WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (43/2022/1)

Wolne dni w 2023 roku

Rada Państwa (chin. 国务院) podała do publicznej wiadomości wykaz dni wolnych od pracy w 2023 roku:

Źródło:

Chiny prześcigają USA

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs przygotował prognozy gospodarczego rozwoju 104 państw świata w perspektywie do 2075 roku. Wedle tej prognozy Chiny pod względem gospodarczym prześcigną Stany Zjednoczone w 2035 roku, a w 2075 roku dokonają tego Indie.

Dane Banku Światowego pokazują, że w 2021 roku PKB Stanów Zjednoczonych wynosił 23 bln USD (ok. 103,1 bln PLN), a Chin 18 bln USD (ok. 80,69 bln PLN).

Wedle przewidywań analityków Goldman Sachs do grona największych gospodarek świata w ciągu najbliższej dekady dołączy Indonezja. W 2050 roku będzie to czwarta gospodarka świata.

Do pierwszej dziesiątki największych gospodarek w skali globu do 2075 roku dołączyć mają:

 • Nigeria,
 • Pakistan i
 • Egipt

W 2075 roku pierwszą trójkę państw o największych gospodarkach świata stanowić mają Chiny, Indie, Stany Zjednoczone.

Ekonomiści Goldman Sachs przewidują, że w przeciągu następnych 30 lat coraz większa część światowego PKB będzie generowana przez Azję. W latach 2024-2029 chiński PKB średnio będzie rósł 4% rocznie, a USA o 1.9%.

Źródło:

Jedna trzecia globalnego wzrostu to Chiny

Precyzyjnie rzecz ujmując to 38,6% w latach 2013-2021. Tak wynika z najnowszego raportu Banku Światowego (World Development Indicators Database). Wielkość ta przekracza łączny wkład w światową gospodarkę państw grupy G7.

W ujęciu globalnym w ostatnich 10 latach Chiny były głównym motorem gospodarki. Dedykujemy tę informację wszystkim, którzy uważają, że gospodarczy rozwód z Chinami (decoupling) da się przeprowadzić szybko i bez bólu.

Źródło:

Tesla USA kierowana przez Chińczyka

Elomn Musk lubi zaskakiwać. Zaskakującą – według wielu – ma być też decyzja dotycząca powołania nowego szefa czwartej fabryki (gigafactory) samochodów Tesla zlokalizowanej w Austin, s stanie Teksas (USA). Fabryką tą zarządzać ma pan Zhu XiaoTong 朱晓彤, dotychczasowego dyrektor generalany gigafactory Tesla ShangHai.

Źródło:

Kolejny samolot pasażerski Made in China

Spółka Commercial Aircraft Corporation of China (中国商用飞机有限责任公司) – COMAC przekazała liniom lotniczym China Eastern Airlines Co., Ltd. (中国埃斯坦航空有限公司) pierwszy egzemplarz samolotu C919. To odrzutowiec pasażerski w pełni opracowany i wyprodukowany przez chińską firmę, a zarazem to największa dotąd wybudowana maszyna stworzona przez chiński przemysł lotniczy.

C919 może przewozić do 192 pasażerów, a osiąga maksymalny zasięg 5 555 km. Odrzutowiec otrzymał wszystkie międzynarodowe certyfikacje i licencje dopuszczające go do komercyjnych lotów.

Wedle COMAC samolot C919 „charakteryzuje się zaawansowaną konstrukcją aerodynamiczną, najnowocześniejszym układem napędowym, które zapewniają niższą emisję dwutlenku węgla, a zarazem wyższą efektywność paliwową niż maszyny, które będzie zastępował”.

Jak do tej pory COMAC otrzymał zamówienia na dostawę ponad 300 egzemplarzy C919. Jedna maszyna kosztuje ok. 697 mln RMB (ok. 446 mln PLN).

Założona w 2008 roku korporacja COMAC produkuje od 2016 roku zaprojektowany we własnym zakresie wąskokadłubowy samolot operujący na liniach regionalnych ARJ21.

Trwają prace nad konstrukcją szerokokadłubowego C929, którym podróżować będzie mogło 280 osób, a który ma mieć zasięg ponad 12 000 km. Konkurencja dla Boeinga i Airbusa staje się faktem.

