U nas Święta Wielkanocne, a tymczasem dzisiaj do Pragi przybył z państwową wizytą prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Czesi – wiadomo – z racji swych historycznych przejść są mniej zorientowani niż my na wszelkie przejawy demonstracyjnej religijności. My świętujemy, oni (Czesi) kują żelazo póki gorące. Co im o tyle łatwo przychodzi, że – jak się wydaje – Chińczycy przestali wierzyć w jakiś sensowny rozwój wydarzeń na linii Pekin – Warszawa.
Jak poinformowała Agencja Xinhua, wizyta prezydenta Xi Jinpinga w Chinach jest pierwszą tego typu wizytą chińskiego przywódcy w 67 letniej historii relacji dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami. Agencja podkreśliła, że jest to zarazem pierwsza wizyta Xi Jinpinga w Europie Środkowej i Wschodniej i pierwsza wizyta prezydenta Chin tym roku w Europie w ogóle. Xi Jinping odwiedza Chiny w drodze do Stanów Zjednoczonych, aby podkreślić znaczenie Czech, jako kluczowego partnera Chin w tym regionie świata.
Tak informuje Chiny i świat chińska Agencja Xinhua.
Republika Czeska, wedle informacji Xinhua, jest dla Chin ważna ponieważ przewodzi Grupie Wyszehradzkiej, jest członkiem NATO, Unii Europejskiej, oraz sygnatariuszem układu z Shengen. Posiada niezwykły potencjał geopolityczny, ponieważ granicząc z Polska i Niemcami stanowi „pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem (sic!)”, zarówno w kontekście geograficznym, jak i politycznym. Dzięki temu potencjałowi Czechy – wedle Xinhua – mogą odgrywać kluczową rolę w projekcie „16+1”, ale również w pojmowanej szerzej koncepcji współpracy pomiędzy ChRL a Unią Europejską. Czechy są drugim największym partnerem handlowym Chin w regionie (Xinhua nie podaje w tym komunikacie kto jest pierwszym), a to predestynuje je do odgrywania głównej roli w rozwijaniu projektu Nowego Szlaku Jedwabnego w Europie Środkowej i Wschodniej, który omawiany był podczas spotkania z przywódcami państw regionu w Suzhou, w listopadzie zeszłego roku. Jednocześnie obie strony manifestują silną wolę dalszego rozwijania współpracy w takich sektorach jak produkcja, energetyka nuklearna, finanse, lotnictwo, nanotechnologia, biologia, projekty infrastrukturalne obejmujące budowę linii pociągów super szybkich, dróg oraz mostów.
Chińska Agencja Xinhua objęła przyszłą współpracę obu państw patronatem ich nieformalnych symboli: Pandy i Krecika (Panda-Krtek Amity)
South China Morning Post dorzuca do tej listy (określonej na około 20 kontraktów, porozumień i umów) infrastrukturalny projekt kanału Dunaj-Odra-Łaba o szacowanej wartości 1 miliarda dolarów. Docelowo, dzięki temu projektowi ma powstać połączenie wodne pomiędzy Hamburgiem, a Konstancą w Rumunii, z odnogą do Szczecina.
Prezydent Xi Jinping spędzi w Republice Czeskiej 3 dni, aby udać się 30 marca na kolejny szczyt bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie.
W tym momencie, bez satysfakcji, chciałbym przypomnieć tym wszystkim, którzy zaledwie 4 miesiące temu wieszali na mnie psy, ową euforię wywołaną wizytą prezydenta Dudy w Chinach i moją rezerwę, dystans do tak entuzjastycznych reakcji. Wzorem wszystkich poprzednich ekip, począwszy od 1989 roku, i ta obecna, reklamująca się jako „drużyna dobrej zmiany” nie jest w stanie przyjąć do wiadomości, że efektywna budowa relacji z Chinami nie opiera się na podpisywaniu umów, nawet deklaracji strategicznego partnerstwa, tylko na konkretnych działaniach. To, że w trakcie swej pierwszej wizyty europejskiej w tym roku Xi Jinping nie znalazł kilku godzin na wizytę w Polsce jest wynikiem reakcji Pekinu na brak jakichkolwiek konkretów z polskiej strony. Wizyta prezydenta Dudy w Suzhou była naprawdę dobrym „nowym otwarciem”, ale – jak zwykle – po tym otwarciu nie nastąpiło nic. Czesi w tym czasie postarali się przekonać Chińczyków, że są bardziej zdeterminowani, a przez to bardziej warci miana kluczowego partnera Chin w regionie.
Myślałem, że koncepcja Węgier jako naszego najbliższego i najważniejszego partnera zagranicznego to tylko taka fraszka-igraszka, wynikająca głównie z przekłamań i nieporozumień. Zaczynam się obawiać, że ktoś ten pomysł traktuje ze śmiertelną powagą.