Wiadomości

Wygrał 38.5 miliona dolarów w chińskiej loterii

PEKIN – W środę padła największa wygrana w historii chińskiej loterii, będącej odpowiednikiem naszego Lotto.  Rekordowa wygrana to 258 milionów yuanów, czyli 38,5 miliona dolarów amerykańskich.

Po losowaniu ustalono, że zgłoszono do loterii tylko jeden kupon z prawidłowo skreślonymi liczbami. Tak więc cała wygrana trafi prawdopodobnie do pojedynczej osoby. Zwycięzca zapłacił 100 yuanów za 50 zakładów 7 liczbowych, które wykupił w kolekturze na ulicy Wenming, w mieście Zhumadian w prowincji Henan. Do tej chwili zwycięzca nie zgłosił się po odbiór wygranej pomimo zapewnień przedstawicieli loterii gwarantujących mu pełną anonimowość.

W Chinach jest to poważny problem. Dotychczasowi zwycięzcy rekordowych wygranych czynili wiele zabiegów, aby pozostać anonimowymi. Zapewne z obawy przed zawiścią sąsiadów, jak również z lęku przed zainteresowaniem przestępczego podziemia.

Dotychczasowi rekordziści loteryjni tak zapewniali sobie anonimowość:

Obecny rekordzista będzie musiał zapłacić ponad 50 milionów yuanów podatku. Podatek może być umniejszony o ewentualne darowizny na cele charytatywne.

Wysokie wygrane notowane ostatnio przez chińską loterię spowodowały coraz większe zainteresowanie  nią wśród Chińczyków w całym kraju. A to oczywiście przekłada się na coraz wyższe wygrane.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button