do 97.2 mld RMB – ok. 53.98 mld PLN). Na spadek zysków przemożny wpływ miały spadki wielkości sprzedaży reklam i gier komputerowych. Natomiast wzrost przychodów wynika z rosnącego udziału płatności mobilnych 微信支付WechatPay, usług fintech oraz gier na smartfony w działalności spółki.  Gry, wbrew pozorom, są największym źródłem przychodów TenCenta. Jednak najintensywniej są tu rozwijane usługi fintech (wzrost o 36%) i usługi, w tym przechowywania danych w tzw. chmurze (o 80%). Najbardziej znany produkt TenCenta, czyli aplikacja społecznościowa i płatnicza 微信Wechat, z końcem września miał 1.15 mld regularnych użytkowników. Skala, która kiedyś była przekleństwem Chin pozwala tutejszym gigantom patrzeć w przyszłość z większym spokojem, niż graczom na znacznie mniejszych rynkach.

Robot mobilny monitorujący ład i porządek na osiedlu mieszkaniowym w Xi'an. Robot za jedyne 300 tys. juanów (ok. 160 tys. PLN). To równowartość około 7 lat pracy człowieka pełniącego tę samą rolę.

科学 – 教育  Nauka – Edukacja 

Chińskie plany podboju kosmosu nabierają coraz mocniejszych rumieńców. 中国航天科技集团有限公司China Aerospace Science and Technology Group Corporation ogłosiła swój długofalowy program kosmiczny. Zgodnie z założeniami w roku 2020 Chiny chcą przeprowadzić bezzałogową misję na Marsa,  w roku 2022 uruchomić swoją stację orbitalną, a do roku 2030 wybudować i uruchomić stację badawczą na Księżycu. W latach 2030-2040 do użytku wprowadzone zostaną ekonomiczne rakiety wahadłowe pozwalające zarówno latać w kosmos, jak i lądować (wielokrotnie) na Ziemi, Księżycu, Marsie i innych planetach, które do tego czasu znajdą się „w orbicie zainteresowań” ChRL. W roku 2050 planowane jest stworzenie… Kosmicznej Strefy Ekonomicznej oraz Księżycowej Strefy Ekonomicznej. W realizacji ambitnych planów Agencja liczy na wsparcie… prywatnego sektora. To niewątpliwie wynik obserwacji ostatnich poczynań NASA, która wchodzi w szeroką współpracę z mnogimi prywatnymi przedsiębiorstwami, a która zamierza rozpocząć budowę stałej bazy na Księżycu już w roku 2024. Chińskim startupom jak iSpace, OneSpace, czy LandSpace daleko jeszcze do tego co reprezentuje technologicznie np. amerykański SpaceX. Przy czym warto pamiętać, że chińskie plany są dalekosiężne, ambitne, a stoi za nimi władza, która w najbliższym czasie raczej się nie zmieni. A już na pewno nie w drodze wyborów. Te zaś w przypadku USA mogą wszystkie dzisiejsze plany wywrócić do góry nogami. Tak, czy inaczej w kosmosie będzie się działo.

A w zasadzie dzieje się już. Otóż 14.11. w obecności 70 zaproszonych gości – obserwatorów, dyplomatów, dziennikarzy – na poligonie doświadczalnym w prowincji 河北Hebei (Płn. Chiny) – przeprowadzono udaną symulację lądowania lądownika, kluczowego elementu wspomnianej bezzałogowej misji na Marsa, zaplanowanej na rok przyszły. Pokaz zorganizowany przez 中国国家航天局 Państwową Administrację ds. Kosmosu był pierwszą publiczną prezentacją szczegółów związanych z chińskim planem podboju Marsa.

Lądownik w akcji. Próbnej.