Źródło:

Kolejne obniżki podatków

W przyszłym roku obywatele Chin otrzymają 7 rodzajów nowych, dodatkowych ulg podatkowych i odpisów. A są to:

 • z tytułu opieki nad każdym dzieckiem do lat 3 – odpis od podatku 1000 RMB (ok. 642 PLN);
 • na każde dziecko uczące się, w okresie roku szkolnego, zwolnienia podatkowe 400 RMB za każdy miesiąc (ok. 257 PLN);
 • w przypadku, kiedy dziecko uczyć się będzie w szkole zawodowej czy technikum, zwolnienie wynosić będzie 3600 RMB rocznie do czasu ukończenia nauki;
 • wydatki związane z leczeniem osób poważnie chorych, których nie pokrywa ubezpieczenie zdrowotne, mogą być odpisane od podatku – od kwoty nie mniejszej niż 15000 RMB (ok. 9628 PLN), do kwoty 80000 RMB (ok. 51378 PLN) w stosunku rocznym;
 • osoby, które mają kredyty hipoteczne na zakup mieszkania będą mogły zmniejszyć swoją podstawę opodatkowania o 1000 RMB miesięcznie (ok. 642 PLN) przez okres maksymalnie 20 lat (240 miesięcy);
 • osoby wynajmujące mieszkania będą mogły odpisać od podatku
   • — 1500 RMB miesięcznie (ok. 963 PLN) – dotyczy to stolic prowincji i miast wydzielonych na prawach prowincji,
   • — 1100 RMB miesięcznie (ok. 706 PLN) – dotyczy to miast zamieszkanych przez więcej niż 1 mln stałych mieszkańców i
   • — 800 RMB miesięcznie (ok. 513 PLN) dotyczy to miast zamieszkałych przez mniej niż 1 mln mieszkańców;
 • przewidziane są także ulgi z tytułu opieki i pomocy seniorom – jeśli podatnik jest jedynym dzieckiem to może odliczyć 2000 RMB miesięcznie (ok. 1283 PLN), a jeśli jednym z rodzeństwa to może, jak i pozostałe dzieci danej pary seniorów, odliczyć do 1000 RMB miesięcznie (ok. 642 PLN).

I jak tu społeczeństwo może być niezadowolone.

Źródło:

Węgry liderem kontaktów ?

Chiny i Węgry podpisały umowę o utworzeniu międzyrządowego komitetu współpracy “Pasa i Szlaku” (“一带一路”). Ministrowie spraw zagranicznych obu państw podkreślili, że Węgry są pierwszym krajem europejskim, który podpisał dokument o współpracy „Pasa i Szlaku” z Chinami, a zawarta umowa stworzy nową platformę i nada nowy impuls wspólnej budowie tej inicjatywy.

Wang Yi 王毅, minister Spraw Zagranicznych, a po XX Zjeździe KPCh również członek Biura Politycznego KPCh zaznaczył, iż Chiny zawsze wspierały proces integracji europejskiej i wspierały kraje UE we wzmacnianiu jedności, współpracy oraz wzmacnianiu strategicznej autonomii. Wyraził nadzieję, że Unia Europejska razem, jak i jej państwa członkowskie z osobna będą mogły spojrzeć na rozwój i rewitalizację Chin obiektywnie, życzliwie, podobnie jak Węgry. Sprzyjać to może utrzymaniu przyjaznej współpracy, ja również pomóc w dyskusji i usunięciu niektórych sprzeczności czy różnic, które pojawiły się pomiędzy stronami. Chiny i Unia Europejska były od początku swych relacji partnerami, a nie rywalami Strona chińska wierzy, że Węgry, jak zawsze, odegrają konstruktywną rolę w promowaniu stosunków Chiny-UE.

Źródło:

Moje Trzy Feny (我的三分)

Cały naród pomaga swojej stolicy

W Szanghaju brakuje kurierów pracujących jako dostawcy zamówień składanych online. W mieście, które słynęło z dostaw realizowanych w mniej niż godzinę po dokonaniu zakupu w sieci, trzeba czekać na kuriera 6-8 godzin, często zdarza się, że zamówienia realizowane są dopiero następnego dnia.

Powód? Wszystkie firmy kurierskie z całych Chin wysłały grupy sowich pracowników do stolicy Chin do Pekinu, aby pomóc tam w rozdysponowaniu maseczek NK95 i wielu innych środków ochrony przed zakażeniem covid19.

Sytuacja epidemiologiczna w stolicy jest poważana – obserwowany jest gwałtowny skok liczby zakażeń. Efekt uboczny poluźnień restrykcji.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

 

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button