TechnologieWiadomościWiadomości

Bateria CATL Qilin o zasięgu 1000 km pojawi się w 2023 r.

W mijającym tygodniu firma NingDe ShiDai New Energy Technology Co., Ltd. (宁德时代新能源科技股份有限公司), czyli Contemporary Amperex Technology Co. Limited (CATL) zaprezentowała swój najnowszy pakiet baterii Qilin (wcześniej znany jako Kirin), który cechuje się sprawnością objętościową na poziomie 72%. Mówi się, że jego gęstość energetyczna wynosi 255 Wh/kg, co według firmy jest o 13% wyższą wartością niż gęstość energetyczna najnowszych ogniw Tesla 4680.

Oto prezentacja firmy CATL przybliżająca zalety akumulatorów Qilin:

Według informacji producenta bateria Qilin ładuje się szybciej i pozwala pokonać większą odległość na jednym ładowaniu niż jakakolwiek inna bateria produkowana wcześniej przez CATL, niż jakakolwiek bateria produkowana masowo na świecie. Firma twierdzi, że samochody wyposażone w nowe baterie będą w stanie przejechać ponad 1000 km na jednym ładowaniu.

CATL czterokrotnie zwiększył powierzchnię wymiany ciepła, umieszczając element chłodzący ciecz – zwykle znajdujący się na spodzie ogniw akumulatora – pomiędzy ogniwami. Pozwala to na skrócenie czasu ładowania, lepszą kontrolę termiczną temperatury ogniw oraz szybsze nagrzewanie się ogniw w niskich temperaturach, co przekłada się na lepsze osiągi.

CATL wymienił 4 najważniejsze zalety nowych akumulatorów:

  • Technologia szybkiego ładowania połączona z inteligentnym rozwiązaniem BMS umożliwia naładowanie akumulatora do 80% w ciągu zaledwie pięciu minut.
  • Dzięki zaawansowanemu materiałowi chemicznemu 811 bogatemu w nikiel, technologii uzupełniania litu domieszką krzemu oraz innowacyjnej technologii “cell to pack” (CTP), gęstość energii systemu baterii została zwiększona do 250Wh/kg. Umożliwia to pojazdom elektrycznym uzyskanie wyjątkowo długiego przebiegu (do 1000 km).
  • System BMS oznacza możliwość szacowania poziomu naładowania baterii z dokładnością ±3%.
  • Dzięki unikalnej technologii samonagrzewania się akumulatora, jest on w stanie nagrzewać się o 4°C na minutę bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Podniesienie temperatury akumulatora z -30°C do 0°C zajmuje tylko osiem minut.

CATL podkreśla, że w ekstremalnych warunkach ogniwa mogą być szybko schłodzone, co skutecznie blokuje nieprawidłowy przepływ ciepła pomiędzy ogniwami i “zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk termicznych” (czyt.: pożarów).

Według informacji przekazanych przez CATL zintegrowany pakiet energetyczny składający się z ogniw akumulatorowych i wielofunkcyjnej elastycznej grodzi warstwowej tworzy bardziej stabilną strukturę pakietu, poprawiając jej wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Zgodnie z danymi SNE Research opublikowanymi 31 marca br. spółka CATL posiada 34,4% udziałów w światowym rynku baterii dla samochodów elektrycznych i jest niekwestionowanym liderem w tej branży. Oczywistym jest zatem, że nowe baterie Qilin znajdą się niebawem w samochodach klientów CATL, którymi są takie firmy jak Tesla, VW i niemal wszyscy chińscy producenci samochodów elektrycznych. Baterie Qilin znajdą się w produkcji seryjnej z początkiem 2023 roku.

CATL podjął niedawno decyzję o wybudowaniu swojej kolejnej europejskiej fabryki. CATL zamierzał pierwotnie zainwestować 2 miliardy dolarów w Polsce, ale ostatecznie zakład powstanie na Węgrzech. Mówi się o budowie fabryki akumulatorów CATL w Stanach Zjednoczonych, tu jednak wiele zależy od rozwoju sytuacji politycznej na świecie.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button