W 2003 roku Chiny stały się trzecim państwem, po USA i Rosji (ex. ZSRR), które wysłało człowieka w kosmos swoją własną rakietą. W 2011 roku Chiny uruchomiły  天宫一号 TianGong-1 pierwszą własną stację orbitalną. W styczniu br. na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca wylądowała sonda 嫦娥四号Chang’e 4 z łazikiem księżycowym na pokładzie.  Było to pierwsze w historii lądowanie pojazdu po ciemnej stronie satelity Ziemi. W najbliższym czasie rakieta 长征五号Długi Marsz 5 wyniesie na Księżyc sondę 嫦娥五号Chang’e 5, która po zrealizowaniu zadań badawczych (pobranie próbek) ma powrócić na Ziemię. Chiny przystąpiły późno do wyścigu kosmicznego, ale wszystko wskazuje na to, że dołączyły z jasno sprecyzowanymi planami, a także z odpowiednim zapleczem sił i środków.

银行 金融 资本 股票交易所 Banki – Finanse – Kapitał – Giełdy   

Rada Państwa ChRL przyjęła dokument zapowiadający pełne otwarcie rynku finansowego Chin dla podmiotów zagranicznych w roku przyszłym. Na mocy odpowiednich rozporządzeń, które zostaną wprowadzone w 2020 roku, zniesione zostaną wszelkie ograniczenia obowiązujące obecnie w Chinach, a dotyczące działalności zagranicznych banków, firm maklerskich, domów aukcyjnych, funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych oraz innych instytucji finansowych. Przestaną obowiązywać jakiekolwiek limity kapitałowe dla banków zagranicznych i firm ubezpieczeniowych zakładających oddziały w Chinach, do historii odejdzie też reguła ograniczająca wielkość udziałów kapitału zagranicznego w przedsięwzięciu o charakterze finansowym prowadzonym na terenie ChRL. Dokument zapowiada zagwarantowanie równoprawnego dostępu do rynku dla przedsiębiorstw chińskich i zagranicznych, a co za tym idzie równego, otwartego traktowania ich w związku z zamówieniami rządowymi. Rada Państwa podkreśliła, iż kapitał zagraniczny odgrywa wyjątkową rolę w rozwoju gospodarczym Chin, dlatego też, w imię wspierania rozwoju i modernizacji, władze muszą przywiązywać wielką wagę do tego kapitału. Brzmi pięknie. O tym jaka będzie rzeczywistość, jak zawsze w Chinach, zadecydują przepisy wykonawcze i praktyka ich stosowania.

Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych Future Hong Kongu wydała 12 licencji na otwarcie wirtualnych banków w oparciu o technologie blockchain i digitalne aktywa. Wśród licencjonowanych podmiotów znalazła się spółka Infinium Limited (joint venture 腾讯TenCent, 中国工商银行股份有限公司 Industrial and Commerce Bank of China – ICBC i dwóch innych inwestorów instytucjonalnych z 香港Hong Kongu). Dla równowagi konkurencyjnej licencję otrzymał też inny chiński lider technologiczny, czyli 阿里巴巴Alibaba, a w zasadzie należąca do grupy spółka 蚂蚁金融服务集团AntFinancial, która w ramach joint venture połączyła siły z SC Digital Solutions Limited oraz brytyjskim Standard & Chartered Bank. 

