Wiadomości

Wikileaks o Li Keqiang

INTERNET – Według amerykańskich depesz dyplomatycznych opublikowanych przez Wikileaks, obecny wicepremier Li Keqiang miał powiedzieć w 2007 roku, że statystyki dotyczące chińskiego PKB są “sztuczne” i niewiarygodne. Li Keqiang, który prawdopodobnie zajmie stanowisko premiera Chin, wtedy szef Komunistycznej Partii Chin w prowincji Liaoning na północnym-wschodzie kraju, był podobno niespotykanie szczery w ocenie miejscowych danych ekonomicznych podczas kolacji z ówczesnym ambasadorem USA.

Według raportu amerykańskiej ambasady Li, który dziś jest wicepremierem, skupiał się na trzech wskaźnikach, by ocenić stan gospodarki w prowincji Liaoning: zużyciu energii elektrycznej, wielkości kolejowych przewozów towarowych i pożyczek bankowych.

– Li oświadczył, że patrząc na te trzy liczby, potrafi zmierzyć ze znaczną dokładnością szybkość wzrostu gospodarczego. Wszystkie inne dane, zwłaszcza statystyki dotyczące PKB, są podawane “wyłącznie w celach informacyjnych” – napisano w notatce. Powszechnie uważa się, że Li zastąpi obecnego premiera Wen Jiabao na początku 2013 roku, dzięki czemu stanie się odpowiedzialny za decyzje w jednej z największych gospodarek na świecie.

Chińskie dane ekonomiczne, zwłaszcza na poziomie prowincji i niżej, od dawna były traktowane podejrzliwie przez analityków. Agencja Reutera przypomniała też, że w 2009 roku podczas wizyty w chińskim biurze statystycznym Li zapytał, czy PKB jest obliczane na podstawie danych miesięcznych. Kiedy usłyszał, że dane zbierane są kwartalnie, ponieważ obliczanie PKB na podstawie danych miesięcznych jest trudne, miał spytać, czy państwa zachodnie mogą obliczać PKB co miesiąc.

Ambasada USA opisuje Li jako zaangażowanego i dobrze poinformowanego. Według niej stara się on stworzyć “harmonijne społeczeństwo”, dbając o mieszkania dla najuboższych i tworzenie nowych miejsc pracy. Zauważał on, że mieszkańcy Chin są niezadowoleni z powodu systemu edukacji, opieki zdrowotnej i problemów mieszkaniowych, ale największym według niego problemem jest korupcja, z którą można walczyć tworząc przejrzyste zasady i odpowiednią kontrolę.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button