Państwowa Korporacja Rozwoju i Inwestycji otrzymała drugą transzę kapitału na rzecz prowadzonego przez nią  国家先进制造业投资基金Krajowego Funduszu Inwestycyjny Zaawansowanej Produkcji. Transza ta wynosi – bagatela – 50 mld RMB (ok. 27.6 mld PLN). Pierwsza przekazana dwa lata temu wynosiła 20 mld RMB (ok. 11.03 mld PLN). Środki te przeznaczone były na inwestycje w firmy i projekty podnoszące produkcję na wyższy technologicznie poziom poprzez automatyzację i robotyzację, tworzące „pojazdy nowej energii”, nowoczesny tabor kolejowy i towarzyszącą mu infrastrukturę techniczną. Obecna transza ma stać się finansowym wsparciem przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój globalnego łańcucha przemysłowego, a także narzędziem przekształcania jakościowego Chin z największej bazy produkcyjnej świata w bazę najsilniejszą. Beneficjentami środków z Krajowego Funduszu będą firmy z branży robotów przemysłowych, firmy internetowe, producenci drukarek 3D, technologicznie zaawansowanego sprzętu medycznego, firmy, które skupiają się na inteligentnej produkcji oraz te, które promują integrację wirtualnej i rzeczywistej ekonomii. Na finansowanie z tego źródła mogą liczyć również przedsiębiorstwa, które wprowadzają zaawansowane technologie produkcji i zarządzania w oparciu o sztuczną inteligencję oraz o technologię 5G i 6G oraz inicjatywy, które mają na celu integrowanie dostępnych i przyszłych technologii w digitalną infrastrukturę społecznie użyteczną. Zwłaszcza ten ostatni kierunek państwowego wsparcia finansowego wydaje się świadczyć o zupełnej odmienności realiów chińskich od tych nie-chińskich.

*** Giełdy

To był po prostu zły tydzień. Wprawdzie nie było skoków i wahań, ale indeksy smętnie opadały od poniedziałku do piątku. Na parkietach Szanghaju i Shenzhen wyniki najgorsze od końca września. Dla giełdy w Hong Kongu najgorszy tydzień od trzech miesięcy. Wszelkie dane ekonomiczne mówią o kurczeniu się tamtejszej gospodarki. Po raz pierwszy od dekady ekonomia hongkońska doświadcza recesji. Bilans Szanghaju od początku 2019 roku jest wciąż dodatni – wzrost o 16.68%, ale tylko od początku listopada indeksy straciły 0.66%. Droga do stabilizacji tutejszych rynków finansowych wydaje się bardzo daleka.

                                                                                                                        Piątek 15.11.    11.-15.11.

Shanghai Composite Index – SSEC证综合指数                                        2,891.34  -0.64%    -2.46%  

Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shanghai 50 – SSE50上证50                                                                       2,954.70  -0.47%    -1.92%  

50 spółek o największej kapitalizacji.

Shanghai 180 – SSE180上证180                                                                 8,456.10  -0.57%    -2.26%  

SSE 180 Index składa się z 180 największych i najbardziej płynnych akcji notowanych na giełdzie. Ma na celu

odzwierciedlenie wyników spółek tzw. Blue Chips.

China Securities Index 300 – CSI300沪深300指数                                       3,973.01  -0.74%    -2.41%  

300 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w Shanghai oraz Shenzhen

Shanghai 380 – SSE 380上证380                                                                   4,509.93  -0.93%  -2.47%  

SSE 380 indeks składa się z 380 spółek o średniej kapitalizacji rynkowej, ale o wysokich wzrostach i dobrej rentowności, a wybierane z firm poza SSE 180 index.

China Securities 500 Index- CSI 500 中证500                                              4,868.44  -0.89%    -2.40%  

500 spółek o największej kapitalizacji (z wyjątkiem 300 w/w) -małych i średnich firm). SSE STAR Market 50 Component Index

 

Shenzhen Component Index – SZSC1 深证成指                                         9,647.99  -1.01%   -2.50%  

Główny indeks giełdy skupiający 500 największych spółek.

Shenzhen ChiNextPrice Index – CHINEXTP 创业板指                                1,674.78  -1.55%     -2.13%

Indeks nowych, młodych spółek–chiński Nasdaq. {创业板指 GEM Index-Generate Edition Market}.

Shenzhen Composite Index – SZSE/SZSC 深证综指                                  1,605.70  -1.13%     -2.61%

(深圳证券交易所综合股价指数, 称深证综指) Indeks wszystkich spółek notowanych na giełdzie.

Shenzhen – SZSE100 深证100R指数                                                             5,607.27  -1.10%   -2.57% 

100 spółek o największej kapitalizacji na giełdzie.

Shenzhen Small & Medium Enterprises Index – SZSMEPI中小板创新指数   6,197.52  -1.09%   -1.77%  

Index Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

FTSE China A50 Index – FTXIN9富时中国A50指数                                     13,906.17  -0.32%  -0.45%

Indeks 50 największych spółek notowanych na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, tak pod względem kapitalizacji jak i ilości akcji. Mogą w nie inwestować (za pozwoleniem I w określonych ramach) zagraniczne firmy maklerskie.

 

HongKong HangSeng Index- HSI.HK/HSZS恒生指数.                               26,326.660  +0.01% -4.79%

Najważniejszy indeks giełdy skupia 50 największych spółek tam notowanych.

HangSeng Composite Index- HSCI.HK恒生综合指数.                                     3,574.15  +0.01%  -4.31%  

Indeks obejmujący spółki stanowiące ok. 95% kapitalizacji giełdy.

HangSeng China Enterprises- HSCEI.HK/GQZS国企指数).                          10,424.800  -0.02% -4.20%

Indeks chińskich spółek notowanych na tamtejszej giełdzie.

HangSeng China-Affiliated Corporations – HSCCI.HK/HCZS红筹指数.          4,236.260  -0.07%  -3.73%

Red Chip. indeks największych chińskich spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych (offshore) a notowanych na giełdzie w Hong Kongu

 

Taiwan Weighted Index- TAIEX.Y9999/TWSE/XTAI台湾加权指数.               11,525.60  +0.66% -0.47%

Główny indeks giełdy obejmujący wszystkie notowane tam spółki.

   

***Kurs średni

wybranych walut zagranicznych do RMB (piątek, 15.11

100英镑GBP = 902.93人民币 RMB                       

100欧元EUR = 772.53 人民币 RMB           

100美元US$ = 700.91人民币 RMB               

100 港HG$ = 89.51 人民币 RMB                 

100 澳门元MOP$ = 86.92人民币 RMB           

100 新台币NT$ = 22.95 人民币 RMB                    

100 波兰兹罗提 PLN = 180.61人民币 RMB           

100人民币 RMB ¥ = 55.37波兰兹罗提 PLN         

 

社会  Społeczeństwo

Wiadomo, że fortuna kołem się toczy. Sąd Najwyższy uznał 王思聪Wang SiCong, syna jednego z najbogatszych Chińczyków, za nierzetelnego dłużnika i postanowił wpisać go na publiczną listę takowych. Zobowiązania Wanga opiewają na kwotę 150 mln RMB (ok. 83.02 mln PLN). Jego ojcem jest 王健林Wang JianLin, twórca i prezes jednej z największych chińskich korporacji deweloperskich 大连万达集团股份有限公司Dalian Wanda Group Co., Ltd. Wang SiCong jest prezesem spółki finansowej Prometheus Capital Co., Ltd. z kapitałem założycielskim 500 mln RMB (ok.276.75 mln PLN) wniesionym przez Wang JianLina. W październiku br. sąd zamroził aktywa i fundusze tej spółki na poczet jej długów i zobowiązań. Wang JianLin nie jest postacią anonimową. Zdobył wątpliwą sławę dzięki swej aktywności w mediach społecznościowych, gdzie prezentował na przykład rachunek z baru karaoke w wysokości ponad 400,000 RMB (ok. 221.4 tys. PLN), albo swoje psy, którym nabył w drodze kupna telefony iPhone sztuk 7. Chłopak ma smykałkę do wydawania pieniędzy, ale z zarabianiem chyba nie idzie mu tak dobrze.

农业农村  Rolnictwo – Wieś

Od lata zeszłego roku Chiny mierzą się z epidemią afrykańskiej gorączki świń (ASF), która przyczyniła się do spadku tutejszego pogłowia trzody chlewnej o ponad jedną trzecią. To skutkuje gwałtownie rosnącymi cenami mięsa wieprzowego, zarówno tego produkowanego w Chinach, jak i pochodzącego z importu. 商务部Ministerstwo Handlu wezwało eksporterów do prowadzenia rozsądniejszej (niż obecna) polityki cenowej dla importowanej wieprzowiny. Obecnie płaci się nawet ok. 5,000 USD (ok.19,440 PLN) za tonę. To o 100% więcej niż płacono w maju tego roku. Chiny są największym na świecie konsumentem wieprzowiny. W ciągu 3 kwartałów tego roku dostawy mięsa wieprzowego na chińskim rynku skurczyły się o 17.2%, ceny detalicznie wzrosły w stopniu mającym już wpływ na poziom inflacji w Chinach.

Foto: WSJ

Chiny zaimportowały od początku roku 813,400 ton z Europy (wzrost o 41.6%) oraz 139,400 ton z USA. Rozpoczęły import również z Ameryki Południowej. Sytuacja w Chinach doprowadziła do wzrostu cen wieprzowiny na rynku międzynarodowym. Według oceny ministerstwa sytuacja na wewnętrznym rynku wieprzowiny powinna się znacznie poprawić w drugiej połowie 2020 roku. Braków (określenie znane pamiętającym czasy PRL) z pewnością nie będzie. Ale kieszenie konsumentów długo jeszcze będą odczuwać skutki afrykańskiej gorączki świń..

中国-世界  Chiny @ świat   

Prezydent 习近平 XiJinPing w czasie swoje wizyty w Grecji (10.-12.11.) powiedział m.in.: „Dobra współpraca z Grecją nie tylko stanowi przykład dla Europy, ale jest także kluczem do wzmocnienia współpracy Chin z innymi krajami Europy Środkowej i Wschodniej w ramach inicjatywy 17+1. Port w Pireusie jest zaś bramą dla Chin i jej produktów do tej części Europy. Grecja zawsze utrzymywała pozytywne więzi z Chinami, a współpraca pomiędzy Atenami, a Pekinem stanowi przykład dla innych krajów”. Chiny zainwestowały w Grecji ponad 3 mld USD (ok. 11.66 mld PLN). Sztandarową inwestycją w tym kraju jest port w Pireusie (400 mln EUR; ok. 1.73 mld PLN), która będzie zwiększona o kolejne 600 mln EUR (ok. 2.57 mld PLN). ChRL sfinansowały i współrealizowały w Grecji m.in. 4 farmy energii wiatrowej, 2 farmy solarne, częściową rewitalizację sieci energetycznej, zainwestowały w nieruchomości oraz projekty natury finansowej (中国银行股份有限公司Bank of China – ma pełny oddział; 中国进出口银行 China Exim Bank; 国家开发银行China Development Bank). Chińczycy korzystają chętnie z greckiego programu uzyskania greckiego paszportu w zamian za inwestycje (w tym nieruchomości) o wartości min. 250,000 EUR (ok.1.07 mln PLN).

Foto: Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis i prezydent ChRL Xi JinPing (smh.com.au)

Format i etapy współpracy chińsko-greckiej kojarzą mi się z chińskimi relacjami z Portugalią. Chińczycy zainwestowali tam 12 mld EUR (ok. 51.37 mld PLN). Przedsiębiorstwa chińskie są obecne w obszarach takich jak portugalska energetyka (wytwarzanie energii i dystrybucja), bankowość i finanse, opieka zdrowotna, ubezpieczenia (największy miejscowy ubezpieczyciel należy do chińskiej spółki), nieruchomości, turystyka, lotnictwo i media. Chyba nic istotnego w Portugalii nie umknęło uwadze chińskich inwestorów. Podobnie jak w przypadku Grecji również i tam Chińczycy stanowią większość otrzymujących paszporty za inwestycje (min. 500,000 EUR; ok. 2.14 mln PLN). Grecja jest na początku tej drogi. Ze względu na swoje położenie może jednak szybko doścignąć Portugalię. Polska może „spać” spokojnie i niczego się nie „obawiać”. Zaangażowanie finansowe Państwa Środka w Polsce to tylko ok. 1 mld EUR (4.28 mld PLN) w formie inwestycji bardzo rozproszonych pod względem czasu, przestrzeni, branż.

Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, że prezydent 习近平 Xi JinPing po wizycie w Grecji udał się do Brazylii na obrady liderów państw BRICS (Brazylii, Rosji, Chin, Indii i RPA), które odbyły się bez „fajerwerków”. Uczestnicy szczytu we wspólnej deklaracji zobowiązali się do wdrażania porozumienia klimatycznego z Paryża, wspierania multilateralizmu w opozycji do idei protekcjonizmu, podtrzymania roli ONZ w stosunkach międzynarodowych, opowiedzieli się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu w Syrii (przypominam – uczestnikiem szczytu była Rosja), jak i kwestii Autonomii Palestyńskiej, a przeciw wyścigowi zbrojeń w kosmosie. Przedstawiciele państw-członków BRICS podkreślili konieczność zreformowania Światowej Organizacji Handlu dla podniesienia efektywności jej działania. W sumie nic nowego. BRICS wciąż nie może znaleźć swojego impetu i miejsca na arenie międzynarodowej, państwa członkowskie dzieli chyba zbyt wiele sprzecznych interesów. Wygląda to na próby łączenia wody z ogniem? Kolejny szczyt BRICS odbędzie się 2020 roku w Petersburgu. W tym roku prezydent Xi przywozi z Brazylii kontrakty dotyczące zakupów tamtejszej wieprzowiny i soi. Soja brazylijska zastąpi w dużej mierze amerykańską. Przy okazji tego dealu rozpoczęto rozmowy dotyczące umowy o wolnym handlu pomiędzy Brazylią, a Chinami. Chiny do końca 2018 roku zainwestowały w Brazylii 102 mld USD (ok. 394.21 mld PLN).

军事 中国人民解放军 Armia Ludowo-Wyzwoleńcza

Jednostka Armii Ludowo-Wyzwoleńczej organizuje kolektywne zaślubiny i wesele. 

是保证金  Na marginesie

Za nami Dzień Singla 2019. Zakończył się kolejnym rekordem sprzedaży. Ale, jak się okazuje, niezadowalającym. Twórca i były prezes (od niedawna na emeryturze) Grupy 阿里巴巴Alibaba马云 Ma Yun (znany jako Jack Ma) już 13.11. oświadczył, że jest niezadowolony z tegorocznego wyniku „festiwalu sprzedaży internetowej”. Nie osiągnięto – według niego – zakładanych rezultatów. Rozczarowanie. W tym roku 11.11 wypadł w poniedziałek, dzień pracujący. Należałoby rozważyć, by w przyszłości Dzień Singla był przynajmniej w połowie dniem wolnym od pracy. Społeczeństwo wolne od zajęć i obowiązków zawodowych miałoby więcej czasu tego dnia na dokonanie zakupów w sieci. Ze szczególnym uwzględnieniem zakupów na platformach Alibaby. Taki pomysł racjonalizatorski: dzień wolny od pracy na zakupy online. Facet ma łeb nie od parady….

梁老爷  Liang Lao Ye – 我的三分 moje trzy feny

Niedawno głośnym echem w Chinach i zagranicą odbiła się wieść o upadku najstarszej na świecie firmy świadczącej usługi turystyczne, czyli brytyjskiej spółki Thomas Cook. W historii tej jest oczywiście wątek chiński. Ale po kolei. Otóż największy pakiet akcji Thomas Cook (18%) posiadała chińska firma 上海复星(集团)股份有限公司ShangHai FoSun Group. Starając się uniknąć bankructwa Brytyjczycy próbowali pozyskać inwestora zainteresowanego wykupem „pakietu ratunkowego” akcji wycenionego na 900 mln GBP (ok. 4.48 mld PLN). FoSun był pierwotnie gotów przejąć połowę tego pakietu za kwotę 450 mln GBP (ok. 2.24 mld PLN), a przez to wzmocnić swój udział w spółce. Pojawiły się też spekulacje, że FoSun oferował całkowite przejęcie spółki Thomas Cook za, jak twierdziły „dobrze poinformowane źródła”, równowartość okrągłego miliarda funtów. Szybko okazało się jednak, że taka kwota mogłaby wyłącznie przedłużyć konanie firmy, bez szans na jej uratowanie. Jak to mówią: za dużo by umrzeć, a za mało by żyć. Chińczycy mimo to kontynuowali rozmowy, nie mając już zamiaru dokładać do interesu. W efekcie braku konkretnych rezultatów rozmów 23 września ogłoszono upadłość Thomasa Cooka. A już 1 listopada FoSun wykupił od syndyka masy upadłościowej najlepsze kąski: znaki handlowe, domeny internetowe, konta w mediach społecznościowych, licencje znajdujące się w posiadaniu Brytyjczyków, prawo do nazwy Thomas Cook, a także do dwóch marek hotelarskich stworzonych przez Thomasa Cooka – Casa Cook i Cook’s Club. Wszystko to za… 11 mln GBP (ok.54.84 mln PLN). Po co wydawać setki milionów funtów, jeśli można zwyczajnie chwilę odczekać i „przejąć rodowe srebra” za ułamek pierwotnej kwoty? W przypadku inwestora chińskiego to zachowanie oczywiste. Chiński partner zawsze będzie przedkładał interes własny nad interes wspólnego przedsięwzięcia. Nawet takiego o 178 letniej tradycji. Nie liczy się również (a tu swe nadzieje pokładają i na tym kalkulacje swe budują zagraniczni partnerzy chińskich inwestorów) ile chiński inwestor wyłożył na dany projekt wcześniej. Na to chińska firma nie patrzy. Jak w tym konkretnym przypadku: mniej kosztownym było wykupienie z majątku upadłego przedsiębiorstwa uznanej, rozpoznawalnej marki, niż długotrwała i kosztowna restrukturyzacja turystycznego giganta. Gigantów Chinach dostatek. Przyczepi się mu starą, znaną etykietę i będzie dobrze. Za dwa trzy lata nikt nie będzie pamiętał o dzisiejszych turbulencjach. A miliard, czy dwa miliardy funtów w kasie FoSun zostaną. Kapitalizm z chińska charakterystyką. Bardziej taki głodny tygrys, niż ospały i gapowaty misiek panda.

中国谚语   Z chińskich powiedzeń  

{五常= ++++}

人过留名,雁过留声Ludzie zostawiają swoje imię wszędzie tam, gdzie są, jak gęsi, które pozostawiają za sobą krzyk wszędzie tam, gdzie lecą.

梁安基Andrzej Z. Liang  

当代中国研究所Instytut Badań Chin Współczesnych 

上海,中国Shanghai, Chiny       

电子邮件 E-mail: azliang@chinamail.com  

PS. Treści zawarte na Stronie mają charakter ogólny i nie mogą być traktowane jako stanowiące lub zastępujące jakiekolwiek porady, konsultacje czy usługi biznesowe, inwestycyjne, audytorskie, doradcze, podatkowe i inne. Aby uzyskać informacje o powyższych usługach bądź takie usługi pozyskać, należy skontaktować się z Chiny24.com.  Redakcja dokłada wszelkich starań, aby prezentowane treści były poprawne oraz wiarygodne. Odsyłacze, linki do informacji internetowych osób trzecich są umieszczone dla wygody użytkowników naszego serwisu. Chny24.com nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za treści umieszczone na wspomnianych linkach/stronach osób trzecich.

Poszczególne teksty są wyrazem osobistych poglądów ich autora. Zastrzegamy także, że niektóre informacje, opinie nie zawsze i nie w pełni odzwierciedlają poglądy Redakcji "Chiny24.com", która nie ponosi odpowiedzialności za treści autora. Odzwierciedlają natomiast ideę wolności poglądów i wolności słowa.

© 2019 Wszelkie prawa zastrzeżone. https://chiny24.com/

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button